Валерій Пекар Співзасновник Громадянської Платформи Нова Країна

Новий набір на державну службу – що це і навіщо?

16 серпня 2017, 11:42

Оскільки зараз через різні медіа пішла хвиля публікацій про набір нових людей на держслужбу (так звані "фахівці з питань реформ"), і я бачу в коментарях багато здивувань і запитань, то спробую все викласти систематично.

1. Всі вірять, що ключ до реформ – політична воля. Це правда лише частково. Досить часто політична воля є, а проблеми в іншому – нема людей, які б це робили. Execution – наше слабке місце.

2. Кожен керівник, якому доводилося робити хоч якісь організаційні трансформації, знає: ключовий елемент і запорука успіху – це агенти змін. Яка б у вас не була політична воля, без рук нічого не зробити.

3. Ось чому в урядових структурах мають з'явитися нові люди, причому їх мусить бути багато (може, хтось пам'ятає, як я писав про "атаку важкої бригади"). Так звані "фахівці з питань реформ" – це і є агенти змін.

4. Держава як роботодавець сьогодні не може таких людей залучити. Зарплата – перша, але не єдина проблема. Немає довіри до держави як роботодавця, ніхто не хоче працювати там, де бюрократія, корупція, безвідповідальність, неможливість щось змінити.

5. Але є ще й інший бік проблеми. Наш уряд по суті є постколоніальним: це означає, що він здебільшого традиційно займається тими функціями, які дісталися йому в спадщину від Ради міністрів УРСР. Ключові урядові процеси – аналіз, розробка та впровадження державної політики (хоча коректніше говорити "публічних політик", але цей термін ще не всім знайомий) – були вилучені з функціоналу Уряду, цим займалися в Москві (і навіть не в Раді міністрів СРСР). Так і залишилося дотепер, натомість міністерства перевантажені тим, чим вони не мають займатися взагалі: управління державною власністю, адмінпослуги фізичним та юридичним особам, інспектування тощо. Подекуди за останні два роки інстальовані нові процеси, але це радше виключення.

6. Ми знаємо, що нормально працюють лише ті підрозділи урядових структур, які створені з нуля. Лише в такому випадку можна поєднати нових людей, нові структури і нові процеси. Насичення старих структур новими людьми дасть не більше ефекту, ніж переливання старих людей до нових структур.

7. Саме тому проблема має комплексне рішення: у міністерствах створюються нові підрозділи (вони отримали назву директоратів, щоб відрізняти їх від старих департаментів), які будуть займатися виключно аналізом, розробкою і впровадженням державної політики (ще раз напишу "публічних політик", щоб ви звикли до цього вислову). Туди будуть найматися виключно на основі відкритих конкурсів нові люди з новими повноваженнями для виконання нової роботи за новими правилами. Зарплати також будуть нові (50-70 тисяч гривень до оподаткування), а найперше – нові цінності.

8. Фактично у кожному міністерстві створиться невеличка "теплиця", де буде вирощуватися майбутнє міністерство, а решта функцій поступово скорочуватиметься. Нові люди в першу чергу мають змінити самі міністерства, налагодити нові процеси, принести нову культуру.

9. Ще раз підкреслю, що нові люди будуть набиратися виключно на відкритих конкурсах, у тому числі за участю експертів з ЄС та під контролем громадськості.

10. Звичайно, одночасно будуть впроваджуватися сучасні HR-підходи (профілі компетенцій, щорічне оцінювання, постійне навчання і так далі).

11. Фактично, основна робота нових людей полягатиме у тому, щоб розробити і впровадити реформи. Я свідомий того, що це слово вже набуло негативних конотацій. Але так чи інакше, країну треба змінювати, хоч би яким словом ви назвали цей процес. І для цього потрібні кваліфіковані і мотивовані люди з відповідними повноваженнями. Хто знає інший спосіб, хай розкаже.

12. Кажуть, що старі держслужбовці будуть ненавидіти нових, що мають вищу зарплату. Можливо. Але ніщо не заважає чинним держслужбовцям подаватися на відкриті конкурси. Ти спроможний? Доведи це і насолоджуйся зарплатою, статусом і повноваженнями. Неспроможний? Продовжуй виконувати простішу роботу (якийсь обсяг її завжди буде) чи шукай щастя на ринку праці.

13. Кажуть, що нові люди попадуть під керівництво старих корупціонерів. По-перше, керівники директоратів входять в число фахівців з питань реформ, тож вони всі будуть набрані за відкритими конкурсами, і у мене є сподівання, що на ці нечисленні посади з великими повноваженнями і зарплатами та потенційно великою славою буде високий конкурс. По-друге, корупція якраз зосереджена в тих функціях міністерств, які вони виконують нині, а не мали би: управління держвласністю, адмінпослуги, інспекції тощо.

14. Цей процес в цілому досить тривалий, але нарешті є всі передумови для старту (нагадаю, лише на прийняття базового закону про державну службу був витрачений весь 2015 рік). Перша хвиля (10 міністерств) піде вже цієї осені.

15. Ми не можемо змінити країну силами старого уряду, так само як неможливо це зробити силами одних лише волонтерів чи іноземних експертів. Виклики, що стоять перед Україною, потребують, щоб ми мали уряд, який відповідає сучасним зразкам: професійний, компактний, заточений на зміни. А ми поки що навіть до новацій Бісмарка не дісталися, не кажучи вже про кращі практики ХХІ сторіччя.

Слідкуйте за новинами. Можливо, саме ви завтра будете потрібні.

Загрузка...
Коментарі — 81
Andrey Kononenko _ 16.08.2017 18:58
IP: 188.163.73.---
Orest Jj:
третья часть – в директоратах и во власти
нет такого
Orest Jj _ 16.08.2017 18:20
IP: 77.52.52.---
половина страны пенсионеры, третья часть – в директоратах и во власти, третья часть кормит и пенсионеров и директорат. и власть...
Где брать деньги, Зин?
Andrey Kononenko _ 16.08.2017 18:09
IP: 188.163.73.---
Борис Беккер:
"Ми знаємо, що нормально працюють лише ті підрозділи урядових структур, які створені з нуля".

Знаем, знаем. Например, полиция. За время своего "створэння з нуля" она успела разбить сотни (если не тысячи) новеньких полицейских авто и прославилась, в основном, переводом старушек через дорогу и снятием с деревьев залезших на них котиков, что, конечно, умильно и душеспасительно, но вряд ли так уж огорчительно для преступников.
Тебе ли о преступниках переживать.Ты радовался, когда зек был президентом, а под его зековскую собратию всегда готов был лечь (конформист потому что)
taksist _ 16.08.2017 18:05
IP: 130.180.220.---
допоки порошенко не зустрінеться на майдані з шибеницею нема ніякого сенсу людям йти увладу бо та влада керується не сумлінням а покидьками згори.
Олександр Палій _ 16.08.2017 17:47
IP: 93.74.31.---
Геніально, але треба швидко: "8. Фактично у кожному міністерстві створиться невеличка "теплиця", де буде вирощуватися майбутнє міністерство, а решта функцій поступово скорочуватиметься. Нові люди в першу чергу мають змінити самі міністерства, налагодити нові процеси, принести нову культуру.
9. Ще раз підкреслю, що нові люди будуть набиратися виключно на відкритих конкурсах, у тому числі за участю експертів з ЄС та під контролем громадськості".
Борис Беккер _ 16.08.2017 17:40
IP: 35.195.195.---
"Ми знаємо, що нормально працюють лише ті підрозділи урядових структур, які створені з нуля".

Знаем, знаем. Например, полиция. За время своего "створэння з нуля" она успела разбить сотни (если не тысячи) новеньких полицейских авто и прославилась, в основном, переводом старушек через дорогу и снятием с деревьев залезших на них котиков, что, конечно, умильно и душеспасительно, но вряд ли так уж огорчительно для преступников.
Hosha Kovach _ 16.08.2017 17:32
IP: 193.19.152.---
Чергова маячня та відволікання уваги від нагальних проблем сьогодення. Під соусом "Реформа" нам впарюють міраж під назвою "нова якість держслужби". Ні совісті ні стида. Поїдьте, для початку, в регіони,бажано на рівень району, тоді зрозумієте, що таке держслужба і як /чим живуть держслужбовці. ".насолоджуйся зарплатою, статусом і повноваженнями." З ким ви збираєтесь співпрацювати у реальному житті?, будете один з одним насолоджуватись, чи що?...бо ті, що у вертикалі державної влади знизу, у регіонах,у "полях", при середній з/п 3000 грн. не зрозуміють ні Ваших псевдореформ, ні вашого "насолодження". А це вже зовсім на голову не налазить: "основна робота нових людей полягатиме у тому, щоб розробити і впровадити реформи". І це у структурі ЦОВВ?! На основі чого, яких нормативних актів? Змініть законодавство спочатку. А якщо є грант, то створіть собі приватну інституцію – і пропонуйте тренінги щодо Вашої теми. Почніть з базового рівня-місцевого самоврядування.Там на 70 тис.10-ох підготуєте.
Logic2009 _ 16.08.2017 16:58
IP: 91.196.177.---
Воронежский гитлеровец СЕМИЖОПОВ (ник Georg Savchenkov) – НАЦИСТСКАЯ СКОТИНА
Пошёл вон, безмозглый. Никакой ты не русский. Сам в этом сознался.
==================================================

Был во времена Петра Первого купец по фамилии СЕМИЖОПОВ.
Фамилия стала поводом для шуток над оным, и он решил поменять.
Подал прошение царю дабы тот позволил изменить на более
благозвучную.
Пётр наложил резолюцию:
"Просьбу удовлетворить, повелеваю уменьшить до трёх".
Купец почёл за издевательство, и менять не стал.
=====================================================
Потомка этого купца Вову Семижопова отправил пигмей Путлер гадить на УП.
Тупая безмозглая невежда гадит текстами не имеющими
ни малейшего отношения к темам блогов.
СЕМИЖОПОВ, ПОДАВИСЬ ЗАРАБОТКОМ.
ВСЮ НОЧЬ СКОТИНЕ БУДУТ СНИТЬСЯ УБИТЫЕ В ДОНБАССЕ
КРОВОЖАДНЫМ ПИГМЕЕМ ПУТЛЕРОМ.
КРОВЬ НА ТВОИХ РУКАХ, КОТОРЫМИ БЕРЁШЬ 30 СРЕБРЕНИКОВ.
Dmitriy Chetverikov _ 16.08.2017 16:25
IP: 35.189.208.---
Один вопрос только – зачем нужны те люди, которые сейчас работают в правительстве?
Mike Naplekov _ 16.08.2017 16:25
IP: 46.118.250.---
"9. Ще раз підкреслю, що нові люди будуть набиратися виключно на відкритих конкурсах, у тому числі за участю експертів з ЄС та під контролем громадськості"
==
Ким набиратися? зрозуміло, що "ЄС та громадскість" то є ширма.
Традиційне питання – а судді хто? В феодальній країні реальні зміни можуть йти тільки за залізної волі зверху, бо "громадскість" (громада за Дацюком:)) знаходиться ще у стані феодальної свідомості (а де ж інакше коли в іншому суспільстві громада не жила ніколи). Повинні бути оголошені ключові ідеї, популяризоватися. А тут ми випадково дізнаємось з блогу про такі значущі процеси у країні, які виявляється вже йдуть ініційовані невідомо ким:) Та відомо ким, і відомо навіщо.
.
Змінити щось можна тільки відсторонивши діючу владу, трансформація здається мені іллюзією. Правила життя треба міняти цілком і спочатку.
Spirito _ 16.08.2017 15:13
IP: 93.74.43.---
2...а до питання "суїцидального націоналізму" (згадується у блозі) варто повернутися і попрацювати по темі.
- Під Іловайськом співвідношення сил України й агресора було таким:
особовий склад – 1 до 18; бронетехніка – 1 до 16; артилерія – 1 до15; "Гради" – 1 до 24, -
звіт ГПУ
...в третій декаді серпня 2014 керівництвом ЗС РФ було організовано пряме вторгнення
російських підрозділів на територію Донецької області з одночасним арт. обстрілом позицій
ЗС України з Росії.-
(Можливо,тепер західні партнери спроможуться змінити статус РФ в Нормандському форматі.)
- Мирко Саблич – "Гумконвой" (Когда мы были на войне...)
- Севастополь – город украинской славы, – Руденко
- Підконтрольна Україні територія за рівнем розташована нижче окупованої.Якщо вони закриють шахти,до
нас попливе солона вода з брудом, - гідрогеолог Яковлєв
kren _ 16.08.2017 15:03
IP: 188.0.104.---
Spirito:
Та у нас кругом суцільно реформатори, коли почитати в інтернеті.
Та керівна і спрямовуюча сила західних партнерів,які не ставлять під сумнів жодне своє рішення
стосовно України.
- Віддати Верховний Суд під ФСБ та інші "європейські стандарти" – блог
...на Вашу думку,чому це можливо в Україні і чому напр.в Польщі,Прибалтиці,Чехії...Зах.партньори
і москель так не можуть?
Spirito _ 16.08.2017 14:46
IP: 93.74.43.---
Та у нас кругом суцільно реформатори, коли почитати в інтернеті.
Та керівна і спрямовуюча сила західних партнерів,які не ставлять під сумнів жодне своє рішення
стосовно України.
- Віддати Верховний Суд під ФСБ та інші "європейські стандарти" – блог
kren _ 16.08.2017 14:27
IP: 188.0.104.---
Spirito:
...потрібно переходити на уточнення нашої позиції.
потрібно,давно потрібно напр.@лу$ган&до*н#.$ оголосити окупованою територією.
Але ж це питання інституційне.і хто це робитиме,коли у нас при керівництві кодло комуно-регіоналів?
Spirito _ 16.08.2017 14:21
IP: 93.74.43.---
2.-"Нам не потрібні дебати щодо Криму", - голова МЗС Німеччини Габріель
-Американські морпіхи проводять навчання на тренажері,який симулює
Третю світову війну в Україні, - The Daily Beast
(Сама основна (ключова) реформа – переконати західних партнерів не планувати
світову війну на території України. Захід/США і РФ мають певні непорозуміння між собою.
То ж нехай їх вирішують де-інде і за свій рахунок.Але повернуться в поле Буд.м.
Це менш витратний варіант.)
-Колбаса с позиции прагматизма -блог
...Лавров, ...,и даже сказал очень странную фразу:"Я думаю,никто здесь не хочет войны с Украиной",
а неприятный осадок всёравно остался.-
(-Алексей Осипов о российском антихристе- (видео))
- МИД должен инициировать всемирное расследование ракетной программы КНДР, - Горбулин
(щоб питання війни РФ проти України було на першому місці у західних партнерів)
-"Навколо Мінських угод більше гри йде з боку німецьких політиків", -Чубаров
...потрібно переходити на уточнення нашої позиції...-
Andrey Kononenko _ 16.08.2017 14:09
IP: 188.163.73.---
Алексей Шелиховский:
Откровенно говоря, такое просто страшно читать. Нищая страна плодит новые полчища выкооплачиваемых дармоедов, прикрываясь красивыми лозунгами. Очень печально
Почему дармоедов? Они будут работать реформаторами.
kren _ 16.08.2017 14:07
IP: 188.0.104.---
Georg Savchenkov:
Andrey Kononenko:
kren:
Spirito:
mihaylenco:
А кто из вас хоть растолкует нам, что подразумевается под словом – "реформа"!?
- просто, хотя бы из трёх пунктов.
Я наверняка знаю, что и автор блога этого не знает!
...докорінна зміна уставлених норм,правил,санкціїй...зміна напрямків в політичному,економічному,соці
альному процесі.
У нашому випадку,напр.-спонукання \ приведення практик держінститутів до відповідності з правови
ми основами їх діяльності.
Ruslan Tkachenko _ 16.08.2017 14:00
IP: 35.195.151.---
кукареку мать твою
Алексей Шелиховский _ 16.08.2017 13:57
IP: 89.22.202.---
Откровенно говоря, такое просто страшно читать. Нищая страна плодит новые полчища выкооплачиваемых дармоедов, прикрываясь красивыми лозунгами. Очень печально
Ruslan Tkachenko _ 16.08.2017 13:49
IP: 35.190.198.---
Пока не будет действенных механизмов контроля и реальной ответственности (штрафы и даже посадки) НИЧЕГО У ВАС НЕ ВЫЙДЕТ! а ставка на новых и на бабло опять провалится просто потому что человек не идеален и работать долго без контроля не может! а зачем напрягаться если деньги и так платят!!
kren _ 16.08.2017 13:46
IP: 188.0.104.---
1. Всі вірять, що ключ до реформ – політична воля. Це правда лише частково...

Ви б добродію,краще повідомили на скільки за останній час збільшився апарат державних дармої дів,що живуть за рах.простого люду.І все це-на додаток до того,що вже є.
Але ж які чудові перспективи для своїх,нові посади,збільшені оклади,кабінети,заступники,апарати
службовців,премії,гранти,субсидії...і ніхто ні за що не відповідає...
А коли експеримент не увінчається успіхом...ну буває таке,рехворми-це ж вам не х...й собачий,буде оголошений наступний набір на держслужбу,там шеренги своїх,що бажають долучитися...до рехвор
мування,просто невичерпні і тільки множаться.
Andrey Kononenko _ 16.08.2017 13:33
IP: 188.163.73.---
что правительство 26 лет находится в растерянности
Andrey Kononenko _ 16.08.2017 13:31
IP: 188.163.73.---
Ключові урядові процеси – аналіз, розробка та впровадження державної політики (хоча коректніше говорити "публічних політик", але цей термін ще не всім знайомий) – були вилучені з функціоналу Уряду, цим займалися в Москві (і навіть не в Раді міністрів СРСР). Так і залишилося дотепер
-
А я так и думал, что правительство 26 находится в растерянности из-за того, что ждёт новую команду из Москвы, а её всё нет и нет. Придурки, очнитесь, теперь вы – это те, которые должны принимать решения.

П. С. По сути блога – не верю. Не верю, что проблема в отсутствии исполнителей, а не в отсутствии политической воли.
Spirito _ 16.08.2017 13:24
IP: 93.74.43.---
- "Це не самоврядування": Нардеп Лещенко розповів,які дві області
відокремлюються від України
mihaylenco _ 16.08.2017 12:56
IP: 93.170.68.---
Неспроможний? Продовжуй виконувати простішу роботу (якийсь обсяг її завжди буде) чи шукай щастя на ринку праці.

А яка це робота простіша? В нас чомусь завжди найскладнішу, найважчу, й найвідповідальнішу роботу виконують на самому низу. Вгорі, там де високі зарплати, робота найпростіша. Вони лише ь"приймають рішення", та виставляють красиві картинки на презентаціях. До того й жодної відповідальності не несуть.

Може, й не потрібно масово замінювати людей. Може досить просто перекинути піраміду?
тітушки10 Корупція1083 Україна та Європа902 Aтака Путіна1109 Уряд реформ300
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter