Саша Дрік Голова ГО «Декларації під контролем», член Ради громадського контролю НАБУ

Цинізм зашкалює: правоохоронці прикриваються війною, щоб поховати від людей свої е-декларації

15 червня 2017, 20:24

Військова прокуратура, СБУ, МВС та низка інших органів пропонують внести такі зміни в законодавство про е-декларування, які дозволять втаємничити е-декларації практично необмеженої кількості осіб: від прокурора до Президента. І все це із формулюванням необхідності захисту осіб, "які виконували завдання в інтересах оборони України та її безпеки".

7 червня під час засідання Комітету із запобігання корупції Єгор Соболєв повідомив про лист від Голови НАЗК Наталії Корчак. В листі йшлося про те, що 17 травня в НАЗК відбулась нарада "з питань обмеження відображення у відкритому доступі декларацій окремих категорій суб'єктів декларування". За результатами цієї наради було розроблено пропозиції, які НАЗК узагальнило у вигляді проекту Закону "Про внесення змін до деяких законів України (щодо обмеження відображення у відкритому доступі декларацій суб'єктів декларування, які виконували завдання в інтересах оборони України та її безпеки під час проведення мобілізації, підготовки та безпосередньої участі у веденні воєнних (бойових) дій, у тому числі на території проведення антитерористичної операції, забезпеченні їх проведення) ". Сьогодні Комітет провів публічні слухання на цю тему, запис тут.

Проект Закону і порівняльна таблиця. Ключові положення цих пропозицій:1. Пропонується прибрати із публічного доступу декларації осіб "які виконували завдання в інтересах оборони України та її безпеки".

Під таке формулювання можна віднести практично необмежену кількість осіб. Головне – обгрунтувати виконання "завдання в інтересах оборони і безпеки". Тобто, наприклад, декларації осіб, які займаються закупівлею товарів, робіт та послуг для армії - посади, які за свідченням представників самого Міністерства оборони мають корупційні ризики, – будуть втаємничені. Більше того, під таке формулювання підпадає більшість вищих посадових осіб держави, наприклад, Президент, його адміністрація, Прем'єр, члени Кабміну, керівники та працівники РНБОУ тощо, які мають службовий обов'язок працювати в інтересах безпеки і оборони. При цьому передбачається, що переліки таких осіб будуть затверджуватися актами керівних відповідних державних органів та військових формувань. Окрім того, що це величезні корупційні ризики (і скільки ж коштуватиме внесення в списки тих, чиї декларації ніхто ніколи не побачить?), це по суті рівноцінно відміні е-декларування, бо все керівництво держорганів раптом почне виконувати "завдання в інтересах оборони і безпеки".

2. У якості "компенсації" пропонується включити цих осіб до переліку тих, хто має проходити обов'язкову повну перевірку, проте одночасно НАЗК зобов'язують узгоджувати відомості щодо таких суб'єктів декларування із органами, які в них працюють.

Тобто декларації більшості посадовців будуть втаємничені, аналізувати їх зможуть тільки окремі працівники НАЗК, рішення по ним будуть прийматися таємно, а значить, ми ніколи не дізнаємось про результати і не зможемо проконтролювати якість цих перевірок. Яка може бути довіра до такого декларування і результатів перевірки?

3. Військові особи будуть подавати не електронні, а паперові декларації. При цьому порядок зберігання і форма такої декларації має затверджуватись НАЗК. Військовослужбовців молодшого і старшого офіцерського складу взагалі пропонується звільнити від обов'язку подавати декларації.

Нагадаю, що молодший офіцерський склад вже звільнено від подання декларацій тим самим законом "про декларування ГО", тобто це положення написано саме для старшого офіцерського складу, серед яких є ті, хто сидить в кабінетах в Києві або розпоряджається фінансами і майном армії.

4. Члени сім'ї осіб, які належать до кадрового складу розвідувальних органів України та/або займають посади, перебування на яких становить державну таємницю, зокрема, розвідка і контррозвідка, звільняються від відповідальності за подання завідомо недостовірних відомостей, а самі декларанти – звільняються від відповідальності за подання завідомо недостовірних відомостей щодо джерела доходу, отриманого у зв'язку із зайняттям цих посад.

Логіку цього нововведення можна було б зрозміти, оскільки розвідка і контррозвідка може працювати, наприклад, під прикриттям, і вказання такої інформації могло би зашкодити їхній роботі. Можна було б – якби законом вже не було передбачено, що подання їхніх декларацій здійснюється в особливий порядок і спосіб, який унеможливлює розкриття їхньої належності до зазначених органів. Для чого створювати нову лазівку там, де законодавець вже передбачив особливу процедуру? Окрім того, поки що цією статтею чомусь користуються не розвідники і контррозвідники, а... керівництво СБУ. Саме цією статтею зловживає керівництво СБУ, яке так і не подало свої декларації. Що буде, якщо дозволити декларувати недостовірну інформацію членам сім'ї і відмінити відповідальність? Утаємничити, дозволити декларувати недостовірну інформацію із одночасною відміною відповідальності взагалі для всіх керівників правоохоронних органів?

5. Пропонується також внести зміни до Закону "Про доступ до публічної інформації", яким віднести до інформації з обмеженим доступом усі відомості з утаємничених декларацій.

Тобто мало того, що декларації зникнуть із публічного реєстру, так їх і на запит неможливо буде отримати.

І "найпрекрасніше" - зміни до Законів "Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів" та "Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві". Саме на норми першого закону посилається Матіос у своїй таємній постанові, на підставі якої НАЗК прийняли таке ж таємне рішення про виключення з публічної частини реєстру низки військових прокурорів. Ми обгрунтували, що це рішення незаконне. Оскільки ні Матіос, ні НАЗК не мали права на основі норм цього закону прибирати декларації з публічного доступу, то цю неприємну прогалину вирішили прибрати внесенням відповідних змін.

Окрім того, це незаконне рішення вже створило прецедент, за яким тепер виключення своїх декларацій з публічного доступу можуть вимагати органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, органи доходів і зборів, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції. Закон також розповсюджує свою дію на співробітників кадрового складу розвідувальних органів України, працівників Антимонопольного комітету України та уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. І за наявною інформацією вони вже звертаються до НАЗК з подібними проханнями. Тому це рішення має бути скасоване, інакше за рік в реєстрі залишаться хіба декларації громадських активістів. (Хештег #перемога).

А правоохоронці, які ініціюють подібні зміни, краще б з таким же завзяттям виконували свою роботу. На чолі з Матіосом, який все життя (!) на державних посадах в правоохоронних органах, а задекларував стільки, що палець втомлюється скролити його декларацію. Нажите непосильною працею під час "виконання завдань в інтересах оборони України та її безпеки"?

powered by lun.ua
Коментарі — 46
Logic2009 _ 16.06.2017 12:43
IP: 91.196.177.---
руслан49:
А ви помітили хоч якесь покращення життя громадян України від праці цих грантососів.
Безумовно дзеркало винне, коли демонструє чиюсь криву морду.
руслан49 _ 16.06.2017 12:00
IP: 95.135.241.---
Slon Verbo:
как уже забембали эти Дрики, Шабунины с лещинками и прочие Станко. Твари, тупо ворующие деньги грантов, для которых важенее всего, что бы в стране было как можно хуже – ведь им тогда больше грантов, больше внимания, ведь они ходят в посольства! Твари!
Вони не "ворують" гроші грантів. Вони на них живуть. Будують будинки, вчать дітей, купують автомобілі і меблі. За останні два роки грантососам (фізичним особам) іноземні країни виділили 240 млн доларів. А ви помітили хоч якесь покращення життя громадян України від праці цих грантососів.
руслан49 _ 16.06.2017 11:55
IP: 95.135.241.---
Wolf Wiktor:
руслан49:
А ДЕ Ж ВАЖКЕ ОЗБРОЄННЯ ВСУ?!
Може ти знаєш?! А не знаєш, тоді поясню таким як ти...
А важке озброєння ЗСУ пiд час росiйської вiйни замiсть того що би день i нiч обстрiлювати позицiї московського окупанта, -
за наказом головнокомандуючого,
НО, НАВIТЬ МАЛЕНЬКI УКРАЇНСЬКI ДIТИ ЗНАЮТЬ ПРО ТЕ, ЩО МИР В УКРАЇНI НАСТАНЕ ТIЛЬКИ ТОДI КОЛИ УКРАЇНА ПЕРЕМОЖЕ У РОСIЙСЬКО – УКРАЇНСЬКIЙ ВIЙНI.
Ти ідіот, чи хто? Ти хочеш перемогти Росію, військовий бюджет якої в 40 раз більше, чим в Україні. І цей бюджет армія Росії має з 2000 року. А Україна судорожно дає хоч якийсь бюджет армії тільки останні три роки. До того ж в Росії є ядерна зброя. А чи ти знаєш, що в українській армії причаїлися офіцери, які завжди служили Росії і які в потрібний момент по сигналу з Москви обстріляють із Градів російські села з території України. Це і буде привід для застосування Росією ядерної зброї проти України.
руслан49 _ 16.06.2017 11:48
IP: 95.135.241.---
Orest Jj:
руслан49:
Дайте адреси, де живуть діти працівників силових відомств. Дайте! Бо так хочуть грантососи.
де живуть силовики й так усім відомо – заїдтє у любий "престіжний"район любого міста – "найкращі" будинки у суддів, прокурорів, мусоров, "держдіячив"...
Бажаеш знайти де розташовано це "поселение" – йдеш до любого з цих закладів, вибираешь "соотвествующее" авто та дивися куди воно їде.
Можна поступити ще простише – підходиш до багатоповерхівке та запитуеш – де тут живе "богоізбраний" представник. І тобі кажуть код від під'їзду, номер квартири, та коли ця падлюка ідє на "працю" та хто зостається стерегти "нажитое непосильнім трудом майно".
То так ці силовики і служать. Коли бандити і корупціонери в любий момент можуть знищити сім'ю силовика, то чи буде цей силовик в повній мірі боротися з кримінальним елементом.
руслан49 _ 16.06.2017 11:46
IP: 95.135.241.---
Alex Wright:
руслан49:
==
Руслан49, не надо манипулировать. Президент имеет право, а не обязан назначить новых членов ЦВК и не назначает. При военном положении имеет право ограничить гражданские права, но не обязан.
Не від президента України все залежить. Коли Росія випустить пару сотень крилатих ракет по Україні, рішення будуть прийматися згідно обставин.
Logic2009 _ 16.06.2017 11:39
IP: 91.196.177.---
Slon Verbo:
тупо ворующие деньги грантов
Хамло, а Вас жаба давить?
Слідкуйте краще за Допами і Гепами, які крадуть з бюджету.
Грантодавці перевіряють у 100 раз ретельніше ніж
корумповані податківці.
Slon Verbo _ 16.06.2017 11:07
IP: 178.150.39.---
как уже забембали эти Дрики, Шабунины с лещинками и прочие Станко. Твари, тупо ворующие деньги грантов, для которых важенее всего, что бы в стране было как можно хуже – ведь им тогда больше грантов, больше внимания, ведь они ходят в посольства! Твари!
mihaylenco _ 16.06.2017 09:11
IP: 93.171.66.---
formalin
У країні злодіїв не може бути недоторканих. Усі злодії повинні бути під контролем!

Шановний! Ну ти й написав! В нас всі злодії під контролем! Ще й під яким контролем! Жодного високопосадовця без компромату. Якщо не маєш кримінальних злочинів, то кар'єри тобі не бачити! Всі злочинці під контролем! В цьому суть розквіту мафії.

Злодії мають бути фізично знищені. В крайньому випадку – ізольовані від суспільства. В тюрязі.
mihaylenco _ 16.06.2017 09:02
IP: 93.171.66.---
Прикриватися війною... Спекулювати смертю...

Вести бізнес неспроможні. Продали майже все. Залишилося спекулювати смертю, та зароб ляти на війні.
Logic2009 _ 16.06.2017 08:39
IP: 91.196.177.---
Олександр Палій:
А фронт напевно ви четвертий рік тримаєте?
Вибачте, але це не коректно,
1. Ви людини не знаєте.
2. Ви про Крим забули?
Logic2009 _ 16.06.2017 08:31
IP: 91.196.177.---
Олександр Палій:
Насправді цинізм – це під приводом боротьби з корупцією допомагати ворогу під час війни, розкриваючи йому всю інформацію по конкретних людях, задіяних в національній безпеці і методах впливу на них.
Категорично не згоден.
Це те ж саме як порушення силовиком закону оголошують державною таємницею.
Orest Jj _ 16.06.2017 07:58
IP: 77.52.2.---
руслан49:
Дайте адреси, де живуть діти працівників силових відомств. Дайте! Бо так хочуть грантососи.
де живуть силовики й так усім відомо – заїдтє у любий "престіжний"район любого міста – "найкращі" будинки у суддів, прокурорів, мусоров, "держдіячив"...
Бажаеш знайти де розташовано це "поселение" – йдеш до любого з цих закладів, вибираешь "соотвествующее" авто та дивися куди воно їде.
Можна поступити ще простише – підходиш до багатоповерхівке та запитуеш – де тут живе "богоізбраний" представник. І тобі кажуть код від під'їзду, номер квартири, та коли ця падлюка ідє на "працю" та хто зостається стерегти "нажитое непосильнім трудом майно".
руслан49 _ 16.06.2017 07:40
IP: 95.135.241.---
Wolf Wiktor:
Олександр Палій:
Насправді цинізм – це під приводом боротьби з корупцією допомагати ворогу під час війни, розкриваючи йому всю інформацію по конкретних людях, задіяних в національній безпеці і методах впливу на них.
Нехай ці конкретні "трудяги", задіяні в національній безпеці, спочатку на офіційному рівні назвуть російську війну проти України, – ВІЙНОЮ, а не імпотентним АТО
Чого ти так хвилюєшся. Все ще попереду. Буде тобі ще і війна, і карточки на хліб і олію. Будеш рити окопи за 200 км від свого дому. В твою квартиру підселять інших людей під час воєнного стану. Будеш бачити, як тисячами гинуть люди від російських бомб. Як в Сирії. Війни йому захотілося.
руслан49 _ 16.06.2017 07:34
IP: 95.135.241.---
Дайте адреси, де живуть діти працівників силових відомств. Дайте! Бо так хочуть грантососи.
Orest Jj _ 16.06.2017 07:33
IP: 77.52.2.---
вражає "враження" автора. А що, риго-шоколадний режим мав діяти якось по іншому?
Наступний єтап – скасування виборів у ВР у з'язку з "военним положением в отдельніх регионах" (бо путін нападє), масова зачістка "агентів кремля", тотальний контроль над толпою, другий срок генеалісімуса, "двопалатна" ВР – сімбіоз риги та шоколадники...
Олександр Палій _ 15.06.2017 22:53
IP: 93.74.31.---
Max Verentsov:
Саме ці псевдо охоронці України довели нашу державу до повної неспроможності себе захистити. І зараз продовжуючи грабувати цинічно прикриваються питаннями Державної безпеки.
"Повна неспроможність". А фронт напевно ви четвертий рік тримаєте?
hrim _ 15.06.2017 22:20
IP: 104.155.66.---
Варто наголос робити не на цинізмі, тобто аморальністі (є категорія людей від влади, які не такими термінами не користуються), а на 1) правовій відповідальності та 2) гласності.
Тому АВТОР робить наголос саме на прийнятті відповідного законодавства.
Олександр Мирний _ 15.06.2017 21:53
IP: 93.171.163.---
Пане Палій. Якщо Ви поясните, яким чином інформація про розмір квартири (без адреси) та кількість автомобілів держслужбовця, задіяного в питаннях національної безпеки, зашкодить відповідному держслужбовцю, зніму перед Вами капелюха. Якийсь убогий Ви стали. Зовсім з грошима кепсько?
Max Verentsov _ 15.06.2017 21:47
IP: 93.75.225.---
Олександр Палій:
Насправді цинізм – це під приводом боротьби з корупцією допомагати ворогу під час війни, розкриваючи йому всю інформацію по конкретних людях, задіяних в національній безпеці і методах впливу на них.
Цинізм це коли розказують про свою любов до України а самі при зарплаті в 10-15 тисяч гривень їздять на машинах по 50 тисяч доларів. Крадій і хабарник в СБУ чи Прокуратурі не менший ворог ніж бойовик в окопі. А поправді більший. І в ідеалі за законами військового часу – стріляти їх треба.
formalin _ 15.06.2017 21:46
IP: 93.75.41.---
У країні злодіїв не може бути недоторканих. Усі злодії повинні бути під контролем!
Олександр Палій _ 15.06.2017 21:16
IP: 93.74.31.---
Насправді цинізм – це під приводом боротьби з корупцією допомагати ворогу під час війни, розкриваючи йому всю інформацію по конкретних людях, задіяних в національній безпеці і методах впливу на них.
Корупція1337 Зеленський21 Україна та Європа1086 Порошенко2 Свобода слова568
ОСТАННІ ЗАПИСИ
Саша Дрік

За півроку Міноборони направило в правоохоронні органи 167 матеріалів на сотні мільйонів гривень

1
Олексій Братущак

Що не так з вимогою Зеленського зібрати позачергове засідання Ради

8
Михайло Жернаков

Громадські організації закликають Президента розблокувати судову реформу

2
Костянтин Матвієнко

Українська влада має вжити екстрених заходів безпеки в умовах розгортання прямого збройного протистояння Туреччини і Росії

19
Сергій Лямець

Засланные казачки, или Как экс-владелец "Дельта Банка" Николай Лагун пытается уйти от Джеймса Бонда

1
Володимир В’ятрович

Інформаційне роззброєння України.

10
Євген Бистрицький

ЗАПАХ ЛАЙНА

58
Олеся Яхно

О зависимости РФ жить чужой жизнью – жизнью Украины

9
Ігор Головань

НАБУ вдруге зобов'язали розслідувати записи "Трубу прорвало"

4
Олексій Братущак

''Дєдушка'' Зеленського. Що не так з Тігіпком?

32
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter