Василь Гацько Співголова політичної партії "ДЕМАЛЬЯНС"

Ярославу Грицаку щодо ''яйця і голки'', в яких смерть Кощія

14 червня 2017, 23:32

У своїй колонці, опублікованій в журналі "Новое время", шановний мною Ярослав Грицак ситуацію в країні називає "солодкою контрреволюцією" і доходить до висновку, що громадянському суспільству час формувати новий порядок.

У пропозиціях до нового порядку автор згадує про "потребу зрозуміти і донести це розуміння іншим, де є яйце і голка, в якій криється смерть Кощія Безсмертного" і робить припущення, що "яйце і голка" у судовій системі і закритих партійних списках.

В цілому, я поділяю оцінку Ярослава Грицака ситуації в країні, висновок щодо необхідності формувати новий порядок, його пропозиції до нього, гіпотезу щодо "яйця і голки", але лише в частині судової системи.

Наважусь поставити під сумнів другу частину гіпотези шанованого мною автора, зокрема щодо того, що житіє і здоров'я Кощія в "закритих списках", а, виходячи з закладеної логіки, смерть його – у "відкритих".

На моє переконання, очікувати на смерть Кощія з запровадженням "відкритих списків" в українських політичних реаліях не лише помилково, але й шкідливо і я поясню чому.

Чому помилково?

"Відкриті списки" – краватка до костюму в країнах з розвиненою демократією. З політичними проектами замість демократичних політичних партій, олігархічними рупорами замість незалежних медіа, проданими голосами замість усвідомленого вибору, фальсифікаціями замість твердості закону, мільярдними бюджетами замість фінансової доступності, пасивністю виборців замість участі ця краватка допомагатиме так само, як умерлому кадило.

Це лише опція в країнах з розвиненою демократією. Вона дає можливість впливати виборцям конкретної політичної партії на розташування кандидатів в загальному переліку, посилюючи чи послаблюючи шанси на потрапляння до парламенту тієї чи іншої людини від своєї політичної сили. Вплив на свою партію без прямої участі в ній.

Втім, без костюму краватка не спрацює.

Чому шкідливо?

Піднявши на прапор "відкриті списки", як рецепт до смерті Кощія, ми породжуємо надії, які не справдяться.

Аби розвинути дискусію, дозволю собі додати до рецепту Ярослава Грицака своїх інгредієнтів.

1. Рівний доступ до медіа.

73% виборців все ще отримують новини про політику та поточні події з центрального телебачення. Майже дві третини формують своє уявлення про українську політику з тотально заангажованих їх власниками телеканалів: "1+1" Коломойського, "Інтеру" Фірташа та Льовочкіна, "ICTV" Пінчука.

Медіа мають стати майданчиками для вільної конкуренції ідей та політичних команд. Доведеться їм опинитися в цивілізованих рамках. І розвитку самого "Суспільного мовника" тут недостатньо.

2. Доступна вартість участі в політиці.

Слід прибрати всі майнові бар'єри. Займатися політикою має бути так само легко, як злітати на Low Cost до Амстердаму чи Барселони. Бо зараз це навіть не вартість перельоту від МАУ. Це в рази дорожче, ніж Ілон Маск продає квитки на Марс.

Треба зняти всі штучні фінансові обмеження. Все, що не дозволяє сьогодні чесним людям, згаданим Ярославом Грицаком, в мирний спосіб оновити правлячий клас.

На що витрачають зараз політичні проекти кошти до і під час виборів? Політична реклама, джинса в медіа, підкуп, рекрутинг за кеш цілих армій спостерігачів і членів виборчих комісій. Це все формує їм суттєву конкурентну перевагу. Все – у піч.

3. Участь громадян у політиці.

Ні, недостатньо зустрітися одного разу біля виборчих урн. Для того, щоб не обирати знову менше зло з політичних проектів, потрібно формувати справжні представницькі партії.

Олігархи про це подбали. В них є представники в усіх органах влади і на всіх найвищих посадах. А ось, наприклад, середній клас ще не сформував. І тому і далі залишається краплею в морі політичних інтересів.

Безперечно, інгредієнтів більше. Серед них і ЦВК сформована з представників парламентських фракцій, позапарламентських партій та громадянського суспільства, електронне голосування та електронний підрахунок, можливість віддати голос на виборах для українців, які змушені були переїхати до цивілізованих, демократичних країн.

Їх значно і значно більше. Й "відкриті списки" серед них теж є. Однак, краватка краще пасує до костюму, ніж до шортів.

-------

Щиро вдячний Ярославу Грицаку за поштовх до дискусії про новий порядок. Це насправді надважливо сформувати його разом і реалізувати. Аби "солодка контрреволюція", як і будь-яка інша альтернатива, зазнала ніщивної поразки.

Революція має перемогти!

----------

Запрошую до дискусії на моїй сторінці в фейсбуці.

Загрузка...
Коментарі — 11
Mike Naplekov _ 19.06.2017 16:17
IP: 188.163.83.---
Spirito:
PS
"Козак мав довгі ноги,скакав через степи
Дівчину рятувати і з сиром пироги." – із пісні
Не вийде. Он вже довжеленний список підписантів під статтєю Юсова, ну, дуже схожий на газету "Правда":). Комсомольці, активісти, співчуваючі... Ціла армія моноетністів-стиляг. Вони упевнюють, що мова буде за них працювати...
Не буде пирогів, доки не протрезвіють.
Mike Naplekov _ 16.06.2017 15:37
IP: 188.163.83.---
Spirito:
...Треба вибороти право буття України як незалежної держави,і не тільки в РФ.
Мир Вам.
І дівчина, і з сиром пироги залишаться в того, хто здатен "вибороти право" хоча б спробувати розрізняти мисливців та ворогів:)
Тут або виборювати право (тобто, займатися партійною роботою для партії) або пекти пироги (тобто, займатися власне державотворенням для людей), чим займатися навіть і не думають.
Makar Baboker _ 16.06.2017 10:41
IP: 35.189.213.---
САма дискуссия качественная и важная...Спасибо всем участникам... Что до открытости-закрытости списков. – возможно страна не дотягивает до открытых, но даавно пережила закрытые...Так я думаю: надо открывать списки и доростать до этого...
Ritz _ 15.06.2017 18:44
IP: 104.155.4.---
Уважаемый Васыль, хочу кое-что добавить. Если Вы все сделаете правильно и станите весомым политиком, то тут же появятся коммерческие предложения. И только от Вас, вашей силы воли и смелости будет зависеть, кем стать. Просто богатым, но бесславным человеком, коими стали многие герои Оранжевой Революции и Революции Достоинства, или, сохранив веру и лучшие свои качества, войти, как это ни банально звучит, в историю нашего государства и не только. Во втором случае богатсво, причем не одномерное, обязательно настигнет Вас, но только немного позже, после того, как улучшение жизненных стандартов почувствуют на себе граждане нашей страны. Впрочем, Вы все это и без менея знаете. Выбор за Вами. Успехов!
Ritz _ 15.06.2017 16:16
IP: 104.155.4.---
Во-вторых, политика это занятие не из дешевых. Программа вашей партии должна быть привлекательна для людей с капиталом (мелкий, средний бизнесс), они должны знать, что их ждет. И если они выберут вас, будет и финансирование. Массовость – вот залог успеха вашей партии, от каждого понемногу. В-третьих, повторюсь, если программа вашей партии будет не просто провокативной и популистской, хотя эти элементы тоже нужно иногда использовать, а будет нести четкие, понятные для большинства ответы на вызовы стоящие перед государством, перед каждым гражданином страны, тогда вас ждет успех, потому что ваша партия одна из немногих, у которых не запачкана репутация, а вся ваша команда вызывает доверие. Главное сейчас не растерять это доверие. Плюс честный диалог с каждым гражданином нашей Родины. И не забывайте завести публично доступное досье на каждого коррупционера нашей с вами страны, в котором гипотетически укажите, какое наказание может ждать того или иного негодяя. Народ замучился ждать!
Ritz _ 15.06.2017 15:40
IP: 104.199.44.---
Уважаемый автор, Васыль, сразу скажу, что Вам, как политику и человеку, я импанирую. Но не могу согласиться с пессимизмом, которым заражен ваш пост. По-порядку. Во-первых, согласен, что многие СМИ принадлежат олигархам, но есть и независимые, постарайтесь ориентироваться на них, тем более, что электронные СМИ набирают популярность с каждым днем. Но главное не это. Вы должны выдать такую программу партии, в которой даже школьник и пенсионер, не говоря об остальных, смогут легко найти привлекательные для себя пункты. Еще партия должна четко и громогласно заявлять свою позицию в различных острых ситуациях, касающихся внутренней и внешней политики страны. Не бойтесь изобличать контректных коррупционеров и привязывать их поступки к Уголовному Кодексу, нород должен знать, что Вы будете делать с ними, когда получите власть. Тогда Вы и ваша партия станут интересны и даже олигархическим СМИ будет трудно саботировать информацию о деятельности вашей партии.
Janko Askatasuna _ 15.06.2017 13:16
IP: 130.211.63.---
Перші 2 доповнення -теж "краватки". Тільки ПЕРЕЗАСНУВАННЯ держави без ілюзій демократичності закінчить почату революцію. Революція не може відбутися в рамках старого правового поля, в межах status quo.
Slon Verbo _ 15.06.2017 12:33
IP: 178.150.39.---
Вася Зашкваренный – ту утопил новую партию, якшаясь с Гриценко, Садовым, Сааком, Лещенком и прочим мусором. Уверен, вы так же готовы лизать зад и Навальному, абы пролезть в парламент.
Mike Naplekov _ 15.06.2017 11:00
IP: 188.163.83.---
Теж Грицаку:
Доки ми будемо називати події 2004 та 2014 революціями, ми будемо впадати в оману "революцій знизу". Якраз історики і повинні розжувати, що знизу бувають тільки бунти, а революції плануються зверху і тільки використовують низи. Історики повинні дати чесний перебіг подій 2004, 2014. І тоді все стане на свої місця, і ми побачимо себе на екрані як масовку, от тоді й з'являться думки як завадити системі. Тож, додам ще одне до "яйця з голкою" – система активно грає на ваді українців, на пихатості, і таким чином легітимізує себе. Черговий режим каже, що народ зробив революцію, і народ ковтає цей опіум "патріотизму". На кілька років вистачає, а потім ломка, і нова доза. Історики як раз і повинні виводити у світ реалій, а тут я бачу знов "революція", "народ", "нове покоління", "незалежність"... Весь хірургічний системний набір
Grenader45 _ 15.06.2017 10:51
IP: 77.123.28.---
"Безперечно, інгредієнтів більше...Їх значно і значно більше..."
Це вже не голка – це каша, як і в голові автора блогу. Балабол.
Mike Naplekov _ 15.06.2017 10:15
IP: 188.163.83.---
"Революція має перемогти!"
==
Все так, але про яку революція згадка? аби вона перемогла її ще треба зробити. А то була кривава вистава.
Корупція1082 Україна та Європа901 Aтака Путіна1109 Уряд реформ300 Свобода слова544
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter