Кирило Лукеренко журналіст

Brexit і Україна: п'ять нотаток

25 червня 2016, 03:35

Новина про Brexit як про здійснений факт з'явилася зненацька, і тому усі ми, непідготовлені до такого розвитку подій, були схильні до швидких драматичних заяв.

При цьому завсідники "Фейсбуку" обговорювали Brexit точнісінько так, як кілька днів тому писали про футбол: зло, емоційно і з апломбом фахівців.

Панічне лементування спочатку наповнило соціальні мережі, а потім, з них поволі переповзло в мас-медіа нормальних обивателя і обивательки. Там були і швидкі заяви на кшталт "це погано, але ще не зовсім ясно чому". І намагання притулити результати до потаємних побажань чи побоювань Кремля. Дехто непокоївся долею демократії на континенті. Лунали і такі думки: а може ще пронесе, якось розсмокчеться. І міркування про ефект доміно, і цитування європейських прихильників різноманітних "виходів". Багато чого.

Отже, українці міркують приблизно так: хіба мало нам свого горя і нещасть, а от іще й загальноєвропейська біда на нас насувається! У нас країна виживає без восьми відсотків своєї території, зі знищеною економікою, армією, що лише народжується, паралізованими судовою і правоохоронною системами! А тепер іще і Європа, на яку ми сподівалися, навряд чи прийде на допомогу. Ми прагнемо до ЄС, а он звідти, мовляв, уже шикується черга на вихід!

Хаос в думках дає людям простір для переживань і сумування, паралізує волю і штовхає у зневіру: все-одно я нічого не вирішую, моя хата скраю, нам не кажуть всієї правди, всюди суцільна зрада, тощо.

Подібна зневіра була би найгіршим для України наслідком Brexit'у.

Втім, є кілька речей, на які варто звернути увагу.

Перша. Британія завжди була трошки окремим членом ЄС. Згадайте хоча б її сенсаційний виліт з єдиного європейського механізму обмінних курсів (ERM) 1992 року. Незважаючи на це, Європа таки прийшла до єдиної валюти, а Британія собі залишилась із фунтом. Про окремішню візову політику і власну ядерну зброю, а також про особливе партнерство із США навіть нагадувати не треба.

Вихід Лондона з ЄС не призведе до випарування Британії з Європи, тим більше не йдеться про розлучення в гірших традиціях розпаду СРСР, коли мало хто мав можливість контролювати ситуацію, щоби мінімізувати негативні наслідки.

Для України це означає, що обидві сторони в цьому припиненому шлюбі діятимуть радше, як раціональні актори, ніж як ображені коханці.

Друга. Економічні негаразди в Європі волають про себе і без британського референдуму. У найближчі роки Brexit швидше за все додасть негативу до зменшення економічної активності на континенті і подальшу стагнацію цін на нафту (принаймні це стосується сторони попиту). Крім того, ці потрясіння по ланцюжку передаватимуться в інші регіони, перш за все у країни, пов'язані з ЄС торгівлею. Тут, мабуть, найпильніше варто буде приглядатися до Китаю і Росії.

З іншого боку, вихід Британії з ERM свого часу, на думку частини економістів і політиків призвів до економічного зростання. Чи дасть Brexit подібний ефект (і чи зростання 1990-х років відбулося через цю причину, а не інші) – ми можемо лише гадати, але і це не виключено. Чи в разі відновлення британської економіки таке видужання перекинеться на Європу – загадка.

У будь-якому разі, наслідки референдуму для України, що могла би спертися на економічне зростання ЄС, в економічному плані невтішні, адже повернення на обрії такого "зовнішньоторговельного буксиру" відтерміновується.

Третя варта уваги річ згадується британськими оглядачами. До анти-європейських настроїв у Об'єднаному Королівстві, призвело і розшарування між тими, хто править державою і бізнесом та тими, хто їм мав би вдячно підпорядковуватись.

Економічна криза безпристрасно розшарувала власників і не-власників, призвівши до подальшого розщеплення у суспільстві за рівнем доходів (і освіти). Цей розкол втілений не лише у референдумі 23 червня, але і в раніших політичних пертурбаціях у Греції чи Іспанії. І, до речі, саме невдоволення українців своїм станом стало тим підґрунтям, на якому виникли усі потрясіння після 2013 року.

Четверте зауваження стосується безпеки у Європі. Так, із послабленням ЄС (а це у найближчі роки виглядає як цілком реальний прогноз), його вплив на події на континенті буде зменшуватись. Однак не лише ЄС структурує систему безпеки у Європі. І протягом протистояння часів "Холодної війни" за безпеку на континенті відповідав не ЄС.

Фактично Brexit може означати збільшення ролі НАТО в європейській політиці. Як агресія в Криму і на сході України нагадала альянсові про сенс його існування, так само тремтіння в лавах ЄС змушують європейців задумуватись про "останній прихисток", на крайній випадок.

Низка європейських військових навчань цього літа, деякі з яких вважаються найбільшими за багато років, сама по собі показова.

Чим більше європейці думатимуть про захист, тим більше влада перетікатиме з рук народженого зі спільного ринку ЄС до рук військових.

При цьому дедалі бідніючи через погіршення економічної кон'юнктури в Європі, а також через санкції, Росія навряд чи змириться з роллю "потуги в стані занепаду", яку їй відводить Захід. Москва має досвід багаторічного військового протистояння з НАТО, і виглядає, що повернення до часів "Холодної війни" є одним з цілком прийнятних для Росії варіантів нових відносин на континенті. За такою логікою ядерне протистояння нівелює інші сторони змагання світових потуг, і збільшує роль усіх, хто має ядерні сили.

В результаті сценарію подальшого зростання ворожості на континенті Україна опиняється між двома потугами, які думають все менше про торгівлю, і все більше про зброю. Це з одного боку збільшує роль України в європейській безпековій політиці, але й водночас підвищує ставки і ризики.

Таке зростання поляризації потенційно, за низки обставин і дій, може зменшувати стан України як сірої зони між Росією і НАТО, і зміцнювати її позиції як союзника Заходу в протистоянні з Росією.

П'ятий пункт. Збереження демократії в Україні за такого сценарію є окремим завданням. Проект авторитарної України на сторожі демократичної Європи був би запереченням самої ідеї народовладдя. Крім того, як свідчать події 2004 і 2013-14 років, авторитарні режими в Україні навряд чи можна назвати стійкими.

Для справжньої міцності, крім оборони, в центрі уваги повинні бути закон і справедливість. Українцям потрібно виростити не лише нове покоління військових, але і нових суддів, прокурорів, поліцейських і слідчих.

Це дуже складно, це болюче, і до того ж не обіцяє 100-відстокового успіху. Це несамовита праця, і дуже великою ціною. Але іншого вибору нема. У іншому випадку, неспроможність побудувати демократичну, справедливу і обороноздатну Україну буде набагато трагічнішою, ніж Brexit.

powered by lun.ua
Коментарі — 135
Владимир Беспалов _ 28.06.2016 19:43
IP: 176.36.100.---
Damir Medjit:
Обо всём этом подробнее можно узнать из прессы до аннексии.
Но ни для кого не секрет что кр.татары всегда хотели сделать Крым отдельным гос-вом и имелись даже отдельные религиозные группы, продвигающие эту идею.
Хотя возможностей для этого у них, несомненно, не было.
И вот сейчас кр.татары резко стали укр.националистами и добиваются автономии...
К чему бы это?
С одной стороны я не вижу в этом угрозы, т.к. всё равно Крым на обозримые годы потерян, с другой стороны надо понимать что у кр.татар своя игра.
Владимир Беспалов _ 28.06.2016 19:36
IP: 176.36.100.---
Damir Medjit:
Добавлю немного к размышлению:
Ещё лет 10 назад практически от любого кр.татарина можно было услышать исключительно одну концепцию – для них Крым является государством в государстве и им безразлично будет ли он входить в состав Украины, России или даже Межгалактической Империи (дословно).
Т.е. как с таковым они себя с гос-вом особо не ассоциировали и остаётся только удивляться почему у них сейчас проблемы в РФ. Я думаю что основная проблема в Меджлисе – как представитель крупной национальной хорошоорганизованной общины, имеющей определённые права и заинтересованной в привлечении ресурсов, они имели в Крыму большое влияние. Отличало их от других ОПГ только одно – как правило они брали в основном наличкой и землёй, а не заводами-параходами. Вероятно с нынешними властями Крыма они не смогли договориться об эквивалентном спец-статусе, отсюда и все проблемы у кр.татар.
Стоит отметить что у кр.татар, не связанных с Меджлисом, сейчас никаких проблем нет.
Владимир Беспалов _ 28.06.2016 19:22
IP: 176.36.100.---
Damir Medjit:
ТОМУ В НАС ДОСІ ПАНУЄ Русскій Мір!
У кого это "у нас"? У кр.татар – мусульман? Или вы с неверными уже на равных?
Damir Medjit _ 28.06.2016 19:16
IP: 104.155.97.---
Майже в кожнім кацапові сидить московитський нацист. Беспалови – нащадки колоністів, парторгів-енкаведешників – поки що міцно держать за мозок велику кількість малоросів, беспалови, будучи меншістю, мають велике кодло холуїв туземців, і приятель Йут – промовисте втілення такого холуйства, але дуже багато так званих малоросів, неусвідомлен й мимоволі, підігрують беспаловим – ТОМУ В НАС ДОСІ ПАНУЄ Русскій Мір! А вивіски, декорації, візерунки й прапорці – то тільки муляжі, я кажу про СУТЬ.
Владимир Беспалов _ 28.06.2016 15:58
IP: 176.36.100.---
Гур Эмир:
Владимир Беспалов _ Ваше застереження запізнилося – президент подав зміни до Конституції щодо татарської автономії в Криму. Якщо це буде пропорційно чисельності татар – 10% території Крима, то це нормально. Але побоююсь, що все буде як завжди – під 90% населення Крима підкладуть таки вибухівку...
Надеюсь эта норма не пройдёт, хотя с другой стороны с таким же успехом Порошенко мог бы создать кр.тат.автономию и в центре Москвы:-)
При жизни Путина Крым не вернётся точно, после смерти – хз, тем более за 20 лет там вырастет целое поколение россиян и, с учётом имеющихся у нас украиноязычных придурков и их не менее умных русскоязычных оппонентов, которым то мови то языка не хватает, не факт что Украина как государство дотянет до того времени.
Но пусть кр.татары порадуются хоть виртуальной автономии – хоть кому-то приятно.
Владимир Беспалов _ 28.06.2016 01:02
IP: 176.36.100.---
Владимир Беспалов:
Мои высказывания касаются конкретного субъекта, а не кр.татар загалом.
Хотя это отдельная тема и мне есть что рассказать.
Но не буду, с учётом внешне-политической обстановки.
Скажу только что не кормите диких собак с руки
...какими бы милыми они вам не казались.
Владимир Беспалов _ 28.06.2016 00:20
IP: 176.36.100.---
Andrey Kononenko:
А после ваших шовинистических высказываний в адрес украинцев крымско-татарского происхождения я не знаю, кто хуже – вы или Свобода.
Мои высказывания касаются конкретного субъекта, а не кр.татар загалом.
Хотя это отдельная тема и мне есть что рассказать.
Но не буду, с учётом внешне-политической обстановки.
Скажу только что не кормите диких собак с руки.
Andrey Kononenko _ 28.06.2016 00:09
IP: 188.163.73.---
Владимир Беспалов:
Да, верю в то, что сказал. Но Свободу не поддерживаю. Или вы думали, что Михальчишин буквально планировал захвать Донецк на танках?
А после ваших шовинистических высказываний в адрес украинцев крымско-татарского происхождения я не знаю, кто хуже – вы или Свобода.
Владимир Беспалов _ 27.06.2016 23:52
IP: 176.36.100.---
Andrey Kononenko:
Гур Эмир:
Фарион и Михальчишин имели в виду, что украинцы востока проснутся и вспомнят, что они украинцы.
Вы серьёзно верите в то, что сказали?:-)))
К Джуту можно относиться по разному, но в данном вопросе его контекст более аутентичный.
И защищать такую антиукраинскую силу как Свобода – это работать на Путина.
П.mihaylenco и его турецкий огрызок тут на русскоязычных прут, аргементируя это аргуметацией Путина. Но почему они "забывают" что второй, может даже большей аргументацией, служит борьба с националистами-фашистами? Почему не требуют запретить националистов?
Ответ очевиден.
bayda2013 _ 27.06.2016 23:49
IP: 195.160.205.---
Гур Эмир:
До кровопролиття в Україні привів путінський сатрап янучара і неоімперські амбіції рашистів під
керівництвом) (уйла і його камарильї.
Якщож то правда,що твої предки козаки, то вони в могилі перевертаються від сорому, що їх нащадок -
сраколиз гнобителів-асиміляторів українського народу.
Крапка. Бо зтролями марно сперечатись, а до дурня вже давно дійшло б.
Andrey Kononenko _ 27.06.2016 23:38
IP: 188.163.73.---
Гур Эмир:
Фарион и Михальчишин имели в виду, что украинцы востока проснутся и вспомнят, что они украинцы.
bayda2013 _ 27.06.2016 22:48
IP: 195.160.205.---
Украінцями – русинами галичани були набагато раніше, ніж якась чудь заволоцкая присвоіла
собі назву метрополіі, і не тобі, гундяєвсько-путінському тролю, джуту, точці,kROбаку і т.д. і т.п.
тут, на УП, гадити і сіяти розбрат між украінцями.
Вже навіть офейсбучився, бо всі десятки попередніх ніків забанені модератором за підлу брехню.
Емир об'явився, та твоє гниле рускоміровсько-кагебешне нутро зразу смердить, ким би ти не назвався.
Andrey Kononenko _ 27.06.2016 20:36
IP: 188.163.73.---
Гур Эмир:
При цьому забувають пояснити, що вона будуватиметься на базі УГКЦ і підпорядкованою Папі Римському
Кто исправит (спасёт) Украину:
youtu.be/QFMe9sebSAk?t=1h9m5s
Andrey Kononenko _ 27.06.2016 20:26
IP: 188.163.73.---
Гур Эмир:
буде ще одною перемогою галичан над українцями...
Победа украинцев над украинцами? Как это?
Владимир Беспалов _ 27.06.2016 14:44
IP: 176.36.100.---
mihaylenco:
Ну вообще замечу, в очередной раз, что именно такие как вы, безудержно помешанные на языке и безответственные националисты привели к нынешней ситуации. Вы пытаетесь переложить это все на других, в частности тех, для кого рус.яз. основной, но именно отмена языкового закона послужила спусковым крючком к аннексии Крыма, а на его базе уже пошел и Донбасс.
Именно деструктивная деятельность вам подобных привела к тек.положению дел.
Сами конструктивного сделать ничего не можете, но радикализируете общество и совершенно не думаете о последствиях.
Владимир Беспалов _ 27.06.2016 14:35
IP: 176.36.100.---
mihaylenco:
Воно було б може й правильно, але... Але якось християнство не гармонує з любов'ю до лєніна-сталіна, войвничим атеїзмом коміністів. Рускіє, так ті взагалі християнами католиків, чи православних не вважають. А суть православності в них зведена до відслідковування навіть найменших свят. Аби була причина не працювати, та безбечно нажертися. "Ану жена, іщі чєрвонєц, сяводня альони сци в глаза праздник"
Я к православию отношусь наиболее негативно, чем у другим крупным христианским кофессиям (хотя у меня отец был православным), но речь не о православии, а о том что надо различать элементы пропаганды и её мотивацию.
Вы думаете что если бы под боком не было немецкоговорящих и не было бы повода для аншлюса, то Гитлер сидел бы дома и вязал варежки?
Или если б счас в Украине не было бы ни одного русскоязычного, то Путин бы горестно всплеснул руками и отказался от Крыма и отпустил бы Украину?
Владимир Беспалов _ 27.06.2016 14:24
IP: 176.36.100.---
mihaylenco:
Якщо добре роздратувати захисника рускава язика, зпровокувати на відвертість, то побачите звичайнісінького расиста.
Замечу что "чурка" я использовал только после того, как оно само себя так назвало;-)

А если вы считаете что сможете сесть мне на голову, неважно почему вы хотите это сделать, то спешу вас разочаровать.
Я совершенно нормально ставлюся до того, когда меньшинства, большинства и все, кто считает что их как-то ограничивают, проводят различные марши, митинги, сообрания и съезды.
Но я против того когда меня в это начинают втягивать. Делайте себе что хотите, но не надо мне рассказывать как мне жить, как трахаться и на каком языке разговаривать.
Сейчас не савецкий союз и интеллигенция на себя срать не позволит – уверен что подавляющее большинство среднего класса сегодня могут быть более радикальными, чем рабоче-пролетарский класс.
Так что не *бите им мозги:-)
mihaylenco _ 27.06.2016 07:29
IP: 46.201.12.---
Владимир Беспалов
Лет 100 назад православие бы было основным.

Воно було б може й правильно, але... Але якось християнство не гармонує з любов'ю до лєніна-сталіна, войвничим атеїзмом коміністів. Рускіє, так ті взагалі християнами католиків, чи православних не вважають. А суть православності в них зведена до відслідковування навіть найменших свят. Аби була причина не працювати, та безбечно нажертися. "Ану жена, іщі чєрвонєц, сяводня альони сци в глаза праздник"
mihaylenco _ 27.06.2016 07:13
IP: 46.201.12.---
Владимир Беспалов
Ну уж не вам точно давать мне оценку и говорить "правильный" я украинец или "не правильный". П.mihaylenco имеет полное право иметь свои забубоны или старческий маразм, но уж точно не татары мне будут указывать место. Валите Россию, откудв и припёрлись, и там и качайте свои права. Слабо? Значит сосите молча.

Ось і вам зняв маску інтелігентності ще один коментатор. Всі захисники ворожої мови на одне обличчя. На пострадянському просторі люди поділені в них на три частини – рускіє, славянє, і чуркі (для них ще купа прізвиськ). Я це проходив двно. Невідомий статус був для прибалтів. Тупорилі імперці губилися, до кого ж їх приткнути.

Якщо добре роздратувати захисника рускава язика, зпровокувати на відвертість, то побачите звичайнісінького расиста.
Владимир Беспалов _ 27.06.2016 00:29
IP: 176.36.100.---
Andrey Kononenko:
Русскоязычные воюют с обеих сторон, так что называть русский язык языком оккупанта нелогично.
Что касается того, что Россия воюет за русскоязычных. А что вы будете делать, если Россия объявит, что все, кто исповедует православие, – это её люди, и пойдёт освобождать их? Вы предложите всей Украине перейти в католицизм? Допустим. А если Россия объявит, что все, кто ходит на двух ногах, – это исконные россияне, вы перестанете ходить на двух ногах?
Абсолютно верно и не раз уже обсуждалось.
"Русскоязычные" – всего лишь основной раздражитель и аргументация, которая звучала не так глупо, как остальные симптомы скреп.
Лет 100 назад православие бы было основным.
Но за ними ж идёт ещё целый вагон – традиции, культура, история и прочее.
Все эти факторы используются в качестве раздражителей биомассы.
Владимир Беспалов _ 27.06.2016 00:22
IP: 176.36.100.---
Andrey Kononenko:
Украиноязычные действительно испытывают на себе дискриминацию в Украине.
Я таких не встречал ни в Киеве, ни на юго-востоке. Может на ЗУ такие есть? Очень сомневаюсь.
Я думаю это из той же серии, как давеча показанное или на BBC, или на Радио Свобода, где тётенька в Крыму заявила что наконец-то она может говорить по-русски, бо раньше русскую речь нигде ей было не встретить:-))))
Хотя возможно она жила в каком-то кр.татарском поселении – хто зна.
Damir Medjit _ 27.06.2016 00:20
IP: 104.155.73.---
Кене корюшкендже!
Andrey Kononenko _ 27.06.2016 00:14
IP: 188.163.73.---
Владимир Беспалов:
Украиноязычные действительно испытывают на себе дискриминацию в Украине.
Andrey Kononenko _ 27.06.2016 00:13
IP: 188.163.73.---
mihaylenco:
Русскоязычные воюют с обеих сторон, так что называть русский язык языком оккупанта нелогично.
Что касается того, что Россия воюет за русскоязычных. А что вы будете делать, если Россия объявит, что все, кто исповедует православие, – это её люди, и пойдёт освобождать их? Вы предложите всей Украине перейти в католицизм? Допустим. А если Россия объявит, что все, кто ходит на двух ногах, – это исконные россияне, вы перестанете ходить на двух ногах?
Владимир Беспалов _ 27.06.2016 00:09
IP: 176.36.100.---
Damir Medjit:
Навіть "чурка виучіла украінскій", а ти, недолугий кацапе, не здатен! Ні на що не здатні, адухатварьонния...
Ну так если б чурка не выучила, она ж бы тогда вообще ни бе, ни ме...
А так, вероятно, за людей стали себя считать. Хоть по человечески изъясняться можете.
Україна та Європа1004 Річниця Майдану76 Майдан 2013524 Уряд реформ366 Aтака Путіна1153
ОСТАННІ ЗАПИСИ
Дар'я Каленюк

30 підозрюваних в Австрії у розслідуванні за заявою Центр Протидії Корупції

16
Юрій Луценко

Справа по розстрілах на Майдані готова для передачі в суд. Рішення – за парламентом

Сергій Лямець

Даст ли Шепелев показания против Тимошенко? Вспоминаем депутата-миллионера, хищения из ''Родовида'' и заказные убийства

3
Віктор Уколов

Росіяни фінансували передвиборчу піраміду для Тимошенко?

Аксинья Куріна

Топ-12 фильмов Международного кинофестиваля Берлинале: мультикультурность, политика и секси-бабушки

Андрій Білецький

Дві історії до роковин розстрілу Майдану

23
Ольга Богомолець

20 лютого... Фрагмент книги ''Майдан. Не за них''

Олеся Яхно

Время собирать ''Большой пазл''

20
Ярослав Юрчишин

ProzorroПродажі та історія однієї квартири

1
Юрій Мірошниченко

ПРИКЛАДИ ПОРУШЕНЬ, ВСТАНОВЛЕНІ НАШОЮ КОМАНДОЮ, ПІД ЧАС ПОТОЧНОЇ ВИБОРЧОЇ КАМПАНІЇ

2
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter