Кирило Лукеренко журналіст

"Філософський барабан": філософія в подкастах

07 вересня 2013, 01:00

Платон, Кант, Маркс, Конфуцій, Аристотель – що би сказали вони, подивившись новини на "1+1" чи "5 каналі"?

Якби вони жили у наш час, серед нас, в Україні? Мислителі, чиї ідеї запалювали серця людей в різні історичні періоди, і чиї думки й досі вплітаються у спосіб мислення цілих народів. Якби розум, який давно став історією, обдумував наші з вами проблеми, і пропонував варіанти їхнього розв'язання сьогодні?

Журналіст і письменник Олег Шинкаренко вирішив зробити подкаст-програму про філософію як привід задуматися – над нашими страхами, догмами, доцільністю порядку речей і можливими альтернативами. Як шанс на переосмислення "очевидних" речей. Як момент перевірки чи не застаріли істини, які кожен з нас приймає на віру.

Зрозуміло, що "Громадське радіо" радо вітало цю ідею. Ну, хоча б просто заради дотримання правил інтелектуальної гігієни. Тому, що громаді потрібна вільна думка. А вільна думка потребує підтримки.

Адже комерційно філософія себе не виправдовує. В мас-медіа це сором'язливо називають словом "неформат", у вищій школі обрізають бюджети, видавництва крутять носом – адже філософія не детективи. Але це не означає, що її не має бути.

За якогось ідеального соціального устрою, філософію мають підтримувати відповідальні громадяни, через сповна сплачені податки і вибори тих, хто використає податки на спільне благо, і в тому числі – на підтримку філософії.

Але ми живемо у суспільстві дуже далекому від ідеалу. Тому відповідальні громадяни з "Громадського радіо":) і вирішили видавати на гора цю програму, не чекаючи, коли хтось зробить це у більш довершеній формі.

"Філософський барабан" не любомудрість заради любомудрів. Це відправна точка для тих, хто хоче самостійно якнайближче дістатися істини.

Отже, якби Ніцше був сьогодні в Україні президентом: як би це виглядало? Чи він би проголошував радикальні заходи, а сам не наважувався їх виконувати?

Хто зробив більший внесок у образ Ніцше як антисеміта: він сам, його вороги, чи його рідна сестра Елізабет, персональна пенсіонерка Третього рейха і наглядачка музею геніального філософа, котра так і не змогла зрозуміти його вчення?

Це усе – і набагато більше – у першому випуску програми "Філософський барабан" з Тарасом Лютим, викладачем і автором кількох книжок.

Слухайте на сайті "Громадського радіо".

Або на SoundCloud.

Або на "ВКонтакте".

powered by lun.ua
Коментарі — 8
Кирило Лукеренко _ 07.09.2013 22:11
IP: 188.0.131.---
Stanislav Orzhehovsky:
Перепрошуємо, якщо Вас не влаштувала якість звуку. Ми поки лише стаємо на ноги. Інших скарг, щоправда не надходило.

Що саме Вас непокоїть? Чи це тільки в цьому подкасті чи в усіх наших? Де ви його слухали? На SoundCloud, на сайті, чи ВКонтакті?
Stanislav Orzhehovsky _ 07.09.2013 19:14
IP: 62.182.86.---
Краще загалом не виставляти аудіо ніж виставляти в такій якості
Desi _ 07.09.2013 16:26
IP: 176.36.177.---
Владимир Андреященко:
Нехай автори ГР будуть кращими, підкажуть нам, слухачам. як можна " любити філософію в собі, а не себе в філософії". Тоді наше повсякденне життя стане по-справжньому кращим
:) як показати?
1) всі релігії оперують схожими загальними абстракціями, саме від їх комбінації залежить "доховне поле" імена ж то бренди технології.
2) міра інтелекту обернена кількості протиріч що має у собі людина. протиріччя викликають психосоматичні фізіологічні наслідки, тому світогляд та здоров'я людини сильно пов'язані.
3) Якщо десь виникає течія яка заявляє про свою "гарність", то мірою її "гарності" можна вважати кількість анти-послідовників:) Саме тому так довго живуть деякі злочинці.
kudytam _ 07.09.2013 16:12
IP: 95.134.36.---
Ну от, обіцяли-цяли-цяли філософію, і пострибали біографічними кониками. І чому саме Ніцше? А чому б і не Ніцше? Тоді цікаво поглянути на Ніцше не "старими дівами", а очима Платона, а може й Крішнамурті, або Христа, бо Ніцше ревно, і тупо, ставився до цього Мужа. Звідси й "манічка" надлюдини, і Гітлер. А чому б не розпочати зі Сковороди. Його Іван Кавалерідзе і поставив сторожем при НаУКМА, аби Хома Брут не проскочив на панноччині маргінеси. Ні, Европа понад усе! Совки і злидні, злидні, злидні, злі дні... Нема пророка в своїй Вітчизні.
Владимир Андреященко _ 07.09.2013 13:54
IP: 91.216.173.---
На радіо, як вогню, бояться філософських тем: "не формат, не ліквід, багато не..." Творчий колектив на Громадському радіо боїться іншого, - що розумні люди не звернуть на програми увагу. Нехай автори ГР будуть кращими, підкажуть нам, слухачам. як можна " любити філософію в собі, а не себе в філософії".
Тоді наше повсякденне життя стане по-справжньому кращим
Олег Шинкаренко _ 07.09.2013 11:36
IP: 91.209.51.---
Дмитро Шахнін:
Це як барабан Хармса, Дмитро. Це ж відома літературна аллюзія.
Дмитро Шахнін _ 07.09.2013 09:58
IP: 78.27.177.---
"ФілоФілософський барабан" – це як "барабан Страдіварі"?!
tototik12 _ 07.09.2013 07:31
IP: 91.209.51.---
gm_pr:
Эти все "передачи" – разговоры вникуда, нискем и ниочем.
====
Вам на радио Радонеж. там русскости хоть отбавляй!
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter