Альона Шкрум Народний депутат України, голова підкомітету з реформи держслужби

Слабке врядування. Слабка країна

12 вересня 2018, 18:07

Завдяки The Aspen Institute Kyiv – говоримо про "Good governance" – "гарне" урядування – і "weak governance" – "слабке" врядування.

Аксіома: "Слабке" врядування у країні призводить до корупції та зловживання повноваженнями та фінансами.

Наступна Аксіома: В Україні яскраво виражене слабке врядування.

Це означає: "слабкі" інституції, "слабкі" люди, "слабкі" процедури, "слабкі" структури, "слабке" виконання функцій, "слабка" імплементація, "слабкий" контроль. Можна продовжувати.

Нагадаю, що за останнім рейтингом 2018 року від World Economic Forum за "якістю інституцій" в країні, ми – на 118 місці із 137 країн світу. Це дуже близько до кінця.

За 4 роки реформ ми зрушили з ганебного 130 місця. Але, очевидно, зрушили не достатньо активно і не достатньо далеко. Лише на початку дороги. Як же перевернути цю історію?

Єдиної відповіді навіть тут, у найкрутіших міжнародних експертів, політиків та реформаторів – не має. Та й не може бути.

"Точка входу" для перевороту урядування – може бути сильна та незалежна судова влада.

Іншою "точкою" – може бути інституційна реформа, або вже добре знайома реформа державного управління.

- – -

Раніше я думала, що нам треба знайти ідеальних чесних, розумних людей і дати їм доступ до державної служби, щоб перевернути її з середини. Ну і дати їм – достойні зарплати, повноваження, функції, можливості керувати процесами.

Більше я так не думаю.

На першому етапі нам треба зробити державну службу – нецікавою для "поганих" людей.

Зробити заробіток на службі надважким, запустити автоматизацію процесів, через відкритість даних, через декларації, через реальну судову реформу, через відповідальність, через постійний та дієвий контроль.

Далі – реформа виконавчої влади, її функцій, структури та процесів. Максимальна автоматизація усього та електронне урядування.

І лише потім – професійні "гарні" державні службовці.

- – -

А загалом – дуже дякую The Aspen Institute Kyiv та спікерам за важливість теми, крутий захід і дискусію!

powered by lun.ua
Коментарі — 5
Vl Kov _ 13.09.2018 13:14
IP: 35.235.226.---
"Зробити заробіток на службі надважким і нецікавим для "поганих" людей".
1. В судовій реформі я пропоную почати з законодавчого затведження прецедентного права. Це один маленький цвях в домовину корупції. Ви спитайте любого суддю неофіційно, і він підтвердить, що найдієвіше і найпростіше може ускладнити корупцію ввіши законом це право.
2. Ваші депутати пропонували законодавчо ввести фото і відеофіксацію злочинів і правопорушень звичайними громадянами з можливістю використання в суді. Доведіть це до кінця.
Це будуть перші кроки – прості і дуже важливі.
Александр 1 _ 13.09.2018 09:58
IP: 188.163.12.---
Ви, пані Олено, здається, починаєте писати (вже другу статтю) на рівні державного політика (про державні проблеми), а не примітивного популіста, який спекулює на поняттях "злочинної влади" і "зради".
Але зверніть увагу, на цю досить розумну статтю є лише три-чотири коментарі.
Тобто, досить легко маніпулювати людьми, пропонуючи прості (але брехливі) виходи зі складних ситуацій, але як важко творити практичну роботу, корисну для держави, яка мало цікава люмпену.
Тож, незважаючи на це, треба працювати на державу, а не на будь-яку особистість чи кар'єру. Тому що державні заслуги залишаться в історії назавжди, а праця на особистість чи на власну кар'єру лише спаплюжить авторитет і довіру.
Oleg Chemerchenko _ 12.09.2018 23:46
IP: 35.235.231.---
Бо Україну вбивають не так багато істот.
1 – маячний пост-радянський патерналізм
2 – писар, тобто – бюрократ, який с комуністичних часів тільки виріс
3 – відмова людей визнавати Закон як бажання мати Право без розуміння наслідків для суспільства, і для себе (своєї сім'ї) як частки суспільства (тобто елементарна безграмотність у частині соціальних взаємовідносин)
Oleg Chemerchenko _ 12.09.2018 23:40
IP: 35.235.231.---
І ще одна думка. Ось це, ображуюче здоровий глузд ублюдство, що зветься "субсідія" – має взагалі бути знищеним як явище. Де б то не було. І ось тоді, років за декілька, люди почнуть вимагати свойого, працедавники – розраховуватись не фуфлом, а грошима, а держава – отримувати податки.
Oleg Chemerchenko _ 12.09.2018 23:32
IP: 35.235.231.---
Альона, у попередніх дискусіях на сторінках блога пана Дацюка учасники щодо функцій Держави не знайшли нічого більшого за державою ніж "колективна безпека" та "питання екології". То може усі реформи мають бути у тому, що дерегулювати все, що не відноситься до безпеки та екології? Навіть мінфін – чи він справді потрібен?:-) Бо люди не бачать навіть його ролі у свойому житті?

А ось таке як: "міністерство молоді та спорту", "міністерство культури", "міністерство зовнішніх справ" – люди ж взагалі не розуміють – що це таке і навіщо.

Але раціональне зерно бачу – справді потрібно повигоняти чинуш, які навіть не державні, але "піддержавні", як то: у реєстраторах усяких, у службах зайнятості... Розігнати до біса "державних нотаріусів", ще багато що можна "пустити лісом", і станетільки краще:-)

Тобто, ідея проста – провести інвентарізацію "писарів", та скасувати їх без огляду.

А от потім можно вже й про цікавість державної служби говорити.

А до того – черговий фуфломіцин.
Уряд реформ406 Корупція1348 Зеленський30 Україна та Європа1094 Aтака Путіна1232
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter