Елена Габриелян журналіст Міжнародного французького радіо RFI (Париж)

Як не впасти у пастку ''братства''

16 серпня 2014, 17:42

Країни, які ніколи не мали імперського синдрому, часто стають жертвами своєї наївності. Те, що ми спостерігаємо в Україні та пам'ятаємо протягом всієї її історії, – є одним із прикладів того, як в процесі пошуку зовнішніх "друзів" країна може впасти у пастку та заробити собі майбутніх ворогів.

В об'єднаній Європі, де розмиваються кордони, а громадяни вільно подорожують та працюють там, де їм хочеться, важко знайти хоч одного лідера, який говорив би про "братські" народи або іншого типу родинні стосунки між країнами. Тут прагматизм та партнерські відносини понад усе, тому розчарування та відчуття можливості бути зрадженим залишилися в минулому. Принаймні вже більше 50 років серед країн старої Європи тенденція не змінилася, а колишні закляті вороги Франція та Німеччина говорять сьогодні про франко-німецьку дружбу як основу об'єднаної Європи. А от у пострадянських країнах, де ще панують постфеодальні цінності, існують територіальні конфлікти, кордони перекроюються, дуже часто доводиться чути про те, що хтось комусь приходиться братом, зятем чи свахою...

Радянський менталітет залишив свій відбиток не тільки на політиці, яка збирає навколо олігархічних центрів кумів, братів чи синів, а й на дипломатії. Певний період українська влада пояснювала народові, що Росія – старший брат, хоча пам'ятаємо з історії, що були й кацапи, й ляхи і інші зневажливі слова для означення ворогів. Сьогодні Україна впала в чергову пастку: тільки мова йде тепер здебільшого не про кацапів, а про Путлера х...йло, і братами стають поляки, грузини, прибалти тощо. Щоб не набути собі ворогів, ані псевдобратів, доречніше навчитися жити у власній країні за республіканським принципом "Свобода, рівність, братство". Нагадаю, що цей девіз з'явився в період французької революції 1789 року.

Нічого подібного в історії незалежної України ми не побачили, хоч Конституція її, до речі, багато в чому взята із французької. Українська влада систематично винищувала можливості зародження цих принципів у суспільстві, відбирала багатства у власного народу, розкрадала, розділяла на багатих та бідних, на російськомовних чи україномовних, продавала інтереси країни задля своєї політичної життєздатності. Навіть самій Європі знадобився час, щоб зрозуміти, що саме через це наболів Майдан, а не тому, що не була підписана угода з ЄС, з якоюсь чомусь у деяких асоціювався прихід свободи, рівності та братства.

Звичайно, такій інтерпретації реальності сприяли своєю присутністю на Майдані і євродепутати, котрі, виступаючи з його сцени, позували перед світовими телекамерами, щоб сказати: "Українці, ми з вами! Саме тут б'ється серце Європи", тоді як українці чекали жорсткої відповіді від Брюсселю на насильство української влади над мирними демонстрантами.

Коли в лютому палав Майдан, Захід обмежувався лише дипломатичними заявами баронеси Ештон про своє занепокоєння, крайнє занепокоєння, глибоке занепокоєння та шок. Перші санкції проти української влади Захід ввів лише тоді, коли у жорстокому бою за вільну Україну перестали битися серця десятків українців. В цей день ліва французька газета "Ліберасьон" вийшла із заголовком на першій шпальті " Померли за Європу". В той час, коли єдина Європа переживає кризу ідентичності, політикам потрібно було донести до електорату, що люди готові помирати за ідеали Роберта Шумана і у ХХІ столітті. Українська криза стала в руках деяких політичних партій навіть інструментом кампанії перед виборами до Європарламенту 25 травня. Запізнілі санкції розчарували багатьох українців, які розраховували на підтримку Заходу; і незабаром та ж газета "Ліберасьон" вийшла знову із заголовком на першій шпальті "Розчаровані Європою".

Те що в геополітиці не має друзів, а є взаємовигідні інтереси, на Заході вже давно зрозуміли. А Україні ще потрібно навчитись захищати власні. Інакше замість проросійських олігархів з'являться такі, як французький агропідприємець Шарль Бегбедер, який на орендованих за копійки українських чорноземах саджає рапс, а продукцію вивозить за кордон. А те, що потім протягом багатьох років на цій землі нічого не виросте, прагматичного бізнесмена не дуже хвилює. За такою схемою вже багато років працюють китайці в Африці. Тож жертвами битви за ресурси великих цього світу можуть стати ті, хто ще думають, що зникне злий Путін х...йло, а прийде добрий дядя Баррозу. Поки в Україні будуть в це вірити ніколи не зародиться свобода, не будуть громадяни рівними перед законом, а ті, хто розділяють на "правосеків", "укропів" чи "донецьких" назавжди поховають ідею братства, такого потрібного зараз Україні.

powered by lun.ua
Коментарі — 35
Michael Fenik _ 19.08.2014 22:51
IP: 93.74.183.---
Тож жертвами битви за ресурси великих цього світу можуть стати ті, хто ще думають, що зникне злий Путін х...йло, а прийде добрий дядя Баррозу. Поки в Україні будуть в це вірити ніколи не зародиться свобода, не будуть громадяни рівними перед законом, а ті, хто розділяють на "правосеків", "укропів" чи "донецьких" назавжди поховають ідею братства, такого потрібного зараз Україні.

свята правда! МИ як народ, маємо Дуже Великі, АЛЕ АБСОЛЮТНО СКІНЧЕННІ ресурси: земля (територія, певна частка суші планети Земля), вода, вугілля-нафта-газ, руда-залізо-марганець, руда-уран; чорноземи тощо;

єдине, що ми маємо НЕСКІНЧЕННЕ – наша творчість і сила духу; ми ніколи не визнаємо пана над нами
Igor Semirechenskiy _ 19.08.2014 16:51
IP: 74.125.18.---
Gonta_20: "Узкое украинство – исключительно продукт, привезенный нам из Галиции, культуру каковой целиком пересаживать нам не имеет никакого смысла: никаких данных на успех нет и это является просто преступлением, так как там, собственно, и культуры нет. Ведь галичане живут объедками от немецкого и польского стола. Уже один язык их ясно это отражает, где на пять слов – 4 польского или немецкого происхождения..." "Великороссы и наши украинцы создали общими усилиями русскую науку, русскую литературу, музыку и художество, и отказываться от этого своего высокого и хорошего для того, чтобы взять то убожество, которое нам, украинцам, так любезно предлагают галичане, просто смешно и немыслимо..." П.П. Скоропадский (1873-1945). гетман Украины в 1918 году. Источник цитаты: Скоропадський П. СПОГАДИ. кінець 1917 – грудень 1918 р. 1995, с.233- 234.
Igor Semirechenskiy _ 19.08.2014 15:40
IP: 74.125.18.---
"Есть ещё геополитический фактор – согласно ему Россию должны окружать вовсе не демократические, а свирепые фашистские слагаемые "санитарного кордона". Из-за этого мировая "демократия" насаждает на постсоветском пространстве самые оголтелые тоталитарные нацистские и террористические режимы. Что вас удивляет? Вы в своем саду на грядках колючий терновник сажать не будете, а вот по периметру сада, в качестве живой изгороди, – почему бы и нет?" (В. Авагян).
Ігор Бурдяк _ 18.08.2014 07:43
IP: 188.230.47.---
доречніше навчитися жити у власній країні за республіканським принципом "Свобода, рівність, братство". Нагадаю, що цей девіз з'явився в період французької революції 1789 року
===
Девіз появився, та живем за принципом "Порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих!"
Братство не завадило б підкріпити доброю судовою системою.
Alexander_II _ 17.08.2014 19:09
IP: 89.252.9.---
2 Елена Габриелян
Ну, це вже добре, що з українців потихеньку намагаються зняти рожеві окуляри, і пояснити їм деякі перспективи. Ідея статті вірна. І добрий Баррозу може виявитися набагато гіршим за демонізованого Путіна. Невірна лише деталь: Майдан-2 виник таки через непідписання угоди, щоб там хто не говорив;-)
123456 _ 17.08.2014 07:56
IP: 77.87.36.---
зачем упрощать. есть территориальная целостность азербайджана, люди в ходе своего развития еще семьдесят лет назад поняли что нельзя игнорировать такие вещи как агрессия и геноцид, это не внутреннее дело, а проблемы на ж всего мирового сообщества. что за примерами далеко ходить: украина совсем недавно не оказала военную поддержку грузии – теперь сидит без крыма. а кто там на дороге встанет – хоть весь народ, хоть не весь\славяне мусульмане... частность. у украины вполне определенный враг – великодержавный шовинизм
бун _ 17.08.2014 07:03
IP: 77.123.161.---
Peter Blood:
Індра:
===
повна бздура: для прикладу "Ставропігійське Братство" у Львові часів середньовіччя і аналогічні повсюди в Україні того часу.
Петре, ви торкнулися надзвичайно важливої теми, яка, щоправда, не має відношення до цього блогу. Але над поняттям "братство", як основи українського світоукладу, нам треба буде серйозно попрацювати.
vasyl484 _ 17.08.2014 06:59
IP: 188.130.197.---
У зовнішній політиці Україні потрібно послуговуватись простим девізом- ворог мого ворога мій друг. Це вирішить більшість питань у зовнішній політиці держави. І замітьте друг, а не брат.
Pokemon9 _ 16.08.2014 23:19
IP: 178.74.192.---
Peter Blood:
Pokemon9:
===
отже, і засудити капітулянтську і зрадницьку позицію Вірменії щодо України (включно із відкликанням їх посла в знак протесту) "нє стоїт"??? Це ненормально!
Стоит конечно. Но гадить Армении как народу, а не власти, не стоит.
Pokemon9 _ 16.08.2014 23:09
IP: 178.74.192.---
Peter Blood:
===
як то причому "мусульмане они или не мусульмане"? Українці і вірмени в історії століттями жили разом на території України і єдналися вони в т.ч. і на християнській основі. А тепер вірмени (їх продажний офіціоз) лижуть дупу парашисту Пукіну і визнають окупацію Крму. Давно пора переглянути міждержавні стосунки між Україною та Вірменією і наростити аналогічні з Азербайджаном, як новим і потужним регіональним гравцем на Кавказі. "Нічого особистого – тільки здоровий прагматизм"
Армения очень бедная страна, которая не имеет союзников и имеет под рукой лишь агрессивный Азербайджан. Вот и лягли под Россию. Им по сути не светит ничего. Можно конечно помочь уничтожить окончательно это древнехристианское образование в угоду мусульманам, но, имхо, никакого реального вреда от сервильной позиции Армении для Украины нет. А помощь от этнических армян для украинской независимости уменьшать не стоит.
Be Yu _ 16.08.2014 22:24
IP: 95.111.170.---
Це правильно, але, на жаль, багато донецьких ще цього не розуміють...
123456 _ 16.08.2014 22:17
IP: 77.87.36.---
mihaylenco:
Ще раз наголошую. Як тільки хтось до вас починає вживати термін "брат" там, де немає прямих родинних стосунків (братство народів, сусідів, міст, і т.п.), це означає, що вас хочуть ошукати.
каин убил авеля не стоит братство переоценивать с одной стороны. с другой стороны это устойчивое выражение имеющее под собой особость отношений – например американский народ украинскому несомненно братский (или и в правду лучше дружественный?). в тоже время великодержавная шовинистическая теория этим лишь прикрывается. и что кацапизм нам слово испортил?
mihaylenco _ 16.08.2014 22:10
IP: 46.201.238.---
Ще раз наголошую. Як тільки хтось до вас починає вживати термін "брат" там, де немає прямих родинних стосунків (братство народів, сусідів, міст, і т.п.), це означає, що вас хочуть ошукати.
123456 _ 16.08.2014 21:54
IP: 77.87.36.---
Індра:
МОВА: в українській мові немає слова "братство", натомість є братерство. Словник журналістської лексики суржик-українська: pravda-hydrogen. blogspot. com
может имелся ввиду расистский термин полноценных и неполноценных народов и прочих унтерменшей?
Індра _ 16.08.2014 21:48
IP: 94.76.81.---
МОВА: в українській мові немає слова "братство", натомість є братерство. Словник журналістської лексики суржик-українська: pravda-hydrogen. blogspot. com
123456 _ 16.08.2014 21:44
IP: 77.87.36.---
а причем тут мусульмане они или не мусульмане. украина слава богу настолько многоконфесиональна что даже странно это упоминать. опять клятый путиновизор
123456 _ 16.08.2014 21:37
IP: 77.87.36.---
расисткие идеи, что весь мир живет по волчьим законам русского мира скорее не то чтобы навязываются, а от отсутствия собственных и комплекса неполноценности.
Beemon _ 16.08.2014 21:27
IP: 37.115.220.---
Итак, что имеем:

1. Ассоциация не ратифицируется.
2. Порошенко и его подручные обсуждают с Россией ПОСЛЕДСТВИЯ АССОЦИАЦИИ ДЛЯ РОССИИ (!!!)
3. На радио, ТВ и уже в интернет-издания навязывается мысль, что в мире каждый сам по себе и Европе начхать на Украину.

Что, опять в объятья братушки?
Олег Голованов _ 16.08.2014 21:00
IP: 109.122.9.---
Bohdan Kripak:
Прекрасна й розумна стаття. Дякую авторові!:)
+1 Як добре що обэдналися молодість і мудрість.
Olexsiy Vlasenko _ 16.08.2014 20:45
IP: 37.55.39.---
гут
Olexsiy Vlasenko _ 16.08.2014 20:45
IP: 37.55.39.---
гут
trakt _ 16.08.2014 20:44
IP: 178.94.179.---
Я так і не зрозумів: хто ж це розділяє на "правосеків", "укропів" чи "донецьких"? Кого авторка має на увазі? Баррозу розділяє?
А донецькі це брат Бабай, брат Путін, брат Шойгу, брат Стрєлков, брат Бєс з їхніми ополчєнцами? Вони що вже не кримські, але ще не новоросійські, поки-що донецькі?
Bohdan Kripak _ 16.08.2014 20:32
IP: 176.36.145.---
Прекрасна й розумна стаття. Дякую авторові!:)
Tatomyr _ 16.08.2014 20:09
IP: 176.38.169.---
Тану Єлєна, ...не туліть горбатого то плоту, ...братство з Заходу нам ніхто не пропонує,а тим більше не нав"язує, ...співпраця за правилами,хочеш грай по них хочеш ні.А ось чебуРашка нам братство вирішила нав"язати військовою силою,тому відділяйте мухи від котлет, ...чи таки супчик від газпрому через марін ле пен?
Dolento _ 16.08.2014 19:58
IP: 213.231.49.---
Дівчинка має супчик у Кремлі!
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter