Ігор Мірошниченко Народний депутат України, заступник голови парламентського комітету з питань свободи слова та інформації. Член Політради ВО "Свобода", журналіст, аналітик.

Повний "віджим", або як аграрні лобісти борються зі шкідливими для них ініціативами

30 травня 2014, 18:15

Цей матеріал є відповіддю на низку тенденційних замовних публікацій, в яких намагаються дискредитувати роботу Мінагрополітики, використовуючи брехню та пересмикування фактів. Політика МінАПК під керівництвом Ігоря Швайки не влаштовує деяких крупних власників аграрного бізнесу та їхніх лобістів у владних колах. Тож вал замовних матеріалів котиться на міністра Ігоря Швайку, однак не зіб'є з обраного шляху, який характеризується прозорою політикою та пріоритетом інтересів пересічних аграріїв.

Зокрема, хочу відповісти на замовлений (вочевидь, Аграрним комітетом ВРУ та добродієм Веревським) блог. Для останнього – власника аграрної імперії – ціна питання становить мільярди гривень, які він прагне залишити у своїх кишенях, а не розвивати галузь в Україні та створювати робочі місця.


Отже, МінАПК звинувачують у "знищенні" олійного бізнесу за допомогою кількох законопроектів. Насправді ж ідеться про гальмування розвитку цілої галузі – але не міністерством, а окремими зацікавленими бізнесменами.

Отже, щодо закидів у "корупційності" законопроектів "Про ставки вивізного (експортного) мита на олію соняшникову (неочищену) " та "Про внесення змін до Закону України "Про здійснення державних закупівель" щодо державних закупівель сільськогосподарської продукції, а також щодо роботи Аграрного фонду. Слід зазначити, що не Мінагрополітики є ініціаторами зазначених законопроектів. Їх вносили на розгляд парламенту народні депутати. Але оскільки зачіпають вони аграрну галузь, надаємо пояснення і вмотивування щодо доцільності їх ухвалення.

Відносно законопроекту Про ставки вивізного (експортного) мита на олію соняшникову (неочищену) N4858

Україна посідає провідне місце на світовому ринку з продажу соняшникової олії. При цьому 90% від загального експорту складає олія неочищена. Тобто вітчизняні виробники експортують не кінцевий продукт, а фактично напівфабрикат. Держава втрачає відповідні робочі місця та прибуток, який можливо отримувати від діяльності з очистки соняшникової олії та реалізації кінцевої продукції.

Так, згідно з офіційною інформацією Міністерства доходів і зборів України, за 2005-2013 роки українські виробники експортували 17 077 347 тон олії соняшникової (нерафінованої) на загальну суму 15 716 349 000 доларів США. При цьому власники олійно-переробних заводів отримують надприбутки, оскільки ситуація зі встановленням вивізного мита на насіння соняшнику дала змогу останнім диктувати умови на ринку відповідної сільськогосподарської продукції. Внаслідок цього сільських товаровиробників фактично обібрали, зменшивши внутрішню ціну на соняшник. Олійно-екстракційні заводи, реалізуючи перероблену ними олію за світовими цінами, мають на свою користь законодавче неринкове регулювання цін на сировину, але не за рахунок держави, а за рахунок інших суб'єктів ринку, що ставить сільськогосподарських виробників в нерівні умову і суперечить Конституції України і антимонопольному законодавству.

Крім того, кількість власників олійно-жирових заводів є мізерною порівняно з кількістю засновників сільгосппідприємств, а кількість тих, хто працює в олійно-жировій промисловості, є мізерною порівняно з кількістю працівників сільгосппідприємств. Тобто розподіл прибутку є соціально несправедливим.

Справедливість на ринку сільськогосподарської продукції можливо відновити шляхом встановлення експортного мита, яке забезпечить перерозподіл прибутків у державі, створить рівні умови на ринку виробників насіння соняшнику та олійної продукції, збільшить надходження до Державного бюджету України та стимулюватиме виробників олії експортувати очищену олію – кінцевий продукт, що сприятиме створенню нових робочих місць. Законопроект N4858 пропонує запровадити експертне мито на олію соняшникову (неочищену) в розмірі 3% від митної вартості експортованої олії.

Відносно законопроекту про внесення змін до закону "Про здійснення державних закупівель" щодо державних закупівель сільськогосподарської продукції N4779

Законом України "Про здійснення державних закупівель" (нова редакція) на Аграрний фонд покладається обов'язок застосовувати спеціальні процедури закупівель при здійсненні функцій, покладених на нього спеціальним законом. Проте процес проведення закупівельних процедур є досить розтягнутим у часі. У зв'язку із позитивною динамікою цін на об'єкти державного цінового регулювання такі зволікання призводять, з одного боку, до перевитрат державних коштів та підвищують ризик неформування інтервенційного фонду – з іншого.

Крім того, норми закону "Про державну підтримку сільського господарства України" конкурують з нормами закону "Про здійснення державних закупівель" (нова редакція), а саме: механізм проведення процедур закупівлі передбачає визначення лише одного переможця торгів, тоді як забезпечення продовольчої безпеки населення передбачає залучення значної кількості суб'єктів господарювання.

Зберігання закуплених до державного інтервенційного фонду об'єктів державного цінового регулювання здійснюється в усіх областях, містах, селах, селищах, що потребує не одного зберігача, а значної їх кількості в розрізі регіонів.

Разом з тим, закупівля об'єктів державного цінового регулювання здійснюється на Аграрній біржі (умови конкурсу зберігаються) на умовах "франко-склад", тобто вже на сертифікованих складах.

При цьому не Аграрний фонд, а товаровиробники, які мають намір продати об'єкти державного цінового регулювання до державного інтервенційного фонду, самі вибирають найближчий сертифікований зерновий склад для зберігання з метою мінімізації затрат на перевезення.

Також Аграрний фонд здійснює переробку зерна на борошно з подальшою його реалізацією та оплатою наданих послуг підприємствам України.

Надання таких послуг переробки підпадає під дію закону "Про здійснення державних закупівель" (нова редакція), механізм проведення закупівельних процедур, якої передбачає лише одного постачальника в межах України. Але переробка борошна здійснюється в усіх областях, містах, селах, селищах України, що потребує залучення значної кількості підприємств-переробників.

Попередній нормативний акт, що регулював здійснення закупівель за державні кошти (закон України "Про здійснення державних закупівель"

від 01 червня 2010 року N 2289-VI), передбачав, що царина його регулювання не поширюється на здійснення закупівель Аграрним фондом послуг, закупівлю яких Аграрний фонд здійснює відповідно до завдань, покладених на нього Законом України "Про державну підтримку сільського господарства України".

Законопроект N4779 якраз і врегулює колізійні норми щодо здійснення закупівлі сільськогосподарської продукції (товари), що закуповується на організованому аграрному ринку, або послуги, пов'язані з комплексом заходів зі зберігання, перевезення, переробки та страхування такої продукції (товарів).

Щодо законодавчих ініціатив безпосередньо Мінагрополітики, то відомство завжди виважено обґрунтовує свою позицію щодо них.

Окремої уваги потребує закид на адресу Держсільгоспінспекції України. Якщо корупція є в якійсь системі, то її слід викорчовувати, а не знищувати всю систему. Держсільгоспінспекцію створювали як орган контролю, який побудує цивілізовану систему контролю на вітчизняному ринку, яка спонукає агровиробників до підвищення відповідальності за якість і безпечність своєї продукції. Адже йдеться про здоров'я кожного громадянина нашої держави. Негативним чином на побудову системної роботи органу вплинула і часта зміна керівництва. Так, з 2011 року керівництво Держсільгоспінспекції змінилося вже вп'яте.

Призначення Миколи Поєдинка на посаду Голови Держсільгоспінспекції учасники аграрного ринку сприйняли та оцінили позитивно, а асоціації охарактеризували його як висококваліфікованого управлінця. Крім того, кроки Миколи Поєдинка на посаді підтримують і роботодавці, які виявили бажання підписати меморандум про поглиблення співпраці з Держсільгоспінспекцією.

Нині відбувається люстрація корупціонерів як у центральному апараті інспекції, так і в регіонах. Крім того, для уникнення проявів корупції в майбутньому Микола Поєдинок ініціює обмеження повноважень інспектора з тим, щоби позбавити його можливості адміністративного впливу на суб'єкт перевірки.

Також міністр Ігор Швайка зазначав, що Держсільгоспінспекція має стати своєрідним ФБР, тобто перетворити її з органу "мобільного рекету" з величезним адміністративним впливом у планово-організовану структуру, яка відслідковуватиме дотримання агробізнесом чинного законодавства при виробництві продукції. Таким чином інспекція стане для населення гарантом того, що люди споживають якісний продукт. Для цього підготовлено цілий пакет законодавчих актів, які спрощують дозвільні процедури та скасовують окремі сертифікати на аграрному ринку. Всі ці ініціативи узгоджено з профільними асоціаціями, Американською торгово-промисловою палатою та Європейською бізнес-асоціацією.

Тепер можна перейти до наступного "скелета" Ігоря Швайки – ПАТ Аграрний фонд.

З метою підвищення ефективності впливу на процеси ціноутворення уряд ухвалив рішення про подальше реформування роботи Аграрного фонду, згідно з яким правову форму фінансового регулятора буде приведено до найбільш адаптованої в умовах ринкової економіки – державного акціонерного товариства. Аграрний фонд виключено з-під дії закону про держзакупівлі для ефективного та швидкого реагування на потреби аграріїв.

З приводу утворення публічного акціонерного товариства Аграрного фонду. Такий крок спричинений тим, що в нинішньому форматі Аграрний фонд позбавлено можливості оперативного втручання в процес ціноутворення. Адже бюджетний рік відповідає календарному року. Тобто кошти Державного бюджету, витрачені на придбання об'єктів державного цінового регулювання, мають повернутися в бюджет до кінця поточного календарного року. Але період виробництва сільськогосподарської продукції не збігається з календарним роком. Фактично нині Аграрний фонд зобов'язаний здійснювати товарні та фінансові інтервенції не у зв'язку із коливанням цін на сільськогосподарську продукцію, а у зв'язку із виконанням бюджетного законодавства. Перехід до формату ПАТ зумовлений неефективним використанням бюджетних коштів та неможливістю проведення закупівель чи витрат через розбіжність бюджетного/календарного року із сільськогосподарським циклом.

Які ще будуть питання у лобістів аграрних імперій?;)

powered by lun.ua
Коментарі — 50
Vladislav Babenko _ 02.09.2014 21:40
IP: 95.132.117.---
Свобода все больше и больше плодит коррупционеров во власти. Сначала ио нацбанка, выдавший рефинанс банкам восточного соседа и бывшим холуям влсти. отом пошел ио прокурора, с забытием всего и вс. Швайка добил Свободу, оставив во главе госкопании, лизингующую аграриев выродка-ворюгу, превративши госструктуру в частную лавочку. Теперь взлись за Аграрный фонд. Еще вчера они кричали против, а с приходом Швайки, решили ручеек направить в свое русло...зайдите на Радио Свобода и все почитайте......и посмотрите, что спортивная журналистика Мирошниченко перетекла в псевдопатриотизм, с эллементами коррупции. Одного Тягнибока уважаю....
Тетяна Федотова _ 15.06.2014 15:21
IP: 194.242.103.---
Чим активнiше дiють свободiвцi,тим частiшi напади ягресii у олiгархiв)))) Одже дiють вiрно))))
Роман Марійчак _ 09.06.2014 14:01
IP: 217.30.198.---
Бачу, що активніше діють свободівці у владі та наводять лад в аграрному секторі економіки тим швидше їх хотять усунути з посад олігархи. Значить "Свобода" працює у правильному напрямку.
Olexandr Shapoval _ 07.06.2014 15:39
IP: 31.43.116.---
Чим бівльше такого бруду на Швайку тим правильніші його дії. Відразу видно,що він не сподобався олігархічному клану,котрий не хоче віддавати аграрний сектор
Volodimir Lugoviy _ 06.06.2014 19:13
IP: 31.135.131.---
А усе через те, що у АПК нарешті з'явився чесний керівник, який не дає тим дуполизам красти та брати хабарі. Ото тепер вони і замовляють статєйкі у різних гамнєтьорках, сюжети на ТВ з метою дискредитації Швайки. А доказів того, що Швайка не може впоратись зі своєю роботою – нуль! Тому, Ігор Мірошниченко усе детально і правильно розписав!
Богдан Жишко _ 04.06.2014 18:37
IP: 94.178.120.---
lola:
Знаю багатьох свободівців, які голосували за Порошенка. Не в однієї "Свободи" на цих виборах знизився рейтинг. Багато політичних сил "скинулися" голосами Порошенку, "аби не було війни". Потрібно визнати, що ситуація в країні й вдало проведена агітація зробили своє.
Вадімір Гавріш _ 04.06.2014 12:34
IP: 212.15.153.---
Додати нема чого. Все вірно.
Олександр Семененко _ 03.06.2014 19:59
IP: 79.143.44.---
Свободівці працюють на повну, це видно і по присутності у ВР, так і по кількості законопроектів.А тролі хай валають, це означає що робиться робота у вірному напрямку.
Оксана Ковбоша _ 03.06.2014 18:08
IP: 217.77.215.---
Чому ми маємо дослухатися до якихось лобістів власного аграрного бізнесу, яким наступають на хвіст?
Юлія Левченко _ 03.06.2014 17:32
IP: 74.125.181.---
Ігор Мірошниченко, як завжди неперевершений!
Анатолій Пушкін _ 03.06.2014 15:53
IP: 94.178.119.---
Свобода вкотре доводить на ділі як можна працювати.З Ігором Швайкою були поруч на майдані,а зараз Ігор один з найактивніших міністрів.От тільки жидо-олігархам це не подобається.
Андрій Астраханцев _ 02.06.2014 16:11
IP: 89.21.92.---
як вже набридли проплачені тролі в коментах, все одно люди бачать хто працює, а хто просто тіліпає язиком. якби ви нестарались все одно не зможете спинити Свободу
lola _ 02.06.2014 12:59
IP: 78.111.187.---
ТРОЛІ,КОТРІ ХЛЄБАЮТЬ ІЗ СВАБОДНОГО КОРИТА.ФАС!
lola _ 02.06.2014 12:57
IP: 78.111.187.---
ЯК не крути та СВАБОДА СТАЄ ПОЛІТИЧНИМ ТРУПОМ.Доказом того є почесне останнє иісце ТЯГНИБАКСА на виборах.Останнього цвяха у влану труну СВАБОДІВЦІ забють на парламенських виборах.ПАРТІЯ РЕКЕТИРІВ У ВИШИВАНКАХ ПОВИННА ЗГИНУТИ"ЯК РОСА НА СОНЦІ"
Olexandr Pahomyuk _ 02.06.2014 12:37
IP: 178.95.143.---
Нічого не змінилось... методи все ті ж... в той момент коли мочать Свободу, вилазять Ляшки-Гриценки та інші енки...
Jaroslava Vozniuk _ 02.06.2014 11:32
IP: 37.52.60.---
Судячи з активізації тролів – стаття попала в десятку! Ну де ж латифундисти віддадуть свій ласий шматочок незаконно приграбастаний. простіше тролям заплатити щоб тут гадили в той час, коли прості селяни гнуть спини щоб вижити. Інспекцію таки треба реформувати, бо у нас на Волині вона виконує каральні функції.
Igor Shiha _ 02.06.2014 10:45
IP: 193.169.146.---
Люди, может я тупой, но я так и не понял, как именно закон N4858 "Про ставки вивізного (експортного) мита на олію соняшникову (неочищену) " улучшит положение аграриев? Просто снизят закупочную цену на подсолнечник и, в принципе, ничего не изменится: кто получал всю прибыль, тот с ней и останется. Могу привести пример: один мой знакомый занимался выращиванием гречихи. В 2012 г. приехали к нему заготовщики и предложили продать гречиху по цене 1 грн. 65. коп.!!! И это при цене в магазине 18-20 грн. за 1 кг! Комментарии, как говорится, излишни. Так же и этот закон ничего не изменит.
Uruz _ 02.06.2014 09:25
IP: 94.153.48.---
От Юрия Бутусова – Игорю Мирошниченко предлагается набить морду, как он это умеет депутату Виталию Грушевскому, который сколачивает в ВР ПРскую банду на деньги клименко-курченко-ахметова...партнер достойный, той же весовой категории... слабо?!
80000 _ 01.06.2014 23:29
IP: 46.202.211.---
А тепер Ігорьок Мірошниченко наступив час тобі задати питання. Виявляється Своло-тівець -прокурор Махніцький передав на баланс чи управління Своло-тівцю -аграрному міністру Швайці весь комплекс МЕЖИГІР'Я. Не слабо друзі...Своло-тівець -Своло-тівцю, тягнибоковець- тягнизадівцю...отака партія.Чесно кажучи я в повному шоці від цієї Свол-оти. На мусор вашу партію -мерз-от-ники.
Оце Вам товариство і відповідь- варто розпустити МАЙДАН,чи ні???
80000 _ 01.06.2014 23:16
IP: 46.202.211.---
Sergey Roscha:
В якій ти школі Хабаровська -грязна рожа працюєш, там і 30000 це велика зарплата, а вихователі 10000-15000 одержують...ти мабуть директор зразу двох шкіл -поліцейської і фсбешної...згинь брехуняра ти кацапська...можете друзі в гуглі набрати -зарплата учітєля і регіон і вам зразу стане ясно яке брехливе це чмо і звідки воно проросло- ФСБ Путлєра, яке маленьке потворне фсбешне чмо а як гадить...засмердів пів-европи...кацапів вже в деякі готелі не пускають і не деяких курортах так і пишуть...no russian- без кацапських свиней і коштує це дорожче ніж із свиньми із тамбовстана чи з нечернозємія...
Гоцка _ 01.06.2014 10:08
IP: 46.149.93.---
Ігоре, не туди б'єте. Невже ви не розумієте, що мандати Нардепів ви отримали авансом. Членів вашої партії недостатньо для отримання і одного місця у ВР, але українці вбачили у "Своборді" ту силу, яка за українців, за зміну всього у державі.
З вашими сьогоднішніми здобудками, на наступних виборах ви навряд чи пройдете до ВР, і хоча часу до виборів обмаль – тільки найрадикальніші дії "Свободи" по організації боротьби українців за свою державу, можуть щось змінити для вас.
Діяти вже сьогодні, або на політзвалку – іншого у вас нема.
Громадянин України _ 01.06.2014 08:25
IP: 95.135.69.---
еще раз убедился, что автор статьи – просто полный профан
мало того, что с логикой не дружит, так еще и аргументы в оправдание приводит настолько абсурдные, что впору задуматься каких неучей выбрали в ВРУ...
а читателей наверно за идиотов держит?
ну а игорь швайка, как специалист в с\х и управленец – это просто тихий ужас
но зато партийная касса свободы и личные счета ее руководителей наполняются ударными темпами)))
так за что народ на майдане стоял?
нужны немедленно новые выборы в ВРУ!!!
Сергій Залізняк _ 01.06.2014 02:50
IP: 46.119.101.---
Ігорюня, ти поясни, чому ти собі взяв у помічники Мішу Подоліна, який ДВІЧІ СИДІВ У ТЮРМІ, В ТОМУ ЧИСЛІ – ЗА ЗГВАЛТУВАННЯ? Чому Сумську облорганізацію вже контролюють місцеві бандюки з бригади братів Шевелів? саме вони лобіюють призначення в місцеві органи влади – земресурси і АПК – бандюків і ПРигів! Швабода – ось хто тепер головний "віджимальщик" в АПК!
Van Helsing _ 31.05.2014 16:22
IP: 46.203.152.---
Sergey Roscha:
Ваша пронафталиненная бредятина порядком надоела, честное слово. Порошенко выступает за немедленное подписание второй части договора про ассоциацию, сразу после инаугурации. Иначе за него бы не голосовали. Первая часть (политическая) уже подписана. И то, чего вы не поймёте там, у себя в Тамбове – Порошенко сам это и не может решать. Давление снизу и сбоку, Майдан наготове, гражданское общество – это контроль, который не даст ему возможность решать самому. Майдан как раз и появился потому, что Янукович под давлением вашего фюрера решил отменить обещанную евроинтеграцию. Поэтому люди и вышли сначала. Это у вас вороватый кормчий всё сам решает, тут так не проходит. Почувствуйте разницу. Будет у нас в конце года безвизовый режим, будем мы со временем и в НАТО, и в Евросоюзе, подальше от вас и вашей "братской" помощи.
baroni _ 31.05.2014 14:08
IP: 46.227.138.---
Sergey Roscha:
В 1992 году хотел вступить в украинскую армию, не хватило денег на взнос.

ДИБИЛ росийский какой взнос? если с тебя требовали денег то ты ефрейтор а не офицер
Україна та Європа1085 Aтака Путіна1223 Корупція1335 Зеленський19 Донбас14
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter