Тимофій Милованов Почесний президент Київської школи економіки, професор Піттсбурзького університету, заступник Голови Ради НБУ

Відкритий лист до експертного співтовариства та Міністерства фінансів від групи економістів VoxUkraine

26 серпня 2015, 15:25

Лист є консолідованою думкою групи економістів VoxUkraine

В останні декілька тижнів в українському експертному співтоваристві розгорнулась активна дискусія на тему податкової реформи.

Українська економіка знаходиться в кризовому становищі, і податкова реформа – це одне з пріоритетних завдань для уряду.

Надзвичайно важливо уникнути перетворення обговорення реформи на "інтелектуальний популізм", коли різні сторони роблять гучні заяви з дуже спрощеним змістом без ретельного та якісного економічного обґрунтування. У світі існують успішні країни з абсолютно різними податковими системами та рівнем перерозподілу ВВП через бюджет. Тому твердження, що певна податкова ставка має дорівнювати Х відсоткам, або що рівень витрат держави відносно ВВП має бути не менший (чи не більший) Y відсотків і ніяк інакше – знижують рівень дискусії і роблять її неконструктивною. Результати таких обговорень не несуть цінності для прийняття рішень. Кризовий стан української економіки, відсутність якісних даних, часті зміни в законодавстві – усі ці чинники не дозволяють стверджувати, що існує "єдиний вірний рівень податкових ставок і розмір держвитрат".

Більше того, фокус на абсолютних значеннях ставок податків і рівня витрат бюджету неприйнятно спрощує тему податкової реформи. Економічна теорія підказує, що, незалежно від бажаної суми податкових надходжень, слід шукати механізми збору податків, які мінімально спотворять ціни, виробництво, споживання та розподіл ресурсів в економіці. Тобто, важливою частиною податкової реформи має бути мінімізація структурних викривлень, спричинених збором та адмініструванням податків. Зокрема, це означає, що податки повинні збиратися з тих товарів і послуг, попит і пропозиція яких нееластичні, а ефекти заміщення (з метою ухилення від сплати податків) низькі.

Податкову реформу неможливо обговорювати окремо від загального стану бюджету та його структури. Дискусія про бюджет часто зводиться до вимог скоротити витрати до певного рівня. Оптимальний рівень витрат бюджету в умовах війни і рецесії неочевидний, але набагато важливіше зрозуміти, наскільки ефективно використовується наявний бюджет, як можна зменшити неефективні витрати та які напрями фінансування мають бути пріоритетними.

Податки й бюджет – це не лише економічне, але також і політичне питання. З політичної точки зору, не існує єдино правильної відповіді на питання про те, якими мають бути податки і бюджет. У деяких суспільствах громадяни хочуть бачити активну участь держави в економіці, а в інших – мінімальну.

Низька якість діалогу між українським суспільством, експертами та урядом несе в собі небезпеку конфліктів і поляризації, а в результаті – недовіру до податкових змін, які будуть впроваджені урядом. Якщо суспільство не розумітиме суть реформи і не довірятиме уряду, податкові зміни будуть неефективними і не досягнуть своєї мети.

Важливо, щоб суспільство чітко розуміло, хто відповідальний за податкову реформу і з яких кроків вона складається. Можливо, для підвищення взаємної довіри і зменшення конфліктів, слід формалізувати процес обговорення реформи, як це зроблено в деяких розвинених країнах. Наприклад, уряд може надати своє бачення реформи, тексти законопроектів, і попросити експертів, що користуються повагою в цій сфері, а також громадськість, надати (письмово) свою аргументовану і, в ідеалі, ґрунтовану на розрахунках оцінку пропозицій з податкової реформи. При цьому зробити це не формально, а з відповідною кампанією, організацією круглих столів з доступом медіа і так далі. Після цього уряд зможе надати формальну відповідь на зауваження і відгуки, пояснивши свою позицію, або змінити свої пропозиції, якщо це необхідно. Такий процес зробить обговорення реформи конструктивнішим і якіснішим і, за умови достатньої відкритості та участі фахівців із доброю репутацією, забезпечить високу підтримку реформи в суспільстві.

Підписали:

Олена Білан, Dragon Capital

Володимир Білоткач, PhD, Newcastle University

Юрій Городніченко, PhD, UC Berkeley

Тимофій Милованов, PhD, University of Pittsburgh

Вероніка Мовчан,The Institute for Economic Research and Policy Consulting (IER)

Олександр Талавера, PhD, University of Sheffield

Том Купе, Kyiv School of Economics

Ілона Сологуб, Kyiv School of Economics

Олександр Жолудь, International Center for Policy Studies

Наталя Шаповал, Kyiv School of Economics

Текст також опубліковано на сайті VoxUkraine.org

powered by lun.ua
Коментарі — 7
zilwowa _ 27.08.2015 19:20
IP: 194.44.236.---
В Україні (...і не тільки (!) – в пост-тоталітарних країнах Східної Європи теж – повинні якомога більш ретельно вдатися до запровадження в суспільні практики (у регулювання суспільних відносин та побудови системи влади) настанов Святого Престолу, викладених у Соціальній доктрині Церкви, а зокрема – в енцикліках Rerum novarum (1891) i Quadragesimo anno (1931). В цій доктрині Святий Престол формулює та послідовно розвиває принципи, за якими будуються відносини в ланцюзі особа-сім'я-родина-громада-держава під впливом соціалізуючих чинників – праці, нагромаджень та приватної власності. Належна взаємодія цих суспільних інститутів визначає здоров'я суспільства, його цілісність, економічну міць та суспільну безпеку (надійність).

Для українців це переосмислив і виклав (доступною мовою!) Митрополит Андрей Шептицький у Пастирському посланні "О квестії соціальній" (1904р.)...спи тай гугля1:)
У цих працях викладено належну суспільсьтвознавчу парадигму, без якої міркувати про податки – злочин!
LYCIV_OLGA _ 27.08.2015 14:11
IP: 109.251.42.---
(закінчення)
Тобто влада сподівається не тільки на 226 "голосів" 31-го серпня, та на 300 – під час наступної сесії, но и вочевидь розраховує на те/впевнена, що навкруги тільки ті, хто легко "поведеться" на її дешеву маніпулятивну риторику! А отже/тобто – влада всіх нас не поважає і тримає за ідіотів. Мені чиясь повага – не потрібна, але завжди вкрай неприємно, коли хтось вважає тебе дурнішім самого себе/розумово відсталим, і тому хоче не допомогти/пояснити тобі, а прагне – обдурити та використати... Або й того гірше, ... щиро вірить у те, що каже, і сам є ідіотом!

Пропоную для ознайомлення: Елена Трибушная "Все будет Донбасс. Что знают и чего боятся те, кто отказался голосовать за "особый статус"" (Новое время); Юрий Романенко "Бритва Меркель: как Украину загоняют в финальный коллапс" (unitpost)
LYCIV_OLGA _ 27.08.2015 14:09
IP: 109.251.42.---
З урахуванням всього того, що трапилось за останні півтори року/під час володарювання чергової олігархічної/антинародної ОПГ/банди/мафії "миздобулів" – ЗВЕРТАТИСЬ ДО МІНІСТЕРСТВА ФІНАНСІВ – БЕЗМЕЖНО НАЇВНО/МАРНО! Цілі/прагнення Мінфіну і "VoxUkraine" – принципово протилежні!

Та й взагалі – зараз владу турбує зовсім інше. Вона – завжди зайнята втіленням в життя цинічної приказки про те, що ""Разводить" хохлов – гораздо легче, чем лохов", а саме зараз – розвішуванням ХУЦПИ на вухах всіх про безальтернатівність "Мінських домовленостей"/цілковиту безпечність включення в Конституцію положення про "особливий статус" "окремих районів" Донбасу.

Наприклад: 21.08.15.""Тайная вечеря" с Порошенко: "Говорили много, но трудно сказать, что договорились о чем-то конкретном..."" та "Президент VS интеллигенция: а есть ли поддержка?" (обидві – на iamir.info);26.08.15."Порошенко три часа общался с представителями общественных организаций про конституционную реформу" (Цензор нет)
(див.закінчення)
ryaboshlyk _ 26.08.2015 20:36
IP: 193.161.14.---
"...податки повинні збиратися з тих товарів і послуг, попит і пропозиція яких нееластичні"!
Отже, давайте ще пару років виміряти оту еластичність. І це тоді коли такий "товар" як житло все ще оподатковується з голого квадратного метра, а не з вартості як у всьому світі. Без таких найелементарніших речей реформа залишається науковоподбною балаканиною. А якщо ще врахувати що у всьому світі податок на майно йде до місцевих бюджетів, то і повноваження місцевого самоврядування залишаються без матеріального підкріплення. Тут нова влада нічим не відрізняється від усіх попередніх. От вам і "политичне питання" – егоістичні матеріальні інтереси вирішують все.
Про яке обговорення з експертами, "що користуються повагою", якщо влада і без експертів цілком свідома, що ПДВ-рахунки душать виробництво. Відмовляючись від нормального оподаткування, владі нічого не залишається як вигадувати всіляки збочення. Для цього достатньо валити все на війну як яник валив на глобальну кризу.
Індра _ 26.08.2015 20:29
IP: 94.76.81.---
Щоб звертатися з такою заявою до уряду, то треба його мати. В України вже давно уряд скасовано і введено кабінет міністрів. Міністерка фінансів і її фінансисти діють самостійно в рамках комуно-совквої моделі, яка не передбачає дорадчих кроків з фахівцями та всією українською громадою. Міністерство фінансів не бере до уваги думки науковців в сфері фінансів і економіки тому, що за їхнім розумінням наукова сфера – це ось таке, як дитячі забавки тільки в середовищі дорослих. Крім того, як ви, науковці, будете їм радити вивозити бабло в офшори? У важ же немає схеми дій, бодай однієї. Ви ж профани в такого роду справах. То чому ви суєтеся з вашими листами до Міністерства??
mihaylenco _ 26.08.2015 19:17
IP: 82.207.104.---
Податкова реформа повинна початися зі скорочення обсягу документообігу. Зменшення контрольних точок. Зменшення кількості показників. Як наслідок – зменшення кількості первинних документів, і армії тих, хто їх опрацьовує. Це потягне за собою спрощення, та прозорість всіх процедур. Зменшення армії бюрократів негайно опускає статус чиновників, задіяних в усьому бюрократичному процесі.

У випадку України, не існує рецептів порятунку без скорочення трафіку бюрократичних даних щонайменше на порядок.
САНДРО _ 26.08.2015 19:01
IP: 82.193.99.---
Как говорится- лучше быть богатым и здоровым, чем бедным и больным.
Так и у нас в Украине.
Безусловно призыв экспертного сообщества логичен и желателен для выполнения.
Но...
Что у нас обсуждается с экспертным обществом?
Может это не видно, но трудно назвать что-либо, начиная от Конституции и кончая переименованием городов и улиц.
Тем не менее, призыв актуален.
Удачи и результата.Положительного.
Aтака Путіна1168 Україна та Європа1021 Корупція1256 тітушки14 Уряд реформ371
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter