Костянтин Матвієнко Політичний експерт

Агресивний дилетантизм парламентської квазі більшості – свідчення не лише її кризи, але і стимул для відповідальних політиків

13 травня 2019, 15:28

Набір базових внутрішніх суперечностей української політики, густо замішаних на традиційному протистоянні фінансово-виробничих груп і окремих олігархів, наразі поповнюється ще і чинником публічного політичного дилетантизму. Мова тут далеко не лише про підсумки виборів президента, як може здатися на перший погляд.

Зрештою творча постать Володимира Зеленського не є новою для українського політичного класу. Новою і несподіваною є його роль майбутнього глави держави.

Натомість агресивний політичний дилетантизм демонструють ті, хто різними неоковирними способами, намагаються всіляко відтермінувати набуття повноважень новообраним президентом, закласти для нього максимальну кількість "кадрових мін", навіть – "мінних полів", коли йдеться про суддівські чи прокурорські кадри.

Розбалансування державних інституцій, напередодні вступу на посаду новообраного президента, матиме своїм наслідком наростанням збоїв системи управління державою загалом. Цим неодмінно скористається російський агресор. Максимально скористається.

Верховна Рада, за нинішньої структури її правлячої умовної більшості, неспроможна стати на заваді руйнації державного управління. Радше навпаки, як бачимо це з намагання створити проблеми із датою інавгурації нового головнокомандувача Збройними Силами.

Уряд? Напередодні втрати формальних повноважень Петром Порошенком, там різко загострюється протистояння фінансово-промислових інтересів, до якого втручатимуться старі і нові "антикорупційні установи". Кабінет Володимира Гройсмана не зумів навіть виконати законодавчої вимоги про підготовку до 1 травня Бюджетної декларації. Що вже говорити про те, щоб цей Уряд спромігся забезпечити необхідну інституційну зв'язність країни.

Таким чином обрання Володимира Зеленського об'єктивно, і не з його вини, прискорило саморуйнацію системи влади, виникнення її вакууму.

Негативним моментом у цьому процесі є та обставина, що зникнення згаданої системи ставить під загрозу саму державність країни, чим активно скористаються, разом з агресором, також сепаратисти, і то не лише на Сході та Півдні... Позитивним – те, що, volens-nolens, відповідальним суб'єктам української політики, у нових політичних обставинах, доведеться проектувати і здійснювати докорінну реконструкцію всього комплексу суспільно-державних взаємин, бо згадана архаїчна сукупність інститутів була дедалі менше дієздатною сама по собі, а її ще й обтяжили різними незакінченими і суперечливим "реформами" на кшталт "децентралізації", або створення нових антикорупційних органів, фактично без ліквідації старих. Здійснювати модернізацію доведеться в умовах зовнішньої агресії, жорсткої політичної конкуренції, агресивного інформаційного середовища та швидкого вичерпання кредиту довіри, виявленого суспільством новообраному Президенту.

З чого слід цю роботу починати? Одночасно з кількох різних, але рівно важливих стартових точок.

Однією з них є реабілітація купівельної спроможності домогосподарств.

Злидні та суспільний занепад являли і являють собою стійку історичну "сіамську пару" в усі часи. Бідність в Україні є штучною, зумовленою такими чинниками, як корупційні навантаження на собівартість усіх без винятку товарів і послуг. Серед причин бідності населення чільне місце займають комунальні тарифи, які не лише безпосередньо забирають в середньому значно більше третини доходів домогосподарств, але є вагомим чинником зростання цін. Відтак аудит тарифів і їхнє приведення до економічно обґрунтованого рівня являють собою першорядне завдання. Тим паче, що ця проблема, за свідченнями соціологів, неодмінно називається громадянами першорядною.

Зменшити тарифний тягар для домогосподарств можна лише спільними зусиллями таких державних інститутів як Верховна Рада, Президент і Кабінет Міністрів. Чи готові нинішні квазікоаліція та Уряд до такої роботи? Ні, бо вони самі і влаштовували цей "тарифний галоп" в інтересах монополістів енергоринку.

Сьогодні лідер парламентської фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко запропонувала створення Національної комісії із розслідування всього комплексу корупційних зловживань, що мали місце останніми роками. Така робота потрібна не лише задля повернення вкраденого та справедливого покарання злочинців, але і для унеможливлення рецидивів "схематозу", який прямо призводить до зубожіння цілих суспільних верств.

Отже формування нової парламентської більшості та нового Уряду є необхідною стартовою умовою для початку реальних соціально-економічних змін. Є надія, що у парламенті вистачить конструктивних фракцій і депутатів для цих кроків.

Дочасні парламентські вибори доречно оголошувати лише в разі неможливості здійснити зміни у структурі цього парламенту. Однак тоді є ризик, що вибори пройдуть за чинним законом, відтворивши неефективну систему фракцій і груп наявного парламенту.

Крім першорядних кроків у соціально-економічній та інфраструктурній площинах, для подальшої реалізації позитивних суспільних змін оновлюваній владі доведеться здійснити системний аудит країни загалом. Національний перепис населення має бути лише одним з його елементів. Треба знати не лише демографічну структуру населення, але і скласти детальне уявлення про всі ресурси країни, стан її природного середовища, дослідити Україну за багатьма іншими параметрами, що будуть застосовані уперше. Технічне завдання на проведення такого аудиту вже має стати частиною політичних доктрин відповідальних політичних сил. Без проведення комплексу названих заходів жодне планування розвитку країни є неможливим.

Альтернатива? Швидке скочування у хаос дилетантизму та неспроможності держави зберегти загалом саму країну.

powered by lun.ua
Коментарі — 23
Костянтин Матвієнко _ 15.05.2019 15:02
IP: 35.235.226.---
Roman Dmitriev:
У чому цей спосіб полягає? Відновлювана енергетика?
lohik _ 15.05.2019 14:21
IP: 35.235.226.---
Log Log:
lohik:
Луценко і Лещенко – офіційно особи із оточення Порошенка.Один Генпрокурор, другий депутат ВР із фракції БПП...Оточення Зеленського умовне та буде зформоване і оголошене пізніше після його інавгурації та офіційного вступу до виконання ним президентських обов'язків
А Ю.В., яка у 2009 намагалась створити ПРіБЮТ, тепер рветься створювати ЗЕБЮТ.
Як не вийшло у 2009, так не вийде і у цьому скликані ВР.
Так, так...За це в Качанівці спинилась...Від віртуального хотіти шкоди нема...А в результату реального факту Універсалу ПРдаНУ між двома Вітьками Україна вже 5 років кров'ю харкає.
Roman Dmitriev _ 15.05.2019 08:57
IP: 35.235.226.---
Автору – "реабілітація купівельної спроможності домогосподарств" (!) – найкращий спосіб кардинально підняти рівень життя людей. Є рішення відмови від газу на 95-100%, таким чином народу можна вилізти з олігархічної газової петлі, а газ направити конкурувати в Європі з мацкальським
Сергей Папков _ 14.05.2019 22:36
IP: 35.235.226.---
Костянтин Матвієнко:
Сергей Папков:
То нехай собі їдять той хліб. Вони ж забезпечують надходження валюти в країну...
Та я ж не проти, і зовсім не про це. Ви задали питання, я відповів. Просто звик бути прискіпливим до деталей (за якими, як відомо, ховається диявол) і завжди розставляти всі точки над "і".
До того ж в галузі ІТ-технологій і програмування дещо розумію, тому стверджую, що на роль локомотива, здатного витягти українську економіку вона не тягне. Ніде не тягне ані в СЩА (де при всій повазі до "Microsoft" xb "Apple" все ж не вони визначальні в економіці), ані в Індії (де найбільше в світі програмістів, які також працюють на аутсорсингу, але середній життєвий рівень значно нижчий за український). На початку 90-х роль локомотива економіки у Фінляндії з у 8 разів меншим населенням приміряла на себе дійсно революційна тоді Nokia, і де вона зараз?
Log Log _ 14.05.2019 13:33
IP: 35.235.227.---
lohik:
Луценко і Лещенко – офіційно особи із оточення Порошенка.Один Генпрокурор, другий депутат ВР із фракції БПП...Оточення Зеленського умовне та буде зформоване і оголошене пізніше після його інавгурації та офіційного вступу до виконання ним президентських обов'язків
А Ю.В., яка у 2009 намагалась створити ПРіБЮТ, тепер рветься створювати ЗЕБЮТ.
Як не вийшло у 2009, так не вийде і у цьому скликані ВР.
Костянтин Матвієнко _ 14.05.2019 09:21
IP: 35.235.227.---
Сергей Папков:
То нехай собі їдять той хліб. Вони ж забезпечують надходження валюти в країну...
lohik _ 14.05.2019 07:52
IP: 35.235.227.---
Луценко і Лещенко – офіційно особи із оточення Порошенка.Один Генпрокурор, другий депутат ВР із фракції БПП...Оточення Зеленського умовне та буде зформоване і оголошене пізніше після його інавгурації та офіційного вступу до виконання ним президентських обов'язків
Сергей Папков _ 13.05.2019 23:17
IP: 35.235.226.---
Костянтин Матвієнко:
Сергей Папков:
Яким Ви вважаєте обсяг експорту з України програмного продукту?
Експорт програмного продуктутеоретично є достатньо високорентабельним (бо заробляє гроші практично з повітря), а тому я його вважаю цілком прийнятним.
Але проблема в іншому: обсяги такого експорту достатньо обмежені за визначенням (список задач, які потребують прикладного програмного продукту не безмежний, вже зараз цей ринок достатньо насичений, в ньому існують десятки продуктів, що виконують аналогічні фунуції). До того ж більшість українським ІТ – компаній працюють на умовах аутсорсингу і не виробляють кінцевий самодостатній продукт, що відповідно знижує рентабельність.
Та й Україна занадто велика (це не Сингапур, який трохи більший за Київ), щоб її економіку змогла витягнути ця галузь. Поки що вона лише забезпечує лише "хліб з маслом і навіть з кав'яром" тільки тих, хто в ній працює.
Сергей Папков _ 13.05.2019 23:04
IP: 35.235.227.---
"Розбалансування державних інституцій, напередодні вступу на посаду новообраного президента, матиме своїм наслідком наростанням збоїв системи управління державою" (Матвієнко).
Шановний автор є вже багато років знаним політологом, який багато років формує суспільну думку та працює радником у різних політичних сил.
Тому мені, пересічному громадянину, хочеться в нього запитати: "Якого біса Ви радили всім цим політичним силам, в т.ч. тим, що роками були при владі, що в Україні така управлінська система влади, що країна може розвалитися від збоїв в наслідок обрання тої чи іншої особи президентом?".
Нормальна управлінська система має працювати в автоматичному режимі з мінімальною поправкою на персоналії: наприклад, податок буде 20% чи 19,5%; ВСУ застосовуватимуть на Донбасі лише артилерію, чи авіацію також і робитимуть це лише вдень чи також і вночі. Приблмзно лише така має бути різниця від обрання президентом Зеленського, Порошенка, Тимошенко чи Тягнибока.
Костянтин Матвієнко _ 13.05.2019 22:53
IP: 35.235.226.---
Сергей Папков:
Яким Ви вважаєте обсяг експорту з України програмного продукту?
Сергей Папков _ 13.05.2019 22:52
IP: 35.235.227.---
Дочасні парламентські вибори ЗА ДВА МІСЯЦІ до чергових (а раніше технологічно неможливо, навіть якщо ВР буде розпущена в кінці травня), то є лише ГОЛИМ ПОПУЛІЗМОМ і нічим більше. Ну хіба ще спробою певних сил отримати трохи більше місць у ВР до того, як їхній рейтинг обвалиться чи просяде.
Але при стратегічному підході, ХІБА ВИБОРЦЯМ ПОТРІБНА ТАКА ВР, ПОЛІТИЧНИЙ СКЛАД ЯКОЇ СУТТЄВО НЕ ВІДПОВІДАТИМЕ СУСПІЛЬНИМ НАСТРОЯМ ВЖЕ ЗА ПІВРОКУ? Питання риторичне! Тоді будемо знову проводити дострокові вибори?
Дострокові вибори треба проводити лише за повної недієздатності Ради. Нинішньому складу ВР залишилося пропрацювати півтора місяця до відпустки і місяць після. Це десь 5 пленарних тижнів і "аж" 15 повних пленарних засідань (у середу і п'ятницю ВР працює півдня). ЗДОРОВИЙ ГЛУЗД ПІДКАЗУЄ, ЩО ЗА ТАКИХ УМОВ МОВА ПРО ЯКУСЬ КРИТИЧНУ НЕДІЄЗДАТНІСТЬ ПРОСТО НЕ ЙДЕ (кількома засіданнями більшк, кількома менше – не принципово).
Log Log _ 13.05.2019 22:51
IP: 35.235.227.---
lohik:
Прошу вас озвучити, в яких саме конкретно корупційних діяннях задіяна Тимошенко?...Факти в студію!...Але їх не буде...
Почнемо "Ab ovo". Любить Ю.В. слова: "корупція", "олігархи".
А Ви знаєте як Ю.В. стала перший раз депутатом?
Типовий приклад багатої людини, яка шляхом підкупу стала депутатом.
100% підпала під визначення олігарха.
Сергей Папков _ 13.05.2019 22:37
IP: 35.235.226.---
"Однією з них є реабілітація купівельної спроможності домогосподарств." (Матвієнко).
Без запуску ВНУТРІШНЬОГО РИНКУ, як виробництва, так і споживання (Україна має вирбляти по максимуму все те, що вона може виробляти з урахуванням ресурсів і природних умов) жодної реабілітації купівельної спроможності доиогосподарств НЕ БУ-ДЕ!
А для цього треба, щоб експорт перестав бути "священою уоровою" (насамперед мають бути задоволені внутрішні потреби, а на експорт відправляти те, що залишиться, і експортувати лише продукцію з високою доданою вартістю), апроваджувати національний економічний протекціонізм, збільшувати частку зарплатні в собівартості товарів (навіть в примусовий спосіб), вводити прогресивне оподаткування прибутків фізичних осіб, щоб подолати спекулятивні нахили бізнесу (наприклад, якщо такий річний прибуток 2 мільйони доларів і більше, забирати і перерозподіляти з допомогою бюджету половину), жорстко боротися з виведенням грошей в офшори.
lohik _ 13.05.2019 18:01
IP: 35.235.227.---
Log Log:
"Сьогодні лідер парламентської фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко запропонувала створення Національної комісії із розслідування всього комплексу корупційних зловживань, що мали місце останніми роками."
А чому тільки останніми?
Ю.В. летить попереду паровозу Зеленського аби її не зачепило?
Прошу вас озвучити, в яких саме конкретно корупційних діяннях задіяна Тимошенко?...Факти в студію!...Але їх не буде...
lohik _ 13.05.2019 17:54
IP: 35.235.227.---
Володимир Войтко:
Костянтин Матвієнко:
Володимир Войтко:
створює загрозу для наступності і неперервності влади
Тобто ще оригінальніше – "В Україні Верховна Рада створює загрозу".
Цілком вірно, бо таки створює...
Максим Чарушниковв _ 13.05.2019 16:48
IP: 35.235.227.---
У Верховній раді всі голови основних комітетів які мають бути за опозицією належать так званій більшості бар і ні.

І вони у Верховній раді вимагають законності від всього українського народу?!)))

Джамп фо джой)))

ПОП і ко ідіть лєсом))
Костянтин Матвієнко _ 13.05.2019 16:45
IP: 35.235.227.---
Log Log:
По Януковичу справді теж нічого не розслідувано
Log Log _ 13.05.2019 16:43
IP: 35.235.227.---
"Сьогодні лідер парламентської фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко запропонувала створення Національної комісії із розслідування всього комплексу корупційних зловживань, що мали місце останніми роками."
А чому тільки останніми?
Ю.В. летить попереду паровозу Зеленського аби її не зачепило?
Сергій Лавренюк _ 13.05.2019 16:24
IP: 35.235.227.---
В законі написано: інавгурація
не пізніше як через 30 днів, тож ніхто ніяких хасобів. в тч неоковириних, не вишукує. Бо цього й не треба, щоб дотриматися вимог закону
Костянтин Матвієнко _ 13.05.2019 16:15
IP: 35.235.226.---
Володимир Войтко:
Склад і практика діяльності Верховної Ради – так. Чого варте лише кнопкодавство – "незаконне прийняття законів"
Володимир Войтко _ 13.05.2019 16:09
IP: 35.235.227.---
Костянтин Матвієнко:
Володимир Войтко:
створює загрозу для наступності і неперервності влади
Тобто ще оригінальніше – "В Україні Верховна Рада створює загрозу".
Костянтин Матвієнко _ 13.05.2019 16:06
IP: 35.235.226.---
Володимир Войтко:
створює загрозу для наступності і неперервності влади
Володимир Войтко _ 13.05.2019 15:47
IP: 35.235.227.---
Тобто Верховна Рада є державним органом, який "руйнує державне управління". Оригінально. Раніше так ще не писали.
Aтака Путіна1186 Уряд реформ391 Корупція1287 Україна та Європа1064 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter