Ігор Попов експерт Українського Інституту Майбутнього

Пропозиції до Антикорупційної стратегії

29 червня 2020, 10:43

НАЗК опублікувало проект Антикорупційної Стратегії. Минула стратегія була розрахована на 2014-2017 роки, тому прийняття нової повинно спрямувати роботу органів влади та правоохоронців на досягнення нових пріоритетів.

Оприлюднений проект підготовлений досить добре. Перш за все, великий плюс – стислий обсяг, 35 сторінок. Розглядалися і довші в кілька разів варіанти, але в даному випадку виклад є оптимальним для практичного застосування. Також заслугою розробників є акцентування в кожному блоці проекту на наявних проблемах, і відповідно пропонуються цілі, які потрібно досягнути для подолання кожної проблеми. Протягом найближчих двох тижнів пропонується обговорення проекту Стратегії з громадськістю, що також є позитивним моментом для її удосконалення. В рамках даного обговорення пропоную кілька тез, для можливого доповнення тексту документа.

Обмеження щодо отримання подарунків посадовими особами порушуються масово, і якщо на всіх порушників скласти адмінпротоколи – працювати буде нікому. Потрібно надати чіткі і однозначні механізми оцінки адекватності подарунків, контроль покласти на уповноважених осіб з питань запобігання корупції. Обмеження повинні відповідати реальній практиці та традиціям гостинності, але в той же час потрібно продовжити практику ліквідації традицій збирати конверти для вітань начальству.

Досить спірною виглядає пропозиція прийняти кодекс етичної поведінки народних депутатів у вигляді закону. Це як, перерахувати всю можливу табуйовану лексику від "корабельної сосни" до "винеси козла"? І заборонити битися в залі засідань? Етичний кодекс – це скоріше джентльменські домовленості та майданчик комітету з депутатської етики для обговорення проблем та створення прецедентів.

Більш актуальною для Верховної Ради є проблема виділення коштів на соціально-економічний розвиток. Кошти розподіляються непрозоро та є джерелом політичної корупції. Ці кошти набагато ефективніше можна розподіляти через Державний фонд регіонального розвитку.

У тексті Стратегії необхідно дати відповідь щодо перспектив загального декларування майна та доходів фізичних осіб. Від представників влади останнім часом лунають подібні пропозиції. Проте це рішення – стратегічне, і суспільство потрібно про нього і запитувати, і готувати кілька років. Якщо в Антикорупційній стратегії немає нічого про загальне декларування – це повинно означати, що до 2024 року це питання не буде підніматися. Або ж ставити завдання і готувати пропозиції про умови такого декларування, межі податкової амністії, а також запевнити суспільство, що амністія капіталів – не означатиме амністії за корупційні злочини, якщо буде доведено злочинне походження активів.

НАЗК пропонує скасувати банківську таємницю для своїх запитів. Тобто, Агентство хоче отримати право доступу до рахунків громадян без рішення суду. Як на мене, дане право створить корупційні ризики та підштовхне громадян ще більше використовувати готівку, а рахунки відкривати в іноземних банках.

НАЗК визнає, що механізм викривачів корупції поки що не застосовується. Реальна причина, як на мене – те, що корупційні злочини не розслідуються, а не те, що громадяни не обізнані про такий чудовий інструмент. Коли перестануть "зливатися" і заморожуватися справи по топ-корупції – у нас одразу з'являться і викривачі, які вірять у те, що по їхній заяві слідство буде завершене і справа передана до суду. Якщо ж сума повернутих коштів до державного бюджету у нас в середньому 100 тисяч гривень на рік – то потенційні викривачі бачать, що в цій темі нічого ловити.

Успішним у структурі проекту Антикорупційної стратегії є виокремлення окремих пріоритетних сфер. Правильно зазначається, що при відборі суддів потрібно враховувати критерій доброчесності. Вважаю, що критерій доброчесності повинен бути доданий до конкурсних вимог при відборі на всі державні посади, а особливо на ті, які мають корупційні ризики. В першу чергу – у роботі Комісії вищого корпусу державної служби. І відповідати за оцінку цього критерію повинні представники НАЗК, а не іноземні експерти з досвідом. Саме НАЗК повинно готувати матеріали про доходи претендента на посаду, задавати питання про видатки, і давати конкурсній комісії рекомендації щодо відповідності критеріям доброчесності.

Потрібно заборонити практику оголошення конкурсів на "солодкі" посади за півтора дні до дедлайну подачі документів. Наявність професійного досвіду повинна бути важливим критерієм для призначень не лише на виконавчі посади, але і на посади у наглядових радах державних підприємств.

Стратегія нічого не говорить про проблему нерівності у оплаті праці в державному секторі, а це питання є дотичним до корупційних ризиків. У зв'язку з карантинними обмеженнями зараз ухвалені точкові рішення про тимчасове обмеження зарплат і бонусів, але навіть ці рішення вже оскаржуються. Уряд ухвалив зміни до постанов про оплату праці, проте вони не охоплюють весь перелік посад, які отримують зарплату з державного бюджету чи на державних підприємствах. Питання розміру заробітних плат має бути врегульоване і для органів влади з особливим статусом, незалежних правоохоронних відомств та інших установ, які утримують за рахунок платників податків. Особи, які виконують подібну роботу у подібних умовах, не повинні мати різницю в оплаті праці в десятки разів.

У розділі про тендери та державні закупівлі варто передбачити заборону чи обмеження передачі тендерів від переможця до субпідрядників. Однією з корупційних схем на сьогодні є виграш тендеру солідною компанією, яка відповідає всім критеріям – а потім передача виконання на субпідряди фірмам-одноденкам. Після освоєння коштів знайти винних у їх розтраті – нереально.

На рівні міст одне з джерел корупції – побори із забудовників. Варто рекомендувати посилити обов'язковість ухвалення Генеральних планів міст та їх дотримання, і виділення ділянок під забудову зробити максимально конкурентним та прозорим.

Стратегія пропонує провести чистки серед зареєстрованих політичних партій. Для цього є юридичні передумови, проте політична обстановка навпаки, вимагає лібералізації сектору створення політичних партій. Зараз при підготовці до місцевих виборів партії уже зустрічаються із надмірними обмеженнями, що вже загрожує праву громадян на свободу об'єднань. А фільтрувати технічні проекти потрібно в рамках виборчого законодавства, не даючи їм права торгувати квотами в комісіях чи висувати кандидатів-спойлерів.

Потрібно також визнати, що експеримент з державним фінансуванням політичних партій провалився. Проблема залежності від олігархів не вирішена. Партії, які не подолали виборчий бар'єр, уже позбавили фінансування. Тепер ще і найбільша парламентська фракція передає державні кошти на благодійність. Відповідно, роль грошей у політиці потрібно зменшувати іншими методами – обмежувати зовнішню рекламу, збільшувати мінімальну тривалість роликів, легалізувати витрати на просування в Інтернеті та соцмережах.

Варто додати розділ щодо удосконалення роботи правоохоронних органів. В рамках реформи СБУ вона повинна втратити функцію втручання в економічні процеси та боротьби з корупцією. Причому реально ліквідувати відповідні повноваження, а не перейменовувати, як це пропонувалося у відхиленому Радою законопроекті. Також варто розглянути механізм відновлення роботи Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, яка була ліквідована минулим керівництвом Генпрокуратури.

Доцільно додати окремий блок про корупційні ризики у фінансовому секторі. Стратегія повинна дати орієнтири для розслідування обставин рефінансування, законності роботи Фонду гарантування вкладів, та ризиків у судових позовах колишніх власників банків.

Наша найбільша проблема – це невідворотність відповідальності за топ-корупцію. Майже рік працює Вищий антикорупційний суд, за цей час до нього не надійшло жодної серйозної справи про системну корупцію. В той же час, суд видав тисячі дозволів на прослуховування топ-посадовців за поданнями НАБУ. Стратегія повинна передбачити не просто необхідність проведення організаційного аудиту діяльності Бюро, але і надати рекомендації по основних критеріях для оцінки його роботи. Це мають бути завершені розслідування з передачею обвинувальних актів до суду по топ-корупціонерах. Також – повернення до державного бюджету коштів за наслідками судових вироків. Але аж ніяк не кількість прес-конференцій чи лайків у Фейсбуку.

Окрема проблема, яка зазначена в проекті Стратегії – низька результативність процесу розшуку та повернення активів. Один з механізмів її вирішення – ухвалення законопроекту 3304, який дозволить залучати до розшуку та повернення корупційних активів незалежні судові фонди. Ця практика себе успішно зарекомендувала в багатьох країнах світу. Мабуть тому проти законопроекту вже сформоване активне лобі, а в першому читанні за нього не голосували представники кількох поколінь минулої влади.

Загалом, проект Антикорупційної стратегії є досить всеохопним та чітко сформульованим, в ньому є ряд прогресивних і іноваційних ідей, і будемо сподіватися, що вони залишаться в документі і після проведених консультацій. А вже у вересні Стратегію розгляне профільний комітет, а потім – Верховна Рада на своєму засіданні. В цей же період варто провести щорічні парламентські слухання з питань антикорупційної політики, які цієї весни, сподіваюся, не були проведені лише через карантин.

powered by lun.ua
Коментарі — 5
Сергій Оголівець _ 29.06.2020 17:49
IP: 93.73.242.---
Цікавий матеріал. Переконаний, що боротьби з корупцією – це не стільки про покарання (хоча й це на даному етапі дуже важливо для відновлення суспільної довіри до інституцій), скільки створення механізмів, які би залишали якомога менше можливостей для корупції.
Елена Величко _ 29.06.2020 17:49
IP: 37.54.116.---
Нижче, у прикладі, мова йде не про гривню, а про такі грошові одиниці, що на 1 гр.од. можна
спокійно день прожити, й ще залишиться, – тобто умовні грошові одиниці з високою купівельною спроможністю. Бо гроші мають ЦІНУ таку, що на них можна купити.
Й тут ще додам. Основна корупція, що виникла у 90-х, то ІГНОРУВАННЯ прав громадянина – прорвався -
греби, бреши, переганяй – іншим-..."нема грошей" (а звідки, якщо людей з 90-х планомірно позбавляли роботи та НОРМАЛЬНОГО ДОХОДУ), "субсидії", "пенсію до смерті не отримаєш", "треба працювати у рази більше, бо більше виробляють за кордоном" (ще одна мантра,Бо виявилось, що наші саме пашуть, а от їхні мають НАЛЕЖНІ УМОВИ ТА ПРИЛАДИ, нормальну ЗП або дохід – з цього людина може більше виробляти) та так далі...дикість йде (як казав Дацюк). Дикі прийшли – таке й зробили, а що вони могли зробити інакше, адже не навчались "так як треба" (Т.Шевченко), звикли просто грести та...
Елена Величко _ 29.06.2020 16:17
IP: 37.54.116.---
Напишу для прикладу, щоб стало зрозуміло.
Припустимо у країні 1000 млрд. якихось грошових одиниць.
1% – забрав 900 млрд.грн. собі, 5%-9% – 50 млрд.грн. – собі, іншим – 90% – 50 млрд.грн.
Наступний рік –...і той 1%, що забрав майже усі гроші та перегнав,
тепер хоче забрати ті 100 млрд.грн., що зостались, бо МАЮТЬ З ОСНОВНОЇ ЧАСТИНИ НАСЕЛЕННЯ,
а доходи не ростуть, й що ця економіка може???
Елена Величко _ 29.06.2020 16:11
IP: 37.54.116.---
Що треба змінити?
ТРЕБА повернути структуру економіки, що розробники, технарі, лікарі, науковці...- (ті, що справжні, а брехливі "специ", що наплодили за гроші...) отримують ЗП, що є адекватною.
Тобто потрібна КАРДИНАЛЬНА зміна у структурі, пропорціях та УМОВАХ ПРАЦІ,
у тому числі перевірка Законів, що наплодили та суперечать не тільки Конституції, а умовах для життя людини-громадянина. Якщо держава велика, що не розробляє сучасне – вона стає такою, що не може відповідати ні на які виклики, у тому числі усілякі атаки та захист, стає державою, де постійна трагедія для людей. Ще одне – то ЗП за рахунок бюджету, та й у комерції, депутатів та доходи, що ГРЕБУТЬ, а іншим – НІЧОГО, ТУТ антикорупція – то Закон про РЕАЛЬНИЙ ПРОЖИТКОВИЙ МІНІМУМ та забезпечення, пропорції щодо доходів – прогресивне оподаткування та інше, бо директори собі набрали ЗП у 100-1000 разів вище за робітників – оце корупція. Повірте, якщо почати займатись економікою – стане зрозуміле, що УСЮДИ ДІРКИ
Елена Величко _ 29.06.2020 16:00
IP: 37.54.116.---
Я дещо розбиралась з темою, що запропонована Автором.
Так от, просто які б якісні не були АНТИкорупційні стратегії – нічого вони не можуть зробити у даній
економіці, що є просто зухвала, несправедлива – то мінімально.
Тобто економіка за рахунок невірної політики, у тому числі через те, що держава відсторонилась від процесів у 90-х, економіка 90-х перерозподілила НАШУ власність особам, що невідомо для чого
використовують цю власність, зруйнували ВІРНУ СТРУКТУРУ у суспільстві, ввели зухвале як норму.
Он, написав чоловік, що Антонов помирає – так ми усі у такому саме стану як той Антонов, розумієте?
Ось зараз чую по ТБ:"Що чекає нас? Занепад, тарифи, безробіття..." – це постійно. Що зробить антикорупційна складова, якщо уся економіка у руках корупційних структур? Назвіть хоча би одну сферу – на яку можна рівнятись? Немає. ОСНОВА корупції – брехлива економіка, що не створена задля розвитку, а викачує останнє. ТРЕБА ЗМІНА СТРУКТУРИ ЕКОНОМІЧНІ спочатку.
Україна та Європа1126 Уряд реформ420 Корупція1432 Зеленський67 Свобода слова579
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter