Ганс-Юрґен Гаймзьот Посол Німеччини в Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), з 2008 р. по 2012 р. - Посол Німеччини в Україні

Про кухню і ''старечий наділ''

18 травня 2012, 16:18

Якщо я подеколи і забуваю про тему "гендерна рівність" в Україні, то це означає просто, що я дію в такому випадку без оглядки на свою заступницю. Її спостереження щодо світу українських чоловіків інколи викликають у мене посмішку, але разом з тим вони показують, що тематика гендерної рівності в Україні ще має перед собою довгий шлях. Лише нещодавно вона повернулася в Посольство обурена, тому що один з членів Уряду під час прощання після завершення офіційної бесіди повністю проігнорував її. Її українські знайомі втішали її тим, що для багатьох українських чоловіків просто проблематично потиснути жінці руку.

Та й у Німеччині "гендерна рівність" була й залишається непростою темою. "Позитивні антидискримінаційні дії" ("affirmative action") щодо забезпечення рівності жінок практикуються уже давно, у 1991 році в міністерствах з'явилася посада "уповноважена з питань гендерної рівності", проте закон про гендерну рівність було прийнято лише у 2001 році. У Федеральному міністерстві закордонних молоді колеги-чоловіки сьогодні жартівливо зауважують, що для того, щоб зробити кар'єру, їм, очевидно, треба міняти свою стать. Однак дійсність виглядає інакше: хоча ми вперше в історії міністерства маємо жінку на посаді статс-секретаря, проте частка жінок на посольських та інших керівних посадах становить лише приблизно 12%, що як і раніше є дуже низьким показником. Також і серед членів правлінь компаній, охоплених індексом DAX, кількість жінок вкрай мала: всього-навсього 3%. Щоправда, тут спостерігається позитивна тенденція (2008 р.: одна правлінська посада, 2012 р.: 5)

Як би там не було, наша канцлер, п'ять міністрів-жінок в її уряді (із загалом 16 міністрів) та три земельні прем'єр-міністерки (із загалом 16 прем'єр-міністрів), засвідчують, що і в часи криз та реформ жінки спроможні брати на себе важливі завдання в урядовій роботі. І нікому з наших політиків ніколи не спаде на думку називати жінку істотою, підпорядкованою чоловіку, або трактувати ту чи іншу свою колегу як "тендітну жінку".

У Бундестазі засідають майже 33% депутатів-жінок, а в таких партіях як "Зелені" та "Ліві"щонайменше 50% списків та керівних посад зайнято жінками; в СДПН цей показник становить 40%. Також і в ХДС з 1996 року існує 33%-й жіночий кворум. І все це без законодавчого примусу.

І все ж щодо теми "квота" в Німеччині й надалі точаться гарячі дискусії. Дві міністерки сперечаються між собою про неї, "вільні демократи" абсолютно проти неї, пані Канцлер поки що розмірковує над тим, чи не зробити з цього тему виборчої кампанії. Досвід Норвегії показав нам, що завдяки законодавчо закріпленій квоті раптом – о чудо – все-таки з'явилася достатня кількість кваліфікованих жінок, зацікавлених у посадах членів правлінь компаній, що котируються на біржі. Зі свого боку новий Президент Франції Франсуа Олланд виконав – без квоти – свої передвиборчі обіцянки, і тепер 50% посад у його Кабінеті займають жінки.

На одному з нещодавніх заходів з гендерних питань у Києві, звичайно ж, прозвучало запитання (від одного з чоловіків), чи квоти, бува, не принижують жінок. Також і висловлювання присутніх політиків, як би вони не намагалися продемонструвати свою підтримку жінок у політиці та публічному житті, засвідчили певну безпорадність в обходженні з цією темою. Адже у випадку з гендерною рівністю мова йде не про особливі привілеї для одиноких матерів чи про особливу охорону здоров'я жінок, а про рівні можливості і шанси для всіх. Жінки становлять 75% усіх державних службовців в Україні, без них не було б жодних дільничних виборчих комісій, але у Верховній Раді частка жінок-депутатів складає всього 8 %. А уявити собі жінку за пультом управління нових швидкісних поїздів зовсім неможливо, зате, щоправда, ось декілька тижнів у Кабінеті Міністрів України працює жінка-міністр.

Також і в Україні партіям варто було б поміркувати про можливість запровадження квот для кандидатур і посад. Звичайно, не потрібно починати відразу з квоти на рівні 50%, але з іншого боку існує нагальна потреба у свідомому сприянні жінкам. В університетах жінки часто відносяться до динамічних, обнадійливих науковців. Більшість виборців складають жінки. І за цей час уже з'явилося багато добре освічених жінок, що трудяться у сфері економіки: наприклад, в десятьох із п'ятдесяти найкрупніших банків України головами правлінь є жінки – а це як-ніяк 20% таких банків! Жінки зазначеної вище категорії мали б активніше проявляти себе також і в публічному житті, в політиці!

Міжнародні дослідження одностайні в тому, що робота ефективніша і цілеспрямованіша тоді, коли у змішаних командах принаймі 30% становлять особи однієї статі. Водночас, поряд з квотами, саме лишень дискутування яких часто просуває тематику вперед, важлива також наявність взірців: при Анґелі Меркель її прес-секретар під час виборчої кампанії народила дитину, потім працювала на більш високій посаді, а минулого року одна з міністрів, не виходячи зі складу Уряду, стала породіллям. Це приклади, які мотивують молодих жінок прагнути до найвищих посад, знаючи, що їм при цьому не доведеться відмовлятися від інших цілей, таких як сім'я та діти.

Найбільше мене шокує відношення багатьох чоловіків до жінок – українки в жодному разі не є при цьому якимось особливим випадком. Щоправда, тут на провідні політичні позиції можуть приходити також і ті чоловіки, які у Німеччині не вийшли б навіть за межі попередніх виборчих етапів. Той, хто сьогодні в Європі все ще принципово вважає, що місце жінки, власне кажучи, на кухні, мусить усвідомлювати собі: його місце давно там, куди свого часу в німецьких сім'ях у сільській місцевості відселяли літніх людей ("старечий наділ").

powered by lun.ua
Коментарі — 13
Anwar _ 18.05.2012 19:38
IP: 91.124.89.---
assa:
Warfar:
Я в Німеччині ніколи не був. Про Німеччину нічого не знаю.
Якщо є такі, які знають рівень розлучень, кількість абортів, статус традиційних сімейних цінностей в німецькому суспільстві, кількість релігійних людей, процент жінок, які вступають в до шлюбні зв'язки, будь – ласка, поділіться зі мною знанням.
Мені, справді, цікаво дізнатися про життя німців.
----------
коротко так

когда молодые встречаются то платят в кафе и в кино каждый сам за себя
женятся поздно и не по лювби, а по расчету
когда приезжают в Киев – просто в шоке от наших девчонок
прекращают финансировать детей с 16 лет

короче – не жизнь людей, а финансово практическое уважение друг к другу -
Не меліть дурниць – законом батьки зобов"язані фінансувати дітей-студентів до 27 років
Oleksandr Biletskyi _ 18.05.2012 17:50
IP: 93.73.125.---
Дуже цікаво читати опус про гендерну рівність, який написала людина, чий безпосередній керівник содоміт-збоченець!
tyomich _ 18.05.2012 17:32
IP: 46.98.117.---
Istorichka11:
Оно то так, уважаемый Ганс-Юрґен Гаймзьот, но некоторым жінкам лучше было бы варить борщ зятю Карру, чем...
Ну Вы бы уважаемая хоть перед иностранцами не показывали свою нетерпимость и недальновидность...
Innovative _ 18.05.2012 17:11
IP: 82.145.210.---
РОМАН КУХАРУК:
пане посол, поділіться секретом як ви відкрили блог на українській правді? ви притулу просили чи вона вас? мене цікавить це питання, бо хотів би мати блог на уп як громадянин україни, а притула мовчить як зоя космодемянська. ні так ні ні не каже. може ви хабаря дали, пане посол?
Вы как те женщины, которым нужна квота. Чтоб иметь блог в популярном месте, мало быть заурядным гражданином. Нужно иметь какие-то таланты или влиятельность.
РОМАН КУХАРУК _ 18.05.2012 17:03
IP: 212.113.46.---
пане посол, поділіться секретом як ви відкрили блог на українській правді? ви притулу просили чи вона вас? мене цікавить це питання, бо хотів би мати блог на уп як громадянин україни, а притула мовчить як зоя космодемянська. ні так ні ні не каже. може ви хабаря дали, пане посол?
Innovative _ 18.05.2012 16:55
IP: 82.207.127.---
В США создают квоты для негров – это несправедливость и это то, что приведёт американцев к ещё большему упадку в интеллекте. Вы предлагаете создавать квоты для женщин (как для умственно отстающих?). Не позорьте женщин.
pshelolub _ 18.05.2012 16:54
IP: 46.211.6.---
Если попытаюсь пожать руку некоторым знакомым женщинам при встрече они обязательно подумают что пристаю.
Так что смешные все: мужчины, женщины. Или наоборот смешные европейцы а мы нет.
Видимо господину послу скучно. Вот изложил размышления на свободную тему.
Innovative _ 18.05.2012 16:50
IP: 82.207.127.---
А зачем всё это надо? Женщинам комфортно жить так, как было всегда, а кому не комфортно – те пробьются по карьерной лестнице сами, потому что мужская амбициозная конкуренция тоже не очень большая.
И вот посол пишет: В університетах жінки часто відносяться до динамічних, обнадійливих науковців.
Но они ничего не открывают и не изобретают при этом! Они чаще бывают исполнительными заучками, что даёт им хорошие оценки. Но сколько женщин сделали что-то для науки или сделали инновации на практике? Одна из 100 млн, может быть?
a_sudi_kto _ 18.05.2012 16:44
IP: 93.127.97.---
Олексій Голярчук:
Досі не збагну в чому полягає гендерна рівність! Рівність має бути можливостей по мізкам, а не квотувати скрізь жінок по статевому принципу!
В реальности так и есть. Сколько женщин-руководителей и весьма уважаемых всеми. потому что они мудрые. А как только политика или философия, то как же может себе какой даун мужской наружности позволить мудрствовать женщине... А вот хацапеды не стеснялись своей униженности и называли Екатерину Вторую – матушкой. С той поры они страшные женоненавистники)))
tarasuk9 _ 18.05.2012 16:31
IP: 62.205.156.---
У нас гендерна рівність в усіх сферах: Він "сидів", а тому і Її "посадили"
Олексій Голярчук _ 18.05.2012 16:29
IP: 94.248.10.---
Досі не збагну в чому полягає гендерна рівність! Рівність має бути можливостей по мізкам, а не квотувати скрізь жінок по статевому принципу!
elicottero _ 18.05.2012 16:28
IP: 87.9.208.---
OBI4NO ZHENSCINA PODAET MUZH4INE RUKU
Bulkin _ 18.05.2012 16:27
IP: 91.209.51.---
"...Найбільше мене шокує відношення багатьох чоловіків до жінок..."

Почитайте последний блог Колесниченко и Вас уже ничего не сможет удивить.)))
Зеленський20 Україна та Європа1086 Корупція1336 Порошенко2 Свобода слова568
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter