Олег Медведєв Приватний політичний консультант, політтехнолог

Рух "Не будь байдужим" інформує про... "заборону" української мови в ресторані "Танукі"

21 січня 2013, 13:23

В святковій метушні загубив був повідомлення, яке прийшло ще наприкінці минулого року...

"Ресторан "Танукі", розташований на Золотоустівській, 44 у Києві, посилив дискримінацію україномовних відвідувачів. Тепер не дивуйтеся, якщо апетит Вам зіпсують відсутні меню, заплакані офіціантки, брутальні охоронці та навіть наряди міліції.

Руху "Не будь байдужим!" повідомили про інцидент між персоналом закладу та Ладою Рослицькою, доктором історичних наук, канадійкою українського походження та... завсідницею цього ресторану. "Коли ми з другом, фотографом Віктором Глазком, попросили офіціантку розмовляти з нами українською (ми погано знаємо російську), вона спочатку перейшла на нашу мову, а потім розповіла, що власник "Танукі" – москвич, тому вимагає від персоналу спілкуватися "язиком, а не мовою". Потім дівчина заплакала і пішла геть, тому нам відрядили іншу офіціантку. Ця друга панянка на свій страх і ризик теж спілкувалася з нами українською, але невдовзі її перервав охоронець. Він погрожував їй штрафом і казав, що ми їй заважаємо працювати і що йому самому "удобно" розмовляти тільки російською". Також цей сек'юриті наголосив: те, що клієнти платять, серед іншого, за дружню атмосферу, його не цікавить. Пізніше інший "наглядач", адміністратор Олександр, звинуватив клієнтів у расизмі... Інцидент закінчився приїздом наряду міліції, який викликала постраждала. Пані Рослицька поінформувала також, що вона вже три роки поспіль відвідує "Танукі". Раніше обмежувалася делікатним проханням принести меню українською, на що чула: "Воно у принципі є, але далеко в підвалі", тому, мовляв, по нього ніхто з персоналу не побіжить. "Ось така моя толерантність призвела до відвертого плювання в очі україномовним", – підсумувала Лада Рослицька і... припинила відвідувати "Танукі". Як наслідок, усі її друзі також віддають перевагу іншим закладам громадського харчування.

Коментар Юрія Фартушного, юриста Руху "Не будь байдужим!": "Поведінка персоналу носить дискримінаційний характер. Дискрімінація неприпустима, серед іншого, за мовною ознакою. Та більше – згідно з Кримінальним Кодексом таке діяння підпадає під ознаки злочину, що передбачено статтею 161 ККУ: "...умисні дії, спрямовані на розпалювання національної... ворожнечі та ненависті, на приниження національної честі та гідності, ... а також пряме чи непряме обмеження прав або встановлення прямих чи непрямих привілеїв громадян за ознаками... етнічного та соціального походження, за мовними або іншими ознаками". Тому логічним було б звернутися до правоохоронних органів".

Коментар Оксани Левкової, директорки Руху "Не будь байдужим!": "Прикро, але згаданий випадок – уже -надцятий у низці тих порушень, які вже три роки поспіль фіксує наша громадська організація. Тут є два аспекти: іміджевий і політичний. Будь-який піар-менеджер здивується: як ресторан, що всіляко зі шкури лізе, аби подобатися відвідувачам, може так цілеспрямовано відтинати велику частину цільової аудиторії? Адже на сайті закладу (російськомовному, інших версій нема!) знаходимо таке: рекламісти надягають широкополі капелюхи збирачів рису, "єноти та ведмедики Танукі" тішать маленьких клієнтів веселими акціями та подарунками... І ширший, політичний бік справи. На жаль, тепер, коли російськомовні громадяни (в цьому випадку – обслуговуючий персонал) знають про існування т.зв. мовного закону Ківалова-Колесніченка, який є наскрізно українофобським, вони своїми діями давнє українське правило: "Клієнт завжди має рацію. Лише якщо він – російськомовний". Раніше ми боролися з цим адміністративними методами: "руками" управлінь у справах захисту прав споживачів стягували штрафи з таких кафе-барів-ресторанів. А тепер, відколи ВРУ законодавчо закатала в асфальт україномовних громадян, доводиться всього лише соромити заклади за нетолерантність".

Довідка про моніторинг кафе-барів-ресторанів, що його проводить Рух "Не будь байдужим!"

"НББ" є ініціатором та організатором загальноукраїнського моніторингу закладів громадського харчування, який активісти проводять від початку 2010 р до сьогодні. Юрист "НББ" Юрій Фартушний розробив відповідну методику, що передбачає перевірку меню, фіскальних чеків, вивісок та мовлення персоналу, після чого активісти залишають записи у Книзі скарг та пропозицій та скаржаться в управління у справах захисту справ споживачів. "Небайдужими" також засновано щорічну антипремію "Гнилий кабак", суть якої полягає у врученні найбільш затятим порушникам мовного законодавства України тухлого кабачка, перев'язаного урочистою стрічкою. Переможцями 2010 та 2011 років стали мережі "Шоколадниця" та "Kofein" відповідно. Загалом волонтери "Не будь байдужим!" здійснили перевірку понад 400 закладів України.

Додаток

Всеукраїнський громадський рух "Не будь байдужим!" ("НББ") – єдина в Україні організація громадянського суспільства, яка системно працює для знищення совковості та шароварщини на рівні як окремого українця, так і цілої нації. За 7 років Рух зібрав спільноту небайдужих професіоналів, які під гаслом "Ні – Малоросії! Зробимо країну Україною!" провели понад 200 яскравих акцій в усіх областях України та Криму. Це проекти: мовно-літературні – "Куди подівся Дон Хозе?", "Укрмова – суперкльова!"; мовно-музично-інтерактивні – "Зроби подарунок Україні! Переходь на українську!", "Українською – прикольніше!"; клубно-музичний – "Ремікс 482"; історичний – "Мазепа. Made in Ukraine". Останніх три роки найбільш успішним є проект з моніторингу кафе-барів-ресторанів на предмет дотримання мовного законодавства. "НББ" не є політичною структурою, нікого не рекламує, не був і не буде пов'язаний із жодними політичними силами. Активістами об'єднання є найвідоміші в Україні музиканти, письменники, спортсмени, дизайнери: Фоззі та Фагот (гурт "Танок на Майдані Конго"), Вадим Красноокий (гурт "Mad Heads"), Фома (гурт "Мандри"), Олександр Ярмола (гурт "Гайдамаки"); Лариса Денисенко, Ірен Роздобудько, Юрій Андрухович, Ірена Карпа, Сергій Жадан, Тарас Прохасько; Василь Вірастюк; Оксана Караванська. Вони ставлять на меті подолати стереотипи щодо колгоспності української мови, маргінальності української історії та неповноцінності української культури, що з ними тривалий час жили українці.

Прес-служба Руху "Не будь байдужим!"

powered by lun.ua
Коментарі — 293
anishinabe _ 29.01.2013 13:58
IP: 99.231.3.---
l до чого цей звіздьож-40 коп-чудова моцна петарда з базару.1 кг троти-лу з гансівського снаряду -і замовкла чи танука чи ханука.........
Andriy Vyshnevsky _ 28.01.2013 18:49
IP: 93.74.83.---
Ганьба!!! Гнать росіян потрібно
monsier_serge _ 27.01.2013 20:56
IP: 93.72.178.---
Дык, не похоже, а так оно и есть со времен украинофильства конца 19 в. Еще Леся Украинка как-то оговорилась, что "профессиональные украинцы" любят Украину до глубины собственного кармана. А что это, как не признак профессии? А все хохлы-малороссы, типа вашего покорного слуги, неправильные, поскольку а) все-таки обладают всеми атрибутами русскости; б) не занимаются геббельсовскими методами вычисления цвета жопы, а зарабатывают на жизнь приличной деятельности вне политпроституции))))
pi _ 27.01.2013 16:35
IP: 95.133.231.---
Похоже, украинец – это уже не национальность, а профессия:)

Как здорово, что эта дама наконец перестанет ходить и устраивать скандалы хоть в одном ресторане:)
monsier_serge _ 27.01.2013 12:35
IP: 93.127.49.---
Пилип Орлик:
Орлика звали Филипп, неуч. Не міг чех називатися Пилипом
monsier_serge _ 27.01.2013 12:34
IP: 93.127.49.---
Судя по додатку, рух ныбебе – та еще куча-мала бездельников, осененных сверхценной идеей свидомизма. Да и текст про нестерпили страждання дияспорычнойи потворы – брехня на брехне. Три года эта мазохистка и провокаторша шляется в кабак, являющийся частной собственностью и работает там попом гапоном, ага. Вчера пошла – изнасиловали, сегодня шла – изнасиловали, завтра снова пойду – может опять изнасилуют?))))
Свидомый адок в комментах доставляет неимоверно
Pan Buzdugan _ 27.01.2013 10:19
IP: 46.119.189.---
Нечисто тут как-то всё.
1. Докторесса исторических наук в русскоязычном Киеве "ниасилила" русский язык хотя бы до уровня понимания? Может быть, иностранка такая докторесса, как Роман Зварич – профессор, судя по лингвистическим способностям?
2. На кой было три года подряд ходить в неприятный по атмосфере рестик (при этом, с трудом владея русским языком, успешно делая заказы)? Мадам мазохистка?
3. Мадам изволили понтонуться и качнуть права перед Виктором Глазком? В одиночестве тихо ведь сидела.
4. Отчего расплакалась первая официантка и убежала? При вас официантки часто плачут и убегают просто так? Может быть, докторесса с другом были упороты донельзя и начали дебоширить?
5...иначе как объяснить вмешательство охраны?
6. Не вполне ясно, кто здесь "пострадавшая", вызвавшая милицию. Вместо демонстрации всего хода событий нам предлагают довольствоваться троеточием. Может, пострадавшая – офциантка? И зачем вызывать ментов для решения локально-языкового срачика?
Пилип Орлик _ 24.01.2013 21:42
IP: 91.207.210.---
то хай всяке гівно туди ходить а порядним людям раджу насрати на цей виходок
Iryna Ivanchyk _ 24.01.2013 16:25
IP: 194.44.240.---
swan:
Якщо офіціантки вільно спілкувались українською з клієнтом, який каже, що краще розуміє цю мову, то в чому проблема для бізнесу? Зайве меню надрукувати українською?
Це ж логічно, бо ресторан – в Україні!

Якісь маразми в цій забігайлівці
І не лише в цьому ресторані маразм! Це наша безмежна толерантність до всіх і вся, точніше – безхребетність. Приїде бритоголовий браток з Москви відмивати гроші через ресторан чи клуб, а ми і раді: благодєтель, бізнесмен, робочі місця створює, податки платить, економіку України піднімає. Кого ми дуримо?
Iryna Ivanchyk _ 24.01.2013 16:19
IP: 194.44.240.---
replika:
Iryna Ivanchyk:
guslim guslia:
А потім росіяни дивуються чому народ голосує за радикальну партію Свобода?
Так же это интересует американцев,немцев, французов, испанцев, итальянцев,израильтян, англичан, бельгийцев, швейцарцев, австрийцев и граждан многих других стран. А ответ прост- низкий уровень обазования, интеллектуальная отсталость, чрезмерная ортодоксальная религиозность, низкий уровень развития культуры населения вот причины такого выбора.
Та невже? Чому це Ви 10% виборців України так зневажаєте? Бо за комуністів і регіоналів в нас голосують виключно академіки і доктора наук?
Iryna Ivanchyk _ 24.01.2013 16:09
IP: 194.44.240.---
книжник:
_перевірку меню, фіскальних чеків, вивісок та мовлення персоналу, після чого активісти залишають записи_ Тобто головна ідея-фікс цієї організіції це укрмова. укрмова – скрізь укрмова?:) Тобто якщо у меню буде таке – Напій з отрути скорпіона, то це викликає ніякої реакції у цій оганізації. бо головне, що таки "напій" написан у меню українською мовою?:)
це вже перебір, шановний! не треба патріота з ідіотом плутати
Iryna Ivanchyk _ 24.01.2013 16:07
IP: 194.44.240.---
книжник:
_опікується мовою_ тобто ця організація є прообразом майбутньої мовної поліції?:)
"Стоп. Руки вгору. Вас затримано за використання на вулиці російського слова "хлеб" замість "хліб". Вашу справу сьогодні ж розгляне "трійка" яка визначить скільки років Ви будете працювати на уранових копальнях. Сподіваємося, що за цей час Ви будете володіти укрмовою краще ніж Фаріон.":)
Ну, дожитися до часів "судді Дреда" чи "трійок" теж не найкращій варіант. Самі розумієте, що терор змете і правих і винуватих. Але більш суворий контроль за використанням укр. мови і навіть примус у її вивченні, звичайно, давно потрібні.
Iryna Ivanchyk _ 24.01.2013 16:04
IP: 194.44.240.---
Татьяна Костенко:
Iryna Ivanchyk:
На минуточку, это моя страна тоже, вы ее не приватизировали. А я такими глупостями заморачиваться не буду и мелких скандалов не устраиваю
Це не "мелкій скандал", а відстоювання своєї гідності. Якщо це і Ваша країна, то Ви повинні зберігати і захищати її культуру теж. Тут не "глупостямі заморачіваются", а свої думки висловлюють, шановна. Ви щось не дуже чемно людям в коментарях відповідаєте.
Iryna Ivanchyk _ 24.01.2013 15:52
IP: 194.44.240.---
Татьяна Костенко:
Ну надо же, молодей Соболев, второй день обсуждаем, как канадская тетка обиделась на официантку. Кстати, в 19 веке считали, что "обижаться – удел горничных". Вот такой у канадиек менталитет
Взагалі-то образилася УКРАЇНКА. Сором, що емігрантка нам показує, як треба собе захищати у власній країні. Тетяно! З прізвища здається, що Ви українка, а розмову ведете наче вчора з Рязані переїхали.
Alex Nazim _ 23.01.2013 14:54
IP: 80.239.243.---
Татьяна Костенко:
Alex Nazim:
А кто точно знает, как все было? Любой журналист скажет, что нельзя брать комментарий одной стороны. Непрофессионально
Танечка, разве я прокурор или суд. Я говорю о принципиальной позиции – если такой факт имеется это неправильно.
Alex Nazim _ 23.01.2013 14:35
IP: 95.133.155.---
книжник:
що реально захищати такі "уповноважені" будуть виключно укрмову. Цей уповноважений отримає стікі прав, що йому поліціянт позаздрить. Наприклад,
доступ до приміщень приватної власності з метою "мовної інспекці" оце так, звіичайному поліціянту скажуть "А де ордер від прокурора", а ось цьому "уповноваженому" фіг таке сказати можна, бо за цим законом він має таке право автоматично. Виходить що реально це не "уповноважений" а такий собі кедебешник для якого все можна.
Читав проект Закону, проте щодо надання таких функцій уповноваженому не вичитав. Якщо таке там є, то я теж проти. А ще я проти того щоб фізичні особи зверталися до установ тільки на укр. мові – це вже занадто. Це пенсіонери будуть робити за свій рахунок переулад, щоб написати скаргу до ЖЕКу. Нехай звертаються на українській або російській мові, та тій яку краще знають, а от чиновники повинні добре знати дві мови.
Alex Nazim _ 23.01.2013 14:18
IP: 80.239.243.---
Tatyana Kostenko:
Alex Nazim:
Голден Лион:
Татьяна Костенко:
це порушення Основного Закону України – Конституції про можливість користування українською мовою в Україні. І про що може бубніти Гадік Колісниченко зі свом захистом Русского, коли вже на Україні паплюжать та забороняють рідну мову. Так що треба захищати українцям. Як же чешуться руки щоб по пиці тріснути того Головного антифашиста з ВР
Смешно, тетке официатка не понравилась, а речь уже о Конституции зашла. В ней (Конституции) про канадиек. требующих особого обслуживания, нет ничего
Ау, Танюша, ты специально тупишь или прикалываешся. Ты все талдычишь про тетку из Канады, а дело ведь в другом – на територии Украины запрещают горить на украинском языке. Это по Конституции противозаконно и называется РАСИЗМ. Чтобы ты поняла написал по русски. Если после этого не поймешь, думаю никто тебе уже не поможет
LeoKa _ 23.01.2013 13:56
IP: 195.225.52.---
Ігнор таким закладам!
Купуй українське!
книжник _ 23.01.2013 12:26
IP: 178.137.105.---
До речі, якщо почитати проект закону про функціонування укрмови та мов меншин, який пропонує Варіон то там прописаний такий собі " Уповноважений із захисту державної мови, мов національних меншин, регіональних (міноритарних) мов" І хоча цей "уповноважений" і має навіть додаток про захист мов меншин. але з усього документу витікає. що реально захищати такі "уповноважені" будуть виключно укрмову. Цей уповноважений отримає стікі прав, що йому поліціянт позаздрить. Наприклад,
доступ до приміщень приватної власності з метою "мовної інспекці" оце так, звіичайному поліціянту скажуть "А де ордер від прокурора", а ось цьому "уповноваженому" фіг таке сказати можна, бо за цим законом він має таке право автоматично. Виходить що реально це не "уповноважений" а такий собі кедебешник для якого все можна.
книжник _ 23.01.2013 12:12
IP: 178.137.105.---
_Що Ви блазнюєте. Питання дуже серйозне_ Здається, що описана мною гіпотетична ситуація паньству свідомому припада до душі. Сьогодні це -блазнювання, а -завтра може і реальністю стати:)
Tatyana Kostenko _ 23.01.2013 11:25
IP: 213.227.220.---
Alex Nazim:
Голден Лион:
Татьяна Костенко:
Голден Лион:
Ищите! Закон рынка...Все остальное – не при чем
Закон ринка??? забороняти спілкуватися українською? Та це порушення закону ринку. А ти хвора російська нацистка.
Це не тільки порушення законів ринку – це порушення Основного Закону України – Конституції про можливість користування українською мовою в Україні. І про що може бубніти Гадік Колісниченко зі свом захистом Русского, коли вже на Україні паплюжать та забороняють рідну мову. Так що треба захищати українцям. Як же чешуться руки щоб по пиці тріснути того Головного антифашиста з ВР
Смешно, тетке официатка не понравилась, а речь уже о Конституции зашла. В ней (Конституции) про канадиек. требующих особого обслуживания, нет ничего
Alex Nazim _ 23.01.2013 11:16
IP: 95.133.155.---
Татьяна Костенко:
Ну надо же, молодей Соболев, второй день обсуждаем, как канадская тетка обиделась на официантку. Кстати, в 19 веке считали, что "обижаться – удел горничных". Вот такой у канадиек менталитет
Не ображаються тільки розумово нерозвинені, тому що у них немає почуттів та такі як Ви Тетянко-племінниця канадійської тітки. А в 19 віці вважалося "ВИКАЗУВАТИ образу то доля служок", а ображатися міг кожен, через це і дуелі були. Більше читайте – будете розумніші, а може потім і відчуття зявляться
Alex Nazim _ 23.01.2013 11:09
IP: 95.133.155.---
книжник:
_опікується мовою_ тобто ця організація є прообразом майбутньої мовної поліції?:)
"Стоп. Руки вгору. Вас затримано за використання на вулиці російського слова "хлеб" замість "хліб". Вашу справу сьогодні ж розгляне "трійка" яка визначить скільки років Ви будете працювати на уранових копальнях. Сподіваємося, що за цей час Ви будете володіти укрмовою краще ніж Фаріон.":)
Що Ви блазнюєте. Питання дуже серйозне.
Alex Nazim _ 23.01.2013 11:07
IP: 80.239.243.---
Голден Лион:
Татьяна Костенко:
Голден Лион:
Ищите! Закон рынка...Все остальное – не при чем
Закон ринка??? забороняти спілкуватися українською? Та це порушення закону ринку. А ти хвора російська нацистка.
Це не тільки порушення законів ринку – це порушення Основного Закону України – Конституції про можливість користування українською мовою в Україні. І про що може бубніти Гадік Колісниченко зі свом захистом Русского, коли вже на Україні паплюжать та забороняють рідну мову. Так що треба захищати українцям. Як же чешуться руки щоб по пиці тріснути того Головного антифашиста з ВР
Vaya con Dios _ 23.01.2013 11:05
IP: 93.73.246.---
А шо, є такий ресторан?
Україна та Європа1065 Aтака Путіна1187 Корупція1288 Уряд реформ392 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter