Сергій Дацюк Філософ

НеУкраїна

23 квітня 2019, 08:40

Про майбутнє України ми знову не домовилися.

Одні казали про те, що якщо ми всіх українізуємо і окультуримо, то це буде Україна.

Інші казали, що якщо ми помиримось між собою, забудемо причини війни, помиримось з зовнішнім ворогом, то це буде Україна.

Ще одні казали, що Україна це лише життя українців у добробуті, а де там будуть кордони цього добробуту (в Україні, в Європі, у світі), за рахунок відносин з ким він буде досягнутий, кому буде належати найбільше добробуту, неважливо.

І коли стала зрозумілою проблемність кожної з цих ідеологій, носії цих ідеологій замість того, щоб вдатись до рефлексії та скористатися мисленням, лише збільшували тиск своїх ідеологій на суспільство, продукуючи розкол та протистояння.

Всі ці ідеології не спрацьовують. Кожна з цих ідеологій не дозволяє нам бути разом. Кожна з цих ідеологій розділяє нас.

Тобто в сфері наявних ідеологій відтворити Україну вже неможливо. Не існує таких ідей всередині старих ідеологій, які би могли прийняти більшість українців, щоб бути разом. Більше того, ідеологія як підхід (система ідей, що пояснює світ та дозволяє будувати майбутнє) взагалі більше не працює.

Україна поза ідеологіями

Давайте подивимося на спроби відтворити Україну на рівні засновків та установок, які лежать більш глибоко, ніж ідеології?

Таких засновків небагато. Архаїчний набір – армія, мова, віра. Консервативний набір – декомунізація, націоналізація, відтворення радянської армії, глорифікація героїв минулого (Петлюра, Бандера). Не спрацювало. Якщо хочете нав'язувати далі, ласкаво просимо до ресентименту, реваншизму, фрустрацій, неврозу, істерії, депресії і т.д.

Нові модні засновки – цифрові технології, соціальні мережі, держава як сервіс, свобода в актуальному і віртуальному світах, глорифікація Джобса, Маска. Все це не потребує архаїчної чи навіть ще недавньої України, якою ми її знали до Євромайдану, як цілісної території, єдиної мови, єдиної віри та регулярної армії. Але технологій самих по собі мало. Ці засновки самі по собі ще нічого не говорять про установки щодо них.

Коли ми з колегами, іншими експертами і навіть деякими політиками розробляли Суспільний Договір та Конституцію, ми постійно тримали такі установки:

1. Ми маємо зберегти Україну як суверенну і незалежну від Заходу і Росії, навіть якщо ми маємо орієнтацію на вступ у ЄС та НАТО і навіть якщо ми збережемо якісь економічні відносини з Росією.

2. Ми маємо зберегти неокуповану Україну цілісною, більше того, повернути окупований ТОТ ДЛО і Крим, щоб повернути Україну цілісною у стані до 2014 року.

От саме дві ці установки (суверенітет та інтегритет) виявилися проблемними для узгодження через процес виборів, бо політичний клас не продемонстрував себе носіями їх підтримки.

В основному саме молодь, гастарбайтери, недобитий середній клас і решта людей, що виживають в умовах війни та контрреволюції, дали політикуму і привілейованому класу такі відповіді щодо цих установок.

1. Ми не віримо в те, що ви обстоюєте суверенітет, бо ми бачили, як ви торгуєте ним з міжнародними західними структурами (кровопролиття під Парламентом 31 серпня 2015 року) і з Росією щодо Азовського моря (провокація на вимогу Заходу, фейковий воєнний стан, повернення до статус-кво, нав'язаного Росією).

2. Ми не віримо в те, що ви обстоюєте незалежність, бо ви продовжуєте вести прихований бізнес з Росією в ситуації війни, ви брешете, що ми нібито незалежні від російського газу, ви брешете, що ми незалежні від Заходу, але саме західні структури, зокрема США, вже давно управляють корекціями політичної системи, реформами, антикорупційним дискурсом, особливо на виборах, а ви при цьому не спромоглися запропонувати жодної своєї інновації.

3. Ми не віримо в те, що ви обстоюєте цілісність України, бо олігархи таємно домовилися про свої активи в Криму, а за втрати Ахметова в ТОТ ДЛО заплатили всі українці через "Роттердам+", бо ви хочете заморозити конфлікт на Сході України і ви не збираєтеся повертати Крим, бо нічого крім розмов ви для цього не робите.

4. Ми не віримо, що ви здатні до інновацій, бо навіть коли такі інновації ви маєте вже розроблені і підтримані групами інтелектуалів, ви від них відмовляєтесь на користь архаїчного та консервативного дискурсу.

Тобто не лише старі ідеології, але навіть і зберігаючі Україну засновки і установки українці в своїй більшості піддали сумніву.

Останні 5 років українська влада витратила на те, аби радикально розмежувати глибинну державу та публічну державу. Був створений корупційний консенсус, який паразитує на гаслах націонал-патріотизму та розколює суспільство.

Щоб знищити глибинну державу і корупційний консенсус, потрібно знищити архаїчні засновки цього націонал-патріотизму, бо саме за них чіпляються олігархи та корупціонери.

Україна і НеУкраїна

Якщо єдиної держави нема (є глибинна і публічна), стратегічного самовизначення солідарного суспільства нема, то і України взагалі нема. І це головна причина. А те, що Україна включена в систему міжнародного здирництва МВФ, це вже наслідок. Хоча поки що нібито все гаразд, державні інституції позірно працюють, кордони здебільшого є, економіка якось працює.

Тим не менше, України вже немає. І це не метафора. Проект "Україна" закритий, бо ми відмовилися від проектної культури. Стратегія "Україна" заблокована, бо ми так і не вийшли на процес стратегування. Зовнішнє управління готує країну до дефолту. Росія вичікує у млявій війні.

Багато хто з націонал-патріотів може вже починати традиційні процеси прийняття неприйнятного: заперечення, гнів, торг, депресія та примирення. Не можу ні в чому тут допомогти, можу лише підказувати, на якій стадії хто знаходиться. Хоч можете визначатися і самі.

Але, припустимо, що раціональні аргументи непереконливі. Давайте тоді візьмемо слоган Зе-кампанії "Ні обіцянок, ні пробачень" (автор Віктор Павлік) за принципом "з пісні слів не викинеш" – як емоційно-образну фіксацію моменту трансформації соціального світу України.

Ні обіцянок, ні пробачень, [жодних щонайменших уявлень про майбутнє, лише соціальна помста] Все сталося само собою, [ми здійснили вибір підсвідомо, на рівні соціальних інстинктів] Слова набули нових значень, [мусимо відмовитися від безлічі старих слів, в тому числі і від слова "Україна"] Ми ж не змінилися з тобою [ми так і не стали керуватися мисленням чи рефлексією і не розуміємо значення нових слів].

Оскільки ми відмовилися від проектного та стратегічного підходів, настає період контингентної політики чи політичного серфінгу. Принципова проблема цієї політики у складності творення солідарного самовизначення суспільства, адже мертва не лише національна ідея, майже мертвим є міф про олігарха-патріота, хоч ще живим є міф про ефективного менеджера.

Україна це відповідь на питання, навіщо нам бути разом. Вочевидь разом в сенсі єдиної держави-території-нації можливо нас уже не буде. А це означає зовсім інакше бачення країни-суспільства-громади, які будуть разом якось інакше.

Старої України вже нема. Архаїчний, здебільшого консервативний, націонал-патріотичний підхід програв. Україна як архаїка чи консервативне гетто націонал-патріотів вкупі з корупціонерами може бути подолана НеУкраїною.

Отже – на цих виборах контрабандним чином, поза мисленням і суспільною думкою, як колективне несвідоме, виникла НеУкраїна. І мені здається, як перший крок, це добре. Але спонтанності недостатньо – для розуміння має бути якась глибина і горизонт.

Ми з колегами прогнозували такий розвиток подій, і власне вже у цій новій реальності НеУкраїни зробили декілька циклів відео в альтернативній до телебачення медіа-реальності Ютубу – "Бесіди про людство" та "Світові інавини", а зараз недавно розпочали третій цикл "Інавації", де власне говоритимемо про концептуальні перспективи людей в суспільстві (просто ми зробили паузу на вибори, щоб істерія припинилися і нас знову могли чути).

НеУкраїна: неважливе і важливе

НеУкраїна не заперечує Україну, не знищує її, не заміщає – НеУкраїна просто інакша. І для початку НеУкраїну потрібно зрозуміти через те, що стало неважливим.

Нація неважлива. Держава неважлива. Культура не дуже важлива. Мова важлива, але не як фетиш радикальної українізації. Наявні цінності майже неважливі.

Цінності – те, що цінне. В ситуації кризи наявні цінності втрачають цінність. В ситуації кризи працюють лише інаваційні принципи, які згодом, якщо будуть успішними, стануть цінними і перетворяться на нові цінності.

Територія неважлива. Геополітика програла. З точки зору сучасності, тут буде якесь інакше, несуцільне, фрагментоване і мережевим чином об'єднане утворення.

В той же час, в наших експертних розмовах Юрій Чудновський задав певне обмеження на кількість населення хоча б одного домініонів, на які може територіально фрагментуватися України – не менше 10 мільйонів чоловік. Це та мінімальна кількість, на якій можна розгортати процеси мислення та рефлексії у соціальності.

Десакралізація "України" – допоки різні владні покидьки і провладні боти спекулювали своїм націонал-патріотизмом, виникли інші установки на сакральне.

Щоб і далі "все сталося само собою", потрібно триматися певних установок, тобто щодо НеУкраїни можна виділити також те, що є важливим?

Найважливішим є процес мислення та компетенція рефлексії. Нинішня освіта, яку позбавили старих форм, які тримали мислення, – світоглядів-ідеологій – вбиває мислення. Так звані критичне мислення, аналітичне мислення, позитивне мислення це способи умовиводів, вони не відтворюють і не соціалізують вільне мислення та спонтанну рефлексію, які продукують інакше, інавації, інавини. Ми ведемо нині не ту війну – війна має бути за мислення і рефлексію, через них – до складності і до інакшого, а це радикальна зміна.

Важливе саме Інакше, яке розглядається через способи свого генерування (аллотопія) та способи парадоксальної протидії (протидія інакшому є формою його легітимації і настання у інакший спосіб). Важливі явища всього тезаурусного ряду "інакшого" – інавини (новини про інакше), інакшування (процес пошуку-творення інакшого), інавації (інакші підходи), інаватика (принципові можливості інакших підходів). Важливі також процеси відомих нам інновацій – технологічних новинок, які змінюють наше життя шляхом осучаснення. Але інавації більш важливі, ніж інновації.

Важливе людство як бесіда сутностей про суть, тобто трансцендентна взаємодія сутнісного рівня, де основним є мислення поза соціальністю – де немає не лише політики чи стратегій, а немає власне навіть засновків та установок, де є лише початки та орієнтації, тобто чисті форми сутностей. Людство може стати новою формою трансценденції.

Важливі множинність, різноманіття, договірна організація соціального світу взагалі і найближчого соціального світу зокрема – двохрівнева договірна організація громада-республіка. Тобто важливий перехід до структури громада-республіка, до співуправління та співволодіння, відмова від уявлень народ, держава, нація, влада, демократія. В цьому контексті організація множинності є не ідеологія, а несистемний набір установок і принципів, реалізований на моделі формування "республіки-з-політії".

Як договірна дійсність республіка претендує бути цивілізацією і соціальним ядром людства або взагалі всіляких мислячих утворень. В цьому сенсі республіка зв'язана навіть не державою чи уявною спільністю нації, не культурою чи мовою, не територією чи топологією, а договірними зв'язками, які перебувають в стані домовляння і передомовляння.

Важливі процеси огромадження та республіканізації, тобто вихід за рамки законів, норм, приписів через договори. Якщо хтось один порушив закон, це злочин. Якщо громада домовилася про обхід закону, то закон має змінюватися, або ж громада має відмовлятися від структур, які не бажають змінювати застарілий закон.

Важливе також покарання нинішнього українського привілейованого класу – перед ним має постати вибір: або інавації, або на сміття історії. Потрібні не звинувачення, не поступова заміна, не люстрація, а саме жорстке покарання. Привілейовані поразкою мають зрозуміти – за що. Не за їх корупцію, здирництво, торгівлю суверенітетом і зволікання з реформами – за це рідко карають. Їх карають за відмову від мислення та від інавацій, за втрату права вважатися не те що елітою, а хоча б правлячим класом. Безкарність цього класу нищить країну в історії.

Щоб зрозуміти НеУкраїну, потрібно змістовно спустошити поняття "Україна", відмовитися від тих змістів, які досі його наповнювали.

"Русь" було сутнісним ім'ям. "Україна" була іменем несутнісним, суперечливим.

Зрештою НеУкраїна це ще не ім'я нового. Це просто такий образ нового, яке заперечує старе.

НеУкраїна має наповнюватися інакшим змістом. А нове ім'я знайдеться.

powered by lun.ua
Коментарі — 46
Віктор Совщак _ 23.04.2019 14:18
IP: 35.235.226.---
Хто б що там не писав а життя – це природа І повторюсь З пісні слів не викинеш: Чому розплетена коса...Мамо я жити хочу я люблю... Сама такая була... Хто намагається дискутувати і вести спір з природою той програє Господь Бог один
Сергей Папков _ 23.04.2019 14:08
IP: 35.235.227.---
Tishon Porshenkov:
Ви з РФ? Так у вас "холопка" очолює Раду Федерації між іншим.
Сергей Папков _ 23.04.2019 14:02
IP: 35.235.226.---
Де автор побачив глобальну поразку українського привілейованого класу? Доларовий мультимільйонер Зеленський, який за все життя нормально не працював і не створив хоч якоїсь цінності, корисної для суспільства – це не превілійований клас? Мультимільярдер Коломойський, який за ним стоїть, і є його старшим бізнес-партнером в усіх компаніях – це не превілійований клас?
Можна лише казати, що одна група превілійованих програла бій (не війну) іншій превілійованій групі, а згодом може бути і реванш, й вони поміняються місцями.
Сергей Папков _ 23.04.2019 13:56
IP: 35.235.227.---
Набір слів і повна дурниця, яка прихована за малозрозумілими широкому загалу термінами та складними словниковими конструкціями... Сучасний світ жорсткий, цинічний і егоїстичний (і він такий остання кілька тисяч років), в якому кожен прагне отримати максимум, але це неодмінно означає, що хтось отримає мінімум (це закон і природи і математики). Тому навіть злочинці об'єднуються в банди, щоб протистояти іншим бандам та державі, яка є така суттю.
То як можуть бути неважливими всі критерії, за якими одні люди об'єднуються проти інших людей, щоб увірвати більше від торту, що називається "Життя"?
Алексей Бойко _ 23.04.2019 13:49
IP: 35.235.226.---
Ене бене раба,
Квінтер фінтер жаба
Бендер кардаш
Дюпень марьяж
йок пшик
йок пшик

Ішов Дацюк льодом
Вальсман огородом
подай же мені
моя мила
свою білу ручку
Сергей Папков _ 23.04.2019 13:46
IP: 35.235.226.---
Автор штучно підганяє фактаж під свої теорії.
Насправді виборчий дискурс принаймні у 2-му турі йшов навколо повсякденного життя, а не якихось засадничих питань, тобто за великим рахунком був той самий, що в будь-якій країні ЄС, США, Канаді, Австралії, де весь цей "архаїчний набір" давно винесено за рамки суспільної дискусії, як данність, що не підлягає обговоренню.
І Зеленський переміг саме через свою ідеологічну аморфність.
Сергей Папков _ 23.04.2019 13:41
IP: 35.235.226.---
"Таких засновків небагато. Архаїчний набір – армія, мова, віра. Консервативний набір – декомунізація, націоналізація, відтворення радянської армії, глорифікація героїв минулого (Петлюра, Бандера). Не спрацювало" (Дацюк).
І звідки автор зробив такий "глибокий" висновок? Хіба Зеленський це відкрито заперечував, протиставляючи свого виборця Поршенку саме за такими ознаками?
Практично всі експерти погоджуються, що виборці дорікали Порошенку не цим консервативним набором, а відсутністю справедливості в розподілі суспільного багатства, корупційною нечистоплотністю його самого та оточення (дійсною чи вигаданою), недостатніми темпами економічного зростання і зростання добробуту.
Це підтверджують також соціологія, вказуючи на те, що "Зе-виборець" це збірна солянка з усіх можливих ідеолгічних напрямків: від радикал-націоналістів до радикальних інтернаціоналістів та російських шовіністів.
Олексій Кудряков _ 23.04.2019 12:51
IP: 35.235.226.---
Так тут треба визначити що Дацюк проповляе з позиціїї не їснування поняття нації взагалі, коли у людей буде один колір шкіри. Сьогодення з позиціїї майбутньго – це вже архаїка, ї ми такі собі динозаври.
Breda _ 23.04.2019 11:36
IP: 35.235.227.---
Ol Knyazhich:
Дайте йому лопату в руки, щоб менше писав. Купа слів на фоні депресії та відвертого словоблудства. Повний Київ таких от філософів і у Львові не менше. І оце от, можу побитися об заклад, вважає себе сіллю нації. Дав би в пику на не знаю де його знайти. Краще б хоч вигрібну яму викопав.Хоч якийся б сенсу його існуванні був.
ха-ха

20% населення (кожен 5-тий) генетично не здатен до продуктивності.
Історично ця 5-та частина людства "працювала" в церковній чи релігійній сфері.
Tania Ariadna _ 23.04.2019 11:05
IP: 35.235.227.---
Шановний авторе, Ви знову пишете про "уявну спільність нації", я вже писала Вам, як правильно треба інтерпретувати націю /як УЯВНУ чи УЯВЛЕНУ спільноту/ у відповідності до розуміння автора цього визначення. Ви чомусь на це не зреагували. Ще хочу Вам порадити, щоб Ви перед тим, як розмірковувати про Україну і НеУкраїну, поміркували б, наприклад, про Дацюка і НеДацюка. Адже, за Вашою логікою, "Дацюк" був "іменем несутнісним, суперечливим"... Зрештою НеДацюк "це ще не ім'я нового. Це просто такий образ нового, яке заперечує старе"... НеДацюк "має наповнюватися інакшим змістом". КІНЕЦЬ ЦИТАТИ. Інколи дуже корисно поставити СЕБЕ на МІСЦЕ ІНШОГО суб'єкта. Особливо, коли цей суб'єкт геополітики й міжнародних відносин є ТВОЄЮ БАТЬКІВЩИНОЮ.
Vladimir Omelyanov _ 23.04.2019 10:42
IP: 35.235.226.---
Tishon Porshenkov:
Знову рашиська орда голос подає,сиди в своїй паРаші і не лізь в наші справи.
korowin _ 23.04.2019 10:40
IP: 35.235.226.---
Mike_Kharkov:
"Щоб знищити глибинну державу і корупційний консенсус, потрібно знищити архаїчні засновки цього націонал-патріотизму, бо саме за них чіпляються олігархи та корупціонери."
==
Олигархия взяла укр. нац-м в качестве гос идеологии.
я так і знал шо ти вирвешь із контекста іменно ету фразу доморощенного філософа.
і не ошибся.
я даже виіграл на спор банку соди.
ти такой предсказуємой...
Olexiij Babenko _ 23.04.2019 10:35
IP: 35.235.227.---
Пане Дацюк. Ви вперто плутаєте УССР і Україну.
Тапм де у вас написано Україна, треба скрізь понаписувати УССР. І відповідно НеУССР.
А НеУССР і є Україною. Поняття більш суттісне ніж Русь навіть, бо суть назви Русь вказівка на варязьку аристократію.
Ol Knyazhich _ 23.04.2019 10:30
IP: 35.235.227.---
Дайте йому лопату в руки, щоб менше писав. Купа слів на фоні депресії та відвертого словоблудства. Повний Київ таких от філософів і у Львові не менше. І оце от, можу побитися об заклад, вважає себе сіллю нації. Дав би в пику на не знаю де його знайти. Краще б хоч вигрібну яму викопав.Хоч якийся б сенсу його існуванні був.
Roman Romaniv _ 23.04.2019 10:20
IP: 35.235.227.---
Знаєте чому мислителів не слухають – бо вони не вміють висловлюватися зрозуміло.

Нації зникнуть – і появляться просто люди без національності тільки після ВЕЛИКОГО буму (тотальної війни, вірусу). А поки існує Європа – існує поняття народів – Європа все це породила. Щоб старе зникло має зникнути Європа. Поки що зникає Дацюк.
Mike_Kharkov _ 23.04.2019 10:15
IP: 35.235.226.---
"Щоб знищити глибинну державу і корупційний консенсус, потрібно знищити архаїчні засновки цього націонал-патріотизму, бо саме за них чіпляються олігархи та корупціонери."
==
Олигархия взяла укр. нац-м в качестве гос идеологии потому, что он соответствует феодальным отношениям и полит. отсталости людей, что позволяет ей легко кормиться. Поэтому могильщиком этого будет просвещение, раз, и естественная смена укр. ментальности, т.к. прожить в одиночку своим огородом всё трудней и трудней.
Главное же, ставку следует делать на развитие личности каждого, и уже эти личности будут образовывать общность – новое украинство. И сделать такую ставку можно лишь авторитарно, вне закона, т.к. закон сейчас защищает систему.
Не важны цифры, 10млн, 50 млн. – Сингарупу удалось и с одним миллионом. Нужно понимать, что качество государства (страны) – это прежде всего качество людей, каждого. А за 30 лет мы радикально деградировали.
Геннадий Тюнин _ 23.04.2019 10:06
IP: 35.235.226.---
Все вірно про зневіру громадян по відношенню до влади. Та до чого тут просторікування про Україну та НеУкраїну, про пошуки нового змісту та нового імені? Щоб розібратися з будь яким явищем, проблемою, необхідно, перш за все визначитися з термінами, привести назви предметів та явищ до їх істинного змісту. Наприклад, я б почав з визначення "мирні протестувальники" в 2013-2014 роках. І далі, по черзі – "революція гідносі", "активісти", "НОВА влада", "реформи", та т. п. Якщо б політики та ЗМІ називали би предмети та явища своїми, справжніми іменами, то й не виникло б у суспільстві тотальної зневіри. Також, необхідно ставити зрозумілі та сприйнятливі цілі розвитку держави. Наприклад, наша ціль не всуп в будь яку найпрестижнішу міжнародну організацію, тотальна украінізація чи встановлення панування певної конфесії, а доведення рівня добробуту населення, ну, хоча б, до середньоєвропейського, забезпечення лікування всіх онкохворих дітей за рахунок держави, то що. Так подумалося.
korowin _ 23.04.2019 09:53
IP: 35.235.227.---
САНДРО:

А хто переможе в битві Коломойського Є Медведчуком -Путіним- це вже геостратегічне питання, адже і той і ті дуже сильні гравці.
Надя переможе...!!!

Надя вже прийшла з гранатами а раду...
САНДРО _ 23.04.2019 09:42
IP: 35.235.226.---
Як е хочеться комусь, а Дацюк у своїх меседжах правий.
Те що Україна перетворилася в НеУкераїну, ми засвідчили на останніх виборах-
програли всі- і Влада (в особі ПОП) і Опозиція, і Націоналісти, і КГБісти, і Анархісти.
Всі підуть геть!
А хто переможе в битві Коломойського Є Медведчуком -Путіним- це вже геостратегічне питання, адже і той і ті дуже сильні гравці.

А ми пєшечки!!
Нам би дивитись Квартал та ржати
Max Mykhaylenko _ 23.04.2019 09:42
IP: 35.235.226.---
За президентства Зеленського Дацюка доведеться охороняти порохоботам. Ібо занадто вумний.
korowin _ 23.04.2019 09:31
IP: 35.235.226.---
Сергій Дацюк
Багато хто з націонал-патріотів може вже починати традиційні процеси прийняття неприйнятного: заперечення, гнів, торг, депресія та примирення. Не можу ні в чому тут допомогти, можу лише підказувати, на якій стадії хто знаходиться.
===
Серьога.
я тоже могу тебе підказати на какой стадії ти находишся – чорная депрессія.

леченіє ти тоже знаєш – бутилка хорошего бурбона...

бутилка не вилечит, на Кульпарковской тебя вилєчат...
Уряд реформ392 Aтака Путіна1186 Корупція1287 Україна та Європа1064 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter