Кирило Лукеренко журналіст

Brexit і Україна: п'ять нотаток

25 червня 2016, 03:35

Новина про Brexit як про здійснений факт з'явилася зненацька, і тому усі ми, непідготовлені до такого розвитку подій, були схильні до швидких драматичних заяв.

При цьому завсідники "Фейсбуку" обговорювали Brexit точнісінько так, як кілька днів тому писали про футбол: зло, емоційно і з апломбом фахівців.

Панічне лементування спочатку наповнило соціальні мережі, а потім, з них поволі переповзло в мас-медіа нормальних обивателя і обивательки. Там були і швидкі заяви на кшталт "це погано, але ще не зовсім ясно чому". І намагання притулити результати до потаємних побажань чи побоювань Кремля. Дехто непокоївся долею демократії на континенті. Лунали і такі думки: а може ще пронесе, якось розсмокчеться. І міркування про ефект доміно, і цитування європейських прихильників різноманітних "виходів". Багато чого.

Отже, українці міркують приблизно так: хіба мало нам свого горя і нещасть, а от іще й загальноєвропейська біда на нас насувається! У нас країна виживає без восьми відсотків своєї території, зі знищеною економікою, армією, що лише народжується, паралізованими судовою і правоохоронною системами! А тепер іще і Європа, на яку ми сподівалися, навряд чи прийде на допомогу. Ми прагнемо до ЄС, а он звідти, мовляв, уже шикується черга на вихід!

Хаос в думках дає людям простір для переживань і сумування, паралізує волю і штовхає у зневіру: все-одно я нічого не вирішую, моя хата скраю, нам не кажуть всієї правди, всюди суцільна зрада, тощо.

Подібна зневіра була би найгіршим для України наслідком Brexit'у.

Втім, є кілька речей, на які варто звернути увагу.

Перша. Британія завжди була трошки окремим членом ЄС. Згадайте хоча б її сенсаційний виліт з єдиного європейського механізму обмінних курсів (ERM) 1992 року. Незважаючи на це, Європа таки прийшла до єдиної валюти, а Британія собі залишилась із фунтом. Про окремішню візову політику і власну ядерну зброю, а також про особливе партнерство із США навіть нагадувати не треба.

Вихід Лондона з ЄС не призведе до випарування Британії з Європи, тим більше не йдеться про розлучення в гірших традиціях розпаду СРСР, коли мало хто мав можливість контролювати ситуацію, щоби мінімізувати негативні наслідки.

Для України це означає, що обидві сторони в цьому припиненому шлюбі діятимуть радше, як раціональні актори, ніж як ображені коханці.

Друга. Економічні негаразди в Європі волають про себе і без британського референдуму. У найближчі роки Brexit швидше за все додасть негативу до зменшення економічної активності на континенті і подальшу стагнацію цін на нафту (принаймні це стосується сторони попиту). Крім того, ці потрясіння по ланцюжку передаватимуться в інші регіони, перш за все у країни, пов'язані з ЄС торгівлею. Тут, мабуть, найпильніше варто буде приглядатися до Китаю і Росії.

З іншого боку, вихід Британії з ERM свого часу, на думку частини економістів і політиків призвів до економічного зростання. Чи дасть Brexit подібний ефект (і чи зростання 1990-х років відбулося через цю причину, а не інші) – ми можемо лише гадати, але і це не виключено. Чи в разі відновлення британської економіки таке видужання перекинеться на Європу – загадка.

У будь-якому разі, наслідки референдуму для України, що могла би спертися на економічне зростання ЄС, в економічному плані невтішні, адже повернення на обрії такого "зовнішньоторговельного буксиру" відтерміновується.

Третя варта уваги річ згадується британськими оглядачами. До анти-європейських настроїв у Об'єднаному Королівстві, призвело і розшарування між тими, хто править державою і бізнесом та тими, хто їм мав би вдячно підпорядковуватись.

Економічна криза безпристрасно розшарувала власників і не-власників, призвівши до подальшого розщеплення у суспільстві за рівнем доходів (і освіти). Цей розкол втілений не лише у референдумі 23 червня, але і в раніших політичних пертурбаціях у Греції чи Іспанії. І, до речі, саме невдоволення українців своїм станом стало тим підґрунтям, на якому виникли усі потрясіння після 2013 року.

Четверте зауваження стосується безпеки у Європі. Так, із послабленням ЄС (а це у найближчі роки виглядає як цілком реальний прогноз), його вплив на події на континенті буде зменшуватись. Однак не лише ЄС структурує систему безпеки у Європі. І протягом протистояння часів "Холодної війни" за безпеку на континенті відповідав не ЄС.

Фактично Brexit може означати збільшення ролі НАТО в європейській політиці. Як агресія в Криму і на сході України нагадала альянсові про сенс його існування, так само тремтіння в лавах ЄС змушують європейців задумуватись про "останній прихисток", на крайній випадок.

Низка європейських військових навчань цього літа, деякі з яких вважаються найбільшими за багато років, сама по собі показова.

Чим більше європейці думатимуть про захист, тим більше влада перетікатиме з рук народженого зі спільного ринку ЄС до рук військових.

При цьому дедалі бідніючи через погіршення економічної кон'юнктури в Європі, а також через санкції, Росія навряд чи змириться з роллю "потуги в стані занепаду", яку їй відводить Захід. Москва має досвід багаторічного військового протистояння з НАТО, і виглядає, що повернення до часів "Холодної війни" є одним з цілком прийнятних для Росії варіантів нових відносин на континенті. За такою логікою ядерне протистояння нівелює інші сторони змагання світових потуг, і збільшує роль усіх, хто має ядерні сили.

В результаті сценарію подальшого зростання ворожості на континенті Україна опиняється між двома потугами, які думають все менше про торгівлю, і все більше про зброю. Це з одного боку збільшує роль України в європейській безпековій політиці, але й водночас підвищує ставки і ризики.

Таке зростання поляризації потенційно, за низки обставин і дій, може зменшувати стан України як сірої зони між Росією і НАТО, і зміцнювати її позиції як союзника Заходу в протистоянні з Росією.

П'ятий пункт. Збереження демократії в Україні за такого сценарію є окремим завданням. Проект авторитарної України на сторожі демократичної Європи був би запереченням самої ідеї народовладдя. Крім того, як свідчать події 2004 і 2013-14 років, авторитарні режими в Україні навряд чи можна назвати стійкими.

Для справжньої міцності, крім оборони, в центрі уваги повинні бути закон і справедливість. Українцям потрібно виростити не лише нове покоління військових, але і нових суддів, прокурорів, поліцейських і слідчих.

Це дуже складно, це болюче, і до того ж не обіцяє 100-відстокового успіху. Це несамовита праця, і дуже великою ціною. Але іншого вибору нема. У іншому випадку, неспроможність побудувати демократичну, справедливу і обороноздатну Україну буде набагато трагічнішою, ніж Brexit.

powered by lun.ua
Коментарі — 135
Владимир Беспалов _ 28.06.2016 19:43
IP: 176.36.100.---
Damir Medjit:
Обо всём этом подробнее можно узнать из прессы до аннексии.
Но ни для кого не секрет что кр.татары всегда хотели сделать Крым отдельным гос-вом и имелись даже отдельные религиозные группы, продвигающие эту идею.
Хотя возможностей для этого у них, несомненно, не было.
И вот сейчас кр.татары резко стали укр.националистами и добиваются автономии...
К чему бы это?
С одной стороны я не вижу в этом угрозы, т.к. всё равно Крым на обозримые годы потерян, с другой стороны надо понимать что у кр.татар своя игра.
Владимир Беспалов _ 28.06.2016 19:36
IP: 176.36.100.---
Damir Medjit:
Добавлю немного к размышлению:
Ещё лет 10 назад практически от любого кр.татарина можно было услышать исключительно одну концепцию – для них Крым является государством в государстве и им безразлично будет ли он входить в состав Украины, России или даже Межгалактической Империи (дословно).
Т.е. как с таковым они себя с гос-вом особо не ассоциировали и остаётся только удивляться почему у них сейчас проблемы в РФ. Я думаю что основная проблема в Меджлисе – как представитель крупной национальной хорошоорганизованной общины, имеющей определённые права и заинтересованной в привлечении ресурсов, они имели в Крыму большое влияние. Отличало их от других ОПГ только одно – как правило они брали в основном наличкой и землёй, а не заводами-параходами. Вероятно с нынешними властями Крыма они не смогли договориться об эквивалентном спец-статусе, отсюда и все проблемы у кр.татар.
Стоит отметить что у кр.татар, не связанных с Меджлисом, сейчас никаких проблем нет.
Владимир Беспалов _ 28.06.2016 19:22
IP: 176.36.100.---
Damir Medjit:
ТОМУ В НАС ДОСІ ПАНУЄ Русскій Мір!
У кого это "у нас"? У кр.татар – мусульман? Или вы с неверными уже на равных?
Damir Medjit _ 28.06.2016 19:16
IP: 104.155.97.---
Майже в кожнім кацапові сидить московитський нацист. Беспалови – нащадки колоністів, парторгів-енкаведешників – поки що міцно держать за мозок велику кількість малоросів, беспалови, будучи меншістю, мають велике кодло холуїв туземців, і приятель Йут – промовисте втілення такого холуйства, але дуже багато так званих малоросів, неусвідомлен й мимоволі, підігрують беспаловим – ТОМУ В НАС ДОСІ ПАНУЄ Русскій Мір! А вивіски, декорації, візерунки й прапорці – то тільки муляжі, я кажу про СУТЬ.
Владимир Беспалов _ 28.06.2016 15:58
IP: 176.36.100.---
Гур Эмир:
Владимир Беспалов _ Ваше застереження запізнилося – президент подав зміни до Конституції щодо татарської автономії в Криму. Якщо це буде пропорційно чисельності татар – 10% території Крима, то це нормально. Але побоююсь, що все буде як завжди – під 90% населення Крима підкладуть таки вибухівку...
Надеюсь эта норма не пройдёт, хотя с другой стороны с таким же успехом Порошенко мог бы создать кр.тат.автономию и в центре Москвы:-)
При жизни Путина Крым не вернётся точно, после смерти – хз, тем более за 20 лет там вырастет целое поколение россиян и, с учётом имеющихся у нас украиноязычных придурков и их не менее умных русскоязычных оппонентов, которым то мови то языка не хватает, не факт что Украина как государство дотянет до того времени.
Но пусть кр.татары порадуются хоть виртуальной автономии – хоть кому-то приятно.
Владимир Беспалов _ 28.06.2016 01:02
IP: 176.36.100.---
Владимир Беспалов:
Мои высказывания касаются конкретного субъекта, а не кр.татар загалом.
Хотя это отдельная тема и мне есть что рассказать.
Но не буду, с учётом внешне-политической обстановки.
Скажу только что не кормите диких собак с руки
...какими бы милыми они вам не казались.
Владимир Беспалов _ 28.06.2016 00:20
IP: 176.36.100.---
Andrey Kononenko:
А после ваших шовинистических высказываний в адрес украинцев крымско-татарского происхождения я не знаю, кто хуже – вы или Свобода.
Мои высказывания касаются конкретного субъекта, а не кр.татар загалом.
Хотя это отдельная тема и мне есть что рассказать.
Но не буду, с учётом внешне-политической обстановки.
Скажу только что не кормите диких собак с руки.
Andrey Kononenko _ 28.06.2016 00:09
IP: 188.163.73.---
Владимир Беспалов:
Да, верю в то, что сказал. Но Свободу не поддерживаю. Или вы думали, что Михальчишин буквально планировал захвать Донецк на танках?
А после ваших шовинистических высказываний в адрес украинцев крымско-татарского происхождения я не знаю, кто хуже – вы или Свобода.
Владимир Беспалов _ 27.06.2016 23:52
IP: 176.36.100.---
Andrey Kononenko:
Гур Эмир:
Фарион и Михальчишин имели в виду, что украинцы востока проснутся и вспомнят, что они украинцы.
Вы серьёзно верите в то, что сказали?:-)))
К Джуту можно относиться по разному, но в данном вопросе его контекст более аутентичный.
И защищать такую антиукраинскую силу как Свобода – это работать на Путина.
П.mihaylenco и его турецкий огрызок тут на русскоязычных прут, аргементируя это аргуметацией Путина. Но почему они "забывают" что второй, может даже большей аргументацией, служит борьба с националистами-фашистами? Почему не требуют запретить националистов?
Ответ очевиден.
bayda2013 _ 27.06.2016 23:49
IP: 195.160.205.---
Гур Эмир:
До кровопролиття в Україні привів путінський сатрап янучара і неоімперські амбіції рашистів під
керівництвом) (уйла і його камарильї.
Якщож то правда,що твої предки козаки, то вони в могилі перевертаються від сорому, що їх нащадок -
сраколиз гнобителів-асиміляторів українського народу.
Крапка. Бо зтролями марно сперечатись, а до дурня вже давно дійшло б.
Andrey Kononenko _ 27.06.2016 23:38
IP: 188.163.73.---
Гур Эмир:
Фарион и Михальчишин имели в виду, что украинцы востока проснутся и вспомнят, что они украинцы.
bayda2013 _ 27.06.2016 22:48
IP: 195.160.205.---
Украінцями – русинами галичани були набагато раніше, ніж якась чудь заволоцкая присвоіла
собі назву метрополіі, і не тобі, гундяєвсько-путінському тролю, джуту, точці,kROбаку і т.д. і т.п.
тут, на УП, гадити і сіяти розбрат між украінцями.
Вже навіть офейсбучився, бо всі десятки попередніх ніків забанені модератором за підлу брехню.
Емир об'явився, та твоє гниле рускоміровсько-кагебешне нутро зразу смердить, ким би ти не назвався.
Andrey Kononenko _ 27.06.2016 20:36
IP: 188.163.73.---
Гур Эмир:
При цьому забувають пояснити, що вона будуватиметься на базі УГКЦ і підпорядкованою Папі Римському
Кто исправит (спасёт) Украину:
youtu.be/QFMe9sebSAk?t=1h9m5s
Andrey Kononenko _ 27.06.2016 20:26
IP: 188.163.73.---
Гур Эмир:
буде ще одною перемогою галичан над українцями...
Победа украинцев над украинцами? Как это?
Владимир Беспалов _ 27.06.2016 14:44
IP: 176.36.100.---
mihaylenco:
Ну вообще замечу, в очередной раз, что именно такие как вы, безудержно помешанные на языке и безответственные националисты привели к нынешней ситуации. Вы пытаетесь переложить это все на других, в частности тех, для кого рус.яз. основной, но именно отмена языкового закона послужила спусковым крючком к аннексии Крыма, а на его базе уже пошел и Донбасс.
Именно деструктивная деятельность вам подобных привела к тек.положению дел.
Сами конструктивного сделать ничего не можете, но радикализируете общество и совершенно не думаете о последствиях.
Владимир Беспалов _ 27.06.2016 14:35
IP: 176.36.100.---
mihaylenco:
Воно було б може й правильно, але... Але якось християнство не гармонує з любов'ю до лєніна-сталіна, войвничим атеїзмом коміністів. Рускіє, так ті взагалі християнами католиків, чи православних не вважають. А суть православності в них зведена до відслідковування навіть найменших свят. Аби була причина не працювати, та безбечно нажертися. "Ану жена, іщі чєрвонєц, сяводня альони сци в глаза праздник"
Я к православию отношусь наиболее негативно, чем у другим крупным христианским кофессиям (хотя у меня отец был православным), но речь не о православии, а о том что надо различать элементы пропаганды и её мотивацию.
Вы думаете что если бы под боком не было немецкоговорящих и не было бы повода для аншлюса, то Гитлер сидел бы дома и вязал варежки?
Или если б счас в Украине не было бы ни одного русскоязычного, то Путин бы горестно всплеснул руками и отказался от Крыма и отпустил бы Украину?
Владимир Беспалов _ 27.06.2016 14:24
IP: 176.36.100.---
mihaylenco:
Якщо добре роздратувати захисника рускава язика, зпровокувати на відвертість, то побачите звичайнісінького расиста.
Замечу что "чурка" я использовал только после того, как оно само себя так назвало;-)

А если вы считаете что сможете сесть мне на голову, неважно почему вы хотите это сделать, то спешу вас разочаровать.
Я совершенно нормально ставлюся до того, когда меньшинства, большинства и все, кто считает что их как-то ограничивают, проводят различные марши, митинги, сообрания и съезды.
Но я против того когда меня в это начинают втягивать. Делайте себе что хотите, но не надо мне рассказывать как мне жить, как трахаться и на каком языке разговаривать.
Сейчас не савецкий союз и интеллигенция на себя срать не позволит – уверен что подавляющее большинство среднего класса сегодня могут быть более радикальными, чем рабоче-пролетарский класс.
Так что не *бите им мозги:-)
mihaylenco _ 27.06.2016 07:29
IP: 46.201.12.---
Владимир Беспалов
Лет 100 назад православие бы было основным.

Воно було б може й правильно, але... Але якось християнство не гармонує з любов'ю до лєніна-сталіна, войвничим атеїзмом коміністів. Рускіє, так ті взагалі християнами католиків, чи православних не вважають. А суть православності в них зведена до відслідковування навіть найменших свят. Аби була причина не працювати, та безбечно нажертися. "Ану жена, іщі чєрвонєц, сяводня альони сци в глаза праздник"
mihaylenco _ 27.06.2016 07:13
IP: 46.201.12.---
Владимир Беспалов
Ну уж не вам точно давать мне оценку и говорить "правильный" я украинец или "не правильный". П.mihaylenco имеет полное право иметь свои забубоны или старческий маразм, но уж точно не татары мне будут указывать место. Валите Россию, откудв и припёрлись, и там и качайте свои права. Слабо? Значит сосите молча.

Ось і вам зняв маску інтелігентності ще один коментатор. Всі захисники ворожої мови на одне обличчя. На пострадянському просторі люди поділені в них на три частини – рускіє, славянє, і чуркі (для них ще купа прізвиськ). Я це проходив двно. Невідомий статус був для прибалтів. Тупорилі імперці губилися, до кого ж їх приткнути.

Якщо добре роздратувати захисника рускава язика, зпровокувати на відвертість, то побачите звичайнісінького расиста.
Владимир Беспалов _ 27.06.2016 00:29
IP: 176.36.100.---
Andrey Kononenko:
Русскоязычные воюют с обеих сторон, так что называть русский язык языком оккупанта нелогично.
Что касается того, что Россия воюет за русскоязычных. А что вы будете делать, если Россия объявит, что все, кто исповедует православие, – это её люди, и пойдёт освобождать их? Вы предложите всей Украине перейти в католицизм? Допустим. А если Россия объявит, что все, кто ходит на двух ногах, – это исконные россияне, вы перестанете ходить на двух ногах?
Абсолютно верно и не раз уже обсуждалось.
"Русскоязычные" – всего лишь основной раздражитель и аргументация, которая звучала не так глупо, как остальные симптомы скреп.
Лет 100 назад православие бы было основным.
Но за ними ж идёт ещё целый вагон – традиции, культура, история и прочее.
Все эти факторы используются в качестве раздражителей биомассы.
Владимир Беспалов _ 27.06.2016 00:22
IP: 176.36.100.---
Andrey Kononenko:
Украиноязычные действительно испытывают на себе дискриминацию в Украине.
Я таких не встречал ни в Киеве, ни на юго-востоке. Может на ЗУ такие есть? Очень сомневаюсь.
Я думаю это из той же серии, как давеча показанное или на BBC, или на Радио Свобода, где тётенька в Крыму заявила что наконец-то она может говорить по-русски, бо раньше русскую речь нигде ей было не встретить:-))))
Хотя возможно она жила в каком-то кр.татарском поселении – хто зна.
Damir Medjit _ 27.06.2016 00:20
IP: 104.155.73.---
Кене корюшкендже!
Andrey Kononenko _ 27.06.2016 00:14
IP: 188.163.73.---
Владимир Беспалов:
Украиноязычные действительно испытывают на себе дискриминацию в Украине.
Andrey Kononenko _ 27.06.2016 00:13
IP: 188.163.73.---
mihaylenco:
Русскоязычные воюют с обеих сторон, так что называть русский язык языком оккупанта нелогично.
Что касается того, что Россия воюет за русскоязычных. А что вы будете делать, если Россия объявит, что все, кто исповедует православие, – это её люди, и пойдёт освобождать их? Вы предложите всей Украине перейти в католицизм? Допустим. А если Россия объявит, что все, кто ходит на двух ногах, – это исконные россияне, вы перестанете ходить на двух ногах?
Владимир Беспалов _ 27.06.2016 00:09
IP: 176.36.100.---
Damir Medjit:
Навіть "чурка виучіла украінскій", а ти, недолугий кацапе, не здатен! Ні на що не здатні, адухатварьонния...
Ну так если б чурка не выучила, она ж бы тогда вообще ни бе, ни ме...
А так, вероятно, за людей стали себя считать. Хоть по человечески изъясняться можете.
Україна та Європа1065 Aтака Путіна1187 Корупція1288 Уряд реформ392 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter