Ігор Попов Народний депутат України, заступник Голови Комітету з питань запобігання і протидії корупції

Реформа НАЗК повинна забезпечити перевірку декларацій всіх посадовців, а не лише опонентів влади.

08 квітня 2017, 13:56

Вчора Мінюст презентував пропозицій щодо реформи НАЗК. Більшість із них є відповіддю на ті проблеми, які виникли протягом року роботи:

1. Запроваджується принцип одноосібного керівництва та персональної відповідальності керівника. Тобто, управлінські рішення поточного менеджменту прийматиме Голова і за них відповідатиме. Колегіальні рішення прийматимуться з питань створення нормативної бази та роз'яснень із застосування законодавства, порушення вимог антикорупційного закону.

2. Керівник Агентства та його заступники стануть державними службовцями категорії "А" з усіма діючими обмеженнями для всіх топ-чиновників. Зараз є конфлікт норм у різних законах.

3. Обмежать розмір можливих премій. Премії в 200 тис. при розвалі роботи дійсно виглядають нелогічно.

4. Тих 3 тисячі держслужбовців, які не змогли подати декларації у 2017 до 1 квітня, не будуть штрафувати за умови подання декларацій до 1 травня.

В той же час, Агентство стає залежним від Кабміну, і ці положення ми ще будемо дискутувати:

1. Безмежно зростає роль прем'єр-міністра у призначенні складу НАЗК. Конкурсна комісія передає прем'єру всіх кандидатів, хто набрав 5 і більше голосів на рейтинговому голосуванні, прем'єр вибирає із них 1 на посаду Голови НАЗК і 4 на посади уповноважених, Кабмін затверджує.

2. Кабмін також може припинити повноваження НАЗК на основі негативного звіту аудиту і проводити кадрові чистки при скаргах голови НАЗК і 4 уповноважених один на одного.

3. Щорічний звіт Національного агентства теж пропонується заслуховувати на засіданні Кабінету Міністрів України.

Для забезпечення безперебійної роботи реєстру в тижневий термін після прийняття закону Кабмін призначає тимчасового адміністратора на термін до 4 місяців, за цей час проводиться новий конкурс і обирають новий склад НАЗК. Чиї декларації будуть перевіряти за цей час – також питання цікаве, особливо з огляду на вірогідність дострокових виборів у цей період.

Саме відбір тих декларацій, по яких в першу чергу пройде повна перевірка, і по яких справи можуть бути передані в НАБУ, є найбільшою інтригою в роботі НАЗК зараз. Поправити технічні баги простіше. А от продовжити в ручному режимі, як це робиться зараз, вибирати декларантів чи партії, діяльність яких перевіряється більш ретельно – це мрія адмінресурсу.

А взагалі, рішення про реформу НАЗК має базуватися на основі організаційного аудиту і аналізу роботи за рік, а Агентство створене якраз один рік тому і зараз має презентувати перший річний звіт. І аудит цей треба провести силами профільного комітету Верховної Ради або робочої групи, створеної на основі комітету. Саме такий аудит повинен показати, які інституційні проблеми існують, які управлінські рішення не приймалися або приймалися невчасно чи неправильно. Також, потрібно встановити ступінь персональної відповідальності Голови НАЗК, заступника, членів, чи інших державних органів за ті проблеми, які ми всі спостерігали. "Зовнішній аудит" – це не обов'язково комісія із поважних іноземців, це просто робота фахівців з-поза органу, в якому проводиться аудит, та з чітко поставленим технічним завданням та індикаторами. Інакше, виправивши одні проблеми, є ризик створити нові.

powered by lun.ua
Коментарі — 5
-Vesna- _ 09.04.2017 09:40
IP: 104.199.6.---
Як звільнити Корчак?
Як убезпечитися – щоб такі тєлухи взагалі навіть не попадали в орбіту національного відбору?
Тобто мають бути лідерські та менеджерські критерії відбору.

і головне: ЯКА методологія НАЗК перевірок е-декларацій?
mihaylenco _ 08.04.2017 21:30
IP: 93.171.76.---
Хочете загубити справу – створіть комітет. Здається так писав Паркінсон. В Україні створено вже стільки антикорупційних органів, що їх можна назвати найменуванням одного органа. І ніяка реформа не допоможе. Х...ня, нею й залишиться. За такі речі має бути персональна відповідальність однієї людини – найвищої посадової особи держави. Без будь якої можливості перевести стрілки на якісь органи.
lohik _ 08.04.2017 19:01
IP: 46.118.141.---
Перевірка декларацій почалась з опозиційноі партіі Батьківщина...Раніше при Кучмі, Ющенку та Януковичу вже там все перерили та нічого не знайшли...Вже пройшло років 20 як шукають скарби Тимошенко...
Алексей Дворецков _ 08.04.2017 18:36
IP: 104.155.92.---
а які премії у нардепів партії Ляшка від Ахметова за протидію блокаді ОРДЛО?
Adam Viter _ 08.04.2017 14:22
IP: 178.92.186.---
Чи Ви хлопці спали, чи Ви в карти грали, ...
Все ж таки виходить, що Президент і більшість у ВР були і є на сто процентів праві.
Боротися з корупцією потрібно тотально і на всіх рівнях. В першу чергу серед різних проплачених опонентів до бізнесу від політики, різних олігархів, внутрішніх і зовнішніх, що за цим стоять.
А то наш рідний український бізнес систематично знищує проплачена агітаційна машина пропаганди Геббельса сусідів, а ми раді. Та ще й пританцьовуємо під "воплі" їх дружин – різних новоспечених
мільйонерів ФСБ, діджеїв антиукраїнської культури, щоб ми не так палко любимо агресора і окупанта в Криму і Донбасі. А журналіст Лещенко завжди має альтернативні джерела інформації від ФСБ і можливо знов тут заперечить.
Корупція1443 Зеленський75 Україна та Європа1132 Aтака Путіна1289 Мовне питання189
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter