Олег Дерев’янко Громадський і культурний діяч

"Всіх знайти, засудити і посадити? Звісно, згідно чинного законодавства України..."

06 лютого 2012, 10:26

В суботу подзвонив мені мій давній друг, який в своєму професійному житті є одним з найкращих в країні фахівців з інформаційної безпеки, дав короткий коментар на мій пост "про що говорять події навколо ex.ua" і потім з властивим для технарів в кращому розумінні цього слова цинізмом, почав давати свою оцінку деяким фактам, які його найбільше вразили. Закінчилась розмова тим, що він пообіцяв те, що сказав, записати, а я – розмістити в своєму блозі на УП, що зараз і роблю без будь-якого редагування...Відразу скажу, що вразив його не технічний бік справи...

"В п'ятницю 3 лютого "по діагоналі" дивився програму Шустера. Мене, як спеціаліста в області інформаційної безпеки, привернула увагу частина з приводу резонансного закриття сайту ex.ua. Народний депутат від ПР Олена Бондаренко "четко и конкретно" зачитала статтю 361 з ККУ. Розумію для себе, що юрист Бондаренко, чисто з юридичної точки зору права. Але, виникає дуже багато запитань. Згрупую їх в три категорії.

Перше,

дійсно, вже більшість людей, в тому числі і в Україні, починає розуміти небезпеку, яка виникає від кіберзлочинності. Кількість вкрадених грошей через Інтернет давно перевершує кількість вкраденого "реального" кеша. Але, політики маніпулюють термінами та позначеннями.

Звернемось до першоджерел.

"Стаття 361. Незаконне втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), систем та комп'ютерних мереж.

1. Незаконне втручання в роботу автоматизованих електронно-обчислювальних машин, їх систем чи комп'ютерних мереж, що призвело до перекручення чи знищення комп'ютерної інформації або носіїв такої інформації, а також розповсюдження комп'ютерного вірусу шляхом застосування програмних і технічних засобів, призначених для незаконного проникнення в ці машини, системи чи комп'ютерні мережі і здатних спричинити перекручення або знищення комп'ютерної інформації чи носіїв такої інформації, а так само незаконне втручання в роботу мереж електрозв'язку, що призвело до знищення, перекручення, блокування інформації або до порушення встановленого порядку її маршрутизації, – караються штрафом до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років,

або обмеженням волі на той самий строк."

Все зрозуміло? Вибачте, якщо ти не спеціаліст з комп'ютерних наук, то взагалі не зрозуміло про ще йде мова.

Тому, давайте, розглянемо питання атак на державні сайти з точки зору звичайного життя. В ЗМІ всі прочитали про DDoS-атаки (в законі це – "блокування інформації").

Приклад з життя – якщо я як людина, що ознайомилась з законом "Про доступ до публічної інформації"

(Закон від 13.01.2011 N2939-VI) "...Стаття 1. Публічна інформація

1. Публічна інформація – це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних

повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом...

Стаття 2. Мета і сфера дії Закону

1. Метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації...")

то Я маю ПРАВО в будь-який час та в будь-якій кількості (якщо це ВІДКРИТА інформація) ОТРИМАТИ цю інформацію. Я сподіваюсь, що ні у кого не виникне питання зарахувати мене у злочинці з одного лише приводу, що я "напряг" працівників тієї чи іншої держслужби і запросив не один документ, а, наприклад, десять чи п'ятнадцять? А якщо я попросив свого товариша допомогти мені, та на своє ім'я отримати для мене необхідну інформацію (можливо я журналіст чи науковець)?

Ви скажете, що я маніпулюю суттю законів. Анітрішки!

Дуже складно з юридичної точки зору привести докази нелегітимних запитів до веб-сайтів держустанов (DDoS-атаки, або відсутність доступності інформаційних ресурсів з точки зору технічного захисту інформації).

До речі, в світі існують закони, які дозволяють притягнути до адміністративної або кримінальної відповідальності за спам (масова розсилка електронних листів рекламного чи іншого характеру людям, які не висловили бажання її одержувати), але в Україні чомусь ми отримуємо в поштові скриньки кілограми якісної і неякісної електронної поліграфії від практично усіх торгівельних мереж або операторів зв'язку без будь-якого нашого бажання! В даному випадку ми бачимо недоліки "звичайного" законодавства перед "електронним".

Друге,

переважна кількість користувачів сучасних електронних дівайсів (ПК, ноутбуки, нетбуки, мобільні комунікатори, інтерактивні планшети, etc.) просто може не знати про те, що на їх пристроях працюють шкідливі програми. Як бути в цьому випадку – карати людину за те, що з її дівайсів йдуть шкідливі дії, хоча ця людина про це навіть не здогадується?! З дитинства нам прививають постулати з Біблії (не убий, не вкради), в загальноосвітній школі і потім в вузах нам додають і норми законів України. Але, практично ніхто і ніде не говорить загальнодоступно про покарання за кіберзлочинність або небезпечність бездумного використання комп'ютерного обладнання.

Чому питання інформаційної безпеки звужується до п'яти хвилин про наявність (не обов'язковість!!) антивірусних програм? Питання поведінки та безпеки в соціальних мережах – це питання, щодо якого МОН України почне створювати програму навчання напевно десь у 22-му сторіччі...

Третє,

в 1998 році Верховна Рада прийняла Закон України "Про Національну програму інформатизації", мільярди гривень вже "законно" освоєні та "присвоєні". В статті 6 програми прописані функції органів державної влади в процесі інформатизації, на 11-му і останньому місці знаходиться рядок: "забезпечення інформаційної безпеки держави".

Більшість державних органів, які мають веб-сайти та доступ до Інтернету мають прекрасний набір документів, який має абревіатуру "КСЗІ" – Комплексна система захисту інформації. Здається, що основна частина Національної програми була витрачена на папір, а реальних систем захисту в державних установах від кіберзлочинців, або "інсайдерів" не існує.

3-го лютого 2012 начальник управління по зв'язках зі ЗМІ МВС заявив, що "У МВС ще не визначилися, чи порушувати кримінальну справу за хакерські атаки на їхній сайт.".

З іншої сторони, додав він: "На даний момент до нас заяв від певних державних інстанцій не надходило. Що стосується порушення кримінальної справи щодо блокування нашого відомчого сайту МВС України, це питання зараз обговорюється на оперативній нараді у тимчасово виконуючого обов'язки міністра внутрішніх справ", а "сайт МВС створено перш за все "для оперативного інформування журналістів та громадян", і будь-якого економічного ефекту від нього МВС не отримувало, а відповідно, хакерські атаки не призвели до економічних втрат."

Оригінал тут.

Хочу на останок привести статтю з того ж Закону "Про доступ до публічної інформації":

"...Стаття 24. Відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації

1. Відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації несуть особи, винні у вчиненні таких порушень:

1) ненадання відповіді на запит;

2) ненадання інформації на запит;...

... 2. Особи, на думку яких їхні права та законні інтереси порушені розпорядниками інформації, мають право на відшкодування матеріальної та моральної шкоди в порядку, визначеному законом."

Тобто, ми, громадяни України, маємо ПРАВО відшкодувати собі як мінімум моральну шкоду за неможливість отримання інформації з головних веб-сайтів нашої країни.

А якщо зараз тисячі людей подадуть позови до всіх органів, сайти яких не працювали, і відповідно люди не змогли отримати необхідну їм інформацію і від цього понесли моральних та/або матеріальних збитків, що тоді скаже МВС України про економічні втрати, а спікери ПР про винних? Чи може такі позови теж оголосять, наприклад, атакою на суди і всіх зловлять і "посодять"?. Але ж всіх не пересодять...

І як, врешті-решт, бути з тим, що більшість держорганів і влада взагалі перманентно і без жодних атак знаходяться в DoS (Denial of Service) cтані, тобто в стані відмови надати той сервіс, який вони мають надавати нам громадянам України відповідно до Конституції і законів України, але не надають? Всіх винних знайти, засудити і посадити? Звісно згідно чинного законодавства України..."

powered by lun.ua
Коментарі — 34
kokobolo _ 15.02.2012 05:22
IP: 93.75.2.---
Рішення про закриття було суто політичним, як воно і повинно бути в країні, кожен ОБОВ"ЯЗКОВО та ЗАВЖДИ щось порушує і його треба до тяжкої тюрми, а якщо і не порушує, то все одно винен, бо так треба. Стосовно фахівця, то дуже прикро, що він плюндрує свій час та знання в країні "під час змін", а не нормально працює в якійсь масонській країні.
Обізнаний _ 06.02.2012 20:56
IP: 188.231.190.---
madayk:
Ніхто не заперечує, що в Європі продають контрафакт, як і те що там є гвалтівники, хабарники, педофіли і наркомани, але банановість країни визначається кількістю тих хто вважає за норму можливість порушувати чужі права.
Європейськість починається перш за все з поваги до чужих прав.
Вам мабуть не подобається коли хтось мочиться в вашому під'їзді, але для закону ви однаково – порушники. І коли Ви чи Ваші близькі, не дай Боже, стикнетесь з насиллям над собою – замислитесь, чи не є це результатом порушення Вами чиїхось прав.
Найбільші бананоїди в українській владі обносять свої маєтки 5-метровими заборами, бо бояться що знайдеться більш зухвалий бананоїд, який може знехтувати їх правами, як вони колись нехтували правами інших.
Вимагати ж поваги до своїх прав має тільки той хто для початку не порушує права інших.
madayk _ 06.02.2012 17:59
IP: 92.249.120.---
Обізнаний:
Я ни на секунду не сомневался, в очередном сравнении авторского права с бананами. Эта глупость неубиенна:) Если супермаркет стоит рядом с ничьей банановой рощей – логично предположить, что только папуас будет платить за бананы в супермаркете.
А поскольку республика у нас банановая, то и бананы покупают – лохи.
И ещё, похоже Вы никогда не покупали пиратские диски в Европе, поверьте, это там не так сложно.
Обізнаний _ 06.02.2012 15:55
IP: 93.73.203.---
madayk:
В цій ситуації Україна виглядає, з точки зору євроцейців, країною папуасів, які вештаються по лісу і рвуть банани, які їм впали в око, а коли потрапили до супермаркету з бананами і їм пропонують за них заплатити – роблять круглі очі.
madayk _ 06.02.2012 15:31
IP: 92.249.120.---
Обізнаний:
Меня просто поражает дремучесть что любителей "шары", что ревностных защитников авторских прав. Платить нужно не за то, что "посмотришь", а за то, что используешь чужое произведение в коммерческих целях, сиречь – для зарабатывания денег!!! К слову, эксовцы были готовы платить с рекламных денег. Вопрос только в том, что "правообладатели" – слишком много хотят по глупости.
А иначе, так можно "договориться" до оплаты каждого просмотра/прослушивания купленного лицензионного диска, при чём за каждого смотрящего отдельно:)
Авторское право это не сметана и не булочка!!! Как некоторые "гении от экономики" пытаются это представить.
Обізнаний _ 06.02.2012 15:11
IP: 93.73.203.---
Події навколо EX.ua і реакція Інтернет спільноти на закриття сайту призводять до дуже невтішних думок щодо майбутнього країни.
Ті хто ратує за право безплатного скачування аудіо – відеозаписів, доморощені чаленки, які сповідують принцип: "Я люблю шару, я люблю жити в піратській країні і не хочу платити вправовласнику", уподібнюються браткам 90-х, які за таким же принципом: "А чиї заводи? Нічиї. Так що за них ще й платити?" Розтягли держмайно, а зараз є владою. А потім знайшлась нічия земля, річки і ліси.
І не бондаренкам, які уособлюють бандитську владу, що здобула свої багатства за рахунок наглого зневажання законів і права громадян, вчити українців поваги до чиїхось прав.
Якщо суспільство вважає за можливе незаконно користуватись чужою інтелектуальною власність, то не треба нарікати на владу, яка щоденно зневажає права його членів. Чи розумієте, ви, які качаєте шарові фільми, що стаєте подібними до бандитів початку 90-х.
Ninorov _ 06.02.2012 14:56
IP: 77.120.249.---
"Запрошуємо всіх учасників телевізійного ринку до співпраці", – сказала у своєму виступі на минулорічній серпневій нараді дистрибуторів, представників телеканалів і провайдерів програмної послуги з питань розвитку систем платного телебачення в Україні Олена Бондаренко, яка в травні очолила Асоціацію правовласників і постачальників контенту (АППК), – поінформувала торік "Телекритика". Оскільки Бондаренко має статус нардепа, то мабуть обіймає цю посаду на громадських засадах, але де гарантія, що вона не тільки за красиві очі працюватиме в асоціації і не лобіювати в парламенті інтереси окремих учасників ринку? На ток-шоу у Шустера вона вже продемонструвала, що захищатиме інтереси зовсім не пересічних користувачів Мережі...
madayk _ 06.02.2012 13:06
IP: 92.249.120.---
"Кричали хакеры "ура" и в сайты пингами бросались":)
Уж не знаю, какие там мысли были у всех участвовавших в смешных акциях по "завалу" и так не особо ровно стоящих сайтов, но подозреваю что совсем не "революционные":)
Просто прикрыли халяву. Да, тупо, бездарно, впрочем как делается и всё остальное. Но вот по поводу "всего остального" как-то не протестуют.
Теперь обсуждается бездарность админов гос. органов. Господа, а почему вы решили, что там только с сайтами проблемы?:)
Можно ещё посмотреть как МВД кого-то или что-то охраняет:) Там то же всё печально в плане техники и мозга.
zefir2 _ 06.02.2012 12:46
IP: 46.200.91.---
На передаче у Савика Шустера г-жа Бондаренко ассоциировала себя с героем Дюма- Атосом.Обидела мужика.Ей больше подходит "миледи". Взглянуть бы на плечо.
Fedor K _ 06.02.2012 12:44
IP: 93.127.36.---
Протесты, митинги, демонстрации- конституционное право народа.
Если кому-то из "европейско-грамотных" бондаренок придумается в очередной раз подать в суд на запрет народу выйти на улицу и "больше трех не собираться", они должны знать и всегда помнить, что ПРОТЕСТ- это не обязательно хождение под флагами.
Бондаренко, Герман, Левочкина, Богословская, Лукаш, Богатырева- всего лишь алчные женщины, смачно чавкающие из властного корыта. Ничего удивительного- у каждого природного вида есть самцы и есть самки. И орки тоже должны как-то размножаться.
Йой762 _ 06.02.2012 12:43
IP: 95.134.114.---
А от якби я був головою СБУ, то в першу чергу подумав би: як можна засадити до буцегарні (чи хоча б узяти за те, що у Януковича кидали) ВСІХ українців?

Як людину з системним мисленням мене в першу чергу зацікавило б питання:
1. Що єднає ВСІХ (або майже всіх) українців?

Правильно: комп'ютер, Інтернет та піратський Віндовс.

І, як правильно зазначив DKL: ніхто нічого ДОКАЗУВАТИ не буде – потрібен лиш ПРИВІД.
Шевченко Тарас _ 06.02.2012 12:39
IP: 130.185.22.---
Голосування на Mustafa Nayyem Тимошенко -1179, Гриценко -1402, Кличко -537, Тягнибок -1229, Порошенко 231, Яценюк -807, Янукович -81, Тігіпко 88
inform _ 06.02.2012 12:34
IP: 93.73.162.---
hazel:
DKL:
Пенькобіжець зробив Головного архіваріуса України Ольгу Гінзбург (освіта – інженер-конструктор) ще й
державним експертом з питань таємниць.
...а чому дивуватись? В україні Секретар РНБО за фахом лікар-гінеколог ((((((
inform _ 06.02.2012 12:30
IP: 93.73.162.---
to
ira18com:

на брудершафт не распивала.
Алкоголь шкодить розумовій діяльності.
...навіть ПРи обмеженій.
hazel _ 06.02.2012 12:28
IP: 31.31.112.---
DKL:
Слушна думка. Пенькобіжець зробив Головного архіваріуса України Ольгу Гінзбург (освіта – інженер-конструктор) ще й
державним експертом з питань таємниць.
Vitka Ham _ 06.02.2012 12:20
IP: 176.8.131.---
DKL:
"...складно з юридичної точки зору привести докази нелегітимних запитів до веб-сайтів держустанов..." – Автор! Вы и Ваш друг пренаивнейшие люди! НИКТО НИЧЕГО НЕ БУДЕТ ДОКАЗЫВАТЬ! В таких делах основную роль играет "экспертное" заключение. Ментовский эксперт напишет ЛЮБОЕ "заключение", ...... вопрос стоит только в том, будет команда "фас" или нет.
===============
1000%!!!! "Экспертиза" об убытках Нафтогаза, состряпанная прокурватурой и подписанная ёкспёрдами-филологами, в "газовом деле" против ЮВТ ярчайший тому пример.
Вообще, при этом режиме рассуждать о каких-то юридических тонкостях по крайней мере неумно.
Сейчас главный принцип рыгаловской "юстиции" звучит так: "Как пожелаем, так и сделаем!".
Если помните, это была любимая фраза одного из люмпенов из Вороньей слободки Ильфа и Петрова.
DKL _ 06.02.2012 12:12
IP: 77.52.42.---
"...складно з юридичної точки зору привести докази нелегітимних запитів до веб-сайтів держустанов..." – Автор! Вы и Ваш друг пренаивнейшие люди! НИКТО НИЧЕГО НЕ БУДЕТ ДОКАЗЫВАТЬ! В таких делах основную роль играет "экспертное" заключение. Ментовский эксперт напишет ЛЮБОЕ "заключение", которое от него потребует начальство. В Украине существует список утвержденных экспертов, чьи заключения принимает во внимание суд, заключения других экспертов, не вошедших в список, судами не рассматриваются (вопреки требованиям КПК) Никто из "утвержденных" не пойдет на конфлик с "органами"! Разве что за ооооочень большие деньги. Т.е. вопрос стоит только в том, будет команда "фас" или нет.
Jurdumm _ 06.02.2012 12:10
IP: 93.74.78.---
Bogdan Reznichenko:
Олена Бондаренко ніколи не була юристом.
Елена Бондаренко родилась 26 мая 1974 г. в Макеевке Донецкой области в семье шахтёра и медсестры. В 1991 г. поступила на исторический факультет в Донецкий государственный университет, а в 1993 г. также заочно по специальности "журналистика", которые закончила в 1996 г
----------
Cкладається таке враження, що всі донецькі "фахівці" мають заочну освіту, тим не меньш у відсотковому відношенні у них більше усіх докторів і доцентів (наприклад, батько, хоча й був сучим сином в ніжному віці, став завдячуючи освіті "проФФесором"-президентом, а потім плагіатором, син батьківський – народний депутат (за які заслуги?) завдячуючи плагіату отримав вчену ступень). А тепер заперечьте старого Менделя, що гени тут нідочого!
Vitka Ham _ 06.02.2012 12:03
IP: 176.8.131.---
Reki:
об исках за отсутствие публ.информации – галиматья. О нанесенном моральном вреде – галиматья. Юрист.
================
Не мешало бы юристу еще добавить такие факты:
- наличие правоохранительных органов в Украине – галиматья;
- наличие в Украине такого учреждения, как суд в общепринятом понимании этого слова, – галиматья.
Вот тогда все было бы верно.
Vitka Ham _ 06.02.2012 11:59
IP: 176.8.131.---
Господа, у меня есть выгодное коммерческое предложение желающим подзаработать на троллях-камундяках вроде ira18com-Историчка: , пасущихся на блогах УП.
У меня в Москве есть знакомый, который работает в организации, которая присматривает за заспиртованным трупешником камундяки N1 Ленина-Бланка, хранящемся в погребе на Красной площади, чтобы его крысы не съели. Раз в год они, эти вчоные, из стеклянного сосуда, где лежат мощи камундяцкого упыря, сливают спирт и заменяют его новым. Я думаю, что любой камундяка за такую настойку заплатит любые деньги.)))))))))))
Слышь ira18com-Историчка:, если тиснешь адресок, могу тебе по блату обеспечить поллитру священной для вас, камундяк, настойки со скидкой.)))!!!
Vitka Ham _ 06.02.2012 11:51
IP: 176.8.131.---
magomaev:
ira18com:
magomaev _ 06.02.2012 11:33 ----Испугались, Историчка?)))

Как представила, что с Юлькой в одной камере, конечно, дрогнула.
А Вы бы хотели с нынешним премьером?
Понимаю...)))

Уверен, что сбудется.
====================
))))))!!!!!!!!!!! Она ради такого случая даже свои кумачовые галифе с бахромой, пошитые из знамени РК КПСС, постирает.
Reki _ 06.02.2012 11:48
IP: 217.24.165.---
об исках за отсутствие публ.информации – галиматья. О нанесенном моральном вреде – галиматья. Юрист.
Sergey Ivanov _ 06.02.2012 11:48
IP: 109.72.116.---
Пусть бы "голубая" Бондаренко зачитала Януковичу ст.176 УК Украины (нарушение авторских прав, плагиат), ведь с этого началась волна...
"Письмо диктатору"..."Не бути скотом"..."Убий пи...аса"..."Записки обывателя" – обувател.юкоз.ком (англ.)
magomaev _ 06.02.2012 11:46
IP: 46.151.71.---
ira18com:
magomaev _ 06.02.2012 11:33 -----Испугались, Историчка?)))

Как представила, что с Юлькой в одной камере, конечно, дрогнула.
А Вы бы хотели с нынешним премьером?
Понимаю...)))

Уверен, что сбудется.
Vitka Ham _ 06.02.2012 11:44
IP: 176.8.131.---
ira18com:
magomaev _ 06.02.2012 11:33 -----Испугались, Историчка?)))

Как представила, что с Юлькой в одной камере, конечно, дрогнула.
===============
Лучше в караулке сидеть и наблюдать, как коллега-вертухай какой-то прыщавый и сопливый дрочит на монитор, да, Историчка?))))))))))))))))))
Уряд реформ392 Aтака Путіна1186 Корупція1287 Україна та Європа1064 тітушки18
ОСТАННІ ЗАПИСИ
Ірина Федорів

Вода з фекаліями: що дала нарада в голови ОДА

12
Артем Петренко

Шанс вырваться из ловушки бедности. Или почему важно, чтобы у Зеленского получилось

12
Сергій Лямець

Коболев получает $1 млн в месяц. Укрзализныця закупает дизель у олигархов. Так зачем нам независимые набсоветы???

7
Сергій Лямець

Зачем Зеленскому стукачи. Что говорит здравый смысл об инициативе платить 10% за доносы

13
Ігор Луценко

Хто стріляв вночі у Голосієво і до чого тут справи Майдану?

Українська правда

Стати депутатом і залишитись людиною. Чому "Слуга народу" неправа в історії із "тупою вівцею"

Сергій Лямець

ZeVulgaris. 🤡 Андрюха, шо там с Кабмином?

16
Тимофій Бадіков

Залишити неможливо звільнити: чи буде в МОЗ новий очільник?

Євген Бистрицький

ПІДВОДНІ КАМЕНІ 7-ГО КОМІТЕТУ

7
Айдер Муждабаєв

"Русский писатель" Захар Прилепин: самый кассовый из убийц

5
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter