Ігор Попов Народний депутат України, заступник Голови Комітету з питань запобігання і протидії корупції

Місцеві вибори не можна переносити.

05 березня 2015, 15:51

Місцеві вибори можуть бути перенесені з 25 жовтня на невизначний термін. Саме такі плани були озвучені окремими колегами після вивчення результатів глибокої соціології. Офіційна формальна причина – незавершеність децентралізації та конституційної реформи. Справді, маємо накладку в часі: навіть при ідеальних умовах новостворена Конституційна комісія зможе розробити зміни до Основного закону протягом весни, Верховна Рада їх підтримає та спрямує до Конституційного Суду влітку. Відповідно, лише на наступній черговій сесії парламенту зміни можуть набути чинності після отримання підтримки Конституційної більшості, тобто в кращому випадку 1 вересня. Місцеві ж вибори мають відбутися 25 жовтня, і кампанія стартує вже наприкінці липня. Дана колізія розглядається як можлива підстава для переносу дати виборів на невизначений термін – до прийняття змін до Конституції, або навіть до стабілізації без пекової і економічної ситуації в країні.

Згідно міжнародних норм, проведення періодичних виборів є базовим стандартом демократії, і наші міжнародні колеги вже ніяковіють від подібної пропозиції. Тим більше, що сьогоднішня українська влада скептично оцінювала рівень демократичності місцевих виборів 2010 року. То який же політичний зміст подовжувати мандат обраним на сумнівних виборах депутатам?

У зв'язку з браком бюджетних коштів Верховна Рада не стала розглядати сотні проектів постанов про призначення місцевих довиборів замість вибулих депутатів та мерів. Останній можливий день для їх проведення сплине 19 квітня – за півроку до планованих чергових виборів.

Насправді, меншим злом буде зміна повноважень майбутніх депутатів протягом виборчої кампанії, аніж перенос термінів і подовження чинності мандатів. Та і зміни можуть бути не настільки і радикальними. Реальним є незначне скорочення кількості депутатів місцевих рад, започаткування довгого та болісного процесу адміністративно-територіальної реформи. Більш практичним і близьким є процес добровільного об'єднання громад, для якого створені відповідні правові механізми та бюджетні стимули.

Частина повноважень вже передається органам місцевого самоврядування в рамках бюджетної реформи, проте не завжди разом із соціальними зобов'язаннями передаються можливі джерела наповнення бюджету. Та ж проблема стосується центрального підпорядкування ліцензуючи та контролюючих органів, що послаблює владні можливості місцевих рад. Місцеві вибори будуть не дорогими і не занадто конкурентними, за виключенням окремих багатих міст.

Почалася фахова дискусія щодо змін до виборчого законодавства на місцеві вибори, в парламенті створена відповідна робоча група. Найбільш дискутивне питання – виборча система. В коаліційній угоді міститься досить вільне формулювання щодо побажань учасників коаліції. Насправді, екзотичні моделі відкритих списків і багатомандатних округів навряд чи в результаті будуть імплементовані на рівні місцевих рад. Загроза підкупу виборців робить можливою відмову від мажоритарної складової, тому найбільш реальний прогноз для системи – або збереження змішаної, або перехід до пропорційної.

Великі міста можуть отримати спеціальну норму про вибори міського голови абсолютною більшістю виборців, тобто "в два тури", залишається лише визначити, які міста вважати крупними.

Найбільший виклик при обговоренні конституційної та виборчої реформи – що робити з виборами на Донбасі. Їх треба буде проводити, чи то в рамках загальних місцевих виборів, чи то як виконання Мінських угод. Проте, в разі проведення їх на загальних умовах ми отримаємо нову суперсепаратистську владу. Тому під час голосування повинні бути враховані і політичні уподобання переміщених осіб, які після звільнення від бойовиків та проведення виборів зможуть повернутися у свої міста. Законопроект О.Ляшка та групи авторів N0945 "Про десепаратизацію" передбачає обмеження громадянських прав для осіб, які здійснили злочини та не зможуть конструктивно працювати у місцевій владі. При доопрацюванні проекту цей підхід дозволить представляти інтереси громадян проблемних районів більш нейтральним місцевим політикам. Особливий порядок управління звільненими територіями повинен буде тимчасово перерозподілити повноваження між обраними органами влади та військово-цивільними адміністраціями.

Загалом, місцеві вибори мають всі шанси бути проведеними 25 жовтня, тому конституційні зміни і правки до виборчого закону потрібно готувати вже сьогодні.

powered by lun.ua
Коментарі — 19
Alexey Ingul _ 09.04.2015 23:50
IP: 94.178.11.---
Олег Новицький:
руслан49:
Тобто за порошенка-кличко-яценюка не кинеться голосувати ніхто. Не допоможе брехня по тв, брехня в інтернеті і дешеві підкупи. Раджу вам поспілкуватися з людьми на вулиці, сьогодні цим займався, наслухався матюків на тему жити по-новому. Будуть голосувати за нових людей. тимошенко-ляшко теж не в фаворі, набридли всім.
А у нас усі кричать, що будуть голосувати за Яценюка, бо він самий найкращий примєр за всі часи незалежної неньки України! Як гарно він підвищив ціни та соціальні стандарти утримав під час війни!
Теодор Дяків _ 06.03.2015 17:19
IP: 194.44.247.---
Влада, яка б вона не була, змінить закони тільки під тиском суспільства, яке мусить спромогтися сформувати відповідні законопроекти – щоб знати і розуміти, чого у тієі влади вимагати, щоб не перетворювати протестні акціі у "таньцьовання-сьпівання" і тупі викрики " Свободи"... А вчергове перемішувати гівно в ополонці місцевих виборів теперішньоі моделі радянського самоврядування нема ніякого змісту.
Mesnik15 _ 06.03.2015 16:51
IP: 74.125.18.---
Теодор Дяків:
Пане Дяків! Зауважую, що я не належу до провладних партій та опозиційного блоку, але надіятись на те, що існуюча влада, яка повністю під контролем gидів змінить закон про вибори- марно. Вони зацікавлені щоб разом з регіоналами, які залишились при владі за співучасті "правоохоронців" накрасти якомога більше. А цього їм дозволити не можна. Хіба Ви не бачите як пРезидент кидає в мясорубку кращих українців? Як йде на змову з Путіним, зберігаючи свій бізнес в Росії?
Особисто я вважаю що без нового майдану, який змете зрадників та оборотнів, не обійтись.
Слава Україні!
Ви не задумались чому до сих пір не визнана злочинною Комуністична партія та партія регіонів? Чому не конфісковується награбоване в народу майно? Чому замість регіоналів пішла травля Свободи з Тягнибоком та партії Захисників Вітчизни на чолі з Кармазіним?
Теодор Дяків _ 06.03.2015 16:16
IP: 194.44.247.---
igorVK:
Их надо проводить сейчас. Осенью может быть поздновато.
- Якщо проводити місцеві вибори без зміни с и с т е м и, то на вибори прийде в кращому випадку 30% вибрців, а новообрана влада ніякоі влади мати не буде – народ іі не визнає. Тоді владу, і місцеву і центральну, народ почне натурально бити, стріляти, вішати...
Ви цього хочете? Чи ви думаєте що народ знову змириться з поразкою Майдану – хер то правда!
igorVK _ 06.03.2015 13:20
IP: 93.72.197.---
Их надо проводить сейчас. Осенью может быть поздновато.
Alex777 _ 06.03.2015 11:16
IP: 74.125.17.---
Рекомендую почитати:
goo.gl /PmVhu4 (пробіл прибрати!), goo.gl /uTYl2i (пробіл прибрати!) і ще:
goo.gl /8FQECr (пробіл прибрати!).
На сайті цілодобово чергують кілька людей з "бригади" (наприклад, harza, Иван Дмитриев, Александр Пратт, Игорь Валентинович, Huhl Siarhey, Евгений Курский, Олег Василиев, Александр Артёмов, Александр Алексеенко, taksist, Golden Force, Иван49 та інші), які одночасно скавучать в багатьох темах.
Вони виступають "експертами" в усіх сферах: починаючи від внутрішньоукраїнських питань і закінчуючи глобальними геополітичними проблемами.
Раніше вони працювали на УНІАНі під ніками "old grumbler", "Воффка", "Игорь Станиславович", "Панасюк", "НКВД СССР", "Судоплатов", "Стас", "Геля" та ін. Зараз також працюють "Укр.правді", "цензор.нет", "versii.com", "ТСН.юа", "Газета.юа" та інших інформаційних укр.ресурсах. За кожен коментар отримують гроші.
НЕ ГОДУЙТЕ ТРОЛІВ!
ІГНОРУЙТЕ ЇХ!
Теодор Дяків _ 06.03.2015 10:32
IP: 46.200.235.---
Я бачу тут владні тролі під ніками "Месників" виступають за дострокові місцеві вибори... Не треба намагатися обманювати народ – він вже не такий темний щоб не бачити, що влада знову хоче підсунути йому вибір між нікчемним та нікудишнім до місцевих органів азійсько-радянськоі за своєю сутністю системи влади.
Спочатку треба змінити саму с и с т е м у формування і функціонування влади, (відігнати партіі від участі у виборах до сільських, селищних, міських рад, розвинути у законі "Про місцеве самоврядування" положення Конституціі щодо територіальних громад, внести відповідні зміни у виборче законодавство, у принципи і механізми формування та використання місцевих бюджетів, у відповідну частину податкового законодавства, а вже тоді призначати вибори. Інакше відбудеться "перезавантаження" свиней біля місцевих корит...
Mesnik15 _ 06.03.2015 08:06
IP: 74.125.18.---
В східних областях України вибори були тотально зфальшовані за допомогою СБУ, прокуратури та МВС.В Енергодарі Запорізької обл, де члени міської виборчої комісії звернулись з заявою до всіх правоохоронців, ЦВК та Януковича, що підсумки виборів вони не підписували, а тому голова ТВК О.Яровий призначив і депутатів і міського голову з партії регіонів особисто.
Вже після революції прокуратура, МВС та СБУ Запорізької області продовжують кришувати злодіїв з партії регіонів, які продовжують грабувати місто. Керівники силових структур області з тупою впертістю відмовляються відкривати кримінальні провадження по викраденням з бюджету міста та з Запорізької АЕС СОТЕНЬ млн. Всі злодії на своїх місцях і продовжують красти. Начальник СБУ м.Енергодар Башкін, який комплектував "тітушек" на антимайдан кришує всі крадіжки з АЕС. Вибори навпаки потрібно дострокові, а не чекати поки розкрадуть геть ВСЕ! Ганьба сліпим депутатам і сліпому Президенту. Слава Україні!
Теодор Дяків _ 05.03.2015 22:34
IP: 46.200.235.---
Стає очевидним, що пустопорожній парламент і влада загалом намагаються законсервувати азійсько- радянську модель місцевого самоврядування і суспільно-політичного устрою загалом. Вони хочуть нівелювати, зробити безрезультативними, даремними всі втрати, яких Украіна зазнала впродовж Майдану і після нього. Депутати дограються до того, що іх можуть перестріляти прямо в парламенті. Якщо не можуть думати про суспільство, хай подумають хоча б про свою власну безпеку...
Sage _ 05.03.2015 22:27
IP: 74.125.17.---
Андрей Андреевич:
Не "бреши" А.А. На референдуме 11 мая в Лисичанске, Северодонецке, Рубежное реально принимали участие от 10 до 15% жителей, все остальное манипуляции при работе 5-й части избирательных участков с работой с 10 до 15 часов, без списков, без наблюдателей, с голосованием конвеером членов КПУ с имитацией явки, без паспортов. Полная профанация. Бот Вы А.А.
Oleksiy Osiv _ 05.03.2015 21:52
IP: 93.72.224.---
sadam:
1. Если это так, а похоже, что именно так, получается, что результаты референдума, который объявлен фальшивым, реально отражали (и отражают) настроения избирателей на Донбассе.
Как доказал еще Сталин – не важно, кто как голосует, важно кто считает.

Референдум на Донбассе проводился без использования списков избирателей, без какой-либо защиты бюллетеней (это были листы А4, распечатанные на обычном принтере), бюллетни раздавались во многих случаях без предъявления документов, удостоверяющих личность, также можно было "проголосовать" за члена семьи, и даже за соседа! А уже кто и как эти голоса считал – об этом я и не упоминаю.
Координатор _ 05.03.2015 17:41
IP: 74.125.18.---
Увага! В багаточерговий раз до Верховної Ради України та інших органів влади була подана для розгляду і схвалення Декларація про місцеве самоврядування Галини Дімлєвич, яка передбачає докорінну зміну системи місцевої влади. Єдиний на всю Україну депутат місцевої ради за всі часи існування незалежної української держави пробиває залізобетонні брили корупції та невігластва в так званому українському естеблішменті (включаючи блокаду ЗМІ). Якби цей документ ще в 2005 році був прийнятий, то не було б взагалі сьогоднішньої кризи,тому він актуальний і, як повітря,необхідний для людей.
Даний документ є на особистому сайті Галини Дімлєвич, з коментарями та питаннями/відповідями. Основні положення документу: місцеві мажоритарні вибори кожні 2 роки, ліквідація дублюючих регіонально-корупційних структур-монстрів, які від громадян відчужені і недосяжні (облради, Київрада, держадміністрації тощо), припинення порочного суміщення посад на місцях. Всього преамбула і 12 статей. Чітко, ясно і конкретно.
sadam _ 05.03.2015 17:39
IP: 194.0.206.---
Андрей Андреевич:
В Донецкой и Луганской областях выборы проводить даже на территориях контролируемых Украиной смысла нет, т.к. большинство получат сепаратисты.
1. Если это так, а похоже, что именно так, получается, что результаты референдума, который объявлен фальшивым, реально отражали (и отражают) настроения избирателей на Донбассе.
2. Сколько должно пройти времени, чтобы на выборах сепаратисты не получили большинства?
руслан49 _ 05.03.2015 17:29
IP: 37.55.56.---
Олег Новицький:
руслан49:
Тобто за порошенка-кличко-яценюка не кинеться голосувати ніхто. Не допоможе брехня по тв, брехня в інтернеті і дешеві підкупи. Раджу вам поспілкуватися з людьми на вулиці, сьогодні цим займався, наслухався матюків на тему жити по-новому. Будуть голосувати за нових людей. тимошенко-ляшко теж не в фаворі, набридли всім.
Нові люди – це Самопоміч? Да, точно так про них говорили перед виборами в Раду – нові люди.
Олег Новицький _ 05.03.2015 17:10
IP: 92.249.127.---
руслан49:
Тобто за порошенка-кличко-яценюка не кинеться голосувати ніхто. Не допоможе брехня по тв, брехня в інтернеті і дешеві підкупи. Раджу вам поспілкуватися з людьми на вулиці, сьогодні цим займався, наслухався матюків на тему жити по-новому. Будуть голосувати за нових людей. тимошенко-ляшко теж не в фаворі, набридли всім.
руслан49 _ 05.03.2015 16:48
IP: 37.55.56.---
Олег Новицький:
Шанси перенести місцеві вибори дорівнюють нулю. Потрібно все називати своїми словами: рейтинг порошенка-кличка-яценюка близький до нуля. Купити виборців нічим. Жити по-новому відчули всі. Проголосувати в парламенті за таке мракобісся буде неможливо, народ ненавидить брехунів при владі і підтвердження недовіри до них буде на місцевих виборах.
Тобто весь народ кинеться голосувати за Ляшка. Тимошенко і Березюка.
Координатор _ 05.03.2015 16:46
IP: 74.125.18.---
Про які пропорційні вибори зараз можна говорити, якщо партії сьогодні – це недосяжні для людей олігархічно-кланові структури, які рвуться переділити і подерибанити власність місцевих громад?! Причому партійна система аж ніяк не усуває підкуп виборців (а також членів дільничних комісій, місцевих чиновників тощо) – тільки їх підкуповують вже за рахунок партій, а не окремих кандидатів. І це при тому що на місцях система залишається старою (повсюдно досі дозволено законом (!) і широко практикується порочне суміщення посад місцевими депутатами, на місцях процвітає кумівство, регіональна корупція через призначені "згори" адміністрації тощо).
Що стосується періодичності виборів як базового стандарту демократії, то вибори раз в 5 років, щоб узаконити черговий дерибан землі і бюджету, – це не періодичність, а знущання над громадами. Місцеві вибори мають проводитись як можна частіше – особливо на етапі становлення держави. Навіть в США, наприклад, місцеві вибори проводяться кожні два роки.
Андрей Андреевич _ 05.03.2015 16:35
IP: 95.133.238.---
В Донецкой и Луганской областях выборы проводить даже на территориях контролируемых Украиной смысла нет, т.к. большинство получат сепаратисты.
Олег Новицький _ 05.03.2015 16:32
IP: 92.249.127.---
Шанси перенести місцеві вибори дорівнюють нулю. Потрібно все називати своїми словами: рейтинг порошенка-кличка-яценюка близький до нуля. Купити виборців нічим. Жити по-новому відчули всі. Проголосувати в парламенті за таке мракобісся буде неможливо, народ ненавидить брехунів при владі і підтвердження недовіри до них буде на місцевих виборах.
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter