Елена Габриелян журналіст Міжнародного французького радіо RFI (Париж)

"Мон шер Владімір" або французькі друзі Путіна

28 квітня 2014, 15:30

Час від часу мене деякі українські колеги запитують, чи правда, що серед європейських країн Франція – кращий друг Росії. Вперше я серйозно над цим замислилася під час прес-конференції колишнього правого президента П'ятої Республіки Ніколя Саркозі на саміті G8 у 2007 році.

Після довготривалої зустрічі з Володимиром Путіним французький президент із запізненням вийшов до журналістів та розповів, як "без агресії" піднімав незручні питання, такі як, наприклад, порушення прав людини та запевнив, що Росія готова до діалогу, а Путін "виважений та розумний політик". Пікантний момент: Саркозі ледве стояв перед пюпітром, робив довгі паузи між фразами та намагався стримувати сміх. Тоді коментатори зазначили: схоже президенти пили не тільки воду.Судячи з настрою, може шампань, а то і водку. Кілька років по тому Ніколя Саркозі, вже покинувши пост голови держави після приходу до влади лівих, поїхав в 2012 році з приватним візитом до Путіна та, схоже, згадав старі добрі часи. Він говорив про дружні й довірливі відносини між країнами, а до Путіна фамільярно звертався на "ти".

Саркозі, як і Путін, любить позувати перед камерами під час ранкової пробіжки, оточувати себе друзями-бізнесменами, посилювати контроль над ЗМІ. Одним словом, з його приходом преса заговорила про "берлусконізацію" Франції. Путіна також тут часто порівнюють з колишнім прем'єром Італії. Отже, певна схожість поглядів відіграла свою роль у взаєморозумінні Саркозі з Путіним.

Дружні жести Путіна


Ще один "дружній" Путіну персонаж у французькому політикумі – правий екс-прем'єр-міністр Франсуа Фійон. На початку цього року французький журнал "Експрес" опублікував статтю "Франсуа Фійон та його друг Путін", в якій зазначив, що екс-голова уряду краще за всіх французьких політиків знає російського президента та симпатизує йому. У вересні 2008 року обидва, будучі тоді прем'єрами, разом грали у більярд у Сочі. В 2010 році, коли літак французької делегації через морози в Парижі запізнився у Москву, а французи пропустили спектакль Большого театру, Путін заспокоїв: питань нема, "для друзів можна повторити". Правда, французи ввічливо відмовились. Але найбільш зворушливий жест Путін зробив Фійону, коли у того померла мати. Російський прем'єр подарував своєму французькому колезі пляшку вина 1931 року випуску, року народження матері Франсуа.

Відтоді з прем'єрського крісла Путін пересів на президентське, а Фійон став простим депутатом, але це не завадило їхній дружбі. Хто зна, може знову стануть колегами: Фійон не раз казав, що збирається балотуватися в президенти в 2017 році. Путіна він тепло називає "мон шер Владімір" (мій дорогий Владімір).

В минулому році, виступаючи в дискусійному клубі "Валдай", Фійон саме так звернувся до Путіна, а свою державу розкритикував за "американську" позицію у сирійському конфлікті. Тоді правлячі ліві висловили своє обурення, а президент-соціаліст Франсуа Олланд звинуватив Фійона у "лакействі", назвавши його висловлювання "безвідповідальними".Дбайлива послідовність

Але є певні сфери, в яких праві та ліві у відносинах з Росією демонструють певну послідовність. Наприклад, при правих між Росією та Францією був підписаний стратегічного значення контракт на будування двох універсальних десантних кораблів "Містраль". Доречи, один з має назву "Севастополь". Його передача Чорноморському флоту планується у 2017 році.

У зв'язку із анексією Москвою Криму Франція пригрозила, що може заморозити контракт по "Містралях", але міністр оборони обмежився лише обережною та загальною заявою, що таке можливе у випадку ескалації конфлікту. Чи піде на це Париж, коли уряд оголосив про план економії 50 млрд. євро, а працівники заводу відразу висловили занепокоєння і погрожували страйком (як це люблять робити французи)? Навряд чи Франція поступиться своїми інтересами.

Яскравих критиків путінської політики серед правлячих лівих у Франції немає. Вони висловлюються стримано та виважено. Судячи з першого візиту президента Франсуа Олланда у Москву в 2013 році, друзями вони з Путіним поки не стали. У них і цінності різні: президент Росії оголосив боротьбу із пропагандою гомосексуалізму, а французький президент із всіх 60 обіцянок передвиборчої кампанії однією із перших узаконив одностатеві шлюби. Олланд – не політик бізнесу, як його попередник, він не такий харизматичний, а в європейській політиці, яка загалом диктується франко-німецьким дуетом, у нього, схоже, роль другого плану. Може і тому з Путіним нема про що домовлятися та й дружити якось не виходить. Правда, в одному вони схожі: обидва тепер холостяки, з жінками розлучилися майже водночас.

Його друзі – крайні

На фоні холодних відносин із лівими, у Путіна з'явилися вірні друзі серед крайніх. Не перші обличчя республіки, але далеко не останні.

Один з них – яскравий персонаж у французькому політикумі, голова ультраправої партії "Нацфронт" Марін Ле Пен. У президентських виборах 2012 року вона набрала 18%, а на останніх муніципальних її партія встановила історичну перемогу в одинадцяти середніх та великих містах. Хоча загалом на цих виборах "Нацфронт" набрав 7%, але Марін Ле Пен продовжує гордо називати себе "третьою політичної силою" в країні.

Вона каже, що захоплюється Путіним, вважає, що Франція підкорюється США, а їй необхідно повернутися обличчям до Росії. На її погляд, це країна із правильними, консервативними звичаями.

Її, як пише газета "Монд", у Москві зустрічають з розпростертими обіймами. Нещодавно, 12 квітня, вона зустрілася з головою Державної Думи Сергієм Наришкіним, який, доречи, перебуває у санкційному списку США і ЄС через анексію Криму. Марін Ле Пен назвала санкції контрпродуктивними, визнала результати референдуму в Криму та виступила за федералізацію України.

"Нацфронт" на кримський референдум відправив "своїх людей". В якості спостерігача на півострів поїхав Емерик Шопрад, дипломатичний радник Марін Ле Пен, який за декілька днів до того побував у Москві. Поряд з ним ще біля сотні представників ультраправих партій із 23 країн Європи.

Відразу кидається в очі парадокс: Росія говорить про загрозу від фашистів, антисемітів та націоналістів з українського "Правого сектору" та "Свободи", але на кримський референдум запрошує тих, хто має саме таку репутацію на Заході, яка склалася вже роками.

Навіщо Росії такі друзі? По-перше, "Нацфронт" Росію вихваляє, про порушення в цій країні прав людини не говорить. На Заході цю партію вважають популістською, а до її думки ставляться скептично, але це не так важливо, головне, що Марін Ле Пен завжди можна запросити та показати своїй громадськості, що про Росію думає "третя політична сила" Франції.

Росії "Нацфронт" потрібен ще й через його євроскептицизм, тим більше, що до виборів у Європарламент залишилося трішки менше місяця. Ця політична сила, як "п'ята колона" Путіна в Європі, яка може розхитати й без того політично ослаблений Брюссель та, таким чином, опосередковано сприяти здійсненню мрії російського президента, створенню Євразійського союзу.

powered by lun.ua
Коментарі — 27
Glory _ 08.06.2014 21:47
IP: 62.64.124.---
Pavlo Us _ 29.04.2014 19:43

Поделитесь, пожалуйста, своим секретом. О каких знатоках вы говорите?
Очень хочется знать мнение авторитетного источника!
Может, Юрий Бутусов, отзываясь с уважением о Турчинове, нагло врет?
Может, вам известно что-нибудь такое, чего простым смердам знать не положено, а?
Антон Шерстюк _ 08.06.2014 18:05
IP: 93.74.3.---
На Францію та Німеччину нам покладатися треба найменше, адже там путінські лобісти є по всіх щербинах і мають значний вплив. Саме через ці дві країни ще в 2008 Грузія й Україна не отримали Плану дій щодо членства в НАТО, запропонованого тоді нам з ініціативи США. У нашому випадку, треба триматися Америки, яка тільки одна може реально протистояти Росії та будувати добрі та міцні стратегічні стосунки з близькими сусідами, які нас безупинно підтримують – Польщею та балтійськими країнами.
Виталий Ященко _ 04.06.2014 12:13
IP: 37.229.218.---
Любой политик в душе хочет стать диктатором. У кого то это получается, у кого то нет. Вы сами видели этих французски политиков. Они такие же богатыри как и Путин с Медведевым. И им всем импонирует стать у себя в стране путлерами, и чтобы вся страна преклонялась перед ними как дебилоиды великой России.
А Ле Пен вообще обожествляет Путлера, так как сама мечтает о такой роли. Да и русский шовинизм ничем не отличается от фашизма.
Нам надо одно, сплоченность всех кто любит свою Родину и не допустить чтобы власть опять захватили олигархи типа Ахметова, Хама, Ефремова и пр. ОПГ.
Что нам даст Поршенко, посмотрим. Надежда на то, что бабки он получил, власть получил, теперь надо получить место в истории Украины. Если это его цель, то может у нас что то и получиться.
Yurij Shapovalov _ 21.05.2014 05:44
IP: 178.94.9.---
В Украине запрещен скайп для звонков в организации, даже Радио-эра просит 10000 грн. за звонок. В Харькове пошли дальше. 18 летних не включили в списки для голосования и запретили сообщать о таких ошибках по телефону. Вместо подготовки к экзаменам – ходи сам и исправляй, если есть лишних часов шесть для очереди, ошибки или вредительство бюрократов. Нет интернета, нет телефонов для решения простейших проблем. "Добрые" люди подсказали выход: Пойти в день выборов в суд, выиграть процесс и получить разрешение на включение в списки.
Navuhogorlonosor _ 01.05.2014 00:05
IP: 213.110.136.---
Я звертаюся до шановних в.о. Президента Турчинова та Прем'єра Яценюка. Коли ж ви зрозумієте, ідіоти, що всі російські танки на кордоні з Україною потрібні не для вторгнення, а для того, щоб ви наклали в штани перед російською загрозою? Якщо б Росія планувала вторгнення, вона б не чекала, коли ви дасте їй привід для цього. Вона сама організувала б провокацію, звинуватила б Україну і почала агресію. Путін хоче іншого – погрожуючи вторгненням, паралізувати нашу волю, змусити нас ні в якому разі не стріляти в терористів. Щоб, не дай Боже, не "спровокувати". Тим часом, з кожним днем кількість терористів зростає. Якщо не почати діяти, вони захоплять весь Донбас. А Росія потім скаже, що вона взагалі тут ні до чого, це все наші внутрішні розборки.
Ваша бездіяльність змушує підозрювати вас у зраді.
Leonid Pidchybii _ 30.04.2014 22:17
IP: 94.232.211.---
СОВЕРШЕННО СЕКРЕТНО
zemlj. blogspot. com/ 2014/04/ blog-post. html
Психологический портрет Лилипути. Аналитические материалы политического психолога
Navuhogorlonosor _ 30.04.2014 01:04
IP: 213.110.136.---
Так звана "АТО" від самого початку мала на меті продемонструвати, що нічого зробити неможливо. Тому серед білого дня відправили в Слов'янськ БТРи, а потім кажуть: "бачите, жінки й діти блокують військових!" Між тим, нормальна логіка підказує: вночі в захоплених будівлях немає ні жінок, ні дітей. Там перебувають тільки озброєні бойовики. Що заважає відправити вночі бойовий вертоліт і дати пару черг по будівлі з крупнокаліберного кулемета? Наступного дня ті, хто залишився живий, просто розбіглись би по домівках. Але цього чомусь не відбувається. Чи не тому, що значна частина мільярдів доларів, які витрачає росія на сепаратизм, осідають в кишенях наших "керівників"?
Pavlo Us _ 29.04.2014 19:43
IP: 178.151.82.---
В общем, знатоки говорят, что весь этот безумный спектакль в стране разыгрывается в тесном сотрудничестве ублюдками в лице Тимошенко и Ко и рыговской мафией. Цель – довести ситуацию до полной жопы, после чего выйти и заявить, что критичность ситуации требует бютовско-рыговской ширки и широкой федерализации, что позволит бютовской и рыговской мафии продолжить править в своих феодальных вотчинах. Путлера эта ситуация также вполне устроит, ибо сохранит Украину в качестве зловонного болота без какой-либо перспективы, а в качестве приятного бонуса бютовско-рыговская мафия будет всегда готова и дальше немедленно выполнить любой каприз Путлера по сдаче нацинтересов Украины.
Вопрос к нам всем: нам это надо? Мы поведемся на эту клоунаду? Мы хотим жить в бесперспективной феодальной клоаке? Решать всем нам.
rujena _ 28.04.2014 22:10
IP: 74.125.182.---
Путін довгий час працював в західній Європі, як резидент КДБ.
І, напевно, має достатньо компромату на сучасних лідерів Німеччини, Франціїї і т.д. щоб тримати їх "на короткому поводку".
Поведінка Меркель зайвий раз це підтверджує.
Виталий Ященко _ 28.04.2014 21:02
IP: 46.211.53.---
Вы не забывайте, что Путин был резидентом КГБ в Западной Европе и очень хорошо знает ее истеблишмент, политиков и все расклады во власти. Не даром ФСБ и ГРУ России при Путине стали самыми уважаемыми органами государства.
Украина своих силовиков не только опустила ниже плинтуса, но и практически сдала в аренду ФСБ. Так, что Украина сейчас как под рентгеном и УЗИ у России.
Путлеровцы хорошо знают кого и как над принимать, а наши ломятся в закрытую дверь с протянутой рукой. Ну какое тут уважение. И это несмотря на то, что мы очень богатая страна во всех отношениях. Но во власти одни проходимцы и воры. Из-за них и нас с вами не уважают в Европе.
skiovtez _ 28.04.2014 20:54
IP: 134.249.101.---
Владзііііііііііііііііімір!...
Mikula Zvityazhny _ 28.04.2014 20:08
IP: 77.52.140.---
Тому нам на європейців надіятися нічого. І Німеччина і Франція, та і Великобританія недружні до України держави. Наш друг США, тому і ми маємо бути їх другом і допомагати їм у їх політиці.
hrim _ 28.04.2014 20:04
IP: 74.125.181.---
Теплі стосунки між Росією та Францією, які тривають століття, не випадкові.
Після 1917р у Францію емігрувало багато російської інтелігенції та буржуазії. Остання привезла туди немалий капітал. Відповідно російське лоббі у французькій політиці працювало доволі ефективно. Перший серйозний доказ дружб між цими країнами – фактична "здача" УНР Росії. Адже, Франція, як переможець І Світової війни, мала немалий вплив на формування карти Європи. Франція також "здала" ЗУНР Польщі.
nagyzor _ 28.04.2014 18:55
IP: 178.137.124.---
Судячи з настрою-может они не пили а курили,друг Рамзан подсуетился.
Святослав Ярій _ 28.04.2014 18:33
IP: 95.133.192.---
Leonid Chugunov:
паскуди французькі і чорнобиль замовчували та применшували небезпеку заради недоторканності своїх аес а друзями расєї вони були завжди з імперських часів
А какое вам дело до французских АЭС?
Leonid Chugunov _ 28.04.2014 18:19
IP: 178.94.241.---
паскуди французькі і чорнобиль замовчували та применшували небезпеку заради недоторканності своїх аес а друзями расєї вони були завжди з імперських часів
RABFAK _ 28.04.2014 18:03
IP: 74.125.18.---
права мадам Ештон

Fuck EU.!!!
Віра Сила _ 28.04.2014 16:55
IP: 178.92.182.---
Стоять ховрахи (суслики) в степу (Україна і Казахстан) і бачать як до них іде французьке авто, тікають в норки, і тут же вискакують назад у фраках і метеликах, щоб зустріти Європейця.
На російському телебаченні рекламують французькі автомобілі, які виготовлені в РФ.
А в Росії ні що не робиться просто так, без політики, лише за ради бізнесу.
Mike_Kharkov _ 28.04.2014 16:52
IP: 94.179.180.---
Цікавий погляд.
Особливо якщо взяти до уваги, що нацфронт є не тільки у Франції, а й в Росії та Україні. А якщо згадати фразу Стругацького "фашизм є диктатура націоналізму", то можна розглядати сьогоднішні події у площині боротьби феодалізму з цивілізацією, як явище світоглядне.
Andrew Dandylon _ 28.04.2014 16:47
IP: 188.230.48.---
trakt:
Саркозі й Путін може й друзі, але Марін Ле Пен навряд що є подругою президента Путіна – це просто його шанувальниця.
А от "Нацфронт" та "Свобода" це справді друзі і Марін Ле Пен і досі дружить з кандидатом в президенти Тягнибоком.
Можна згадати приказку: Скажи мені хто твій друг і я скажу хто ти.
Не розповідайте бздури!!! Головною схожою риторикою путінського націоналізму і лепенівського є боротьба із мусульманським Кавказом і відповідно у Франції із арабським екстрімізмом!!!
На щастя, в Україні, такої проблеми не існує!!! Та й український націоналізм – є зовсім іншого гатунку!!!
Andrew Dandylon _ 28.04.2014 16:38
IP: 188.230.48.---
З огляду на прізвище журналіста, а також на те, яка впливова і багаточисельна вірменська діаспора у Франції, не мале значення на РОСІЙСЬКО-ФРАНЦУЗЬКІ відносини будуть мати, які настрої панують у теперішній Вірменії, як члена МИТНОГО СОЮЗУ!!! Які настрої зокрема не вірменської, корумпованої влади, що продала своє право бути вільною країною на дешевий газ, а які настрої всередині вірменського суспільства, вірменських духовних і культурних еліт, з цього питання!!! Нажаль. українське суспільство, достатньо не проінформоване про це...
Pokemon9 _ 28.04.2014 16:36
IP: 178.74.192.---
Peterim Liwenguk:
Відразу кидається в очі парадокс: Росія говорить про загрозу від фашистів, антисемітів та націоналістів з українського "Правого сектору" та "Свободи", але на кримський референдум запрошує тих, хто має саме таку репутацію на Заході, яка склалася вже роками.

Никого Россия не приглашала.
Поехали в качестве наблюдателей те, кто выразил такое желание.
Те кто согласился на сумму, которую им заплатили. Это факт давно известный.
Vadym Chovgan _ 28.04.2014 16:34
IP: 74.125.17.---
Madest Madestich:
запарили со своей овномовой. пЕшите по-русски, бандера

Tu es un pouv´ con, le même que Sarlozi.
Quoi dire? Le pire c'est que les français sont assez influencés par la Russie pour penser qu'elle a raison en annexant Crimée. Beaucoup de ceux qui dissent que "c'est stratégique" et qu' "il y a beaucoup de russes" comme si c'était une bonne excuse... Que empêche d'intervenir en Belgique alors?...
Il en va souvent de même avec l'est. Rien que tout l'union européenne aime manger du gaz...même s'il faudrait perdre en peu de liberté aujourd'hui et en peu plus un jour. Qui penserait à l'histoire avec Hitler comme susceptible d'être répétée?... Ca fait pitié que tels hommes politiques qui régissent la France
Peterim Liwenguk _ 28.04.2014 16:23
IP: 194.0.206.---
Відразу кидається в очі парадокс: Росія говорить про загрозу від фашистів, антисемітів та націоналістів з українського "Правого сектору" та "Свободи", але на кримський референдум запрошує тих, хто має саме таку репутацію на Заході, яка склалася вже роками.

Никого Россия не приглашала.
Поехали в качестве наблюдателей те, кто выразил такое желание.
trakt _ 28.04.2014 16:08
IP: 37.53.171.---
Саркозі й Путін може й друзі, але Марін Ле Пен навряд що є подругою президента Путіна – це просто його шанувальниця.
А от "Нацфронт" та "Свобода" це справді друзі і Марін Ле Пен і досі дружить з кандидатом в президенти Тягнибоком.
Можна згадати приказку: Скажи мені хто твій друг і я скажу хто ти.
Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Україна та Європа1103 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter