Сергій Оксаніч Президент компанії КІНТО

25 років без Моісея. Частина ІІ

28 вересня 2016, 12:23

В попередній частині йшлося про таке: зовнішні ознаки успішності країн; продуктивність суспільної довіри; кореляція понять "довіри" та "успішності"; податкова система як індикатор відносин довіри в суспільстві.

Вже декілька сторіч, а особливо починаючи від Адама Сміта, питання творення багатства народів були у постійному фокусі всіх видатних економістів. За цей час створено достатньо теорій, в яких обґрунтовується залежність успішності чи неуспішності країни від географічного положення чи кліматичних умов. Або навпаки, від культурно-релігійних традицій чи освітнього рівня населення. Для даного тексту я використаю ідеї та термінологію всесвітньо-відомих вчених Д.Аджемоглу та Д.Робінсона, авторів бестселера "Чому нації занепадають" (рекомендую всім прочитати). Вони розробили теорію функціонування екстрактивних та інклюзивних економічних і політичних інститутів. На їх думку ключове значення для процвітання чи занепаду нації мають інститути, все інше – похідне.

Відповідно до їх теорії, політичні інститути первинні, вони визначають, хто володіє владою в суспільстві, та в яких цілях ця влада використовується. Якщо влада зосереджена вузьким колом та необмежена, то вона базується на так званих екстрактивних політичних і похідних від них економічних інститутах. Таким чином, функцією влади є отримування великих прибутків за рахунок решти суспільства.

Так звані інклюзивні політичні інститути передбачають плюралістичний спосіб розподілу політичної влади та певну централізацію, щоб гарантувати верховенство права та діяльність інклюзивних економічних інститутів. Саме вони підтримують права власності, створюють рівне ігрове поле, заохочують до інвестування в нові технології й знання.

Стійкий економічний розвиток можливий тільки при постійних творчих деструкціях, тобто постійних інноваційних змінах в економіці та за відповідної дестабілізації існуючих владних сил в політиці. Для інклюзивних інститутів творча деструкція – це завжди політична турбулентність, яка вимагає відповідних інституційних змін через демократичні процеси. Але це єдина гарантія стійкого процвітання.

Натомість, для еліт, що утримують екстрактивні інститути, творча деструкція сприймається, в першу чергу, як можливість втратити владу. А це ризик залишитися без уже звичних надприбутків. Відповідно, вони всі свої накопичені економічні та політичні ресурси направляють на заходи, що унеможливлюють творчу деструкцію, інновації та, зрештою, розвиток. Суспільство під таким керівництвом прямує до деградації та політичної нестабільності.

Одним із яскравих прикладів "процвітання" екстрактивних інститутів є Російська Федерація. Вся її зовнішня агресивна політика є лише намаганнями правлячої верхівки утриматися будь за що при владі. Без змін у політичній парадигмі країна приречена на стагнацію та руйнацію. Питання стосується лише часу: як швидко відбуватимуться процеси.

Тепер щодо України. Тут є і погана, і добра "новина". Погана в тому, що Україна залишається типовим прикладом існування порочного кола політичних та економічних екстрактивних інститутів. Добра в тому, що ми вже 25 років робимо спроби перейти від екстрактивних до інклюзивних інститутів, і вся кривавість останніх трьох років тільки свідчить, про те, що ми як ніколи близькі до бажаного результату.

В наступній частині про таке: втрата історичного шансу України в 90-х; перемога екстрактивних інститутів над інклюзивними; тяжба Пінчук-Коломойський як ілюстрація до історії про те, з "чого зроблений олігарх".

powered by lun.ua
Коментарі — 7
Doroshenko Vlad _ 29.09.2016 13:45
IP: 93.72.70.---
Кроха гражданин к телевизору пришел, и спросила кроха – что такое хорошо, что такое плохо. А на него – помои незграбной гибридной войны собственного олигархо-чиновничьего мозгозапудривания. Как молодцы безустанно ловят стяжателей, а число их не уменьшается и посадок нет, но проживание твое тихо дорожает. Единственное "хорошо" – это 3% роста экономики и будет тебе субсидия. Самая большая тайна для крохи (как у мальчиша-кибальчиша военная тайна, добавлю – гибридной войны), это из Мойсеевой темы – что такое национальная идея, что такое слава країни, что такое служить народу, смысл существования державы (как изменить ее изнутри или снаружи), почему нас обогнали польши-кореи, в свое время отстающие от нас, и как их догнать, надо ли изучать смыслы, понятие совести, участвовать в гонке технологий и образования тощо
Микола Миколайчук _ 29.09.2016 08:59
IP: 91.124.26.---
Екстрактивний, інклюзивний, деструкція, інновація – це такі новомодні введені в українську мову слова, які так підкреслюють інтелектуальність та науковість людини...
hrim _ 28.09.2016 17:38
IP: 193.93.217.---
АВТОР рекомендує книгу (бестселер):
Дарон Аджемоглу, Джеймс Робінсон. Чому нації занепадають (пер. з англ.). – К.: Наш Формат, 2016. – 472 с.

Досить доступно написана та дає відповідь на багато "українських" питань, що спричинили до економічної руїни.
Doroshenko Vlad _ 28.09.2016 17:05
IP: 93.72.70.---
Автор-экономист,
расскажите,
в Панаме тоже строят народ в очереди на субсидии?
Или это наше национальное изобретение правящих блока панамских патриотов и камикадзе-фронтовиков = повышать налоги здесь + собранные налоги отмывать-казнокрадствовать + отправлять миллиарды в низконалоговую Панаму = очереди местных неимущих за субсидиями и непомерные тарифы?
Logic2009 _ 28.09.2016 16:30
IP: 91.196.177.---
СЕМИЖОПОВ (фашистский ник на итальянском Petrus Hispanus) – НАЦИСТСКАЯ СКОТИНА
Больной как Гитлер комплексом неполноценности ублюдок делит людей не по уму,
а по крови.

==================================================
Был во времена Петра Первого купец по фамилии СЕМИЖОПОВ.
Фамилия стала поводом для шуток над онным, и он решил поменять.
Подал прошение царю дабы тот позволил изменить на более
благозвучную.
Пётр наложил резолюцию:
"Просьбу удовлетворить, повелеваю уменьшить до трёх".
Купец почёл за издевательство, и менять не стал.
=====================================================
Потомка этого купца Вову Семижопова отправил пигмей Путлер гадить на УП.
Тупая безмозглая невежда гадит текстами не имеющими
ни малейшего отношения к темам блогов.
СЕМИЖОПОВ, ПОДАВИСЬ ЗАРАБОТКОМ.
ВСЮ НОЧЬ СКОТИНЕ БУДУТ СНИТЬСЯ УБИТЫЕ В ДОНБАССЕ
КРОВОЖАДНЫМ ПИГМЕЕМ ПУТЛЕРОМ.
КРОВЬ НА ТВОИХ РУКАХ, КОТОРЫМИ БЕРЁШЬ 30 СРЕБРЕНИКОВ.
Alexandr Katrulin _ 28.09.2016 13:51
IP: 37.115.91.---
Без идола Путина и сдесь не обошлось!
a_mel _ 28.09.2016 13:36
IP: 80.91.163.---
нам би ще побільше самодисципліни, організованості та розуміння і бажання єдності – взагалі було б неоціненно!
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter