Валерій Пекар Співзасновник Громадянської Платформи Нова Країна

Новий набір на державну службу – що це і навіщо?

16 серпня 2017, 11:42

Оскільки зараз через різні медіа пішла хвиля публікацій про набір нових людей на держслужбу (так звані "фахівці з питань реформ"), і я бачу в коментарях багато здивувань і запитань, то спробую все викласти систематично.

1. Всі вірять, що ключ до реформ – політична воля. Це правда лише частково. Досить часто політична воля є, а проблеми в іншому – нема людей, які б це робили. Execution – наше слабке місце.

2. Кожен керівник, якому доводилося робити хоч якісь організаційні трансформації, знає: ключовий елемент і запорука успіху – це агенти змін. Яка б у вас не була політична воля, без рук нічого не зробити.

3. Ось чому в урядових структурах мають з'явитися нові люди, причому їх мусить бути багато (може, хтось пам'ятає, як я писав про "атаку важкої бригади"). Так звані "фахівці з питань реформ" – це і є агенти змін.

4. Держава як роботодавець сьогодні не може таких людей залучити. Зарплата – перша, але не єдина проблема. Немає довіри до держави як роботодавця, ніхто не хоче працювати там, де бюрократія, корупція, безвідповідальність, неможливість щось змінити.

5. Але є ще й інший бік проблеми. Наш уряд по суті є постколоніальним: це означає, що він здебільшого традиційно займається тими функціями, які дісталися йому в спадщину від Ради міністрів УРСР. Ключові урядові процеси – аналіз, розробка та впровадження державної політики (хоча коректніше говорити "публічних політик", але цей термін ще не всім знайомий) – були вилучені з функціоналу Уряду, цим займалися в Москві (і навіть не в Раді міністрів СРСР). Так і залишилося дотепер, натомість міністерства перевантажені тим, чим вони не мають займатися взагалі: управління державною власністю, адмінпослуги фізичним та юридичним особам, інспектування тощо. Подекуди за останні два роки інстальовані нові процеси, але це радше виключення.

6. Ми знаємо, що нормально працюють лише ті підрозділи урядових структур, які створені з нуля. Лише в такому випадку можна поєднати нових людей, нові структури і нові процеси. Насичення старих структур новими людьми дасть не більше ефекту, ніж переливання старих людей до нових структур.

7. Саме тому проблема має комплексне рішення: у міністерствах створюються нові підрозділи (вони отримали назву директоратів, щоб відрізняти їх від старих департаментів), які будуть займатися виключно аналізом, розробкою і впровадженням державної політики (ще раз напишу "публічних політик", щоб ви звикли до цього вислову). Туди будуть найматися виключно на основі відкритих конкурсів нові люди з новими повноваженнями для виконання нової роботи за новими правилами. Зарплати також будуть нові (50-70 тисяч гривень до оподаткування), а найперше – нові цінності.

8. Фактично у кожному міністерстві створиться невеличка "теплиця", де буде вирощуватися майбутнє міністерство, а решта функцій поступово скорочуватиметься. Нові люди в першу чергу мають змінити самі міністерства, налагодити нові процеси, принести нову культуру.

9. Ще раз підкреслю, що нові люди будуть набиратися виключно на відкритих конкурсах, у тому числі за участю експертів з ЄС та під контролем громадськості.

10. Звичайно, одночасно будуть впроваджуватися сучасні HR-підходи (профілі компетенцій, щорічне оцінювання, постійне навчання і так далі).

11. Фактично, основна робота нових людей полягатиме у тому, щоб розробити і впровадити реформи. Я свідомий того, що це слово вже набуло негативних конотацій. Але так чи інакше, країну треба змінювати, хоч би яким словом ви назвали цей процес. І для цього потрібні кваліфіковані і мотивовані люди з відповідними повноваженнями. Хто знає інший спосіб, хай розкаже.

12. Кажуть, що старі держслужбовці будуть ненавидіти нових, що мають вищу зарплату. Можливо. Але ніщо не заважає чинним держслужбовцям подаватися на відкриті конкурси. Ти спроможний? Доведи це і насолоджуйся зарплатою, статусом і повноваженнями. Неспроможний? Продовжуй виконувати простішу роботу (якийсь обсяг її завжди буде) чи шукай щастя на ринку праці.

13. Кажуть, що нові люди попадуть під керівництво старих корупціонерів. По-перше, керівники директоратів входять в число фахівців з питань реформ, тож вони всі будуть набрані за відкритими конкурсами, і у мене є сподівання, що на ці нечисленні посади з великими повноваженнями і зарплатами та потенційно великою славою буде високий конкурс. По-друге, корупція якраз зосереджена в тих функціях міністерств, які вони виконують нині, а не мали би: управління держвласністю, адмінпослуги, інспекції тощо.

14. Цей процес в цілому досить тривалий, але нарешті є всі передумови для старту (нагадаю, лише на прийняття базового закону про державну службу був витрачений весь 2015 рік). Перша хвиля (10 міністерств) піде вже цієї осені.

15. Ми не можемо змінити країну силами старого уряду, так само як неможливо це зробити силами одних лише волонтерів чи іноземних експертів. Виклики, що стоять перед Україною, потребують, щоб ми мали уряд, який відповідає сучасним зразкам: професійний, компактний, заточений на зміни. А ми поки що навіть до новацій Бісмарка не дісталися, не кажучи вже про кращі практики ХХІ сторіччя.

Слідкуйте за новинами. Можливо, саме ви завтра будете потрібні.

powered by lun.ua
Коментарі — 70
poznan _ 04.09.2017 17:10
IP: 35.185.1.---
Какие конкурсы, Вы верите, что в этой стране можна проводить конкурсы. Пример, по мне, прошёл тесты на отлично, второй письменный экзамен, собеседование не прошёл, при чем вопросы не задавались, был монолог председателя.Через месяц, прошёл тесты, второй экзамен, собеседование прошёл, та самая комиссия. Что же произошло за месяц? У меня знания выросли или опыт работы? Просто был звонок. Но, спецпроверку так и не сделали, прислали назад тупо документы без объяснений.
Валерій Стеців _ 21.08.2017 14:07
IP: 35.190.198.---
Пане Валерію!
Такі речі потрібно робити паралельно не тільки " з низу " а і "з гори". Розробити реформу це одне а впровадити її це зовсім інше. Для росту паростків в "теплиці" потрібені – "компоненти" в особі професіоналів с досвідом. Інакше ці паростки не дадуть плодів.
Anatol Zubenko _ 19.08.2017 10:43
IP: 35.190.219.---
Georg Savchenkov:
Елена Величко:
Georg Savchenkov:
Согнать некоторых человечков – это еще не реформа, но именно эти человечки делают псевдовещи. И НЕ ДАЮТ другим делать. Вместо работы надо бороться с агрессивными человечками, более того, брюхатыми типа коллекторов тупарями..., которые портят все, гнобят и обесценивают все правильное, делают "схемотехнику",чтобы себе бабла нагнать. Так что убрать человечков еще не реформа, но уже многое.
Дело в том, что на Украине практически никто не знает как делаются на самом деле реформы, но зато все друг друга обвиняют в их саботаже.
это приведёт к повторению методов борьбы власти с оппозицией 39 года в СССР.
Вот когда ты трезвый, то оцениваешь ситуацию нормально, а как выпьешь-ну дурак дураком...
Елена Величко _ 18.08.2017 21:13
IP: 178.93.136.---
Georg Savchenkov:
Согнать некоторых человечков – это еще не реформа, но именно эти человечки делают псевдовещи. И НЕ ДАЮТ другим делать. Вместо работы надо бороться с агрессивными человечками, более того, брюхатыми типа коллекторов тупарями..., которые портят все, гнобят и обесценивают все правильное, делают "схемотехнику",чтобы себе бабла нагнать. Так что убрать человечков еще не реформа, но уже многое.
Елена Величко _ 18.08.2017 18:24
IP: 178.93.136.---
Реформи державної служби. На мою думку в нас усі так звані "реХформи" допоки нічого путнього не зробили, бо сутність замінили формою. А в чому пане Пекар сутність? Яка ціль? Ще з початку 90-х під прикриттям "роблення капіталізму" – "зкомуніздили (термін одного коментаря) " геть усе у державі на користь не самих гарних представників та зруйнували майже все, ввели брехню та оману, майже рабство.
Тому треба ПОЧИНАТИ СПОЧАТКУ. У чому СУТНІСТЬ реформ,пане ПЕКАР? Яка ціль? Які методи? Який повинен бути результат?
Mike_Kharkov _ 18.08.2017 16:34
IP: 46.118.250.---
Spirito:
Люди вже так зубожіли від реформ,що зменшили видатки на підтримку армії та
масово їдуть шукати роботи в інших країнах.
Згідно соцопитувань,страх перед підвищенням цін – на першому місці.)
.
А ЗСУ потрібні системи наведення вогню... Потрібна реформа промисловості до потреб фронту – захисту від російської військової агресії і гібридної війни.
Тут щось з логікою не так, не здається?
Можна зібрати калейдоскоп зі шматочків: рос. агресія, майдан, влада, зубожіння людей, "все для фронта", Європа... Тут можна побудувати логічні ланцюги, що будуть різно направлені. За смаком. Політичним.
А тим часом українці продовжують стріляти в українців, бо що б там на вуха не вішали, а на лінії зіткнення так воно і є. І множать ненависть.
Mike Naplekov _ 17.08.2017 19:42
IP: 35.195.231.---
Кстати, почему нет "Execution", есть у нас эти "агенты змін". Вон агент Антон Геращенко с помпой презентовал "зміни" – система идентификации преступников. Суды уже не нужны, достаточно пожертвований группы украинцев и "преступник" готов. Вот неплохой пример на кого работают агенты. Мало кого уже интересует содержательная часть слова "преступник", все уже давно привыкли что мнение, отличающееся от мнения "группы украинцев", т.е. власти, явное преступление.
Mike_Kharkov _ 17.08.2017 11:38
IP: 46.118.250.---
Serhii Syrotenko:
Нарешті з'являються перші практичні кроки для реформи держслужби...
До чого до чого кроки?
перше і найважливіше питання стосується персональної відповідальності. Українці мають знати, ХТО розробив і ХТО візьме відповідальність за реалізацію цієї надважливої реформи. Потрібні прізвища. Вони вже відомі?
Саме так. Але відповідальність без прав то пусте.
От і виходить, що потрібна людина (група) з правами адміна, яка анонсує, роз'яснить та впровадить під власну відповідальність нові правила життя.
А маємо що? маємо спробу грошима купувати частину держапарату. Під які цілі, які методи, на кого вони працюватимуть? здається очевидним – на того, хто дає гроші, на того, хто у тіні.
А нам пропонується тільки вірити у чесність намірів невідомо кого. Вчергове.
Елена Величко _ 17.08.2017 11:37
IP: 178.93.136.---
RABFAK:
Serhii Syrotenko:
Потрібні прізвища. Вони вже відомі?
Вони вже трупи.

У Києві перевищено рівень
- діоксид азоту – 3,5-4,25 ГДК с.д. (гранично допустима середньодобова концентрація – 0,04)
в 100 разів

- формальдегіду – 1,3-4 ГДК с.д. (гранично допустима середньодобова концентрація 0,003)
в 1000 разів
Хм...
Anatol Zubenko _ 17.08.2017 08:27
IP: 94.153.158.---
RABFAK:
Anatol Zubenko:
прізвища кураторів з комінтерну в часи веймарсь
кого більшовицького заколоту.) І те що саме Сталін дав вказівку товріщам перед виборами 1933 р.
теж не вигадки.
Не, тут ты вообще запутался...
Мужик правду говорит.
В последниє пару лет із архівов витащілі такіє материали, волоса дибом.
ето очень актуально, так как коммі в штатах снова рвутся к власти, рабин комуніст 90-летний Берня Сандерс кумир молодьожі патаму шо пообещал ім бесплатное образованіє. бьйот Трампа в опросах.

немецкіє коммі всех левих кроме ніх щіталі соціал фашістамі, отказались с ними сотруднічать і прівели Гітлера к власті.
Фашисты и нацисты это это не одно и тоже...Если уж чесно, то мы все хотим быть фашистами, использовать весь производственный потенциал во благо страны, хотим чтобы наш частный труд имел общественное признание, и национальность здесь не при чем...не надо все в кучу...
RABFAK _ 16.08.2017 23:23
IP: 35.195.10.---
Serhii Syrotenko:
Потрібні прізвища. Вони вже відомі?
Вони вже трупи.

У Києві перевищено рівень
- діоксид азоту – 3,5-4,25 ГДК с.д. (гранично допустима середньодобова концентрація – 0,04)
в 100 разів

- формальдегіду – 1,3-4 ГДК с.д. (гранично допустима середньодобова концентрація 0,003)
в 1000 разів
Serhii Syrotenko _ 16.08.2017 23:14
IP: 93.72.157.---
Нарешті з'являються перші практичні кроки для реформи держслужби. Будемо сподіватися, ті реформатори,які придумали, як створити багато реформаторів дуже добре продумали усі деталі. Бо після прочитання тексту з'явилося ще більше запитань. Головний ризик будь-якої реформи у тому, що вона не дасть результату і цим дискредитує цілі, заради яких вона започатковувалася. Тому перше і найважливіше питання стосується персональної відповідальності. Українці мають знати, ХТО розробив і ХТО візьме відповідальність за реалізацію цієї надважливої реформи. Потрібні прізвища. Вони вже відомі?
RABFAK _ 16.08.2017 22:52
IP: 35.184.67.---
Борис Беккер:
RABFAK:
Так вы, нац_ык доморощенный, оказывается антифашист?
Ржунимагу.
сделай перевод дурік.
ето дорожная карта к власті...
RABFAK _ 16.08.2017 22:50
IP: 35.188.153.---
кто не понял.
немецкіє коммі по указке Сталіна і Комінтерна боролісь насмерть с "соціал фашістамі" – то есть со всемі кто не коммі/
ну а Гітлер спокойно создал с німі кааліцію і легально стал премьром.

не напомінаєт лі вам кое што...?

суку на гіляку...!!!
Orest Jj _ 16.08.2017 22:45
IP: 77.52.127.---
...Януковичу мешали жить "казлы", а Порошенко – "хомячки"
Дмитрий Гнап.
...Диктофоны, телефоны и даже часы мы сдали охране АП. Порошенко был сдержанным и взвешенным, пока мы обсуждали ход расследования убийства Павла. Когда же дело дошло до вопросов о коррупции, президент сорвался на свой фирменный фальцет:
- А что не так, Дмитрий, в борьбе с коррупцией? Что тебе не нравится? Мы запустили электронное декларирование!
- Это действительно замечательный результат – говорю – но работники СБУ и часть прокуроров уже выведены из-под его действия.
- Потому что закон об электронном декларировании надо было менять – ответил эмоционально Порошенко – Его написали иностранцы вместе с нашими хомячками. Иностранцы поехали, а эти хомячки остались!
- Простите – говорю – это кого вы имеете в виду под "хомячками"?
- Не важно...- вдруг запнулся президент, переведя разговор на другое.

Итак, "хомячки" мешают жить нынешнему...
Борис Беккер _ 16.08.2017 22:45
IP: 35.189.208.---
RABFAK:
Так вы, нац_ык доморощенный, оказывается антифашист?
Ржунимагу.
RABFAK _ 16.08.2017 22:41
IP: 35.190.198.---
Борис Беккер:
"social fascism" не пройдьот...!!!

фашізм прошол на ура...

спасіба Ернст Тельман...

город Тельманово на Данбасе будет вечно тебя помніть...
RABFAK _ 16.08.2017 22:38
IP: 35.189.249.---
Wrong enemy.
KPD wrongly identified its enemy. Its members were told to focus their efforts on "untiring daily exposure of the shameless, treacherous role of the SPD..."

Trotsky and his German supporters pleaded in vain with the Communists to concentrate their efforts on the key issues of the moment, above all the threat of Nazism: "Denying this threat, belittling it, failing to take it seriously is the greatest crime that can be committed today." Instead of the ridiculous accusation that the foremost enemy was "social fascism", he called on the Communists to say the following to the Socialists: "The policies of our parties are irreconcilably opposed, but if the fascists come tonight to your organisation's hall, we will come running, arms in hand, to help you. Will you promise us that if our organisation is threatened you will rush to our aid?"
RABFAK _ 16.08.2017 22:35
IP: 35.190.198.---
Борис Беккер:
This was a disastrous distraction from the real issues of the time – the economic crisis and the threat of fascism – and opened up a division in the forces of the left from which it would not recover. The result was that the most powerful labour movement in the world was in turmoil and Hitler rose to power virtually unopposed.
The notion that either the leaders, or the mass of workers who made up the base of the Socialist Party were "1,000 times worse" than Hitler, Himmler, Goebbels or Göring, was preposterous. That approach is so thoroughly discredited that no sensible person would draw a direct comparison between the Labour Party and the BNP or conclude that the former was more of a fascist threat. However, the nature of the mistake itself is worth discussing.
Volobymyr Sill _ 16.08.2017 22:32
IP: 95.135.120.---
Тобто, Гройсман завжає Петі проводити реформи...??!! І голова СБУ саботує рішення президента???? Ааа!!! Та ще й генпрокурор, чи то пак, генеральний кум ніяк не слухається Петі??? Ну чихають вони на його політичну волю до реформ??? Пекаре, ідіть в пекарню і працюйте!!!
RABFAK _ 16.08.2017 22:32
IP: 35.190.219.---
Борис Беккер:
Effective opposition to the rise of the Nazis would therefore depend on the strategy pursued by the Communist Party. Tragically it was at this time that the party adopted what was called the "Third Period" line. At the very time when the crisis of capitalism was destroying the lives of millions and Hitler's Nazis were making huge electoral gains (rising from 2.6 percent of the vote in 1928 to 37.4 percent in 1932) the KPD concentrated its attention on attacking another part of the left. It made preposterous accusations against the socialists, accusing them of being "social fascists" and "1,000 times worse than an open fascist dictatorship".
Михаил Хант _ 16.08.2017 22:26
IP: 94.248.11.---
ідея непогана, але зразу преречина на консервацію, так як аналітить буде обмежене коло осіб в закритому офісі, знову фантастичних збоченців з п'ятьма оксфордами понабирають філософствовать про город майбутнього. краще б на 10 мільярдів державний бізнес-акселератор заснували.
Борис Беккер _ 16.08.2017 22:23
IP: 35.189.215.---
Andrey Kononenko:
Борис Беккер:
Ну так майдан – это был мой проект, моя идея. Да, прекрасное событие. А власть и до майдана меня не устраивала, и после, и я её тут ежедневно критикую. И мнение по поводу России было моим, а не чьим-то.
А ты погавкиваешь на власть потому, что как ты сам признался, ты не считаешь её властью.:) Вот если бы чинно и благородно к власти пришёл Гитлер или Сталин или Моторолла, вот тогда бы ты прогибался и выслуживался.
1.Майдан, говоришь, – это был твой проект? Вспомнился монолог Г. Хазанова, где он от имени одного придурка говорит: "Я – секретный физик. Закон Кулона слышала? Моя работа".
2.То, что нынешняя власть, с моей точки зрения, не вполне легитимна – это да. Но ее категорическим противником я выступаю не поэтому, а потому, что эта власть ведет Украину к катастрофе.
Andrey Kononenko _ 16.08.2017 22:14
IP: 188.163.73.---
Andrey Kononenko:
Ну так майдан – это был мой проект, моя идея.
Чтобы тупицы не додалбывались, поясню: я был горячим идейным сторонником этого явления и продолжаю разъяснять остальным, насколько это было правильно и неизбежно.
Orest Jj _ 16.08.2017 22:11
IP: 77.52.127.---
Anatol Zubenko:
Orest Jj:
Andrey Kononenko:
...А вы знаете, что самый удачливый "еврореформатор" у нас – это Ахметов...
Не вышло у него с Витей Шапкокрадом "Донбасс форева", так он с Петей Шоколадом "Роттердам +" замутил.

...Блокирующий пакет "ДТЭК Донецкоблэнерго" выкупила группа СКМ Ахметова. Фонд государственного имущества Украины на аукционе 16 августа реализовал блокирующий пакет акций ПАО "ДТЭК Донецкоблэнерго" в размере 25% по стартовой цене 143,8 млн грн,
Но все равно- Юлька виновата...
а кто ж еще.
Как – никак 12 лет вжэ топ агент Кремля...
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter