Ігор Смешко Професор, генерал-полковник

Віденська кава виявилася занадто гарячою і для Росії, і для США

01 серпня 2020, 23:16

27-30 липня у Відні пройшов другий раунд консультацій між США та Росією з питань стратегічної стабільності – перший відбувся у столиці Австрії 22 червня цього року.

Як відомо, за результатами червневої зустрічі, в центрі уваги якої було питання Договору про подальші заходи зі скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь між США та Росією, – який ще називають "Празький договір" 2010 року або СНО-ІІІ, – сторони домовилися про створення декількох технічних робочих груп та продовження консультацій.

За офіційною інформацією, американсько-російські дискусії під час липневого раунду перемовин проходили у рамках трьох груп: з питань мілітаризації космосу; транспарентності і верифікації положень СНО-ІІІ; концепцій можливого застосування ядерної зброї.

В рамках першої групи дискутувалися питання визначення певних взаємоприйнятних норм, яких мають дотримуватися держави у космічному просторі. Вельми показово, що напередодні, 23 липня, США звинуватили Росію у проведенні вже другого випробовування космічної зброї.

Як наголосив напередодні зустрічі у Відні помічник Держсекретаря США Крістофер Форд, "Москва і Пекін вже перетворили космос на місце проведення воєнних дій". Якщо Кремль хотів перед початком переговорів продемонструвати своїм партнерам свою силу в космосі – час було обрано явно невдало. Подібна демонстрація сили РФ дезавуює її ж власну позицію, неодноразово проголошену нею в ООН, щодо нерозміщення зброї у космічному просторі.

Однак, звичайно ж, нас в Україні найбільше цікавило, що саме відбувалося в ході обговорення у рамках третьої групи. Адже, як відомо, 2 червня цього року президент Росії Путін підписав Указ про засади державної політики Російської Федерації у сфері ядерного стримування, що містить доволі розпливчаті положення стосовно умов застосування Росією ядерної зброї і є ще одним підтвердженням агресивних намірів Кремля.

На жаль, в Україні на диво індиферентно і спокійно сприйняли цей доктринальний російський документ. А тим часом, його зміст залишає масу варіантів для різного роду тлумачень, які б мали стати предметом серйозного оборонного і безпекового аналізу Радою безпеки і оборони України та її найвищим воєнно-політичним керівництвом. Він безпосередньо стосується інтересів оборони країни в умовах непроголошеної війни проти України, яка вже точиться шість років.

Судячи з усього, "віденська кава" виявилася занадто гарячою і для Росії, і для США – обидві країни поки що не спромоглися вийти на якесь спільне бачення головних проблем стратегічної стабільності і питання продовження (або не продовження) "Празького договору", термін дії якого спливає вже наступного року. Це питання і після цієї чергової зустрічі залишається наразі відкритим.

При цьому, в Україні не має бути жодних ілюзій – і США, і Росія у цих перемовинах відстоюють саме свої національні інтереси, зокрема, у контексті появи нових видів озброєння. Хоча, позиція Вашингтона, який за наявною інформацією налаштований на встановлення контролю над усією ядерною зброєю, у тому числі й тією, що називають тактичною, – об'єктивно має позитивне значення і для Києва.

Нарешті, прискіпливий моніторинг перебігу американсько-російських перемовин зі стратегічної стабільності має й надалі залишатися актуальним завданням українських державних органів у сфері національної безпеки і оборони.

Ілюстрація © Shutterstock

powered by lun.ua
Коментарі — 12
Влад Дорошенко _ 04.08.2020 10:30
IP: 93.72.24.---
Росія каже, що збільшить постачання зброї терористам.
Я думав, що Міноборони відповість:
та ми набудуємо зараз заводів і навипускаємо озброєння і боєприпасів, що не заборонені Мінськими угодами, і вас пошматуємо, як Тузик шапку.
Металу у нас багато, руду добуваємо, хватить японцям і китайцям руду від Жеваго експортувати, пора свої боєприпаси з чавуну вливати, особливо арт. міну 60 мм, що не заборонена Мінськом і б'є на 3 км і далі.
Хіба їх і досі нелегально з Словенії з свинарчуковою оборудкою через Кіпр імпортують? Писали в газеті, що найшли нерозірвану міну 2016 зі штампом словенського заводу.
Log Log _ 03.08.2020 20:37
IP: 178.133.188.---
Егор Шконда – безмозглый дебил Унитаз Семижопов из Воронежской области
Украине вряд ли можно отнести себя.
Ха-Ха-Ха
И это по-русски?
"Сосиська" безграмотная, в какой книге такой бред пишут?
Существо, которое никогда не читало, а тем более не писало, вдруг решило писать
аля Соловьёв. А получается "сапоги всмятку".
Невежда по-русски: "Украина вряд ли может отнести себя", или "Украину вряд ли можно отнести".
Пукать в церкви за копейку от Пригожина у тебя получается лучше, отправляйся туда
портить воздух.
Log Log _ 03.08.2020 09:05
IP: 46.133.153.---
Егор Шконда:
Безграмотный Воронежский невежда, ты запятые ставить не умеешь,
а строишь из себя политолога. Лучше бы книги читал, чем писать бред на уровне
четырёхлетнего ребёнка. На украинца ты похож как вилка на бутылку.
Володимир Войтко _ 02.08.2020 20:21
IP: 178.92.75.---
Oleh Lychak:
Володимир Войтко:
Пацан "дно бачив"... В "стакані"????
Почитай про торпеди Посейдон, про російські ракети підводного базування. Все це принято на озброєння РФ. Саме МО РФ про це пише.
Віктор Совщак _ 02.08.2020 17:29
IP: 188.163.12.---
...в Україні не має бути жодних ілюзій – і США, і Росія у цих перемовинах відстоюють саме свої національні інтереси...Скажу так Коли щось,то я відстоюю себе... Коли щось про колектив, то він теж себе відстоюю... Ну і т. д. – кожен відстоюю себе... Тільки адвокат відстоюю когось... Але за це треба платити гроші абоо щось... Висновок Щоб Україну відстоюювали (хтось) не українці треба платити чимось...
Svetlana Ishchenko _ 02.08.2020 15:59
IP: 109.86.88.---
Людство впевнено крокує до свого знищення.
Чекати від наших невігласів якоїсь реакції – це смішно.
На жаль, й ті, хто начеб то з "еліти" має розум, був при владі, займались і займаються лише власним збагаченням. Всі хотіли заробити й втекти в розвинені країни, а тут для них лише територія, але коронавірус показав, що так не буде, а космічні ігрища зі зброєю просто знищать людство. Шукати захисту на інших планетах гарно в кіно й в фантастиці, але в житті все буде інакше...
Влад Дорошенко _ 02.08.2020 14:09
IP: 94.158.95.---
...зі стратегічної стабільності...
Хто ще вживає термін "стратегія", крім Смешко і Дацюка?
Головне для чиновників подовжити договір про уникнення подвійного оподаткування з Кіпром, щоб він не був в урядовому списку офшорних зон.
Схоже, туди більше виведено з країни грошей, ніж весь держборг, що у 2020 стає більшим за 60% ВВП.
hrim _ 02.08.2020 11:51
IP: 91.225.201.---
ВВП США у 10 разів перевищує ВВП Росії.
ВВП ЄЕС у 10 разів перевищує ВВП Росії.

Таке разюче економічне відставання не заважає Росії тримати в напрузі США та Європу.

Що не так у політиці економічно розвинутих країн?
Oleh Lychak _ 02.08.2020 11:24
IP: 178.93.154.---
Володимир Войтко:
Пацан "дно бачив"... В "стакані"????
Romka Romal _ 02.08.2020 11:12
IP: 213.231.21.---
Божеволіють керівники країн від безконтрольності зі сторони громадянських суспільств.
Егор Шконда _ 02.08.2020 08:38
IP: 213.87.129.---
мля....если мы сейчас держим кулаки за США, то это нас не спасет когда они начнут драться, а если мы нейтральны, что мало вероятно при нынешней политики, то и это нас не спасет.
Русские всегда нас били, когда мы занимали не их сторону, история нас ни чему не учит.
Володимир Войтко _ 02.08.2020 07:57
IP: 178.92.75.---
Дуже сумнівна домовленість між США і РФ. РФ створила нові види ядерної зброї. Зараз РФ розставляє вироби Посейдон і ракети підводного базування навколо США. А їх на дні океану виявити практично неможливо.
ONLINE
Україна та Європа1126 Уряд реформ420 Корупція1432 Зеленський67 Свобода слова579
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter