Борис Кушнірук Економіст. Член Центрального проводу Народного Руху України

Шановне панство, давайте обговорювати газову проблему професійніше та без зайвих емоцій

19 лютого 2008, 21:44

Я планував не чіпати газову тематику доки не буде з'ясовано, яка ж в кінцевому підсумку буде схема газопостачання імпортного газу в Україну. Але наполегливість, з якою усі (у тому числі деякі блогери "УП") взялись коментувати газові переговори Ющенка з Путіним, змусила мене все-таки висловитись раніше, ніж я передбачав.

Я розумію, що кожний має право висловлювати свою позицію щодо газової тематики. У цьому питанні усі стали великими експертами, при цьому посилатись на папірець (невідомо який варіант проекту газової угоди), достовірність та авторство якого викликає досить серйозні сумніви. Можу надати посилання на цікавий аналіз, зроблений з цього приводу одним з дописувачем УНІАН (http://unian.net/ukr/news/news-237002.html). Перед тим, як кричати щось, потрібно хоча б трохи розібратись в ситуації. Без реального доступу до проектів документів усі багато чисельні коментарі нагадують розмови кухарок щодо реальних особливостей стосунків, наприклад, між Ющенком і Тимошенко.Пояснення, чому Газпрому потрібен посередник для транспортування середньоазійського газу, вже неодноразово надавалось у ЗМІ. Для цього є, як корупційні причини (під час діяльності ІТЕРИ, Eural TG, "РосУкрЕнерго"), так і суто технологічні. Технологічні полягають у тому, що Газпром не може на себе оформлювати функції транзитера газу по території Росії, бо реально він його не здійснює. Мені вже доводилось пояснювати, що Газпром змушений здійснювати логістичне заміщення середньоазійського на ямалській. Тому Газпрому в будь якому випадку потрібен посередник, щоби на нього оформлювати послуги по транспортуванню середньоазійського газу і брати за це кошти з України, при цьому проводити з цим посередником логістичний обмін середньоазіського газу на кордонах з Казахстаном та Узбекистаном і віддавати на кордонах з Україною. В цьому випадку є два варіанти, або Газпром створює повністю свою дочірню компанію, яка буде виконувати функції посередника, і яка буде отримувати увесь дохід за це "начебто" транспортування, або погодитись на СП, де рівні частки будуть належати Газпрому та НАК "Нафтогаз України". Саме бажання забезпечити отримання рівного доходу сторонами від цих транзитних послуг пояснює, чому пропонується реєструвати одно з СП у Швейцарії. Це дозволяє уникнути оподаткування доходу від транзитних послуг і повністю розподілити його між сторонами у вигляді дивідендів. У іншому варіанті (реєстрації чи то в Росії, чи в Україні) це призводило б до додаткових вигод, у вигляді сплачених податків, для однієї зі сторін.

Очевидно, такий варіант дозволяє Україні майже удвічі скоротити витрати на транспортуванні середньоазійського газу. Але надавши Україні можливість скоротити свої витрати на транспорті цього газу, Газпром бажає отримати доступ на український ринок, при цьому у найбільш вигідному для себе варіанті. Але ніхто з вуст Ющенка не чув, що новоствореному СП планується передати продаж усього газу на внутрішньому ринку, тим більше українського видобутку. Навіть с формальних причин буде виникати питання законодавчого обмеження монопольного продажу газу на внутрішньому ринку. Тому слід очікувати, що, навіть, якщо таке СП для роботи на українському внутрішньому ринку буде створено, з'явиться можливість обмежити його діяльність 35%.

До речі, в одному зі своїх коментарів, я писав про те, що у мене є власна версія розбудови внутрішнього газового ринку, на якому можна буде побачити ІТЕРУ. На мій погляд, очевидно існує потреба не в репетуванні з приводу тиску з боку Газпрому, а розбудовувати нову схему конкурентного продажу газу на внутрішньому ринку в Україні. Такий законодавчо встановлений механізм міг би передбачати продаж усього обсягу газу власного видобутку та імпортного газу на біржі, з правом доступу усім юридичним особам, зареєстрованим в Україні (у тому числі і дочірнього підприємства ІТЕРА), але з умовою здійснення обов'язкової передоплати усього купленого газу "живими" коштами чи векселями, авальованими (гарантованими) першокласними банками. За рахунок цього ми зможемо назавжди покінчити із ситуацією простроченої заборгованості за газ перед іноземними постачальниками. Формування ринку саме на таких умовах передбачатиме поступове зростання ціни на газ для населення до рівня, який забезпечить рентабельність закупівлі цього газу на оптовому газовому ринку та транспортуванню його кінцевим споживачам. Такий варіант буде досить болючим під час впровадження для підприємств теплокомунерго та населення, але тільки він може припинити той ідіотизм із марнотратним споживанням газу, який ми бачимо зараз.

При цьому потрібно вивести з НАК "Нафтогаз України" і підпорядкувати Міністерству транспорту та зв'язку "Укртрансгазу" та газових сховищ. Це дозволить налагодити реальний облік за усім газом, що продається на внутрішньому ринку чи транзитно транспортується територією України. Крім того це створить передумови для отримання реальних доходів за транспортні послуги, і, як наслідок, дозволить збільшити надходження до держбюджету та забезпечить джерела фінансування капітального ремонту газотранспортної мережі. При такій схемі НАК "Нафтогаз України" міг би існувати, як материнська компанія холдингу, що володіє підприємствами, які здійснюють видобуток газу як в Україні, так і за її межами, чи продають на внутрішньому ринку.

powered by lun.ua
Коментарі — 116
Vlad_iz_Kharkova _ 20.02.2008 12:24
IP: 92.113.136.---
20.02.2008 10:57_ gdf Дмитрий Васильевич вряд ли – серьезный человек. Если Вы через СПДшника оформляете свои заработки, этот СПДшник м.б. соседу-инженеру с оборонного завода и представляется серьезным человеком, но не более того.
Вся российская оппозиционная пресса объясняет, что росийское сырье идет заграницу исключительно через компании, контролируемые лично Путиным.
Если Вы всерьез считаете, что Газпром бьется за интересы Фирташа, Бойко и кого Вы там еще любите называть, то извините.
vpc _ 20.02.2008 11:55
IP: 81.30.160.---
20.02.2008 11:48___ Tester21
Вашу позицию я понял-не вижу, не слышу, не верю. Но президент вне подозрений.
Tester21 _ 20.02.2008 11:48
IP: 77.121.33.---
_ vpc

. Как такое можна отрицать, прямой эфир же был!!!
Є така відома приказка – "бреше як очевидець".:-) Я особисто не думаю, що ви обманюєте: просто ваше наполегливе бажання обсудити щось, що вам привиділося, не заслуговує таких зусиль.
vpc _ 20.02.2008 11:44
IP: 81.30.160.---
20.02.2008 11:27___ Tester21
Пробачте, але це ВАМ ОСОБИСТО щось здалося, і ви хочете, щоб хтось розгадував вигадану вами "тайну мадридського двору". Якої насправді нема.

Вы что не видели этот эфир? Президент раздраженно перебил ведущую (единственный раз за 2 часа передачи) на слове "замещение", она даже вопрос не смогла задать. Как такое можна отрицать, прямой эфир же был!!!
Tester21 _ 20.02.2008 11:27
IP: 77.121.33.---
_ vpc

Но почему была такая НЕАДЕКВАТНАЯ реакция президента на всего лишь безобидное слово "замещение" и при чем здесь его семья? Возможно это слово и есть ключиком к тайне газа? Вопрос остается открытым.
Пробачте, але це ВАМ ОСОБИСТО щось здалося, і ви хочете, щоб хтось розгадував вигадану вами "тайну мадридського двору". Якої насправді нема.
vpc _ 20.02.2008 11:23
IP: 81.30.160.---
20.02.2008 11:04___ Tester21
Что означает слово "замещение" мне понятно, а вот реакция президента-нет. Дело в том, что о замещении на широкую публику никто не говорит, только на блогах. На тв эта тема вообще не поднимается. Если я правильно понял, туркменский газ "сжигается" где-то в России, ближайших районах к туркменам.

Но почему была такая НЕАДЕКВАТНАЯ реакция президента на всего лишь безобидное слово "замещение" и при чем здесь его семья? Возможно это слово и есть ключиком к тайне газа? Вопрос остается открытым. Все же прошу пояснить, кто знает.
Tester21 _ 20.02.2008 11:14
IP: 77.121.33.---
__ Ф-Всеволод, ви все правильно пишете. Посередника взагалі треба було торбити по максимуму. Власне, так і було на початку 2006 року. Хто цікавиться, може підняти новини і подивитися, з якими проблемами створювалося УГЕ, як йому обмежили ліміти на продаж газу в Україні і т.д. А після приходу Бойка той відкрив УГЕ зелену вулицю – адже це ЙОГО кишеня, так само, як кишенею Путіна є Газпром. І вже якийсь нещасний трейдер підписує з Чорноморнафтогазом договір про розвідку на шельфі Чорного та Азовського морів (!!!). Взагалі ж ситуація така: якщо Росія хоче мати посередника, Україна нічого не вдіє. Однак контролювати роботу цього посередника в самій Україні можна і треба. І в жодному разі не допускати, щоб він паразитував на Нафтогазі, як це було в 2006-07 роках.
Ф-Всеволод _ 20.02.2008 11:10
IP: 195.93.190.---
20.02.2008 11:03___ gdf
так и у меня вроде и национальность титульная...
А что вы еще придумаете, чтобы оскорбить того, кто высказывает точку зрения, отличную от Вашей?


1. Рад, что подтвердилось мое предположение, что ты наш отечественный хахло-кацап.
2. Правда не может быть оскорблением.
3. Своей точки зрения у тебя нет. Есть набор пропагандистских клише от ОРТ и РТР, которые ты считаешь своими мыслями.
Ф-Всеволод _ 20.02.2008 11:07
IP: 195.93.190.---
20.02.2008 10:53___ Vlad_iz_Kharkova

Полностью согласен с вами, что нам было бы абсолютно все равно, как называется посредник, используемый Кремлем для ограбления бюджета РФ и акционеров Газпрома. Но согласен при трех условиях:
а) не связывать его, посредника, интересы со стоимостью транзита газа через Украину;
б) не связывать его с украинскими ПГХ;
в) не пускать его на внутренний рынок Украины.
Спрашивается, если Газпром через своего посредника контролирует ставки транзита, украинские ПГХ и внутренний газовый рынок Украины, то зачем тогда нужен наш Газпром? Чтобы обслуживать интересы Путина, доводя себя и Украину до банкротства?
Tester21 _ 20.02.2008 11:04
IP: 77.121.33.---
_ vpc, не шукайте чорну кішку в темній кімнаті – її там немає. Заміщення – технічний термін, який полягає в тому, що середньоазійський газ споживають в регіонах Росії, що ближче до Середньої Азії, а Україна отримує обсяги, заміщені газом з Ямалу та Ямбурга.
gdf _ 20.02.2008 11:03
IP: 88.81.229.---
20.02.2008 10:58___ Ф-Всеволод
так и у меня вроде и национальность титульная...
А что вы еще придумаете, чтобы оскорбить того, кто высказывает точку зрения, отличную от Вашей?
VDVR _ 20.02.2008 11:02
IP: 195.177.72.---
20.02.2008 03:45___ Kiev_Igor
ЦУГ так ЦУГ!!! Умеют зарабатывать, пускай, кто нам то не дает (РОСУКРГАЗ 50% НАК 50% ГАЗПРОМ)? Так нет Тимошенко и тут чтото не нравится! ЕЙ ПРЕДЛАГАЮТ ПОЛОВИНУ, по вашим подсчетам гдето 15$ с 1000м3, так ей этого мало?! И вправду говорят что женщины намного алчнее мужчин. Ну и правильно,зачем ей подачки газпрома если можно потихому "дома" поднимать НАК за счет обдирания населения еще +13$ за 1000м3! Вот и вся демократия! Страшно представить что будет когда она не дай бог станет Презиком!... что тогда будем платить еще и налог на воздух?
Tester21 _ 20.02.2008 11:01
IP: 77.121.33.---
Щоб усякі дурники не розповідали тут казок про непричетність російської влади до дерибану прибутків від продажу газу, процитую одну цікаву статтю з Комерсанта – про зустріч Путіна з президентом Швейцарії Мішлін Кальмі-Ре:


- В Швейцарии, - сказала она, - есть место, которое является крупнейшим центром по переговорам о российском газе и нефти.

Ее коллеги-переговорщики переглянулись с таким видом, как будто чего-то именно в этом роде они и ждали от своего легкомысленного президента, а Владимир Путин поглядел на госпожу Кальми-Ре с большим интересом. Он, кажется, не понял, о каком центре идет речь.

Впрочем, для швейцарских журналистов никакой загадки в этом не было. Они-то знают, чем славится швейцарский городок Цуг с 20-тысячным населением. Именно здесь находятся офисы и "Реновы", и Nord Stream, и "Росукрэнерго", и "Татнефти". Эти компании, по сведениям, которыми швейцарские журналисты охотно со мной делились, зарегистрированы здесь и платят налоги, так что в городке Цуг давно восторжествовала коммунистическая идея, ибо люди здесь трудятся по способностям, а получают по оторые удовлетворяются из городской казны. Недавно здесь был сдан в эксплуатацию новый вокзал футуристического дизайна, потребовавший таких вложений, о которых могут только мечтать Цюрих и Женева, вместе взятые. Говорят, что городские власти просто не понимают уже, на что им еще потратить деньги, и может быть, даже создадут свой стабфонд что ли ввиду патовости этой ситуации.
Ф-Всеволод _ 20.02.2008 10:58
IP: 195.93.190.---
20.02.2008 10:44___ gdf

Тогда понятно! Наш отечественный хохло-кацап куда кондовее, посконнее и серьмяжнее настоящего российского будет.
gdf _ 20.02.2008 10:57
IP: 88.81.229.---
20.02.2008 10:53___ Vlad_iz_Kharkova
А можна назвать имена этих "серьезных" людей, кроме тех, правда, которые "заангажированы" дмитрием васильевичем?
vpc _ 20.02.2008 10:57
IP: 81.30.160.---
А вот и результаты операции "внедрение":

20.02.08 10:25 ___NELLI
Почитайте блог Кушнира. Посредник будет всегда, так что ложь заложена уже в этом заявлении.

Читаем блог Кушнирука:

03.02.2008 17:38___Борис Кушнірук
''Сектор газу'' або про щоб Ви, пане Президент, не казали, а переходити на прямі стосунки з Росією потрібно (частина третя)
Vlad_iz_Kharkova _ 20.02.2008 10:53
IP: 92.113.136.---
20.02.2008 02:13_ Alex_r
У Вас ест сомнения, что вторым акционером РУЭ является лично Путин? Среди серьезных людей такого сомнения нет ни у кого. Получает ли Фирташ с этого %%? Наверняка. Когда на Вас оформляют чьи-то деньги, то за использованиеимени платят какой-то %. Выгодно ли Вам, если Вам говорят – платите не мне, а тут одному СПД и Вам будет дешевле? Выгодно. Весь мир критикует, но соглашается.
Тут приходит некто и начинает разгребать эту сделку, показывая нелогичность действий участников. Зачем? Вы хотите наказать Путина за то, что он национальные ресурсы России переводит в свой карман? Так в этом вся его политика в России заключается. Он и с нефтью такого же посредника Гувнор сделал, и с другими ресурсами.
Или Вы хотите платить по полной, но не участововать в его грязных схемах? Быть святее Папы Римского? А то, что Украине от этого хуже, Вас не волнует?
gdf _ 20.02.2008 10:44
IP: 88.81.229.---
а кто сказал, что я не из Украины? Я же "хохлы" всегда в кавычки брал...
Ф-Всеволод _ 20.02.2008 10:36
IP: 195.93.190.---
20.02.2008 10:14___ Tester21

Но зато оно знает слова капитализация и стратегия. Чистый Свирид Голохвастов, когда объяснял пану Серко, что "Человек это, это, это...". Только придурок забыл, что серки в Украине как-то повывелись и напрасно он тут корчит из себя. Наверно, когда Ленин говорил о "чрезвычайной спеси великороссов", то он заглядывал в будущее и видел придурошного gdf.
vpc _ 20.02.2008 10:32
IP: 81.30.160.---
Чисто обывательский вопрос, подскажите, кто вкурсе.
В передаче "Я так думаю" ведущая задала (попыталась) президенту вопрос. В самом его начале ВПЕРВЫЕ (было бы хоть как то понятно, если бы это слово мусолилось на всех передачах) на тв прозвучало магическое слово "замещение", после которого президент раздраженно перебил Безулык и начал говорить, что его семья к газу не причастна (?).
Вопросы:
1. Что хотела спросить Безулык?
2. Почему была такая рекция президента на слово "замещение"?
3. Причем здесь его семья? Почему при слове "замещение" он начал говорить о своей семье?
Большая просьба лапшу типа "...РУЭ транспортирует газ..." не вешать. Спасибо.
Ф-Всеволод _ 20.02.2008 10:30
IP: 195.93.190.---
20.02.2008 09:49___ gdf
1. Никакое "высшее руководство России" в РУЭ не участвует – у них а) и так с деньгами все в порядке и б) важнее отмывать те, которые уже есть, а не новые зарабатывать. И главное, они могут позволить себе быть гордыми и у Севы денег не брать. западло это.

А ты, придурок кацапский, один из этого "высшего руководства", что так тут за него расписываешься? Как почитаешь тебя, мыслью убогого потомственного алкана из какой-нибудь костромы, так может показаться, что ты личный казначей семьи Путина.

А вот это вообще не поддается комментированию. На эти глупости разве что только можно воскликнуть – ну дает, придурок!
При этом РУЭ раздает взятки в "хохляндии" и "чучмекистанах" – газпром до этого опускаться не хочет – западло.
Вы представляете, какие гебульные джентельмены служат в Газпроме, взятки они брезгуют раздавать? Ха-ха-ха!
gdf _ 20.02.2008 10:25
IP: 88.81.229.---
20.02.2008 10:14___ Tester21
Слава богу, одним ивченком не блоге меньше. А то забыли уже, рагули, как по усам кровь из носа течет, когда нормальные люди адекватно на пнх реагируют.
Tester21 _ 20.02.2008 10:14
IP: 77.121.33.---
_ gdf

Судя по комментам – жалко признавать, но русские зачастую правы, что "хохлы" – тупые и жадные.
Они никак не могут понять, что зарабатывать можно на повышении капитализации (Газпрома, например, и других компаний), а не только кормиться с рук "севы".
Ну а пассаж с "мамой" – это вообще квинтэссенция "кугутства" – фу, даже противно как-то.
Другие расчеты по ставке транзита в Украине у кого-то есть?
ПНХ. З ідіотами не дискутую.
gdf _ 20.02.2008 10:07
IP: 88.81.229.---
20.02.2008 09:59___ WSG_для_УП
20.02.2008 09:59___ Tester21
Судя по комментам – жалко признавать, но русские зачастую правы, что "хохлы" – тупые и жадные.
Они никак не могут понять, что зарабатывать можно на повышении капитализации (Газпрома, например, и других компаний), а не только кормиться с рук "севы".
Ну а пассаж с "мамой" – это вообще квинтэссенция "кугутства" – фу, даже противно как-то.
Другие расчеты по ставке транзита в Украине у кого-то есть?
PS. А что, это его мама?
vpc _ 20.02.2008 10:07
IP: 81.30.160.---
Одно наблюдение. Господин Кушнирук активно критиковал Тимошенко (раньше). Потом дал обет молчания (критики) до 100 дней правительства (правда один раз не сдержался). Потом вышли м-лы, лояльные к БЮТ (?). Потом-глазам своим не поверил-
-2008 17:38___Борис Кушнірук
''Сектор газу'' або про щоб Ви, пане Президент, не казали, а переходити на прямі стосунки з Росією потрібно (частина третя)
И вот теперь "...РУЭ транспортирует газ..."! Чем? Офисными чернильницами, или карманами Чуйченка с Пальчиковым? Не смешите подковы известной клячи!
Это все было что, операция по внедрению? (Мол даже я, ярый сторонник прямых поставок наконец осознал, что без СП1 и СП2 ну никак нелья)?
Корупція1443 Зеленський75 Україна та Європа1132 Aтака Путіна1289 Мовне питання189
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter