Борис Кушнірук Економіст. Член Центрального проводу Народного Руху України

Шановне панство, давайте обговорювати газову проблему професійніше та без зайвих емоцій

19 лютого 2008, 21:44

Я планував не чіпати газову тематику доки не буде з'ясовано, яка ж в кінцевому підсумку буде схема газопостачання імпортного газу в Україну. Але наполегливість, з якою усі (у тому числі деякі блогери "УП") взялись коментувати газові переговори Ющенка з Путіним, змусила мене все-таки висловитись раніше, ніж я передбачав.

Я розумію, що кожний має право висловлювати свою позицію щодо газової тематики. У цьому питанні усі стали великими експертами, при цьому посилатись на папірець (невідомо який варіант проекту газової угоди), достовірність та авторство якого викликає досить серйозні сумніви. Можу надати посилання на цікавий аналіз, зроблений з цього приводу одним з дописувачем УНІАН (http://unian.net/ukr/news/news-237002.html). Перед тим, як кричати щось, потрібно хоча б трохи розібратись в ситуації. Без реального доступу до проектів документів усі багато чисельні коментарі нагадують розмови кухарок щодо реальних особливостей стосунків, наприклад, між Ющенком і Тимошенко.Пояснення, чому Газпрому потрібен посередник для транспортування середньоазійського газу, вже неодноразово надавалось у ЗМІ. Для цього є, як корупційні причини (під час діяльності ІТЕРИ, Eural TG, "РосУкрЕнерго"), так і суто технологічні. Технологічні полягають у тому, що Газпром не може на себе оформлювати функції транзитера газу по території Росії, бо реально він його не здійснює. Мені вже доводилось пояснювати, що Газпром змушений здійснювати логістичне заміщення середньоазійського на ямалській. Тому Газпрому в будь якому випадку потрібен посередник, щоби на нього оформлювати послуги по транспортуванню середньоазійського газу і брати за це кошти з України, при цьому проводити з цим посередником логістичний обмін середньоазіського газу на кордонах з Казахстаном та Узбекистаном і віддавати на кордонах з Україною. В цьому випадку є два варіанти, або Газпром створює повністю свою дочірню компанію, яка буде виконувати функції посередника, і яка буде отримувати увесь дохід за це "начебто" транспортування, або погодитись на СП, де рівні частки будуть належати Газпрому та НАК "Нафтогаз України". Саме бажання забезпечити отримання рівного доходу сторонами від цих транзитних послуг пояснює, чому пропонується реєструвати одно з СП у Швейцарії. Це дозволяє уникнути оподаткування доходу від транзитних послуг і повністю розподілити його між сторонами у вигляді дивідендів. У іншому варіанті (реєстрації чи то в Росії, чи в Україні) це призводило б до додаткових вигод, у вигляді сплачених податків, для однієї зі сторін.

Очевидно, такий варіант дозволяє Україні майже удвічі скоротити витрати на транспортуванні середньоазійського газу. Але надавши Україні можливість скоротити свої витрати на транспорті цього газу, Газпром бажає отримати доступ на український ринок, при цьому у найбільш вигідному для себе варіанті. Але ніхто з вуст Ющенка не чув, що новоствореному СП планується передати продаж усього газу на внутрішньому ринку, тим більше українського видобутку. Навіть с формальних причин буде виникати питання законодавчого обмеження монопольного продажу газу на внутрішньому ринку. Тому слід очікувати, що, навіть, якщо таке СП для роботи на українському внутрішньому ринку буде створено, з'явиться можливість обмежити його діяльність 35%.

До речі, в одному зі своїх коментарів, я писав про те, що у мене є власна версія розбудови внутрішнього газового ринку, на якому можна буде побачити ІТЕРУ. На мій погляд, очевидно існує потреба не в репетуванні з приводу тиску з боку Газпрому, а розбудовувати нову схему конкурентного продажу газу на внутрішньому ринку в Україні. Такий законодавчо встановлений механізм міг би передбачати продаж усього обсягу газу власного видобутку та імпортного газу на біржі, з правом доступу усім юридичним особам, зареєстрованим в Україні (у тому числі і дочірнього підприємства ІТЕРА), але з умовою здійснення обов'язкової передоплати усього купленого газу "живими" коштами чи векселями, авальованими (гарантованими) першокласними банками. За рахунок цього ми зможемо назавжди покінчити із ситуацією простроченої заборгованості за газ перед іноземними постачальниками. Формування ринку саме на таких умовах передбачатиме поступове зростання ціни на газ для населення до рівня, який забезпечить рентабельність закупівлі цього газу на оптовому газовому ринку та транспортуванню його кінцевим споживачам. Такий варіант буде досить болючим під час впровадження для підприємств теплокомунерго та населення, але тільки він може припинити той ідіотизм із марнотратним споживанням газу, який ми бачимо зараз.

При цьому потрібно вивести з НАК "Нафтогаз України" і підпорядкувати Міністерству транспорту та зв'язку "Укртрансгазу" та газових сховищ. Це дозволить налагодити реальний облік за усім газом, що продається на внутрішньому ринку чи транзитно транспортується територією України. Крім того це створить передумови для отримання реальних доходів за транспортні послуги, і, як наслідок, дозволить збільшити надходження до держбюджету та забезпечить джерела фінансування капітального ремонту газотранспортної мережі. При такій схемі НАК "Нафтогаз України" міг би існувати, як материнська компанія холдингу, що володіє підприємствами, які здійснюють видобуток газу як в Україні, так і за її межами, чи продають на внутрішньому ринку.

powered by lun.ua
Коментарі — 116
Kanada _ 22.02.2008 02:07
IP: 198.103.184.---
22.02.2008 00:14___ Vlad_iz_Kharkova
С самого начала – это с самого начала. С начала 90-х, с ЕЭСУ
А може з самого початку, з будівництва труби?
Vlad_iz_Kharkova _ 22.02.2008 00:14
IP: 92.113.146.---
21.02.2008 23:04_ gdf Нет, господин юлепоклонник, ход Вашей Королевы. С самого начала – это с самого начала. С начала 90-х, с ЕЭСУ.
gdf _ 21.02.2008 23:04
IP: 88.81.229.---
В ответ на слова Тимошенко о том, что Москва назвала ненужными посредников при поставках, представитель Газпрома напомнил, что "изначально все идеи в отношении тех или иных посредников при поставках газа на Украину были украинскими, а не российскими".

http://korrespondent.net/business/382909

пасечники, ивченки, люби друзи – Ваш ход, панове
Борис Кушнірук _ 21.02.2008 14:07
IP: 80.91.163.---
Шановний пане Tester21!

21.02.2008 00:54___ Tester21

Самоосвітою я займаюсь постійно, тому прошу з цього приводу не перейматись. Що ж до статті пана Вітренка, то уважніше прочитайте один з моїх попередніх блогів (http://blogs.pravda.com.ua/authors/kushniruk/47b1fcfa05801/).
Тейсар-Озгович _ 21.02.2008 05:08
IP: 77.233.95.---
Kiev_Igor
Тейсар-Озгович

)))

Ведь Ющенко неспроста так мешает Тимошенко, он неспроста не допускает её к газу, потому что понимает, что она разрушит эту преступную схему поставок газа на Украину. Ющенко защищает свои личные шкурные интересы. Если бы он защищал интересы Украины, то он бы взял с собой в Москву Тимошенко, сам общался бы с Путиным (не о газе, конечно), а Тимошенко во время этого визита решала бы вопросы с премьер-министром России Зубковым. А можно было бы и всем четверым (Путин + Зубков и Ющенко + Тимошенко) сесть за одним круглым столом и решить вопросы о газе. 3 часа разговора тет-а-тет (то есть за закрытыми дверями без свидетелей) между Путиным и Ющенко лучшее доказательство того, что этим людям есть что скрывать от лишних глаз и ушей.
дитячий садок,група горшочників.
на чому основані ці інсинуації хлопчику,на твоєму ковирянні у власному горщику,чи в носі?
такі звинувачення можна в інтернеті ліпити будь кому і у будь чому.
у нас поки-що, тобі за це ніц не буде.
Петербуржец_ФСБНЕЗАБАНИШЬ _ 21.02.2008 02:05
IP: 79.177.174.---
Здається, спочатку ви говорили про ГДФ, який ВІДМОВИВСЯ від Набукко і натомість захотів приєднатися до БП. А це неправда.
Я читал на Корре, а вы на Радио Интернасиональ. Французам виднее...
А, вообще, проектная документация на "Наббуко" готова?
Tester21 _ 21.02.2008 01:54
IP: 77.121.45.---

А я про что? И я про это...
Здається, спочатку ви говорили про ГДФ, який ВІДМОВИВСЯ від Набукко і натомість захотів приєднатися до БП. А це неправда.
Петербуржец_ФСБНЕЗАБАНИШЬ _ 21.02.2008 01:31
IP: 79.177.174.---
Газ де Франс хотів взяти участь у Набукко, йому відмовили і він почав робити реверанси у бік Газпрому і БП.

А я про что? И я про это...
Tester21 _ 21.02.2008 01:22
IP: 77.121.45.---
Петербуржец_ФСБНЕЗАБАНИШЬ

Ну, тогда, прошу прощения и снимаю шляпу! Если "Наббуко" настолько мощный, перспективный проект, что из него Турция может выкинуть такую компанию как Газ де Франс, из-за франко-турецких разногласий по армянскому вопросу!!!!!Видимо, за участие в проекте идёт серьёзнейшая конкуренция! Только поэтому можно судить, какой переворот на энергорынке приведет реализация "Наббуко", и как быстро и эффективно он будет реализован!
Ну і до чого все це бла-бла-бла? Газ де Франс хотів взяти участь у Набукко, йому відмовили і він почав робити реверанси у бік Газпрому і БП. Ось і все. Як там у Стругацьких: "видите, он даже фаршированные помидоры стал жрать от бессилия".:-)
Петербуржец_ФСБНЕЗАБАНИШЬ _ 21.02.2008 01:18
IP: 79.177.174.---
От тільки брехати не треба. Газ де Франс не відмовився від "Набукко" – його НЕ ПУСТИЛИ в Набукко.
Ну, тогда, прошу прощения и снимаю шляпу! Если "Наббуко" настолько мощный, перспективный проект, что из него Турция может выкинуть такую компанию как Газ де Франс, из-за франко-турецких разногласий по армянскому вопросу!!!!!Видимо, за участие в проекте идёт серьёзнейшая конкуренция! Только поэтому можно судить, какой переворот на энергорынке приведет реализация "Наббуко", и как быстро и эффективно он будет реализован!
Vlad_iz_Kharkova _ 21.02.2008 01:11
IP: 92.113.141.---
20.02.2008 12:55_ Ф-Всеволод Но в тех протоколах обговаривались технические вопросы транзита. Это ЗН его так преподносло, что там что-то принципиальное изложено. Надеюсь, по непониманию, а не преднамеренно.
По транзиту я понимаю так, что цена газа для Украины 179 при 330-340 у наших западных соседей. Цена транзита аналогично 1.7 вместо 3.2-3.3 как оно д.б. при рыночной позиции. Т.е. и газ, и транзит в 1.8-1.9 раз дешевле.
Хранилища заполнены, только никто не знает кем. Вы же помните, когда РУЭ не дала газ ИСД, тот достал его из хранилищ. Т.е. наши крупные потребители его там также держат.
Vlad_iz_Kharkova _ 21.02.2008 01:05
IP: 92.113.141.---
20.02.2008 21:41_ Kiev_Igor
Вы уверены, что умеете анализировать разрозненную информацию? А почему тогда повторяете сплошным массивом слова Турчинова? УГЭ неоднократно объяснил, почему он не может давать акты раньше оплаты, что после оплаты он дает акты в течение некольких часов. Для Вас это не информация? А что Вы тогда анализируете?
Вы в самом деле считаете, что с Зубковым можно решать вопросы по газу? И при этом считаете себя способным анализировать информацию?
Извините, в таком случае у вас комплекс полноценности.
Tester21 _ 21.02.2008 00:54
IP: 77.121.45.---
_ Борис Кушнірук, моя вам порада – учіть матчастину. Може, тоді фантастика а ля транзитні тарифи Юри Вітренка (щось ви про них не згадуєте – а нещодавно так пропагували цю ідею) не викликатиме у вас такого захоплення.
Tester21 _ 21.02.2008 00:49
IP: 77.121.45.---
_ Kiev_Igor, послуги психіатра вам теж не завадять. Паранойя – справа серйозна.
Tester21 _ 21.02.2008 00:48
IP: 77.121.45.---
Петербуржец_ФСБНЕЗАБАНИШЬ

А тем временем где-то в Европе...
Неделю назад "Газ де Франс" объявил о желании вступить в переговоры с ГАЗПРОМом о присоединении к проекту "Южный поток". А сегодня "Газ де Франс" заявил о выходе из проекта "Наббуко".
От тільки брехати не треба. Газ де Франс не відмовився від "Набукко" – його НЕ ПУСТИЛИ в Набукко.


Кандидатуру "Газ де Франс" отстранили от участия в "Набукко"

Францию оповестили об отстранении кандидатуры "Газ де Франс" от участия в проекте "Набукко". Видимо, в этом решении не последнюю роль сыграла Турция, мстящая Парижу, во-первых, за признание армянского геноцида французским парламентом, и, во-вторых, за французское вето на вступление Турции в Евросоюз. В "Газ де Франс" приняли к сведению это решение и подчеркнули, что, хотя по-прежнему заинтересованы в участии в "Набукко", станут изучать и другие европейские проекты, к примеру, проект "Южный поток". Речь идет о совместной программе "Газпрома" и итальянской фирмой ENI по прокладке по дну Черного моря газопровода, который будет доставлять российский газ в Болгарию. Оттуда газ по одному ответвлению будет поставляться в Австрию и по другому – в Грецию и Италию ("Радио Франс Интернасьональ").
08.02.2008

Kanada _ 21.02.2008 00:36
IP: 198.103.184.---
можна лінк на другу цитату путіна?
Ні, тільки ТБ (російське). Там він казав що без СП ніяк. Йому, мабудь, видніше.

і чому це ні мід, ні президент путіну публічно не заперечив?
Сам дивуюсь. Хтось просив журналістів запитати цього разу, хто ж він, таємний принц, що запропонував таку схему... Питання не підняли, може наступного разу?
gdf _ 20.02.2008 22:37
IP: 77.109.8.---
20.02.2008 21:57___ Борис Кушнірук
Крім того, я звертав увагу, яким чином потрібно побудувати конкурентний внутрішній газовий ринок і за рахунок цього ліквідувати проблему будь-яких посередників у майбутньому. Усі ж показують "настільки велике" бажання розібратись з газовою проблематикою, що навіть не спробували висловитись саме з цього приводу.
Я вам на цю тему вже писав, що якщо є монопольний продавець газу в Україну (газпром), то щоб його врівноважити повинен бути один монопольний покупець (нак). інакше виникає стратегічний дисбаланс – хоча хто в наш час реально піклується про стратегію

Теж саме стосується і розділу між торгівлею і траспортом газу – до тих пір поки газпром не розділит це сам, україна теж не може це робити.

Пропонує завжди памятати, що стратегія – це не вичерпний перелік побажань, а продуманий вибір того, чим треба пожертвувати зараз, щоб досягти чогось потім.

Тоді може і стане ясним, чому ми маємо пожертвувати цивілізованою лібералізацією ринку для того, щоб підтримувати стратегічний баланс с росією...
gdf _ 20.02.2008 22:25
IP: 77.109.8.---
20.02.2008 20:13___ Kanada
Коли я писав "хохлы" в лапках, я мав на увазі тих тупих та жадібних запроданців, не важливо якої національності, які за копійки продають національні інтереси – оскільки такі люди викликають відразу навіть у тих, хто їм через посередників кидає цю кістку, вони і називають їх "хохлами". Я не думав, що серед дописувачів на цьому блозі є саме такі люди, то і не думав, що когось ображу. можливо, я був неправий...
З іншого боку, в данному випадку тупими виглядають як раз "русские".

Путін їм каже (світковий вечір до 15-ї річниці Газпрому):
я керую Газпромом і буду керувати.

Другого разу він каже (зустріч з ВАЮ):
Нам неможна без "прокладки", бо податки треба сплачувати.

Ну і хто тупий?
можна лінк на другу цитату путіна?
не було такого, путін НІКОЛИ не опускався до того, щоб публічно захищати РУЕ. мало того, він завжди каже, що РУЕ, це – пропозиція української сторони (дати лінки?). тим самим він перед усім світом принижую нашу країну і нашого президента (як посаду, про особистість і казати годі). і чому це ні мід, ні президент путіну публічно не заперечив?
всі потуги піарщиків відмазувати преза виглядають недолугими. погано процююте, панове...
Kiev_Igor _ 20.02.2008 22:07
IP: 77.122.27.---
Продолжение:
А пока что получается, что под руководством Ющенко Бойко искусственно создал долг Украины за газ в размере 1,5 миллиарда долларов. Этот долг, взятый с потолка, Ющенко через Балогу заставляет Тимошенко без актов выплатить "Газпрому" из госбюджета Украины, то есть связка Ющенко+Балога+Бойко действуют в интересах "Газпрома", который отмывает деньги через оффшорку "РосУкрЭнерго", и в которой бенефициарами (истинными владельцами) являются Путин и Ющенко. Если бы у Ющенко не было личного интереса, то он бы так не отставал интересы "Газпрома" и "РосУкрЭнерго" в ущерб интересам Украины.
Kiev_Igor _ 20.02.2008 22:07
IP: 77.122.27.---
___ Петербуржец_ФСБНЕЗАБАНИШЬ
Можно теоретически допустить, что Ющенко хорошо понимает, что "Газпром" монополист по поставкам газа и Украина загнана в угол. Другого источника по поставкам газа, чем "Газпром", на сегодняшний день нет. "Газпром" подписал с Туркменистаном контракты на 25 лет вперёд, что он скупает весь туркменский газ (по $100 или $135 или цена ещё будет повышаться), и этими контрактами Украина оказалась отрезанной от Туркменистана. Теоретически Украина может договориться о поставках газа из Казахстана, например, но "Газпром" откажется транспортировать этот газ на Украину по своей трубе или заломит такую цену за транспортировку, что Украине дешевле будет покупать газ у Норвегии. Но так как "Газпром" также зависит от трубы по Украине, то здесь можно договариваться, так как Россия больше нуждается в транзите через Украину, чем Украина через Россию (объёмы несоизмеримы). В конечном итоге можно было бы найти золотую середину по вопросу транзита и вынудить "Газпром" продавать газ Украине (или осуществлять транзит казахского газа по российской трубе) по такой цене, которая была бы приемлема для Украины. Но для этого нужно, чтобы Ющенко не имел своего корыстного интереса в этом деле, который будет приоритетным над интересами Украины.
Борис Кушнірук _ 20.02.2008 21:57
IP: 77.123.210.---
Шановне товариство, спробую в "дцатий" раз пояснити, що я є прихильником прямих стосунків з Газпромом з купівлею газу у Газпрома на спільному кордоні України і Росії, про що неодноразово вказував у статтях, присвячених газовій тематиці. Хоча це передбачає реальне підвищення цін на газ до середньоєвропейського рівня і, що на певний період, може призвести навіть до погіршення сальдо торговельного балансу з Росією. Мої пояснення щодо цього я давав раніше. Прошу уважніше прочитати один з моїх попередніх блогів (http://blogs.pravda.com.ua/authors/kushniruk/47b1fcfa05801/).
В цьому ж коментарі я пояснював, навіщо Газпрому потрібен посередник для продажу середньоазійського газу, що він від цього втрачає (ділиться з НАК Нафтогазом доходами від надання транспортних послуг) і що виграє (робить спробу отримати стабільний прямий допуск на український внутрішній газовий ринок). Крім того, я звертав увагу, яким чином потрібно побудувати конкурентний внутрішній газовий ринок і за рахунок цього ліквідувати проблему будь-яких посередників у майбутньому. Усі ж показують "настільки велике" бажання розібратись з газовою проблематикою, що навіть не спробували висловитись саме з цього приводу.
vpc _ 20.02.2008 21:48
IP: 81.30.172.---
Действительно, иногда создается впечатление, что говорит не президент Украины, а топ-мененджер Газпрома. Возможно будем иметь в 2010 г. "операцию Шредер-2".
Петербуржец_ФСБНЕЗАБАНИШЬ _ 20.02.2008 21:46
IP: 79.177.174.---
Ведь Ющенко неспроста так мешает Тимошенко, он неспроста не допускает её к газу, потому что понимает, что она разрушит эту преступную схему поставок газа на Украину. Ющенко защищает свои личные шкурные интересы.
Kiev_Igor
А другие версии в Вашей голове не помещаются? Только заговоры и коррупционные схемы? Например, что Ющенко – единственный кто в это дурдоме сохранил здравый смысл, и понял чем кончитися это ничем не подготовленное бодание с ГАЗПРОМом?
Народ любит заговоры...
Kiev_Igor _ 20.02.2008 21:41
IP: 77.122.27.---
Тейсар-Озгович

Я свой ник не менял и другими не пользуюсь. Остальные перечисленные ники также принадлежат разным людям, судя по стилю писем.

Научись анализировать разрозненную информацию, которая всем известна и везде опубликована, а также научись находить логические взаимосвязи, поставив вопрос "Кому это выгодно?"

Ведь Ющенко неспроста так мешает Тимошенко, он неспроста не допускает её к газу, потому что понимает, что она разрушит эту преступную схему поставок газа на Украину. Ющенко защищает свои личные шкурные интересы. Если бы он защищал интересы Украины, то он бы взял с собой в Москву Тимошенко, сам общался бы с Путиным (не о газе, конечно), а Тимошенко во время этого визита решала бы вопросы с премьер-министром России Зубковым. А можно было бы и всем четверым (Путин + Зубков и Ющенко + Тимошенко) сесть за одним круглым столом и решить вопросы о газе. 3 часа разговора тет-а-тет (то есть за закрытыми дверями без свидетелей) между Путиным и Ющенко лучшее доказательство того, что этим людям есть что скрывать от лишних глаз и ушей.

А как Ющенко через Балогу давит на Тимошенко, чтобы она без актов от "Газпрома" заплатила "долг" в размере 1,5 миллиарда долларов, хотя такого долга нет и быть не может. Это бы усердие Ющенко, да на защиту национальных интересов Украины! А так получается, что он работает на "Газпром" и на оффшорку "РосУкрЭнерго", истинным совладельцем которой он и является. Свой карман ближе, чем национальные интересы Украины.
Тейсар-Озгович _ 20.02.2008 21:38
IP: 77.233.95.---
___ Vlad_iz_Kharkova
20.02.2008 02:13_ Alex_r
У Вас ест сомнения, что вторым акционером РУЭ является лично Путин? Среди серьезных людей такого сомнения нет ни у кого. Получает ли Фирташ с этого %%? Наверняка.
Ви вірите що Фірташ,Фурсін,Бойко можуть бути в рівній долі з акціонерами "Газпрому" і його дочкою "Росукренерго"???
Відомо ж,у тому числі зі слів Івченка, - що в обох компаніях в раді директорів засідають одні і тіж люди.
Можна припустити що Бойко,Фірташ і ще може хтось мають якийсь 1-2-3-4-5% від "Росукренерго",а це є не малі гроші,але аби 50/50 нарівні грати з господарями Кремля – то розкажіть курам на сміх.
От чим підкріплена впевненість в тому, що з "Росукренерго" щось капає сім"ї Ющенка не зрозуміло,це як переходить в спадок від попередника наступнику,чи як?.
І чому тоді Бойко чи його молодший підопічний Фірташ не в фракції НСНУ,а в зовсім протилежній?
Корупція1434 Україна та Європа1126 Уряд реформ420 Зеленський67 Свобода слова579
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter