Сергій Дацюк Філософ

НеУкраїна

23 квітня 2019, 08:40

Про майбутнє України ми знову не домовилися.

Одні казали про те, що якщо ми всіх українізуємо і окультуримо, то це буде Україна.

Інші казали, що якщо ми помиримось між собою, забудемо причини війни, помиримось з зовнішнім ворогом, то це буде Україна.

Ще одні казали, що Україна це лише життя українців у добробуті, а де там будуть кордони цього добробуту (в Україні, в Європі, у світі), за рахунок відносин з ким він буде досягнутий, кому буде належати найбільше добробуту, неважливо.

І коли стала зрозумілою проблемність кожної з цих ідеологій, носії цих ідеологій замість того, щоб вдатись до рефлексії та скористатися мисленням, лише збільшували тиск своїх ідеологій на суспільство, продукуючи розкол та протистояння.

Всі ці ідеології не спрацьовують. Кожна з цих ідеологій не дозволяє нам бути разом. Кожна з цих ідеологій розділяє нас.

Тобто в сфері наявних ідеологій відтворити Україну вже неможливо. Не існує таких ідей всередині старих ідеологій, які би могли прийняти більшість українців, щоб бути разом. Більше того, ідеологія як підхід (система ідей, що пояснює світ та дозволяє будувати майбутнє) взагалі більше не працює.

Україна поза ідеологіями

Давайте подивимося на спроби відтворити Україну на рівні засновків та установок, які лежать більш глибоко, ніж ідеології?

Таких засновків небагато. Архаїчний набір – армія, мова, віра. Консервативний набір – декомунізація, націоналізація, відтворення радянської армії, глорифікація героїв минулого (Петлюра, Бандера). Не спрацювало. Якщо хочете нав'язувати далі, ласкаво просимо до ресентименту, реваншизму, фрустрацій, неврозу, істерії, депресії і т.д.

Нові модні засновки – цифрові технології, соціальні мережі, держава як сервіс, свобода в актуальному і віртуальному світах, глорифікація Джобса, Маска. Все це не потребує архаїчної чи навіть ще недавньої України, якою ми її знали до Євромайдану, як цілісної території, єдиної мови, єдиної віри та регулярної армії. Але технологій самих по собі мало. Ці засновки самі по собі ще нічого не говорять про установки щодо них.

Коли ми з колегами, іншими експертами і навіть деякими політиками розробляли Суспільний Договір та Конституцію, ми постійно тримали такі установки:

1. Ми маємо зберегти Україну як суверенну і незалежну від Заходу і Росії, навіть якщо ми маємо орієнтацію на вступ у ЄС та НАТО і навіть якщо ми збережемо якісь економічні відносини з Росією.

2. Ми маємо зберегти неокуповану Україну цілісною, більше того, повернути окупований ТОТ ДЛО і Крим, щоб повернути Україну цілісною у стані до 2014 року.

От саме дві ці установки (суверенітет та інтегритет) виявилися проблемними для узгодження через процес виборів, бо політичний клас не продемонстрував себе носіями їх підтримки.

В основному саме молодь, гастарбайтери, недобитий середній клас і решта людей, що виживають в умовах війни та контрреволюції, дали політикуму і привілейованому класу такі відповіді щодо цих установок.

1. Ми не віримо в те, що ви обстоюєте суверенітет, бо ми бачили, як ви торгуєте ним з міжнародними західними структурами (кровопролиття під Парламентом 31 серпня 2015 року) і з Росією щодо Азовського моря (провокація на вимогу Заходу, фейковий воєнний стан, повернення до статус-кво, нав'язаного Росією).

2. Ми не віримо в те, що ви обстоюєте незалежність, бо ви продовжуєте вести прихований бізнес з Росією в ситуації війни, ви брешете, що ми нібито незалежні від російського газу, ви брешете, що ми незалежні від Заходу, але саме західні структури, зокрема США, вже давно управляють корекціями політичної системи, реформами, антикорупційним дискурсом, особливо на виборах, а ви при цьому не спромоглися запропонувати жодної своєї інновації.

3. Ми не віримо в те, що ви обстоюєте цілісність України, бо олігархи таємно домовилися про свої активи в Криму, а за втрати Ахметова в ТОТ ДЛО заплатили всі українці через "Роттердам+", бо ви хочете заморозити конфлікт на Сході України і ви не збираєтеся повертати Крим, бо нічого крім розмов ви для цього не робите.

4. Ми не віримо, що ви здатні до інновацій, бо навіть коли такі інновації ви маєте вже розроблені і підтримані групами інтелектуалів, ви від них відмовляєтесь на користь архаїчного та консервативного дискурсу.

Тобто не лише старі ідеології, але навіть і зберігаючі Україну засновки і установки українці в своїй більшості піддали сумніву.

Останні 5 років українська влада витратила на те, аби радикально розмежувати глибинну державу та публічну державу. Був створений корупційний консенсус, який паразитує на гаслах націонал-патріотизму та розколює суспільство.

Щоб знищити глибинну державу і корупційний консенсус, потрібно знищити архаїчні засновки цього націонал-патріотизму, бо саме за них чіпляються олігархи та корупціонери.

Україна і НеУкраїна

Якщо єдиної держави нема (є глибинна і публічна), стратегічного самовизначення солідарного суспільства нема, то і України взагалі нема. І це головна причина. А те, що Україна включена в систему міжнародного здирництва МВФ, це вже наслідок. Хоча поки що нібито все гаразд, державні інституції позірно працюють, кордони здебільшого є, економіка якось працює.

Тим не менше, України вже немає. І це не метафора. Проект "Україна" закритий, бо ми відмовилися від проектної культури. Стратегія "Україна" заблокована, бо ми так і не вийшли на процес стратегування. Зовнішнє управління готує країну до дефолту. Росія вичікує у млявій війні.

Багато хто з націонал-патріотів може вже починати традиційні процеси прийняття неприйнятного: заперечення, гнів, торг, депресія та примирення. Не можу ні в чому тут допомогти, можу лише підказувати, на якій стадії хто знаходиться. Хоч можете визначатися і самі.

Але, припустимо, що раціональні аргументи непереконливі. Давайте тоді візьмемо слоган Зе-кампанії "Ні обіцянок, ні пробачень" (автор Віктор Павлік) за принципом "з пісні слів не викинеш" – як емоційно-образну фіксацію моменту трансформації соціального світу України.

Ні обіцянок, ні пробачень, [жодних щонайменших уявлень про майбутнє, лише соціальна помста] Все сталося само собою, [ми здійснили вибір підсвідомо, на рівні соціальних інстинктів] Слова набули нових значень, [мусимо відмовитися від безлічі старих слів, в тому числі і від слова "Україна"] Ми ж не змінилися з тобою [ми так і не стали керуватися мисленням чи рефлексією і не розуміємо значення нових слів].

Оскільки ми відмовилися від проектного та стратегічного підходів, настає період контингентної політики чи політичного серфінгу. Принципова проблема цієї політики у складності творення солідарного самовизначення суспільства, адже мертва не лише національна ідея, майже мертвим є міф про олігарха-патріота, хоч ще живим є міф про ефективного менеджера.

Україна це відповідь на питання, навіщо нам бути разом. Вочевидь разом в сенсі єдиної держави-території-нації можливо нас уже не буде. А це означає зовсім інакше бачення країни-суспільства-громади, які будуть разом якось інакше.

Старої України вже нема. Архаїчний, здебільшого консервативний, націонал-патріотичний підхід програв. Україна як архаїка чи консервативне гетто націонал-патріотів вкупі з корупціонерами може бути подолана НеУкраїною.

Отже – на цих виборах контрабандним чином, поза мисленням і суспільною думкою, як колективне несвідоме, виникла НеУкраїна. І мені здається, як перший крок, це добре. Але спонтанності недостатньо – для розуміння має бути якась глибина і горизонт.

Ми з колегами прогнозували такий розвиток подій, і власне вже у цій новій реальності НеУкраїни зробили декілька циклів відео в альтернативній до телебачення медіа-реальності Ютубу – "Бесіди про людство" та "Світові інавини", а зараз недавно розпочали третій цикл "Інавації", де власне говоритимемо про концептуальні перспективи людей в суспільстві (просто ми зробили паузу на вибори, щоб істерія припинилися і нас знову могли чути).

НеУкраїна: неважливе і важливе

НеУкраїна не заперечує Україну, не знищує її, не заміщає – НеУкраїна просто інакша. І для початку НеУкраїну потрібно зрозуміти через те, що стало неважливим.

Нація неважлива. Держава неважлива. Культура не дуже важлива. Мова важлива, але не як фетиш радикальної українізації. Наявні цінності майже неважливі.

Цінності – те, що цінне. В ситуації кризи наявні цінності втрачають цінність. В ситуації кризи працюють лише інаваційні принципи, які згодом, якщо будуть успішними, стануть цінними і перетворяться на нові цінності.

Територія неважлива. Геополітика програла. З точки зору сучасності, тут буде якесь інакше, несуцільне, фрагментоване і мережевим чином об'єднане утворення.

В той же час, в наших експертних розмовах Юрій Чудновський задав певне обмеження на кількість населення хоча б одного домініонів, на які може територіально фрагментуватися України – не менше 10 мільйонів чоловік. Це та мінімальна кількість, на якій можна розгортати процеси мислення та рефлексії у соціальності.

Десакралізація "України" – допоки різні владні покидьки і провладні боти спекулювали своїм націонал-патріотизмом, виникли інші установки на сакральне.

Щоб і далі "все сталося само собою", потрібно триматися певних установок, тобто щодо НеУкраїни можна виділити також те, що є важливим?

Найважливішим є процес мислення та компетенція рефлексії. Нинішня освіта, яку позбавили старих форм, які тримали мислення, – світоглядів-ідеологій – вбиває мислення. Так звані критичне мислення, аналітичне мислення, позитивне мислення це способи умовиводів, вони не відтворюють і не соціалізують вільне мислення та спонтанну рефлексію, які продукують інакше, інавації, інавини. Ми ведемо нині не ту війну – війна має бути за мислення і рефлексію, через них – до складності і до інакшого, а це радикальна зміна.

Важливе саме Інакше, яке розглядається через способи свого генерування (аллотопія) та способи парадоксальної протидії (протидія інакшому є формою його легітимації і настання у інакший спосіб). Важливі явища всього тезаурусного ряду "інакшого" – інавини (новини про інакше), інакшування (процес пошуку-творення інакшого), інавації (інакші підходи), інаватика (принципові можливості інакших підходів). Важливі також процеси відомих нам інновацій – технологічних новинок, які змінюють наше життя шляхом осучаснення. Але інавації більш важливі, ніж інновації.

Важливе людство як бесіда сутностей про суть, тобто трансцендентна взаємодія сутнісного рівня, де основним є мислення поза соціальністю – де немає не лише політики чи стратегій, а немає власне навіть засновків та установок, де є лише початки та орієнтації, тобто чисті форми сутностей. Людство може стати новою формою трансценденції.

Важливі множинність, різноманіття, договірна організація соціального світу взагалі і найближчого соціального світу зокрема – двохрівнева договірна організація громада-республіка. Тобто важливий перехід до структури громада-республіка, до співуправління та співволодіння, відмова від уявлень народ, держава, нація, влада, демократія. В цьому контексті організація множинності є не ідеологія, а несистемний набір установок і принципів, реалізований на моделі формування "республіки-з-політії".

Як договірна дійсність республіка претендує бути цивілізацією і соціальним ядром людства або взагалі всіляких мислячих утворень. В цьому сенсі республіка зв'язана навіть не державою чи уявною спільністю нації, не культурою чи мовою, не територією чи топологією, а договірними зв'язками, які перебувають в стані домовляння і передомовляння.

Важливі процеси огромадження та республіканізації, тобто вихід за рамки законів, норм, приписів через договори. Якщо хтось один порушив закон, це злочин. Якщо громада домовилася про обхід закону, то закон має змінюватися, або ж громада має відмовлятися від структур, які не бажають змінювати застарілий закон.

Важливе також покарання нинішнього українського привілейованого класу – перед ним має постати вибір: або інавації, або на сміття історії. Потрібні не звинувачення, не поступова заміна, не люстрація, а саме жорстке покарання. Привілейовані поразкою мають зрозуміти – за що. Не за їх корупцію, здирництво, торгівлю суверенітетом і зволікання з реформами – за це рідко карають. Їх карають за відмову від мислення та від інавацій, за втрату права вважатися не те що елітою, а хоча б правлячим класом. Безкарність цього класу нищить країну в історії.

Щоб зрозуміти НеУкраїну, потрібно змістовно спустошити поняття "Україна", відмовитися від тих змістів, які досі його наповнювали.

"Русь" було сутнісним ім'ям. "Україна" була іменем несутнісним, суперечливим.

Зрештою НеУкраїна це ще не ім'я нового. Це просто такий образ нового, яке заперечує старе.

НеУкраїна має наповнюватися інакшим змістом. А нове ім'я знайдеться.

powered by lun.ua
Коментарі — 46
Chugaievskyi Mykola _ 27.04.2019 13:24
IP: 35.235.227.---
НеМайдан
Myro Huk _ 25.04.2019 15:50
IP: 35.235.227.---
неДацюк, неПраво, неЗакон, неМама – давайте перейдемо в світ повної анархії, де немає обмежень і можна ні з ким і ні з чим не рахуватися. І до чого ми прийдемо?
До тотальної диктатури і рабства.
Зло переможе хаос.
Yuriy Knurenko _ 24.04.2019 13:30
IP: 35.235.227.---
потік свідомості НеАвтора про НеУкраїну з 10млн. відфрагментованих Путіну...
Володимир Войтко _ 24.04.2019 08:10
IP: 35.235.226.---
Омріяна Дацюком Неукраїна вже є. Як вона влаштована? Смертна кара, комендантська година, контроль Росії, переселення людей на Камчатку і Східний Сибір. А керують цією Неукраїною мотороли і бабаї, яких призначають з Москви.
korowin _ 23.04.2019 23:47
IP: 35.235.227.---
ізза етіх фоток моссад бил в бешенстве.
как ето Цукерберг в фейсбуке получіл інформацію бистее ніх...
амеріканскій кнессет, звіняюсь кангрес, вонял неделю про нарушеніє Трампом всех "норм і законов"
korowin _ 23.04.2019 23:31
IP: 35.235.227.---
сітуатівная комната в Маралаге

i.dailymail.co.uk/i/pix/2017/03/19/12/3D2B5D2400000578-0-image-m-22_1489925489922.jpg

static1.businessinsider.com/image/58a1e1726e09a81c008b6b26-506-253/a-paying-mar-a-lago-member-took-photos-of-trump-being-briefed-on-north-korea-and-posted-them-to-facebook.jpg

5 мінут назад Кім запустіл ракети через Японію
Трамп обсуждаєт с премьєром Японії і своїмі пацанамі шо делать
korowin _ 23.04.2019 23:16
IP: 35.235.227.---
судя по отсутствію каментов, все уже прочіталі інтірьвю Ізі Шімкіна і откровєнія Борі Ложкіна на главной страніце.
все в шоке а дами в льогком обморке.
бордель в АП, бассейн, сауна, "Массаж".
Мадам борделя – бабушка в тапках
ждьом спісок скока Місс Україна побивало в АП за 5 лет...

вай фай в АП.
ні одна АП в міре не подключена к інтірнету, не то шо вай фай.
Ізя стока врьот православним, шо слов нет.
Трамп болт положіл на Белий Дом, пол года Маралага – ето єво белий дом.
охрана, секюріті, связь – вьо єво собственноє – он не доверяєт гос органам, неделю назад вигнал нах главу своєй гос охрани (Секретний Сервіс)
ото тот Секретний Сервіс шо охранял Клінтона, когда моссад запісивал порно Клінтона і Монікі прямо в Овальном Кабінете.
Пусть Зельцман отдаст охрану і "гос связь" моссаду, і на етом закончім НеУкраїну...
korowin _ 23.04.2019 22:00
IP: 35.235.227.---
бившая століца України Харьков сражаєтся с городом Крупнейшей Сінагогі в міре – Днепром.

за место для будущуй століци НеУкраїни...

первая ставка $100 мільйонов...
korowin _ 23.04.2019 21:55
IP: 35.235.227.---
Перенесення Адміністрації президента з вулиці Банкової у столиці, про що говорив шоумен і кандидат у президенти Володимир Зеленський, коштуватиме десятки мільйонів доларів.
Про це розповів колишній заступник глави АП Дмитро Шимків.
==
крупнейшая в Україне харьковская єврейская общіна возьмьот на себя все расходи о переносе Адміністрації презідента в Харьков.
і заплатіт 100 мільйонов доларов за перенос століци із Кієва в Харьков.

і НеУкраїна будет завершена...
korowin _ 23.04.2019 20:40
IP: 35.235.227.---
НеУкраїна.
Гаретц напісала що Зельцман первий президент єврєй за пределамі Ізраїля.
рабин Мойше Реувен Азман будет духовним наставником президента.

позор ізраїлю...!!!

а шо, Вальцман не єврєй...?
а шо, єслі папа єврєй а мама нет – то уже не єврей.
так шо, Юля тоже не єврєй...???
позор ізраїлю...!!!
Семен Бондарев _ 23.04.2019 19:45
IP: 35.235.227.---
Детский сад какой-то: "А, ты проигнорила Суспильный договир и Конституцию, которые я с корешами для тебя разрабатывал?! Всё, не Украина ты больше!".
Елена Величко _ 23.04.2019 19:12
IP: 35.235.226.---
Tishon Porshenkov:
Не надо меня провоцировать. может кто-то и скакал по-вашему, а по-нашему – другое.
Олигархов и криминал – кто нам "подарил"? При Я. – жить было невозможно – так как и сейчас – иначе не было бы М. и многого другого. Так, что не путайтесь под ногами. если нечего сказать.
Volodymyr Kryshenyk _ 23.04.2019 19:01
IP: 35.235.227.---
Довге спілкування п. Дацюка з російською сектою методиста (вибачте, методологіста) Щедровицького (ст.) закономірно опустило його на самісіньке політологічне дно. Нині наш політтехнолог забув начисто про "новий курс" для України, і начебто покинув іншу довгий час уподобану ним секту ("Батьківщину" пані Тимошенко). Зрештою витворив з себе образ головного теоретика вітчизняної політ-шпани – так він колись елегантно висловився. Аж ось воно яке, виявляється, Дацюкове перезаснування України, ним тепер переінакшене на похорони-заперечення України. Живої України в маніакально-депресивній голові філософа Дацюка більше нема. Її звідти витіснено. Закономірний фінал. Фанфари.
Алексей Бойко _ 23.04.2019 18:33
IP: 35.235.226.---
Tishon Porshenkov:
ФАМИЛИЯ, ИМЯ, ЗВАНИЕ, NЧАСТИ

мОЖЕТ ПРАПОРЩИК?

К сожалению, этот контент сейчас недоступен
Вероятно, истек срок действия ссылки, по которой вы перешли, или вы не входите в аудиторию для просмотра данной Страницы.
Вернуться на предыдущую страницу · Перейти в Ленту новостей · Посетите наш Справочный центр
Елена Величко _ 23.04.2019 17:16
IP: 35.235.226.---
Інакше – не -інакше... Інакше – ЗП та соціалка – ВІДПОВІДАЮТЬ РІВНЮ ЖИТТЄВОМУ,
- це ПЕРШЕ та основне інакше.
Усілякі депутати та депутатки ВЗАГАЛІ не мають поняття як живуть люди. Депутатів на 2 прожиткових мінімума – інакше.
Інакше – Зе прийшов – те що ПООБІЦЯВ – ВИКОНАВ, далі. – 155 млрд.грн. з % ПОВЕРНУВ КОЛОМОЙСЬКИЙ- інакше.
Судді знизили тарифи ЧЕРЕЗ справедливий суд – ІНАКШЕ... та так далі...
Інакше виникає від середовища та людей БЛАГО-РОДНИХ, а не "промокашек" – блатних.
Mike Olexandriv _ 23.04.2019 16:52
IP: 35.235.226.---
Mike_Kharkov:
Mike Olexandriv:
Мне кажется, нужно разделять архаику общества (уровень его развития) и фольклор, скажем.
Вопрос надо ставить именно так – или развиваемся, или закрываем проект. И общее искать не в прошлом, а в будущем.
Развиваться, конечно, нужно. Но не отбрасывая национальную идентичность. Не все определяется высокими технологиями. Хотя это и неочевидно
Татьяна Баранова _ 23.04.2019 16:22
IP: 35.235.226.---
Висновок один-злам старої системи корупційною за суттю та консервативною за формою. Треба створювати продукти нові за змістом та формою. Це стосується всіх напрямків життя.Dum spiro spera (я мислю значить я існую).Нове мислення-новий простір-нова дія-новий суспільний продукт-нове життя. Мабуть так.
Mike_Kharkov _ 23.04.2019 16:17
IP: 35.235.226.---
Mike Olexandriv:
Україна чи неУкраїна? Чи потрібно так ставити питання? Чи це просто спосіб утвердити своє ставлення до України традиційної або "архаїчної", як пише пан Дацюк? А чи варто це робити? Чомусь у розвинених країнах зовсім не поспішають відректися від своєї архаїки...!
Если посмотреть на историю Германии, например, то видны резкие развороты от воинственности к "окультуриванию" Карла великого, к упоению подчинением власти и порядку после Лютера, к отказу от тоталитарной идеологии в 45-м. Какого рода архаику тут искать? А штаты с куклус кланом?
Мне кажется, нужно разделять архаику общества (уровень его развития) и фольклор, скажем.
Вопрос надо ставить именно так – или развиваемся, или закрываем проект. И общее искать не в прошлом, а в будущем.
Mike Olexandriv _ 23.04.2019 15:59
IP: 35.235.226.---
Україна чи неУкраїна? Чи потрібно так ставити питання? Чи це просто спосіб утвердити своє ставлення до України традиційної або "архаїчної", як пише пан Дацюк? А чи варто це робити? Чомусь у розвинених країнах зовсім не поспішають відректися від своєї архаїки. А навіть навпаки, турботливо плекають її. Так, сучасні технології дозволяють не відчувати кордонів між країнами. Але такі цінності, як мова, культура та історія потрібні людині, щоб відчувати своє коріння, якийсь свій глибинний зв'язок із Всесвітом і одного дня не перетворитися на один з рядових модулів якоїсь глобальної технологічної мережі. Мисліть трохи вище, пане Дацюк!
Пелех Максим _ 23.04.2019 15:28
IP: 35.235.226.---
Если бы каждый занимался тем, что ему действительно интересно, т.е. реализовывал свои внутренние потребности, тогда и была бы всем польза.
Mike_Kharkov _ 23.04.2019 15:09
IP: 35.235.227.---
Сергей Папков:
... в будь-якій країні ЄС, США, Канаді, Австралії, де весь цей "архаїчний набір" давно винесено за рамки суспільної дискусії, як данність, що не підлягає обговоренню.
І Зеленський переміг саме через свою ідеологічну аморфність.
Во-первых, в Канаде, Швейцарии...:), какие дискуссии? есть закон и по языкам, и по верам, и по расам. Буржуазная свобода называется. И армия это защищает. ЭТО, а не власть жулья.
Во-вторых, набор архаичен для буржуазных отношений, для нас действительно – ещё не совсем. Но вот этот момент вы и прозевали – аморфность и есть отказ от гнета архаики. Да, мозги у нас еще феодальные, бурж. свободы нет, но в окно уже видно:)
В-третьих, до идеологии еще нужно дорасти, а на низших этапах развития любая идеология оборачивается доильным цехом, ибо сорняк в дикой природе сильнее. А уж потом выбрать идеологию.
Семен Бондарев _ 23.04.2019 15:05
IP: 35.235.226.---
"НеУкраїна має наповнюватися інакшим змістом. А нове ім'я знайдеться".

А что тут велосипеды изобретать, имя уже давно придумано – Малороссия.
vstus _ 23.04.2019 15:01
IP: 35.235.226.---
Демагогія вищого гатунку, поздоровляю товаріщь Дацюк!
САНДРО _ 23.04.2019 14:52
IP: 35.235.227.---
Сергей Папков:
Реванш – це і було цього разу.
Наступний можливий?
Авжеж, років через 20-30.
Тому, талановиті бізнесмени будуть грабувати Україну й надалі, тільки в більш швидкому темпі.
vold _ 23.04.2019 14:50
IP: 35.235.227.---
"Нація неважлива. Держава неважлива."

Курдам нехай це скаже.
Зеленський62 Україна та Європа1122 Корупція1413 Aтака Путіна1279 Свобода слова578
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter