Сергій Дацюк Філософ

Вічні Майдан та Антимайдан

19 березня 2019, 10:37

Історія України останніх років це історія Майданів та Антимайданів.

Майдан це благородні дії заради прогресивних змін для всіх. Антимайдан це глитайські дії заради консервації чи охорони наявної ситуації в інтересах частини своїх – регіону, клану, партії, певного руху з певною ідеологією. Причому Антимайдан завжди намагається видати свою партикулярну позицію за позицію для всіх.

Тобто Антимайдан завжди видає себе за Майдан. І коли вони стоять поруч – Майдан та Антимайдан – навіть учасники подій, які довго прожили тут, не завжди можуть розрізнити, на чиєму боці добро чи зло. Лише явна брехня і явно зловмисні дії Антимайдану викривають його природу. Але явно це проступає лише в кризовій ситуації. Впродовж більш-менш мирної конфронтації це не так очевидно.

На перший погляд здається, що саме Майдан неодмінно породжує Антимайдан, і Антимайдан не має власного буття. Але коли Майдан отримує поразку раз за разом, то виникає підозра, що не все так просто з самим Майданом.

Роберт Пенн Уоррен в своєму романі "Уся королівська рать" (1946) описує концепцію світу, де зло і добро переплетені дуже тісно, і лише нашими діями ми можемо його розрізняти, кожен раз стаючи на той чи інший бік. Саме там звучить відома фраза цинічного ліберального популіста Віллі Старка "Ти маєш зробити добро зі зла, тому що його немає більше з чого зробити".

Цей принцип став основною умовою збереження цієї гойдалки Майдану-Антимайдану в Україні: зло вічне і сильне, а добро тимчасове і слабке. Тому зло завжди повертається само і надовго, а добро можна проявити надзусиллями і на дуже нетривалий час.

Я думаю, що Україна має серйозні проблеми як з інтелектуалами, так і моральними авторитетами, бо надто радикально небезпечним є життя на фронтирі. Саме тому ми не можемо робити Майдан сам по собі, ми постійно змушені робити Майдан з Антимайдану.

Звичайно, з точки зору логіки, це нісенітниця – адже не може виникати те, що є похідним раніше того, з чого воно нібито має походити. Але в реальному житті – Майдан стає недосяжним ідеалом, який існує у свідомості всіх – і тих, хто служить Майдану, і тих, хто служить Антимайдану.

В цьому сенсі, всі ми якоюсь мірою "майдануті", тобто заточені на публічне протистояння на боці власнодум зрозумілого добра. Ця майданутість можливо єдине, що дозволяє нам поважати себе. Бо все так погано і безперспективно, що лише тимчасове напруження на Майдані дає нам можливість хапнути чистого повітря, щоб потім знову на довгі роки зануритися у лайно з головою.

Антимайдан – теж завжди за добро, але лише за добро для власного кола, хай це буде навіть етнічна нація, середній клас, олігархи як корисні для країни, корупціонери як необорне зло перетворень. Тобто Антимайдан побудований власне на концепції Уоррена – потрібно будувати хоч якесь добро на необорному злі, бо оборне зло можна відвернути, оскільки воно таке саме ненадійне як і непевне добро чи пасивне добро.

Україна постійно намагається робити Майдан з Антимайдану, бо творення Майдану чистими засобами добра практично стало неможливо. Уявіть собі сьогодні стрункі шеренги "менеджерів 144 реформ", на лобі яких написано "ми робимо добро зі зла", і які зараз щиро дивуються, чому на них падає тінь корупції-на-крові. Адже особисто вони, чорнороби реформ, працюють на перспективу і до тієї корупції відношення не мають. Але так склалося, що вони змушені підтримувати необорне зло, щоб і далі робити добро з цього зла.

Це моральний глухий кут. Це безперспективна концепція. Бо вона побудована на внутрішньому визнанні права на існування необорного зла: раз існує необорне зло і з нього можна робити добро, то хто ми такі, щоб цьому опиратися. Особливо катастрофічною стає така концепція, коли вона береться на озброєння в ситуації диктатури, байдуже якої – консервативно-тоталітарної чи прогресивно-авторитарної.

Диктатура веде до активізації суспільних дій щодо соціальних змін. Але якщо немає інтелектуальних концептів перспективи, на яких діє диктатура, немає концепції оборного зла через радикальне революційне добро, немає моральних авторитетів, які стримують диктатуру, то зло диктатури стає безмежним.

Україна вагітна диктатурою, але Україна не готова до диктатури. Замало довіри політиків до інтелектуалів, занадто скурвлені моральні авторитети, занадто безкарне зло, яке встигло вже впевнитися у своєму вічному поверненні і не знає засі.

В цьому сенсі "зась" це інтелектуально-моральна межа, український ментальний архетип, неюнгівський структурний архетип фронтиру, який завжди був у нашій історії. Тобто наші предки говорили, що глитаї завжди мають знати "зась", бо інакше їх піднімуть на вила. Фактично диктатура ставала в цьому сенсі заручником "бунту засі", але, будучи інтелектуально і морально непідготовленою, призводила до руїни. Диктатура упереджувала бунт, але не витримувала масштаб викликів, які передували бунту.

Майдан не вміє творити "зась". Майдан продукує безкарність Антимайдану, тому Антимайдан повертається.

Проблемою Майдану залишається невміння зберігати свою ідентичність у протистоянні з Антимайданом. Дивно, важко і нестерпно болісно спостерігати, як швидко скурвлюються вчорашні майданівці, як стають на бік того, що ще недавно самі ненавиділи, як виправдовують корупцію-на-крові, як все частіше виправдовують мир-без-перемоги.

Добро потрібно будувати на відмові від зла, на власнодум зробленому дієвому виборі революційного добра, на очевидному, демонстративному і почасти символічному покаранні зла. Безкарність зла вбиває добро, але довга безкарність зла нищить саме розрізнення добра та зла.

Україна пережила вже декілька циклів Майдан-Антимайдан-Майдан-Антимайдан, тобто коли Майдан досягає певних успіхів у сфері загального блага, але далі це загальне благо консервують, приватизують і починають використовувати саме представники Антимайдану. Ми і далі приречені переживати ці цикли, допоки не зрозуміємо просту річ – щоб необорне зло не поверталося, йому потрібно дати в морду.

Після першого Майдану Помаранчевої революції російський політтехнолог Гліб Павловський сказав, що "революції треба дати в морду". Ми в Україні декілька разів бачили, як революції давали в морду. Але ми жодного разу не бачили як "революція дає в морду контрреволюції".

Проблемою нинішнього етапу боротьби Майдану та Антимайдану став моральний релятивізм, що демонструється так званими ботами. Явище ботства (ботовства, ботизму –?), все ще навіть не просто не описане в Вікіпедії, але навіть і концептуально незрозуміле. З точки зору наявного в Вікіпедії уявлення, бот це програма, яка виконує дії через ті ж самі інтерфейси, що і користувач-людина.

Перенесення уявлення "бот" з комп'ютерних програм мережі Інтернет на власне самих людей приблизно зрозуміле. Боти це люди, які заохочені матеріальною мотивацією та запрограмовані на здійснення дій по підтримці певного політика чи політичної сили, яка, як правило, не спрямована на суспільне благо.

Боти здатні творити моральні вчинки, але не за покликом душі, а тоді, коли їм це вигідно. Якщо їм вдається здійснити моральний вчинок, вони хизуються ним. Боти не є моральними виродками, бо моральні виродки в глибині душі знають, що вони аморальні. Боти принципово позаморальні, вони не здійснюють морального вибору між добром і злом, тобто вони позбавлені людської подоби. Тому боти знаходяться не лише поза державними законами, вони знаходяться навіть поза звичаями громадянського суспільства.

Інакше кажучи, ботство це інфернальна позиція. Диявол любить грішників, але боїться ботів, тому карає їх найбільше.

Майдан породив добробати та волонтерів. Антимайдан відродив глитаїв та породив ботів.

Добробатівці та волонтери це ті, хто за покликом душі став на позицію добра. Глитаї та боти це ті, хто продав душу за право не розрізняти добро і зло у виконанні заданої глитайської програми.

Волонтери сумніваються у виборі між добром та злом, вони постійно знаходяться у пошуку, вони сперечаються та важко випрацьовують рішення. Боти ніколи не сумніваються у спрямованості власних дій на добро та на загальне благо. Боти зазвичай лише виправдовуються та переконують інших у власній правоті.

В нинішньому протистоянні Майдану та Антимайдану б'ються добробатівці та волонтери, з одного боку, з глитаями та їх ботами, з іншого боку.

Від перемоги у цьому двобої залежить доля України.

Розрізняйте добро та зло! Обирайте бік добра!

powered by lun.ua
Коментарі — 26
Mike Olexandriv _ 21.03.2019 09:46
IP: 35.235.226.---
Зло виникає тоді, коли наш егоїзм суперечить вимогам розвитку людства. Коли людина розуміє це протиріччя і здатна подолати власний егоїзм, виникає добро
Корж Микита _ 20.03.2019 14:19
IP: 35.235.226.---
Вічні Майдан та Антимайдан – "племена вечной зари". Ну, п Дацюк, вот всё и решилось с хвилософской точки зрения? Какой диктатурой вы беременны? Пролетарской? Нет? Либерально демократической? та вы шо, п Дацюк! Кем был Робеспьер? – сыном потомственного юриста и потомственных пивоваров. И цель его диктатуры была очевидной – на законодательном уровне утвердить права развивающейся промышленной буржуазии. А вы, как я понимаю, кухаркин сын? Какую диктатуру вы способны выродить?
Корж Микита _ 20.03.2019 13:43
IP: 35.235.226.---
Віктор Совщак:
на сьогодні треба визнати що природа явно бере верх
Природа подстерегает нас. Она всегда стремится взять верх. Там, в первобытном лесу, мы можем безнаказанно чувствовать себя дикарями. Мы даже можем остаться ими навсегда. И тогда нам будет грозить лишь одна опасность – столкновение с цивилизованными людьми. В принципе можно допустить сущест-вование народов, никогда не выходивших из первобытного состояния. Такие народы действительно есть, Брейссиг назвал их "племенами вечной зари". Они остались навсегда созерцать холодный восход солнца, в их краях никогда не наступит полдень.

Ортега Гассет
Віктор Совщак _ 20.03.2019 08:42
IP: 35.235.227.---
В суспільстві зажди знайдуться люди які скажуть -Зупиніться що Ви робите Ну на кшталт Ісуса Христа І що тільки через 300 рокі його зрозуміли і то пройшло тисячі років а дотримується його вчення тільки одиниці Про що це говорить Про природу людську – з бажаннями, потребою навіть обовязками І на сьогодні треба визнати що природа явно бере верх Голодна людина це один стан, жадність, зависть амбіції і т.п. це також стан Всі це розуміють але вдіяти нічого не можуть А навіть скоріше спостерігається все більше відход людства від всласне людини Можливо у цьому сенс кінця світу не має людини (душевно) не має світу
Семен Бондарев _ 19.03.2019 20:20
IP: 35.235.226.---
"Майдан це благородні дії заради прогресивних змін для всіх. Антимайдан це глитайські дії заради консервації чи охорони наявної ситуації в інтересах частини своїх – регіону, клану, партії, певного руху з певною ідеологією".

Чушь. Майдан – это не благородные действия ради прогрессивных изменений, а прекраснодушные инфантильные мечты о таких изменениях, нечто умозрительное: обо всем и ни о чем, для всех и ни для кого. А вот Антимайдан – это сконцентрированная конкретика, базирующаяся на принципе: чтобы произошли прогрессивные изменения каждый должен сделать что-то полезное для своей семьи, "регіону, клану, партії, певного руху з певною ідеологією".
Корж Микита _ 19.03.2019 18:01
IP: 35.235.226.---
- 3инушка, что это такое означает?

- Опять общее собрание сделали, Филипп Филиппович, – ответила Зина.

- Опять! – горестно воскликнул Филипп Филиппович. – Ну, теперь, стало быть, пошло. Пропал Калабуховский дом. Придется уезжать, но куда, спрашивается? Все будет как по маслу. Вначале каждый вечер пение, затем в сортирах замерзнут трубы, потом лопнет котел в паровом отоплении и так далее. Крышка Калабухову.
Татьяна Баранова _ 19.03.2019 17:49
IP: 35.235.226.---
Porshenkov Timosha:
Porshenkov Timosha:
Татьяна Баранова:
У часи Майдану я багато коментувала і воювала з російськими ботами в інтернеті. Їм було не зрозуміло,як це можна давати гроші,приносити продукти і все необхідне на Майдан. Вони б зрозуміли,що людям платять за те,що вони свій вільний час витрачають на підтримання життя на Майдані. І коли ти аргументовано їх перемагав. Вони починали лаятися і припиняли спілкування. Головне було стримуватися і не переходити на їхній стиль. Добро повинно бути з кулаками, але в своїй риториці не переходити на бік зла, не грати за правилами зла та їх уподоблення-ботів.
Вы как обычно врёте, не верите?
почитаёте комменты ниже.
если моё мнение не совпадает с мнением майдановцев, то злоба и ругательство с их стороны, а со стороны аппонентов майдана, только правда и нелицеприятные факты о перевороте.
Porshenkov Timosha:
Кожний судить по собі. Філософія життя. Завжди є надія на порозуміння.
_ABM_ _ 19.03.2019 17:02
IP: 35.235.226.---
Татьяна Баранова:
... Добро повинно бути з кулаками, ...
Кулаки тут не допоможуть.
Всіх, хто зі зброєю прийшов в Україну треба знищувати, як скажених собак.
Porshenkov Timosha – Унитаз из воронежской котельной:
-...мля...
Ты понял, Унитаз? НеХ было в Украину влазить с оружием! Вот такие как ты полупридурки думали украинцев на колени поставить? За 2 дня до Киева, за 3 до Львова – это не ты тут разглагольствовал?? Взамен получили санкции, уровень жизни падает, пенсии отодвигаются, а те, кто уже пенсионеры по мусорникам лазят (это жесть!!!), роssиянские кладбища переполненные ихтамнетами... И это еще далеко не все, что вас ожидает. Чечня вас ничему не научила! А Украина это тебе не Чечня и не Грузия. Я тебе об этом много раз говорил. Вместо того, чтобы заниматься своей страной вы решили грабить Украину и доказывать, что награбленное принадлежит вам? Ну и дебилы 80-го уровня!!!...
О чем теперь с вами говорить? Только уничтожать!!!
Breda _ 19.03.2019 15:51
IP: 35.235.226.---
Украина без Майдана никуда. Это стоп кран, который всегда у нас есть. Золотая акция.
Антимайдан – даже оговаривать не стоит... театрализованные акции по заказу за деньги или по принуждению.
Татьяна Баранова _ 19.03.2019 15:33
IP: 35.235.226.---
У часи Майдану я багато коментувала і воювала з російськими ботами в інтернеті. Їм було не зрозуміло,як це можна давати гроші,приносити продукти і все необхідне на Майдан. Вони б зрозуміли,що людям платять за те,що вони свій вільний час витрачають на підтримання життя на Майдані. І коли ти аргументовано їх перемагав. Вони починали лаятися і припиняли спілкування. Головне було стримуватися і не переходити на їхній стиль. Добро повинно бути з кулаками, але в своїй риториці не переходити на бік зла, не грати за правилами зла та їх уподоблення-ботів.
Віктор Ковальов _ 19.03.2019 13:49
IP: 35.235.226.---
pry4ilok:
... Майдан – це Петриківський розпис, це художній акт, а не творчий. Творчий акт, на жаль, – Антимайдан...
Непевнр Ви "творча" потворка з Антимайдану.
Mike_Kharkov _ 19.03.2019 13:47
IP: 35.235.226.---
"Майдан це благородні дії заради прогресивних змін для всіх. Антимайдан це глитайські дії заради консервації чи охорони наявної ситуації в інтересах частини своїх"
===
Да ну что вы такое пишите? где деньги, Зин?
Это же история борьбы за власть, за власть над не умеющим себя защищать населением, за право взымать с них мзду и держать в узде. И оба майдана замешаны, кроме того, на внешних интересах, геополитических.
А тот факт, что у некоторых людей присутствовали благородные цели, никак не изменяет сути майдана – борьба за власть местной олигархии. Здесь следует заметить вот что важное – разочаровавшиеся как раз и есть в основном носителями благородных целей, остальные просто приспособленцы, обслуга.
Современную историю Украины, мне кажется, следует рассматривать другими категориями – история народа с феод. мышлением, попавшего в 21-й век. Народ сам себе избрал палача – олигархию, что держит в средневековье. І нема на це ради.
Анна Павловская _ 19.03.2019 13:18
IP: 35.235.227.---
Все-таки весной Дацюку лучше не напрягать мозговые извилины.
Log Log _ 19.03.2019 12:51
IP: 35.235.226.---
Безмозглая амёба Porshenkov Timosha, ты невежда во всём.
За пять лет мог бы отличить, когда автор блога удаляет комментарий, а когда модераторы тебя банят.
Даже в твоих вопросах умственная отсталость как шило из мешка торчит.
Log Log _ 19.03.2019 12:42
IP: 35.235.226.---
Porshenkov Timosha – дебил Унитаз Семижопов:
"Добробативци и волонтеры это те, кто по зову души стал на позицию добра"
Невежда, ты понятия не имеешь как пишутся тексты.
Цитаты приводятся или на языке оригинала, или в переводе.
Твой "перевод" демонстрирует, что ты по-русски не только писать, но читать не умеешь.
Скопировал перевод автоматического переводчика, то хоть прочитай.
"Добробативци" – на каком языке?
Взялся "зарабатывать" грязные копейки от Пригожина, то хоть это делай добросовестно.
Но ты и этого по слабоумию не умеешь.
_ABM_ _ 19.03.2019 12:39
IP: 35.235.226.---
Log Log:
Porshenkov Timosha тупой дебил Унитаз Семижопов:
не образованных.
-..."монгол" из Верхней Хавы.
Название села Хава происходит либо с тюркского, либо кому-то из первых мокшанских переселенцев дали по хавалу. Наверняка Унитаз не имеет верхних зубов.:-)) Россиянцы на России какие-то все беззубые...
_ABM_ _ 19.03.2019 12:31
IP: 35.235.226.---
Porshenkov Timosha – дебил из с. Верхняя Хаво, Воронежской обл:
-...у нас, тирания меньшинства над большинством...
Да-да, все нормально, Путин подписал закон против фейковых новостей. Штрафы за публикацию и распространение фейковых новостей для россиян составят от 30 до 100 тысяч рублей.
Log Log _ 19.03.2019 12:27
IP: 35.235.226.---
Porshenkov Timosha тупой дебил Унитаз Семижопов:
не образованных.
Ха-Ха-Ха
Наглядное пособие "новояза" от дегенерата...
Амёба, хоть одну книгу на русском языке прочитай.
Умственно отсталый, любой украинец знает твой родной язык в 100 раз лучше тебя.
Не украинцев ты унижаешь, а свой идиотизм демонстрируешь раз за разом,
"монгол" из Верхней Хавы.
_ABM_ _ 19.03.2019 12:23
IP: 35.235.226.---
Porshenkov Timosha:
мля... убивать украинцев...!
Porshenkov Timosha – это 52-летний негодяй, который с 2014 года призывает убивать украинцев. Проживает в с. Верхняя Хава, Воронежской области. Образование 8 классов, работает сторожем школьной котельной, зарплата 10 тыс. руб.
Хотя Porshenkov Timosha в лучшем случае опасный сумасшедший, в худшем случае как бешенная собака, но его бредятина убеждает в жизненной необходимости использовать историческую возможность разрыва отношений Украины с этой недостраной и ее дебиловатым народом.
Украина сыграла важнейшую роль в создании России и, так сказать, русских, но надо признать, что эксперимент оказался не удачным. Делаем выводы!!!
Сергей Кузнецов _ 19.03.2019 12:13
IP: 35.235.226.---
Не надо преувеличивать, задание майдана – скинуть преступную власть, ни больше ни меньше. Причём выходит на майдан меньшинство, а потом большинство снова выбирает негодяев (
Григорій Бондаренко _ 19.03.2019 12:05
IP: 35.235.226.---
"Диктатура веде до активізації суспільних дій щодо соціальних змін. Але якщо немає інтелектуальних концептів перспективи, на яких діє диктатура, немає концепції оборного зла через радикальне революційне добро, немає моральних авторитетів, які стримують диктатуру, то зло диктатури стає безмежним."

З історії. Французької революції, "диктатури пролетаріату", тощо ми бачимо, що моральні авторитети лише тимчасово можуть стримувати диктатуру. В подальшому всі диктатури знищували старі "моральні авторитети" і створювала нові. За 70 років існування диктатури пролетаріату я таких ітерацій нараховую не менше п'яти.
Andriy Fedoruk _ 19.03.2019 11:57
IP: 35.235.226.---
Дуже добре! Дякую
Log Log _ 19.03.2019 11:56
IP: 35.235.226.---
Porshenkov Timosha – безмозглый дебил Унитаз Семижопов.
Умственно отсталый пишет бредятину на неизвестном человечеству языке, считая его русским.
Когда копипастит из методички, то действительно по-русски, а только два слова от себя так двадцать ошибок. Ни одной книги в жизни не прочитал.
Чучело огородное, ты без ошибки не прочитаешь сегодняшний пост из методички.
Русский язык для потомка татаро-монголов из Верхней Хавы неродной.
Григорій Бондаренко _ 19.03.2019 11:53
IP: 35.235.226.---
що таке "необорне зло"?
Я знаю, э "нездоланне зло". А "необорне"? Вперше чую...
pry4ilok _ 19.03.2019 11:20
IP: 35.235.227.---
Якщо наш Майдан плодоносить Антимайданом, то, можливо, щось із Майданом не так. У більшості з нас подвійна мораль, за радянським типом: гасла і селфі на барикадах – для публіки й літопису Майдану, шкурний інтерес – для приватного вжитку. Що цікаво, публіка такої позиції не засуджує. Навпаки – підозріло дивиться на самовідданих пасіонаріїв і готова їх ізолювати, бо ненормальні ж... Наш Майдан – декоративний, наш Майдан – це Петриківський розпис, це художній акт, а не творчий. Творчий акт, на жаль, – Антимайдан...
ONLINE
Корупція1346 Aтака Путіна1232 Україна та Європа1093 Донбас18 Зеленський29
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter