Тарас Кузьо Науковий співробітник Центру трансатлантичних відносин (ЦТВ) Школи фундаментальних міжнародних досліджень (ШФМД) при Університеті Джонса Гопкінса.

Сім головних відмінностей між зовнішніми політиками Юлії Тимошенко та Віктора Януковича

29 січня 2010, 10:39

Віктор Янукович та Юлія Тимошенко зустрінуться 7 лютого у другому турі п'ятих президентських виборів в Україні. У цій статті обговорюються твердження, що, начебто, між Тимошенко та Януковичем насправді немає жодної різниці. Але у сферах зарубіжної політики та політики щодо внутрішньої безпеки цих кандидатів є сім відмінностей.Насамперед, щодо Чорноморського Флоту, який базується у Севастополі. Виборча програма Януковича наголошує на підтримці українського нейтралітету та виступає проти членства України у військових блоках. Водночас, Янукович за будь-якої оказії стверджує про свою готовність обговорювати продовження базування Чорноморського флоту (ЧМФ) у Севастополі після 2017 року, коли 20-річний термін домовленостей закінчиться.

Чи є це протиріччям? Звичайно, але у цьому немає і нічого нового, як покажуть наступні пункти. Тимошенко ж ніколи не підтримувала продовження терміну базування ЧМФ.

По-друге, взаємостосунки з Росією, які обоє кандидатів прагнуть покращити, але зовсім по-різному. Янукович неодноразово стверджував, що він підтримує пропозиції Росії щодо нової архітектури європейської безпеки, і це "повіяло холодом" на НАТО. Тимошенко ніколи не згадувала про пропозиції Росії, не кажучи вже про їх схвалення.

Янукович підтримав образливо-критичний лист президента Дмитрія Медвєдєва президенту Віктору Ющенку, надісланий у серпні 2009 року. Тимошенко, як і Ющенко, розкритикувала лист Медвєдєва.

Партія регіонів, яку очолює Янукович, має довготерміновий договір про співпрацю із партією "Єдина Росія", чого ніколи не мала партія "Батьківщина" Юлії Тимошенко. Партія регіонів також підтримала Єдиний економічний простір та Митний союз СНД, про що Тимошенко також ніколи не згадувала. Жодна країна не може бути у двох митних союзах (у ЄЕП СНД та у Зони вільної торгівлі з ЄС), але з Партією регіонів такі суперечності трапляються дуже часто.

По-третє, Янукович та Партія регіонів мають фінансову вигоду та підтримують газових посередників таких як РосУкрЕнерго (РУЕ), і газове лобі взяло верх у партії впродовж 2006-2008 років. Тимошенко ж впродовж останніх 10 років займалася очищенням енергетичної галузі, і вона є єдиним представником української еліти, кого кинули до в'язниці за боротьбу з газовою корупцією (у лютому 2001 року).

2009 рік став першим роком, впродовж якого в Україні не було газових посередників, оскільки переговори про угоду проводилися урядом Тимошенко. Перемога Януковича поверне РУЕ та, як наслідок, величезну корупцію в українській політиці.

Янукович потужно підтримує газовий консорціум з Росією, щоб отримувати газові субсидії (Українська правда, 19 січня). Тимошенко ніколи не зробить подібного.

По-четверте, питання про НАТО. Янукович завжди займав жорстку позицію щодо членства у НАТО, виступаючи проти будь-якого плану дій щодо членства (ПДЧ). Президент Леонід Кучма та прем'єр-міністр Віктор Янукович зверталися із запитом щодо ПДЧ під час саммітів НАТО у Празі та Стамбулі у 2002 та 2004 роках. Тимошенко підписала спільний лист з Ющенком та тогочасним парламентським спікером Арсенієм Яценюком у січні 2008 року, із проханням до НАТО надати Україні ПДЧ під час бухарестського самміту.

Два кримські союзники Партії регіонів – російські екстремістські партії блоку "За Януковича!" розпочали антиамериканські та анти-натівські протести, які заблокували (після десятиліття безперервної співпраці) спільні військові навчання з НАТО. Співробітництво України з НАТО в рамках програми "Партнерство заради миру" може бути повернуте до такого рівня, який був за епохи Кучми лише за умов, що оберуть Тимошенко.

По-п'яте, Янукович прагне "простимулювати" свої про-європейські повноваження ("Українська правда", 19 січня), але виникають сильні підозри, що його риторика – пустопорожня, як це було й за Кучми. Партія регіонів не проявила себе як про-європейська політична сила, припинивши, наприклад, повертатися до фальсифікацій виборів п'ять років тому. Янукович продовжує стверджувати, що порушень та фальсифікацій не було, і що він був легітимно обраний у листопаді 2004 року.

Партія регіонів має лише угоду про співпрацю з "Єдиною Росією", і більше ні з якою політичною групою в Європейському парламенті. Партія "Батьківщина", яку Юлія Тимошенко очолює вже 11 рік, є найбільш активною українською партією в Європейському парламенті.

Правоцентристська Європейська народна партія, до складу якої входить "Батьківщина", прийняла звернення на підтримку Тимошенко, закликаючи всі "українські демократичні сили" підтримати її у другому турі (http://vybory.tymoshenko.ua, 18 січня).

Зрештою, що є важливим – це те, хто з цих двох кандидатів буде по-новому налагоджувати взаємостосунки з ЄС та НАТО після трьох років "втоми" від України? Краще, щоб це була Тимошенко ніж Янукович, щодо якого в Брюсселі є давні підозри, що він представник старого режиму.

По-шосте – це відносини з міжнародними організаціями. Уряд Тимошенко відіграв важливу роль у забезпеченні завершення Україною її вступу до СОТ у 2008 році. Перебуваючи в опозиції впродовж 2005-2006 років, Партія регіонів приєдналася до комуністів під час голосування проти законопроектів, необхідних для вступу до СОТ.

Членство у СОТ є важливим етапом для підписання Україною договору про Зону вільної торгівлі з ЄС у 2010 чи 2011 році. Українські олігархи розглядають Зону вільної торгівлі та безвізовий режим у позитивному світлі як відкриття доступу до найбільшого ринку та торгівельних площ у світі, а не лякаються значної кількості вимог відповідно до Копенгагенських критеріїв, які повинна буде виконати Україна. Янукович же не може вирішити, в якому митному союзі від хоче бути – у ЄЕП СНП чи у Зоні вільної торгівлі ЄС.

З початку світової фінансової кризи уряд Тимошенко підтвердив свою спрямованість на співпрацю з МВФ, коли домовився про кредитний договір на 16, 4 мільярди доларів. У грудні четвертий транш кредиту було відкладено через ініційований Партією регіонів популістський законопроект щодо підвищення соціальних виплат, який зірвав бюджетні параметри, узгоджені з МВФ.

І насамкінець, Грузія. Партія регіонів підтримала сепаратизм у кримському та українському парламентах (в одному ряду з терористичною організацією ХАМАЗ, Нікарагуа та Росією), в той час як Блок Юлії Тимошенко (БЮТ) підтримав територіальну цілісність Грузії. Під час виборів 2010 року Партія регіонів підняла "бучу" через появу 2011 грузинських спостерігачів, яких у російському стилі назвали протимошенківською воєнізованою силою, яка прагне побороти здобутки демократичних революцій 2000-2004 років ("Українська правда", 18 та 19 січня).

Ці сім пунктів демонструють всю глибину відмінностей у сфері зовнішньої політики та політики внутрішньої безпеки між двома кандидатами. Ющенко та Тимошенко – обоє з помаранчевого табору, і між ними єдина різниця у тому, що їх підходи до цих семи вищеназваних пунктів відображають відмінності, які зазвичай зустрічаються між Західною та Центральною Україною. Другий висновок полягає у тому, що Кучма – при всіх його вадах та недоліках – був менш проросійським, ніж Янукович.

powered by lun.ua
Коментарі — 58
Неясыть _ 30.01.2010 19:02
IP: 93.73.82.---
кузЬО – хорош нарушать законы Украины, вали агитировать к себе на Запад

тут ты всех достал, п...лиз юлькин
Deutsch _ 29.01.2010 21:46
IP: 109.84.9.---
vfabz:
Конкретно для тех, кто поддерживает ПР
http://video.bigmir.net/show/123155
Это менталитет вашего электората.
Хорошая ссылка. И вот от таких вот сограждан и зависит судьба Украины.Печально.
vna257 _ 29.01.2010 20:42
IP: 217.147.162.---
_ЗВІДКИ_: По-перше у нас зараз за останні два роки сама справжня ЗЕКОноміка. Такого розграбування ще не було.Зараз УРКАЗОНАКРАЇНА, скорочено УРКЗОНКР. Згоден, що з'явився рІзновід ФЄНІ. "Кательня. каалиція, біомаса, хай ваших дітей тати кормлять, оплутаю колючою проволокою і поскидаємо, бензин летить і т.д" Також згоден, що померанчеві кошаки перейменували, міста і вулиці на назви,які відповідають новій назві країни. Здоров'ячка Вам.
NELLI _ 29.01.2010 16:34
IP: 93.73.25.---
Арiй:
ФоС'РёРЅРёСЏ:
Але, якщо виграє Янукович, країна буде відкинута назад на 5 років, виправляти художества донецьких прийдеться ще 10 років.
А після Тимошенко ми оберемо Президента, який нарешті дасть можливість Україні розкритись і нашим дітям зайняти достойне місце в світі. Та й на Тимошенко є надії. Фантастично амбіційна (на противагу тюф"яку), здібна, відмінниця (на противагу зганьбленому проффесору), освічена, класно виглядає на фоні лідерів бабусі Європи, може ще стати українською Маргарет Тетчер
Если придет Тимошенко, то ві больше не віберете НИКОГО. И єто будет полній колапс страні, ее демократии. Янукович отдал без єксцессов свое президентство в 2004 и премьерство – пошел на перевіфборі ВР. Тимошенко: "слет " в лесу, щобі Ющенко снять с президентов; попітки отменить решение ВСс. Блокирование перевіборов ВР. Нелигитимній премьер, уцепившийся во власть.
Януковича переизберем в любое время! Єту – НИКОГДА
львів-750 _ 29.01.2010 13:55
IP: 195.211.159.---
___ Вчора по Львіському ТБ був диспут між політиками Львівщини і представниками Тимошенко (Стецьків) і Януковича (Мірошніченко).
Цікаво, що Стецьків іншого аргументу, аніж традиційної страшилки: голосувати проти всіх – голосувати за Янека, інших аргументів не мав.
Мірошніченко ж усю передачу сміявся, як племінний бугай – бо за нього все робили політики Львівщини – навіть не думала, що стільки відомих людей проти Тимошенко і за те, щоб не підтримувати жодного кандидата.
Правда Мірошніченко сказав одну цікаву думку: Не можна здобути перемогу голосами людей, які тебе не підтримують.
Цілком з ним погоджуюся, галичан хочуть використати, щоб потім вчергове кинути.
львів-750 _ 29.01.2010 13:35
IP: 195.211.159.---
___ Я вражена – Кузя читає наші коментарі.
Тільки вчора я написала пост, в якому згадала про картинки, де пропонується знайти 10-ть відмінностей і відповідь внизу в переверненому вигляді, тіпа для тупих і лінивих – Кузя сьогодні цю відповідь написав у блозі.
Браво, автору – тупі і ліниві розумово будуть дуже вдячні, бо вчора відчувалася якась нервозність – не могли прихильники Тимошенко знайти відмінності.
Арiй _ 29.01.2010 12:26
IP: 109.167.11.---
ФоС'РёРЅРёСЏ:
Вона не біла і не пухнаста. В неї безліч недоліків. Але, якщо виграє Янукович, країна буде відкинута назад на 5 років, виправляти художества донецьких прийдеться ще 10 років.
А після Тимошенко ми оберемо Президента, який нарешті дасть можливість Україні розкритись і нашим дітям зайняти достойне місце в світі. Та й на Тимошенко є надії. Фантастично амбіційна (на противагу тюф"яку), здібна, відмінниця (на противагу зганьбленому проффесору), освічена, класно виглядає на фоні лідерів бабусі Європи, може ще стати українською Маргарет Тетчер
Жрица _ 29.01.2010 12:21
IP: 95.133.66.---
Вы, уважаемый г-н Кузьо, не жалея сил, очень грамотно доказываете и так, и сяк, что ЮВТ умнее, хитрее, образованней, говорливей, демократичней и прогрессивней, чем ВФЯ. Зачем так надрываться? В УКРАИНЕ НЕТ ЧЕЛОВЕКА, КОТОРЫЙ БЫ ЭТОГО НЕ ЗНАЛ! Тем не менее результаты первого тура для вашей шефини неутешительны.
А та часть электората, ради которой вы так стараетесь, все равно не поведется на бесконечные научные доказательства, что ЮВТ "всех милее, всех умнее и хитрее". Потому что пришла к выводу: сейчас для страны ЧЕМ ХУЖЕ, ТЕМ ЛУЧШЕ. К большому сожалению.
ХУЖЕ скорее закончится, чем ЛУЧШЕ, и даст дорогу НОВОМУ.
И потому, как бы вы не изощрялись в доказательствах очевидного, мы все равно проголосуем ПРОТИВ ВСЕХ!
dihlofos _ 29.01.2010 12:19
IP: 95.135.225.---
БЛОХАСТЙ КУЗЯ, ДЕ ДИПЛОМ?
Арiй _ 29.01.2010 12:14
IP: 109.167.11.---
Бог великий, єдиний нам досі Україну хранив попри все, що ми з нею намагалися зробити
сьогодні вчергове країна отримала теоретичну можливість не скотитися в безодню
vfabz _ 29.01.2010 12:13
IP: 91.207.210.---
Арiй:

+10000000000
vfabz _ 29.01.2010 12:11
IP: 91.207.210.---
ФоС'РёРЅРёСЏ:
vfabz _ 29.01.2010 11:54
Я ж уже ж писал,чтож вы только своих родственников засняли? а Вы попробуйте заснять моих-вот и увидим различие
Как раз мои родственники иного мнения про то, кто должен стать президентом Украины. Но сюжет не смешной. Примерно такой же электорат выбирал и Черновецкого. Вопрос в другом – куда мы катимся с таким эдекторатом (а это как минимум 25-30%% из тех 35,5% набраных).
Арiй _ 29.01.2010 12:11
IP: 109.167.11.---
сфері, припинити так звану рекапіталізацію комерційних банків за тіньовими схемами Ющенка-Стельмаха, відвоювати "Родовід", "Укргазбанк", банк "Надра", "Укрпромбанк" у кримінальних структур і повернути ошуканим вкладникам заморожені депозити.
Проте і уряд виявився не всесильним. Не виправдовуючи помилок, які було допущено ним за головування Тимошенко, відзначимо лише, що діяв він в екстремальних умовах і фактично був обезкровлений кадрово.
Ні Банкова, ні Верховна Рада не дозволили влити в уряд "свіжу кров", тож на відповідальних посадах до цього часу сидять виконуючі обов'язки міністрів. Крім того, пани міністри, котрі пройшли до складу уряду за квотою Ющенка, виявилися, здебільшого, слабкими професіоналами і грали роль скоріше екзотичних, ніж фахових міністрів, демонструючи при цьому стопроцентну відданість своєму патронові.
Як результат, не вдалося налагодити бюджетний процес, він був фактично заблокований тандемом Ющенко-Янукович.
Арiй _ 29.01.2010 12:10
IP: 109.167.11.---
Який президент потрібен Україні-2
Володимир Кулеба _ Понеділок, 25 січня 2010, 12:19
ТИМОШЕНКО. Сама Юлія Володимирівна вважає, що проти неї супротивники застосовують чотири відбірні спецтехнології. Це – скоординовані дії центральних ЗМІ, котрі знаходяться в руках олігархів; тони брудного компромату; зрада Віктором Ющенком ідеалів Майдану та відверта агітація проти неї; мільярди доларів, вкинуті опонентами, щоб позбавити врешті-решт Україну статусу незалежної держави.
Цим, на її думку, багато в чому зумовлюється результат першого туру. Існують також кілька об'єктивних і суб'єктивних причин. Найперша: "Вона – це влада".
Констатуємо: уряду Тимошенко вдалося провести країну через рифи світової кризи, при цьому без затримки виплачувати зарплати, пенсії і стипендії, як і розраховуватися за газ з Москвою – вчасно і в повному обсязі.
Тимошенко почала повертати людям втрачені заощадження, що викликало істерію на Банковій. Врешті, їй вдалося розрубати гордіїв вузол у банківській
Северянин _ 29.01.2010 12:08
IP: 193.138.246.---
2010_Капитан _ 29.01.2010 11:45 – Так политиологи от БЮТ (в т.ч. и Автор) так против ЮВТ работают, что ВФЯ и стараться не надо. ВФЯ главное молчать, а то...наговорит лишнего. А вообще ВАЮ=ЮВТ=ВФЯ.
Арiй _ 29.01.2010 12:07
IP: 109.167.11.---
сфері, припинити так звану рекапіталізацію комерційних банків за тіньовими схемами Ющенка-Стельмаха, відвоювати "Родовід", "Укргазбанк", банк "Надра", "Укрпромбанк" у кримінальних структур і повернути ошуканим вкладникам заморожені депозити.
Проте і уряд виявився не всесильним. Не виправдовуючи помилок, які було допущено ним за головування Тимошенко, відзначимо лише, що діяв він в екстремальних умовах і фактично був обезкровлений кадрово.
Ні Банкова, ні Верховна Рада не дозволили влити в уряд "свіжу кров", тож на відповідальних посадах до цього часу сидять виконуючі обов'язки міністрів. Крім того, пани міністри, котрі пройшли до складу уряду за квотою Ющенка, виявилися, здебільшого, слабкими професіоналами і грали роль скоріше екзотичних, ніж фахових міністрів, демонструючи при цьому стопроцентну відданість своєму патронові.
Як результат, не вдалося налагодити бюджетний процес, він був фактично заблокований тандемом Ющенко-Янукович.
Арiй _ 29.01.2010 12:07
IP: 109.167.11.---
Який президент потрібен Україні-2
Володимир Кулеба _ Понеділок, 25 січня 2010, 12:19
ТИМОШЕНКО. Сама Юлія Володимирівна вважає, що проти неї супротивники застосовують чотири відбірні спецтехнології. Це – скоординовані дії центральних ЗМІ, котрі знаходяться в руках олігархів; тони брудного компромату; зрада Віктором Ющенком ідеалів Майдану та відверта агітація проти неї; мільярди доларів, вкинуті опонентами, щоб позбавити врешті-решт Україну статусу незалежної держави.

Цим, на її думку, багато в чому зумовлюється результат першого туру. Існують також кілька об'єктивних і суб'єктивних причин. Найперша: "Вона – це влада".

Констатуємо: уряду Тимошенко вдалося провести країну через рифи світової кризи, при цьому без затримки виплачувати зарплати, пенсії і стипендії, як і розраховуватися за газ з Москвою – вчасно і в повному обсязі.

Тимошенко почала повертати людям втрачені заощадження, що викликало істерію на Банковій. Врешті, їй вдалося розрубати гордіїв вузол у банківській сфер
ФоС'РёРЅРёСЏ _ 29.01.2010 12:06
IP: 91.124.0.---
Арiй _ 29.01.2010 11:58
НЕ забудь еще выйти на майдан, чтоб поддержать это МОЖЛЫВО.Вона ждет свою биомассу.
Арiй _ 29.01.2010 12:06
IP: 109.167.11.---
приватизацію українських фабрик та заводів російськими підприємцями.

"Крім того, Віктор Янукович заявив, коли стане президентом, то відмінить зовнішнє незалежне оцінювання, що призведе до повернення в освітню галузь корупції, але, напевне, для нього це мало важить, оскільки ніхто не може сказати де знаходиться диплом Януковича, де його кандидатська робота чи дисертація важко собі уявити чесного працівника, коли над ним буде нависати портрет двічі судимого президента Януковича", – наголосив Шлемко.

"Пам'ятайте, Янукович – несамодостатній, керований ззовні політик, який прагне повернути минуле, перетворити Україну на сателіта відроджуваної московської імперії з євразійським безнаціональним обличчям" – зауважив Дмитро Шлемко.

Він наголосив, що "справжній бій олігархам може дати тільки Юлія Тимошенко".
Арiй _ 29.01.2010 12:05
IP: 109.167.11.---
Справжній бій олігархам може дати тільки Юлія Тимошенко, – Шлемко
26.01.10 | 16:50
Усі громадяни Україні обов'язково повинні прийти на вибори 7 лютого, адже кожен неприхід на дільницю – це голос за Януковича.

Про це заявив керівник Івано-Франківського обласного виборчого штабу кандидата у Президенти України Юлії Тимошенко, народний депутат України Дмитро Шлемко.

"Якщо переможе Віктор Янукович, то істинним президентом буде Ганна Герман", – сказав він.

За його словами, "дослідження показали, що українці не хочуть, щоб Україну перетворили в московську губернію".

"Друга мова російська – здавалося б нічого страшного. Але ми маємо приклад, що в такому випадку сталося з Білорусією. Залучення України до будівництва двох потоків нової російської газотранспортної системи – звучить взагалі абсурдно, адже, український газопровід – це курка, яка несе золоті яйця для України", – сказав Шлемко.

Він нагадав, що Віктор Янукович неодноразово заявляв про те, що дозволить приватиз
Арiй _ 29.01.2010 12:03
IP: 109.167.11.---
члены Украинской народной рады призывают поддержать во втором туре выборов Ю.Тимошенко.
РБК-Украина, 25.01.2010.
Украинской народной рады призывают избирателей поддержать во втором туре выборов Президента Украины Юлию Тимошенко. 5 января 2010 г. Авторы документа, подавляющее большинство которых в первом туре голосовали за Виктора Ющенко, отметили, что "Украина оказалась в драматической ситуации, когда выбор Президента превращается в референдум относительно судьбы Украинского государства и его цивилизационной ориентации..."При этих условиях, мы, члены Украинской народной рады, обращаемся ко всем гражданам Украины с призывом – поддержать во втором туре выборов Президента Украины кандидатуру Юлии Тимошенко"
Под обращением подписались Владимир Василенко, Богдан Горынь, Иван Дзюба, Иван Драч, Левко Лукьяненко, Юрий Мушкетик, Дмитрий Павличко, Владимир Пилипчук, Мирослав Попович, Роланд Франко, Юрий Щербак, Олег Черногуз, Игорь Юхновский.
zel_25b _ 29.01.2010 12:02
IP: 193.200.33.---
мде, а статья проплаченая юлькой...
реально Батькивщина – левая партия, такая же как и коммунисты, все управление юлей ведется в ручном режиме
правая ж партия должна только регулировать рынок, чего не делается "правой" юлькой
обманывают людей
Арiй _ 29.01.2010 12:02
IP: 109.167.11.---
На жаль, країна в значній мірі люмпенізована. Люмпени і напівлюмпени голосують за зека, який довів, що він не змінився – від шапок до Межигір"я, до Сухолуччя, електорат у нього "козли", "дебіли", книг він не читає, з труднощами видає на гора примітивні думки
ФоС'РёРЅРёСЏ _ 29.01.2010 12:02
IP: 91.124.0.---
vfabz _ 29.01.2010 11:54
Я ж уже ж писал,чтож вы только своих родственников засняли? а Вы попробуйте заснять моих-вот и увидим различие
Арiй _ 29.01.2010 11:58
IP: 109.167.11.---
Голосуй розумом
Кіпіані Вахтанг
...ми багато чули про Тимошенко – людину, політика й урядовця. Вона не ідеал. Але її опонент – це просто катастрофа. Я так думаю.
Чи на Донбасі бодай якісь прояви життя – вільні ЗМІ, конкурентне політичне середовище, активний бізнес, громадський сектор? Немає нічого. Янукович і терикони.
... цей чоловік підімне під себе весь політичний процес, як це зроблено на Донбасі, Луганщині тощо.
... Підприємці, які кажуть, що при "донецьких" були погані, але все-таки "понятія", а при Тимошенко – суцільне ручне керування, вже завтра зможуть оцінити повернення Миколи Азарова та його "пташенят" у податкову.
...повернення в уряд Табачника з його маніакальними спробами розколоти Україну, заборонити "галичанську ідеологію", переписати політику в галузі освіти під російський стандарт?...
Чи робитиме...політики спільної історичної пам'яті президент Янукович – точно ні. Чи робитиме їх президент Тимошенко – можливо. І за це "можливо" я й проголосую
ONLINE
Aтака Путіна1224 Україна та Європа1085 Корупція1335 Зеленський19 Донбас14
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter