5 травня 2020, 15:03
Більшість на Півдні і Сході вважають СРСР відповідальним за Другу світову...
... і проти поїздок політиків до Москви на святкування Дня перемоги.
Саме такими є дані дослідження Фонду "Демократичні ініціативи" спільно з Київським міжнародним інститутом соціології з 17 по 22 квітня 2020. До підготовки цього дослідженння долучилися фахівці Українського інституту національної пам'яті.
Чи згодні Ви з твердженням, що СРСР разом із Німеччиною відповідальний за початок Другої світової війни?
Як Ви ставитеся до ідеї участі українських політиків у заходах з нагоди Дня Перемоги у Москві 9 травня 2020 року?
А ще можна додати, що і на Сході, і на Півдні 30% за визнання бійців УПА борцями за незалежність України. Це майже стільки, скільки й проти. Тобто просвітницька робота дає таки результати.
Звичайно, не всі результати є однозначними. 32% громадян все ще вважають, що відзначати варто лише День Перемоги 9 травня, 14% – лише 8 травня. 39% українців підтримують відзначення в Україні обох дат: Дня пам'яті та примирення – 8 травня та Дня перемоги над нацизмом – 9 травня. Тобто, цілком по-українськи: і як в Європі, і як в СРСР/Росії.
Амбівалентною лишається свідомість українців, які вважають СРСР разом із Німеччиною відповідальним за початок Другої світової (56%), але при цьому 52% громадян дотримуються радянської інтерпретації, що День Перемоги – це передусім відзначення перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні. 32% розуміють цю дату як день відзначення перемоги антигітлерівської коаліції над нацизмом і внеску у неї українського народу.
А з приводу заборони георгіївської стрічки (символа країни-агресора) третина – за, третина – проти.Тобто тут працювати і працювати.
Більше про результати дослідження і відповідні діаграми – у прес-релізі "Демініціатив". Там же висловлена подяка за підтримку програмам МАТРА і ПАКТ. А від себе хочу висловити окрему подяку аналітику "Демініціатив" Сергію Шаповалову, який був мотором цього дослідження, підготував всі діаграми та графіки і презентував результати дослідження в Укрінформі.
Запис обговорення в Укрінформі за участі істориків Антона Дробовича, Василя Яблонського, Ярини Ясиневич див. тут https://www.youtube.com/watch?v=7vDvWZhK890