Альона Шкрум Народний депутат України

Скоротити на 10% чиновників чи 10% популізму?

29 жовтня 2019, 19:33

Президент Зеленський дав доручення скоротити видатки на чиновників в країні на 10%.

Звучить це дуже красиво і піарно, мабуть, просто чудово. Але мене це "доручення" дуже турбує. Не за формою (хоча і тут є питання), а за змістом.

Чому?

По-перше, тому що за своєю суттю це є популізм.

Бо скорочувати треба видатки, які витрачаються неефективно (!) та видатки на непотрібні українцям функції, а не "планово" всюди на 10%.

По-друге, тому що його неможливо виконати системно.

Спробую фахово пояснити і колегам, і усім зацікавленим.

Що у дорученні Президента означає "скоротити видатки"?

➡Це скоротити кількість чиновників та політиків (хоча кількість політиків особливо не може змінюватися)?

➡Чи скоротити кількість непотрібних органів, як таких?

➡Чи скоротити непотрібні функцій і видатки на них?

➡Чи просто скоротити фонд ЗП у кожному органі, тобто зекономити, залишаючи ту ж саму кількість людей на службі, але зменшуючи їм заробітну платню на 10%?

На жаль, єдиний прийнятний тут варіант: це скоротити ФУНКЦІЇ!

А це означає – зробити нарешті функціональне обстеження, якого від нас вимагають роками європейські партнери й усі, хто коли-небудь займався питаннями державної служби у цій країні.

Це означає, скорочувати застарілі, нікому не потрібні радянські забюрократизовані функції, які дублюються різними органами й за які, насправді, ніхто не відповідає.

Далі – переводити процеси в електронну форму, автоматизовувати процес роботи зі зверненнями та інші, і знову ж таки скорочувати непотрібні функції.

Далі – переводити до 30% функцій у кожному міністерстві або на аутсорс, або на єдиний орган – наприклад, функції законопроектування.

І тоді скорочувати не людей, а знову ж таки конкретні функції.

Це називається системний підхід, який дасть результат.

А на сьогодні, якщо ми заявимо, що хочемо скоротити видатки на кожен державний орган, особливо в регіонах, – то це означає лише популізм та корупцію.

Бо 80-85% державних службовців по країні – отримають зп на рівні і так біля 2 мінімальних заробітних плат.

➡Скорочувати її нижче ми не можемо, ми занадто бідна країна, щоб дозволити собі платити копійки державним службовцям, які підписують контракти на мільйони.

Це штовхає їх лише до корупції й більше ні до чого.

Це ми вже проходити останні 10 років.

➡Якщо скорочувати людей без критеріїв їх ефективності та оцінювання роботи, – то це означає або скоротити їх, вибачте, "від фонаря", або прибрати тих, хто є "не своїм" й політично тобі не подобаються, а залишити "своїх".

Це ми теж проходили за часів Януковича.

Тому, дозволю собі декілька порад Офісу Президента й нашим високопосадовцям.

Перше.

Нарешті почати проводити системне функціональне обстеження державного апарату по всій країні.

Так, цей процес довгий і він не вплине на показники бюджету 2020, але потім – через рік, завдяки функціональному обстеженню ви зможете скоротити не 10%, а до 30% видатків і головне – непотрібних функцій, які тягнуть нас на дно.

Друге.

Короткострокова перспектива теж є, бо, розумію, треба піар й результати вже зараз.

➡Починати скорочення видатків тут треба власним прикладом – тільки з самого себе – тобто з Офісу Президента.

На сьогодні, у нас реформа адміністрації Президента так і не відбулася, а перейменування її в Офіс не може вважатися реформою.

Я так розумію, що була створена комісія з реорганізації Адміністрації Президента, і я очікую на скорочення людей та видатків саме в цьому органі, і набагато більше, ніж на 10%.

Думаю, що це буде правильно.

Третє.

Пропоную почати також з районних обласних та обласних державних адміністрацій.

В середньому по країні, в одній обласній адміністрації працює приблизно 700 людей, а в усіх районних адміністраціях кожної області – від 1000 до 1600 людей (!).

Чи потрібна нам така кількість людей, які виконують функції, які мають максимально швидко мають передаватися на місця в рамках реформи децентралізації? Звичайно, ні.

Тому тут, я пропоную завершувати реформу децентралізації, як і обіцяв Президент – передавати владу місцевим громадам. А заодно, не буде необхідності у такій великій кількості людей в ОДА та РДА, тобто, в префектурах.

І там – скорочення і грошей, і видатків, і людей може бути не 10, а й 35%, і ця економія перекриє інші органи.

Пропоную починати саме з цього.

Все інше – це бажання піару та простих рішень.

Як казав президент Рузвельт, який вивів Америку з Великої депресії й який єдиний був переобраний 4 рази: "Немає простих рецептів для країни. Не вірте простим рецептам".

Тому, простих рецептів та простих доручень – я давно боюся.

Повторюся:

скорочувати треба видатки, які витрачаються неефективно (!) та на непотрібні українцям функції, а не планово всюди на 10%.

А скорочувати видатки, наприклад, на армію, Міністерство оборони та Міністерство закордонних справ – це не просто популізм, але і пряма шкода інтересам держави та кожному українцю.

powered by lun.ua
Коментарі — 12
iip _ 31.10.2019 10:40
IP: 35.235.227.---
Які там 10%.
Колись у Київ приїхала делегація від Талліннської мерії. Приймаючою стороною була Подільська райрада Києва. Так от, дорогі читачі – Подільський район тоді нараховував трохи менше 200.000 жителів, а штат районних органів влади (без комунальних підприємств) мав більше 180 працівників із статусом державного службовця.
А один район Таллінна у 300.000 жителів мав адміністрацію у 27 (двадцять сім) працівників.
До тих пір поки не буде розігнана драною мітлою величезна орава чиновників із злиденними зарплатнями та палаючими від жадібності очима – не буде порядку в країні.

До цих пір актуальними є слова сучасників Чехова:

"Чиновники нижних классов получали жалованье для жизни явно недостаточное. Приходилось либо докладывать из своего кармана в надежде, что через десять лет восполнишь затраты, либо находить разного рода приработки, честные или условно честные, а то и вовсе бесчестные – тут уж как повезет"
Roman Mozola _ 30.10.2019 20:20
IP: 35.235.226.---
Скорочувати потрібно не на 10%, а деякі цілі органи. Можна брати приклад з тої є Естонії чи Польщі, де більшість держпослуг можна дістати віддалено через інтернет, при чому завявки на 95% обробляються автоматично бкз людського втручання. Без черг, бумажок-справок і бидлуватих чиновників.
Сергей Папков _ 30.10.2019 11:10
IP: 35.235.226.---
"...Далі – переводити до 30% функцій у кожному міністерстві або на аутсорс, або на єдиний орган – наприклад, функції законопроектування.
І тоді скорочувати не людей, а знову ж таки конкретні функції" (А. Шкрум)
А це вже популізм від пані Альони (щодо "нескорочення людей" маю на увазі), адже, якщо будуть обмежені або ліквідовані функції, то навіщо тоді персонал, що їх обслуговував?
Віктор Совщак _ 30.10.2019 09:22
IP: 35.235.226.---
iip:
Щодо розвалу СРСР Його розвалили звичайні людські потреби – машини дачі бриліанти відпочинок добра їжа і т.і І одночасно не бажання працювати на когось Це те що і є суттю капіталізму Зеленський є новим буржуа тому він капіталізму не помєха А навпаки – укріпляє Успіхів Вам у вивченні марксисько ленінської науки
Віктор Совщак _ 30.10.2019 09:18
IP: 35.235.226.---
Альоні Шкрум Мабудь Ваш комітет ВР розглядає пропозиції КМ щодо видатків А бюджетний комітет і поготів Більше того Вам як нардепу нічого не заважає підїхати до Мівнфіну і посприяти тому що Ви написали Ви молода особі не уподобляйтеся Тимошенко – Вибачте їй в наступному році буде 60 А це зважаючи на реальність є дуже багато
Віктор Совщак _ 30.10.2019 09:14
IP: 35.235.226.---
Альоні Шкрум -
скорочувати треба видатки, які витрачаються неефективно (!) та на непотрібні українцям функції, а не планово всюди на 10%.
Breda _ 30.10.2019 09:01
IP: 35.235.226.---
Це ми теж проходили за часів Януковича. (с)

...та не тільки за Януковича. З Петром було так само. Зрозуміло – що державні органи напхані купою непотрібних людей-функцій. Замість реформи тієї стайні – для очитки совісті типу скоротити той безлад на 10%. Але там все рівно нхто-нікого не сокрочує... скорочують штучні пусті вакансії. Вони добре знають як це робити.
Після перепису населення ці цифри вжахнуть... скільки чиновників всіх ланок сидить на бюджетних витратах... і який об'єм населення вони типу обслуговують.
Alkexanderkiv Dankiv _ 30.10.2019 01:09
IP: 35.235.227.---
Ця стаття є нагальним прикладом конструктивної критики. Не огульної та безпринципної, коли все просто погано і крапка, а такої, коли автор роз'яснює чому та в чому помилка і як зробити безпомилково. Читачі, котрі здатні не рефлексувати на абревіатуру БЮТ (тим більш, що вона вже давно не існує, років зо 10), а думати про державні інтереси і саме з цієї позиції розглядати зміст статті. Авторка в решті-решт дбає про наш з вами інтерес і про наші з вами гроші.
Alexander Vasilevsky _ 29.10.2019 22:31
IP: 35.235.227.---
Kostia Ivanov:
Членкиня БЮТу проти популізму? Ого! Як там тарифний геноцид?
1. Це як бджоли проти меду або рокмузиканти проти наркотиків;-)
2. Закінчився тарифний геноцид. Тепер Батьківщина це свідки кінця зубожіння Коломойського:- (
Kostia Ivanov _ 29.10.2019 22:05
IP: 35.235.227.---
Членкиня БЮТу проти популізму? Ого! Як там тарифний геноцид?
Dmitriy Chetverikov _ 29.10.2019 21:38
IP: 35.235.227.---
а статьи на УП вместо реальных результатов работы в этом направлении – это не популизм?
iip _ 29.10.2019 20:32
IP: 35.235.227.---
Ну що ще можна чекати від картонного Голобородька?
У СРСР був великий керівник, як зараз кажуть, менеджер – Лігачов. Про нього був анекдот: сідає гвинтокрил у полі, з нього вилазить Лігачов, його зустрічають місцеві керівники. Лігачов питає – ото у Вас що таке? Йому відповідають – то пшеничне поле. Лігачов тоді каже – ану записуйте завдання партії: підвищити врожайність пшениці удвоє. Потім Лігачов знову запитує – а ото у вас що таке? Йому відповідають – то корова. Лігачов знову – записуйте завдання партії: підвищити надої молока удвоє. Все – вільні – виконуйте.
Анекдот з новітньої історії України: Зустрів Зеленський Гончарука і спитав – ото у вас шо за люди такі? Гончарук відповідає – то державні службовці. Тоді Зеленський каже – так записуйте наказ партії "Слуга народу": скоротити гроші на цих "чортів" на 10%. Все – виконуйте, я вже накерувався:)
І що саме смішне – Гончарук ЗАПИСУЄ!!!:)
Уряд реформ406 Корупція1348 Зеленський30 Україна та Європа1094 Aтака Путіна1232
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter