Леонід Кравчук Перший президент України, голова Громадського форуму "Об'єднаймо Україну"

ДЕЯКІ ПРОПОЗИЦІЇ ЩОДО ПОДОЛАННЯ ПОЛІТИЧНОЇ КРИЗИ В УКРАЇНІ (Думки Першого Президента України Л.М. Кравчука)

12 лютого 2014, 16:19

ДЕЯКІ ПРОПОЗИЦІЇ ЩОДО ПОДОЛАННЯ ПОЛІТИЧНОЇ КРИЗИ В УКРАЇНІ

(Думки Першого Президента України Л.М. Кравчука)

Глибока політична криза в Україні не вщухає. Навпаки, вона набуває більш гострих форм. Розширюється і спектр вимог, які висуваються опозицією та представниками громадянського суспільства. Звідси висновок – як влада, так і опозиція не змогли забезпечити мирне та результативне врегулювання кризи.

Хоч є підстава констатувати, що певні позитивні кроки в цьому напрямку зроблені. Суспільні настрої поступово, інколи дуже боляче, переходять в практичну площину. На порядку денному зараз питання конституційної реформи і формування нового уряду, підготовка нового виборчого законодавства та інші.

Вирішення проблеми конституційної реформи опозицією пов'язується з поверненням до парламентсько-президентської форми правління. Доречі, за роки незалежності українці уже тричі змінювали форму правління державою: з парламентсько-президентської на президентсько-парламентську і навпаки. І робилося без глибокого аналізу, поверхово-формально, без врахування корінних національних інтересів народу. І не завжди дотримувалися конституційного порядку. Змінювали форму правління, а суб'єкти управління залишались практично ті ж самі. Більше того, влада мало турбувалася про створення такого організаційно-правового середовища, яке забезпечило б сувору відповідальність за недотримання Конституціі, невиконання законів.

А тому соціально-економічна, політична та правово-демократична ситуація в Україні не покращується, кризи періодично повторюються, набуваючи інколи загрозливих для збереження державності форм. Як, наприклад, нинішня криза. Значить, маємо, врешті решт зробити якісь висновки, навчитися діяти професійно і відповідально, відмовитись від ілюзій і перестати годувати народ обіцянками, обдурювати його черговими новаціями. Сьогодні однією з них є вимога опозиції повернути текст конституції 2004 року.

Переконаний, що такий крок кардинально не вирішить головного – створення такої системи влади, яка забезпечить розв'язання назрілих проблем, дасть відповідь на нові виклики.

По-перше, текст Конституції 2004 року має дуже серйозні вади. В ній відсутні гарантії прав та свободи людини, не виписані норми реформування судової влади, прокуратури, місцевого самоврядування. Саме прогалини в цих сферах і стали нині однією з основних причин масових протестів людей.

По-друге, текст Конституції 2004 року приймався в період президентських виборів і провідні політичні сили підлаштовували його до своїх корпоративних інтересів, а не до інтересів народу. Хто хоче переконатись, хай почитає протоколи засідань Верховної ради того часу.

По-третє, текст Конституції 2004 змінювався під серйозним тиском політичних гравців президентської гонки, що призвело до порушення Регламенту проходження змін до Конституції у Верховній Раді. На це справедливо вказав Конституційний суд України. З цих та інших підстав повернення до Конституції України в редакції 8 грудня 2004 року є неприпустимим і юридично і практично.

А якщо до всього цього додати спосіб в який пропонується таке повернення, то Україна може стати піонером на шляху утвердження нелегітимних форм впровадження конституційного ладу. Це означає, що ми знову, в котрий раз, наступимо на граблі, наб'ємо дуже велику гулю і не лише на лобі.

Пора уже закінчувати початкову школу і переходити у старший клас, де вивчають вищу математику. Важливим кроком на цьому шляху має стати підготовка нового, вдосконаленого тексту парламентсько-президентської Конституції. Головне, щоб новий текст готувався всебічно, і охоплював всі розділи Основного Закону, а не лише розділи про владу.

Слід чітко переосмислити параграфи, які визначають права і свободи людини, верховенство права, демократичні основи суспільства. Потрібно по-новому, виходячи з європейського досвіду, підготувати зміни до розділів правосуддя, прокуратури, місцевого самоврядування. Є потреба уточнити статус та порядок формування Конституційного суду.

Наголошую, тут потрібний комплексний підхід, в основі якого знаходяться корінні, стратегічні інтереси народу, а не інтереси партій та вождів. Новий текст конституції має бути зрозумілим народові, захищати його і відкривати можливість жити достойно, без брутального тиску на честь і гідність людини.

У нас уже багато чого в цьому плані напрацьовано. Йдеться, перш за все, про закон N2222, законопроект N4180, про підготовлену Конституційною Асамблеєю Концепцію змін до Конституції України. Бажано провести серйозну інвентаризацію всіх законопроектів, які розроблялися свого часу народними депутатами України. Переконаний: ми одержимо багатий масив матеріалів, які можна буде використати при підготовці справді нового, сучасного парламентсько-президентського тексту Конституції, який буде покладено в основу реформування всіх сфер суспільного життя, переформатування (на основі закону) влади, визначення засад внутрішньої та зовнішньої політики.

А зараз слід, не гаючи часу, на пусті декларації та заклики, іміджеві інтереси політиків, приступити до ретельної підготовки Антикризового плану дій влади, опозиції та представників громадянського суспільства. Не придумувати якихось Конституційних Актів, Конституційних Угод, Законів, бо їх прийняття неминуче викличе втручання в Конституційне поле. І тут виникатимуть проблеми, яких не можна буде пересилити політичною доцільністю, навіть вимогами Майдану. Адже йдеться про Конституційний порядок в державі, про визначені законом повноваження органів державної влади, місцевого самоврядування. Йдеться в решті решт про авторитет України в світі, про її майбутнє. Хто ми є і чого прийшли на цей світ.

Антикризовий план, його підготовка і прийняття – це добра воля сторін, їх відповідальність перед народом. Ніхто не буде заперечувати, посилаючись на основний закон, внести в план будь-які політичні, соціально-економічні питання, гострі, невирішені теми сьогодення. Він безпосередньо не пов'язаний з необхідністю конституційних змін, з голосуванням конституційною більшістю. Це робочий документ, який засвідчить про здатність влади, опозиції, лідерів Майдану адекватно реагувати на загрозливу політичну кризу в Україні.

Думаю, що такий план можна було б підготувати за декілька днів і винести його на парламентське слухання. Після слухання план затверджується законом, бажано консенсусним голосуванням в парламенті. На цьому засіданні присутній Президент України. Йде пряма трансляція засідання.

Такий крок міг би забезпечити широку гласність антикризових заходів, участь в їх підготовці фахівців, політиків, громадських діячів. Власне, це могло б сколихнути суспільство, викликало б у людей потребу перейти від протестів до практичних дій щодо подолання кризи.

Є одне суттєве застереження. Враховуючи те, що довіри між владою, опозицією та інститутами громадського суспільства немає, потрібно між суб'єктами перемовин заключити свого роду джентльменську угоду, в якій передбачити, що:

а) сторони беруть на себе зобов'язання не застосовувати силові методи при розв'язанні політичної кризи, заявляють, що шлях ультиматумів, силових варіантів, незаконного позбавлення чиновників їх повноважень, місць роботи, безчинство на вулицях, насилля над людьми є неприпустимим і є серйозною загрозою для демократії, а тому такі дії є неприйнятними як для влади, так і для опозиції, громадянського суспільства, і будуть каратися відповідно із законом;

б) сторони дотримуються ухвалених спільних рішень і не змінюють їх в залежності від амбітних інтересів;

в) Президент України бере на себе зобов'язання спільно з усіма фракціями Верховної Ради сформувати новий технічний, чи коаліційний Уряд і надати йому можливість працювати без ротації до прийняття змін до конституції і переформатування всієї систем влади.

Слід терміново шукати й інші шляхи подолання кризи. Але головне приступити до роботи. Час розмов і декларацій закінчився. Настав час діяти, бо йдеться про збереження держави, про життя кожного з нас.

Щиро, з повагою Л.М. Кравчук

12.02.14

Загрузка...
Коментарі — 473
Денис Дмитренко _ 21.09.2014 21:08
IP: 93.73.148.---
створив кризу, а тепер дає інструкції як її подолати!!! гівнюк
Влад Байкал _ 17.02.2014 22:32
IP: 91.124.246.---
Тімур Кондратюк:
Ба! Як гарно та гостро-вумно щебече Тимоха Кондратюк. А почему же ты и твои бандюки-кумиры "балбес, бывалый и трус" не наберутся смелости в русс-рулетку сыграть стоя на коленях перед трудягами-индустриалами и Преидентом за их сотни инвалидов и десятки трупов ради своего эго? Ведь дядюшка СЭМ и гнилая Европа всех их и майданутую часть украинцев развели как лохов на московских вокзалах -потопив в грязюке и дыме прекрасную страну ради примаренной идеи: ездить без визы в Европу чтобы выносить горшки пожилыми тетками и доводить до оргазма евро-мужиков моложавыми укр-девчатами.? С какой это параши наш законный Президент должен отрекаться от престола, если 12,5 лимонов жителей требуют обратного -чтобы ОН быстрее расправился с марионетками США и дал нам возможность дальше жить и работать спокойно? Конечно это ужас, что мы увидели на бандэр-майданах, на улицах и в КНДА, но это надо пережить как Россия пережила путч Рудковского и танки Ельцына...
Николай Невиденко _ 17.02.2014 20:52
IP: 46.250.17.---
Написати коСою́зное государство Белару́си и Росси́и взяло сегодня ТРИ ЗОЛОТА СЕРЕБРО И БРОНЗУ!
СБР ПЕРВЫЕ В МЕДАЛЬНОМ ЗАЧЁТЕ!!!

УРААААА!!!!!!ментар...
Николай Невиденко _ 17.02.2014 20:52
IP: 46.250.17.---
Написати коСою́зное государство Белару́си и Росси́и взяло сегодня ТРИ ЗОЛОТА СЕРЕБРО И БРОНЗУ!
СБР ПЕРВЫЕ В МЕДАЛЬНОМ ЗАЧЁТЕ!!!

УРААААА!!!!!!ментар...
Вика Мараш _ 14.02.2014 01:21
IP: 74.125.18.---
не перший, читай історію.
vijot74 _ 13.02.2014 22:14
IP: 109.201.242.---
В Україні треба пояснювати хто такий Л. М. Кравчук (в заголовку). Саме його діяльність (бездіяльність), чи/та дупокрутійство в фундаменті наших проблем. Старші знають доблєсний шлях таваріща – його думки не цікаві. Молодим – краще курити, менш шкідливо...
vijot74 _ 13.02.2014 22:14
IP: 109.201.242.---
В Україні треба пояснювати хто такий Л. М. Кравчук (в заголовку). Саме його діяльність (бездіяльність), чи/та дупокрутійство в фундаменті наших проблем. Старші знають доблєсний шлях таваріща – його думки не цікаві. Молодим – краще курити, менш шкідливо...
-vts-m- _ 13.02.2014 21:11
IP: 74.125.18.---
Ех, макарич...
Lider_UKRAINY _ 13.02.2014 14:27
IP: 91.200.224.---
Max B:
Кравчук пише, що "текст Конституції 2004 року має дуже серйозні вади. В ній відсутні гарантії прав та свободи людини".

А от,що каже в інтерв'ю Лукаш – "Жодних змін, які стосуються життя, безпеки, прав і свобод громадян Конституція-2004 не містить".

Ця, не просто схожість, а й майже синхронне висказування Кравчука і Лукаш знімає останні сумніви, на кого працює Кравчук. Старий лис пропонує не тільки ще раз зіграти в наперстки з бандою, а й ще по їхнім правилам (по зміненій під Яника конституції)
Абсолютно діаметральні "висказування".:)))
polyglot _ 13.02.2014 13:44
IP: 94.248.82.---
неравнодушная50:
Старий лис, в нас не політична криза, а народ України встав проти криміналу. Вони не хочуть жити в концтаборі. То ж діло тут не в конституції. А то що вам жопи треба рятувати, то точно. Чи не так, ЛК?
Не лис, а гиена!
неравнодушная50 _ 13.02.2014 13:40
IP: 74.125.18.---
Старий лис, в нас не політична криза, а народ України встав проти криміналу. Вони не хочуть жити в концтаборі. То ж діло тут не в конституції. А то що вам жопи треба рятувати, то точно. Чи не так, ЛК?
polyglot _ 13.02.2014 12:25
IP: 94.248.82.---
Людмила Усик:
Це ж треба так життя прожити, щоб ніхто, з пів тисячі дописувачів, слова доброго не сказав!
Будет ли сделан вывод после такой критики – вопрос риторический! У таких политических проходимцев, как Кравчук, способность к самооправданию беспредельна! Уже год он получает деньги как глава Конституционной ассамблеи, а результат – НОЛЬ!!!!!! Кроме личного благополучия Кравчука, конечно.
helg _ 13.02.2014 12:10
IP: 74.125.18.---
Людмила Усик:
Це ж треба так життя прожити, щоб ніхто, з пів тисячі дописувачів, слова доброго не сказав!
це тому що Кравчукова наївність (справжня чи награна) підігрує ригам. Іншими словами, "простота хуже воровства" (с) рос. приказка)
Кучма, той хоч просто похмуро мовчить, бо він дядько далеко не наївний, все бачить і розуміє
Nechaev1879 _ 13.02.2014 10:42
IP: 93.74.151.---
Ще вчора я називав Вас "шановний". Прости, народ. Я помилився. Слухав сьогодні Миколу Сірого.
І ви "пане" Кравчук, послухайте. І геть, з наших очей!
Ви помиляєтесь, ми вже – "державний народ"!
Людмила Усик _ 13.02.2014 10:07
IP: 195.5.55.---
Це ж треба так життя прожити, щоб ніхто, з пів тисячі дописувачів, слова доброго не сказав!
Max B _ 13.02.2014 08:10
IP: 74.125.18.---
Кравчук пише, що "текст Конституції 2004 року має дуже серйозні вади. В ній відсутні гарантії прав та свободи людини".

А от,що каже в інтерв'ю Лукаш – "Жодних змін, які стосуються життя, безпеки, прав і свобод громадян Конституція-2004 не містить".

Ця, не просто схожість, а й майже синхронне висказування Кравчука і Лукаш знімає останні сумніви, на кого працює Кравчук. Старий лис пропонує не тільки ще раз зіграти в наперстки з бандою, а й ще по їхнім правилам (по зміненій під Яника конституції)
Юрій Сліпоконь _ 13.02.2014 07:23
IP: 74.125.18.---
Cinderella:
Добавить нечего. Класс!!!
7654321 _ 13.02.2014 06:54
IP: 93.73.180.---
Абсурдный текст, если это не шутка (развод) от первого президента.
Нынешний президент не нуждался, не нуждается и никогда не будет нуждаться в подсказках первого президента насчет того, что ему делать.
Нынешний президент постоянно в работе и призывать его что-то делать еще – бессмысленно.
Есть результат работы. Нет критического отношения к этому результату со стороны нынешнего президента.
И тут выходит Макарыч и предлагает нынешнему президенту поставить под сомнение все, что нынешний президент сделал не покладая рук.
Первый президет спросил у нынешнего, согласен ли он на то, чтобы самого себя исключить?
И во имя чего?
Макарыч шутит, или смеется, или издевается над своим приемником.
Не к добру такие предложения.
Неужели Макарыч не сознает, что своим "добрым" во всех отношениях текстом эскалирует общественную напряженность?
Василь Трофанивский _ 13.02.2014 06:22
IP: 46.118.43.---
Висловлюю співчуття товаришу Кравчуку.Він хотів (і хоче), як краще, а виходить, як завжди.Він і породив цього ВИРОДКА, що тепер мордуэ Украіну. І зараз йогозахищаэ – свідомо чи не свідомо.
Grygoriy Veda _ 13.02.2014 06:05
IP: 194.213.104.---
Немає людскості в людини я вже писав Той хто зрадив раз зробить це і десять -. І це відноситься до тих хто був комуністами. Вони що не знали що це партія чужа і окупаційна (не краща за соціал-німецьку) і була – живодер українського народу.
Так вони злодії поміняли совість і честь на ікру і пайки з підсобок баз і стояли в черзі записатися. І всі укр. презиленти не мали морального права (коли би були людьми) і приближуватися до Біблії і Присяги. Так ні це Іроди. Вчора церкіи палили і нищили а сьогодні свіими стали ні. це – справжні Фарисеї як і ота московська церква що пускає їх в свої приходи і цілується з ними. А ще й де-хто і вишиванку натяг щоб не видно було нової зради.

Юрій Ящишин:
Наталия Зубарева:
За что же нас – УКРАИНСКИЙ НАРОД – вы так не любите, г. Кравчук??
Боїться, що проявляться всі його темні справи, а так "ворон ворону око не виклює". Він ніколи не був за народ, просто дещо робив зі страху.
Keith _ 13.02.2014 05:41
IP: 74.125.181.---
Як би заговорив Кравчук, коли б випадковою людиною, яку б викрала "наша" міліція, були б його рідні. Адже безвісти пропавших є 23 людини – забирали просто на вулиці людей. А тим, кого забрали в СІЗО пропонували вибирати для себе – електрошок чи ніж в плече... і це під час перемир'я.
Цю міліцію ви ще вчора захищали.
ingul _ 13.02.2014 05:09
IP: 74.125.18.---
Хоть один комментарий есть, понимающий тебя, Кравчук?!
Нашел место слову "гласность". Уберись с наших глаз – тошнит!
Top Gun _ 13.02.2014 03:02
IP: 93.75.109.---
Алексей Черняк:

:)
Break the wall
Алексей Черняк _ 13.02.2014 00:30
IP: 78.111.185.---
дядя президент

є така група PINK FlOYD

WE DON'T NEED NO EDUCATION/

so sod off/
Sim Ims _ 13.02.2014 00:17
IP: 62.221.55.---
Бандиты при власти и бараны в оппозиции. Это то, что Кравчук называет "те же самые субъекты управления". Какой в таком случае смысл переписывать законы? Вот бараны ухватились за переписывание Конституции. Их задача ясна – как можно дольше пудрить своему электорату мозги. Но изменить систему – шутите?!
тітушки10 Корупція1083 Україна та Європа902 Aтака Путіна1109 Уряд реформ300
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter   Вконтакте