Марина Ставнійчук Член Європейської комісії за демократію через право (Венеційська комісія) від України (2007-2013 рр.). Заслужений юрист України, кандидат юридичних наук.

''Суд вихідного дня'' – вирок і початок сумної епохи

01 лютого 2016, 12:37

Субота, 30-го січня 2016 року – день, який увійде в новітню історію України. День з відповідними наслідками для усіх, хто прагне жити у державі, де верховенство права не є пустим звуком.

Конституційний Суд України поставив у цей день своєрідний антирекорд, розглянувши питання конституційності пропонованих президентом змін до Конституції України в частині правосуддя, за кілька годин. Якщо б у світі існував рейтинг самих швидких судових розглядів – КСУ очолив би його. Але у світі такого не існує, тож Суд у даному випадку побив свої власні попередні рекорди.

Про що це свідчить.

КСУ ніхто не заборонить звичайно працювати в суботу (хоча "розгляд вихідного дня" – явище для КСУ скоріше унікальне), ніхто не визначає часові межі розгляду. Так що з формальної точки зору ніби нічого страшного не відбулося.

Але насправді Суд, враховуючи те, яке саме питання він розглядав, перевершив сам себе. Здійснив неможливе.

Здійснивши цю неможливість, КСУ своєю поведінкою опосередковано засвідчив такі позиції.

По-перше, тиск на суд є, це можна стовідсотково припустити.

По-друге – зважаючи на цей "аврал", можна стовідсотково припустити, що рішення було готове заздалегідь, його запропонували ззовні з високих печерських пагорбів.

По-третє – Суд (а з ним і влада) перестали навіть імітувати конституційний процес, перетворивши конституційний процес на механічне внесення у Основний Закон потрібних владі новел, в гру без правил.

Насправді Суд цього разу, шляхом "розгляду вихідного дня" освятив не зміни до Конституції, а результати політичних торгів – президент поділився таки з парламентом правом звільняти Генпрокурора, натомість залишив собі на найближчі роки всі потужні впливи на судову систему та кожного окремого суддю, які "зашиті" у пропонованих змінах. І не бачити цього судді КСУ просто не можуть. Принаймні, Венеційська комісія вже стомилася вказувати на ці вади.

Отже – спроби імітації та збереження обличчя при поганій грі закінчились. Суд вихідного дня остаточно зафіксував нову епоху – відкритої цинічної наруги над Основним Законом.

Забрала відкриті, "лицарі" задоволені.

Це і є той темний наслідок для кожного, який несе ця дата – 30 січня 2016 року.

Краще б у нас у владному керівництві держави дотримувались шабату, згідно з яким неможна працювати у суботу, бо добра це не принесе. Нікому.

У цьому ж випадку першим постраждав сам Конституційний Суд. Його авторитет давно під великим сумнівом. А минула субота стала вироком!

Є така англійська ідіома – "kangaroo court", що дослівно перекладається як "суд кенгуру". Це вираз, яким характеризують інсценування суду, пародію на правосуддя. Цей вираз і дотепер вживають стосовно суду, який, формально дотримуючись процедури, виносить швидке, заздалегідь підготовлене рішення. Виникло це явище в США в часи "золотої лихоманки", коли золотошукачі судилися один з одним, стимулюючи у відповідний спосіб суддів до ухвалення потрібних рішень. Все відбувалося швидко. Суди приймали рішення на користь того, хто перший добіг. Тоді усі казали, що Суд "скаче, як кенгуру".

З 30-го січня поведінка нашого Суду чітко потрапила під описані умови. А влада все більше нагадує бригаду золотошукачів з Дикого Заходу.

Констатую це з болем. Бо перспективи у суспільства в нинішньому конституційному процесі відтепер ще більш невеселі. Суд, яким керують ззовні, визначає, якою буде "вільна від впливів" судова система.

Яка зла іронія...

powered by lun.ua
Коментарі — 57
_yurkiv_ _ 03.02.2016 10:44
IP: 104.197.191.---
Orest Asgard:
По астрологии Порошенко антитотем полностью затмил его тотем:
"Черты антитотема отчетливо проявляются в людях с расплывшейся фигурой и одутловатым лицом, в мерзостных, трусливых приспособленцах, холуях и жадинах."

//nostradamys.ru/ZOROastrizm.html
А Вам особисто, чий АНТИТОТЕМ пасує?:)
Orest Asgard _ 03.02.2016 02:51
IP: 80.64.83.---
По астрологии Порошенко антитотем полностью затмил его тотем:
"Черты антитотема отчетливо проявляются в людях с расплывшейся фигурой и одутловатым лицом, в мерзостных, трусливых приспособленцах, холуях и жадинах."

//nostradamys.ru/ZOROastrizm.html
Orest Asgard _ 03.02.2016 02:49
IP: 80.64.83.---
Какой ещё прогресс судебной реформы, если Порошенко даются полномочия на два года собирать вместе с Шокиным от коррупционных судей гешефты и выписывать индульгенции одиозным судьям через своих адептов у ВРЮ (Высшим Совете Юстиции)!
Будет ПороШокинская профанация, а не реформа! Такая, как и реформа прокуратуры, - на манеже одни и те же, косить "бабло" (деньги) готовы.
Нужно срочно отправить коррупционера Шокина в отставку и переформатировать ВСЮ.Вот тогда можна проводить реформы правоохоронной системы.

Опасность для экстраверта Порошенко заключается в том, что он вовлекается в объекты (гешефты, решалово, и разные схемы) совершенно теряет в них самого себя.Он не может остановиться, и это часто приводит его к истерии.
Его тучная фигура и манера разговора с циничной ухмылкой только подтверждает диагноз.Он не может обуздать свою патологическую жадность.
_yurkiv_ _ 02.02.2016 13:15
IP: 130.211.148.---
_animotion:
Почему эта старая курва все никак не заткнется?
Because there is a such type of forensic animAtion, Оldfart!
Orest Asgard _ 02.02.2016 12:38
IP: 80.64.83.---
Негайно ввести компенсаційні (прогресивні) податки на непідтверджене легальними доходами майно суддів і прокурорів-олігархів, "жирних" чинуш податкової та митної служби. Покарати корупційне зло. Щоб корупціонерам не було навіть бажання дертися за посади, в іншому випадку вони будуть лізти на свої місця,як "щурі та таргани", і їх нічим не зупинеш!
LYCIV_OLGA _ 02.02.2016 11:18
IP: 109.251.42.---
Тож – все (!!!) те, що відбувається у нас в країні останнім часом – (на превеликий жаль) можна сміливо назвати й одним-єдиним словом – "панахида"!
І хтось тут щось про "судову реформу" казав... Яка, *лядь, "реХформа"???!!!...
Писати – згадуючи що і як в нас було (як "судова реформа" старанно імітувалася владою) – можна до нескінченності.
Тож я пропоную ознайомитись тільки зі "свіжачком": "Угрозы и риски для правоохранительных органов в результате реализации "судебной реформы": мнения специалистов" (Прокурорская правда)
_animotion _ 02.02.2016 10:18
IP: 37.53.108.---
Почему эта старая курва все никак не заткнется?
Serr _ 02.02.2016 01:07
IP: 212.90.61.---
Мыкола Злочевский:
В Киеве улице присвоили фашистское название.

В Киевской области в Броварах улицу Плеханова решили переименовать в честь СС-совца Гончаренко Аве́ркия Матве́евича,гауптштурмфюрер СС дивизии "Галичина".
-"Киев бомбили нам объявили,что началась война!"
А штурмбанфюрер СС Вернер фон Братун створив ракетний комплекс Аполло, завдяки якому люди висадилися на Місяці. Виходить, США – фашистська держава?
kren _ 02.02.2016 01:03
IP: 178.95.235.---
Miki2:...буде, як на картіні мого друга Піні Гофмана...

...як можемо бачить з Вашого прімєра,не один я вроджений привєржнєц соответствєності значенія з об*єктом,в созіданії в*ящої релістичності живопісуємого полотна.
Miki2 _ 02.02.2016 00:10
IP: 178.94.102.---
kren:
...ну,дєто...пріблізітельно,в подбних випадках-случаєця,що розумноє бездєйствіє можить оказавать больший натіск чим безтолковий напор в тупих усіліях догодить вчорашньому дню.Хотя,з ін.боку,
смотря про балакають сторони,єслі вопрос о пріобрєтєніях,тут стоїть обратиця до схвєри інтірє сов...ефірноє і увєщєствлєнноє...в спрощеному прикладі скажем-платонічєскоє і плоцкоє...ну,вопщім,
шось так...
Думаю, що небагато хто тут може прочитати ваші вопіющі по складності, і в той же час високі по духовнсті висновки, ... тобто якщо перекласти Ваше "ефірноє і увєщєствлєнноє", та "платонічєскоє і плоцкоє" у формат живопису, то буде, як на картіні мого друга Піні Гофмана, де він ізобразив народжене платонікой, но всьо ж плоцкоє соітіє зі свойой Цильой, а крім того, як додаток, до рами холста можна було торкнутися, до Цилі дотронуцця, а з Піньой і пляшку брюта употрєбіть
kren _ 01.02.2016 22:47
IP: 178.95.235.---
Miki2:...намьок більш ніж прозрачний...Абсолютно протилежний...випадок...а я...не ізваяв нічого, чим навпаки наблизив...
...ну,дєто...пріблізітельно,в подбних випадках-случаєця,що розумноє бездєйствіє можить оказавать больший натіск чим безтолковий напор в тупих усіліях догодить вчорашньому дню.Хотя,з ін.боку,
смотря про балакають сторони,єслі вопрос о пріобрєтєніях,тут стоїть обратиця до схвєри інтірє сов...ефірноє і увєщєствлєнноє...в спрощеному прикладі скажем-платонічєскоє і плоцкоє...ну,вопщім,
шось так...
Andronik _ 01.02.2016 22:34
IP: 104.197.191.---
Справді сумно. Бо та реформа правосуддя нічого доброго не принесе. Не знаю, чи чинний ПРезидент скористається новим можливостями, але наступний матиме всі шанси легально стати лукашенком. Дивні люди, отриамвши владу, вони свято вірять, о це назавжди...
Miki2 _ 01.02.2016 22:07
IP: 178.94.102.---
kren:
Miki2:...коли суспільниє взаємодії,шановний Miki2,розглядать з позцій чутєвих алєгорієв, то тут нужно імєть ввіду женьська опрідільонность в даной не гєометрічєсской конфігурації-щтука трьохсторонньо склизька,бо як не крути ізмєна получаєтьця на два боки і за такіх прімєров сума квадаров...катєтов...може буть і не совпадать до гіпотєнузи.
Ваш намьок більш ніж прозрачний, шановний kren, тоїсть ви хочете сказать, що мій квадрат + квадрат мужа ніяк і одномомєнтно не совпадають з її стройной гіпотєнузой... Так а я про що?

Взагалі-то приємно, що у Вас, се-е-ер, є тонке відчуття гармонії можливого взаімодєйствія до часу несовмєстімих індивідів...
Абсолютно протилежний з вами випадок, коли Зураб Церетелі посидівши перед "Джокондой" в Луврі повернувся в Союз і ізваяв мозаїку Лєніна в Сочі, а я посидівши в свій час на тому ж місці перед Моной Лізой не ізваяв нічого, чим навпаки наблизив для прогрєсівного чєловєчєства конєц комунізма
-Vesna- _ 01.02.2016 21:54
IP: 93.72.134.---
Браво, пані Ставнійчук! Ви ще здатні дивувати...

Це ж треба – після полумяних гасельних атак на президента- тренера спортсменів в мантіях та комлання навколо наруги президента над Конституцією (о диво)

– різкий разворот на цирлах на 180 градусів – і криголамом поперти на свою ж кривоохоронну систему повних ходом. Ненароком згадали – що судова система взагалі-то окрема гілка влади...

Чем черт не шутит (с)
Може такий кульбіт і занесе в якусь високу іпостась.
Тим паче втрачати вже нема особливо чого, до пенсії вже зовсім небагато, а головні надбавки до неї вже 'зароблені".

Дивно, що інші заслужені підрахуї України ще з вами не в одному човні.
_yurkiv_ _ 01.02.2016 21:45
IP: 173.255.112.---
Мыкола Злочевский:
В Киеве улице присвоили фашистское название.
+++++++++++++++++++++++++++
Думаю, тобі було б приятніше, якби її назвали) (уйлостріт, але тоді повстали б броваряни:)
Владлен Теребинов _ 01.02.2016 20:51
IP: 104.197.239.---
Коментар видалено автором блогу
Тетяна Підгорна _ 01.02.2016 20:40
IP: 212.55.83.---
Бо в Пеціній уяві Конституція – це НЕ суспільний договір про ПРАВА і СВОБОДИ, а кон'юнктурний папірець.
kren _ 01.02.2016 20:38
IP: 178.95.235.---
Miki2:...Нагадую, у мене була історічєска історія з колєжанкою по громадській організації...

...коли суспільниє взаємодії,шановний Miki2,розглядать з позцій чутєвих алєгорієв, то тут нужно імєть
ввіду... (можно було б на цьому і закончіть,но я продолжу)... женьська опрідільонность в даной не гєометрічєсской конфігурації-щтука трьохсторонньо склизька,бо як не крути ізмєна получаєтьця на
два боки і за такіх прімєров сума квадаров...катєтов...може буть і не совпадать до гіпотєнузи.
Taras Chuchman _ 01.02.2016 20:17
IP: 188.230.57.---
це можна стовідсотково припустити. (с)

цитату в меморіз
Miki2 _ 01.02.2016 19:42
IP: 178.94.102.---
Александр 1:
Miki2:
Карочє, – я ще не всьо сказав.///

Ще не всьо?

А, ну да, ты так на Ставнийчук засмотрелся, что напрочь забыл про зміни до Конституції. А навіщо вона тут пише? Щоб ти її квітку на лацкані роздивлявся? А ну давай відкривай порівняну таблицю змін, та викладай свою думку по суті питання: чи бути далі пані Марина членом Венеціанської комісії, чи ні.
Шурік, вона дуже і дуже видна. Все ти правильно зрозумів. Думаю, що буде, або щось в цьому роді.
Miki2 _ 01.02.2016 19:33
IP: 178.94.102.---
kren:
Чи не ц ті ж це дєятєлі,що *будують державу* починаючи ще від Крачука,Кучми,Ющенка.
І що,власне,так здивувало п.Cтавнійчук в діях КС?
Та канєшно ж ті самі "будують", але пане kren, я, як інженєр чєловєчєских душ вважаю, що на тому бєстолковому кадровому фронті пані Марина може зробити зараз багато більше користі, ніж дехто з офіційних профурсєток. Тим більш, що висновки з "по-донєцкі" минулого вона зробила... Звичайно допомогти з богу прогресівної громадськості їй би не завадила... Я б і сам їй портфєль носив, але заміжні не мій артікуль...

Нагадую, у мене була історічєска історія з колєжанкою по громадській організації, коли імен одне одного ми навіть толком не знали, але це не завадило тому, що поки наш літак летів зігзагами зі Стокгольму її ще незаконний муж вже чекався скрестивши руки при синій морді в Шеремєтьєво-2...Так мені звідкіля прийшлось нанімать таксі з чорного ходу та ще й за валюту...

Карочє, - думаю, що як мущіна ви мене зрозуміли
Александр 1 _ 01.02.2016 19:09
IP: 188.163.12.---
Miki2:
Карочє, – я ще не всьо сказав.///

Ще не всьо?

А, ну да, ты так на Ставнийчук засмотрелся, что напрочь забыл про зміни до Конституції. А навіщо вона тут пише? Щоб ти її квітку на лацкані роздивлявся? А ну давай відкривай порівняну таблицю змін, та викладай свою думку по суті питання: чи бути далі пані Марина членом Венеціанської комісії, чи ні.
_yurkiv_ _ 01.02.2016 19:01
IP: 130.211.128.---
''Суд вихідного дня'' -
То не така вже і проблема
Серед судійських тем,
А чи настане правосуддя
Судний День,
Чи так і буде "набєкрень"?
Ось в чому укра'їнськая дилема!
Клаус Грюдвал _ 01.02.2016 18:41
IP: 212.92.244.---
Хто сказав, що то э суд? Маємо блазнів у мантіях!!
sidor _ 01.02.2016 18:25
IP: 23.236.57.---
Александр 1:
sidor:
...Венеційська комісія вже стомилася вказувати на ці вади...
На "пальцах" это называется "пристресла" или "пробный шар".
Именно поэтому нельзя тянуть с реформой судебной системы. Тем более, что нынешняя – никого не устраивает, ее просто нет. Пусть КС лучше будет "самым быстрым судом в мире", "чем самым тягомотным". Все хотят результатов, а не игр юристов в правовую святость, которые можно растягивать бесконечно.
так то оно так, но "дьявол кроется в мелочах"......До внедрения нового административно-территориального устройства, согласно изменениям в Конституцию Украины по децентрализации, суды будут создаваться, реорганизовываться и ликвидироваться УКАЗАМИ ПРЕЗИДЕНТА, а не законом...В связи с тем, что "децентрализация" связана с "особым статусом", "указы президента" могут быть до окончания каденции президента или его "добровольным" уходом и использованием этого "нововведения" следующим кандидатом.
Україна та Європа1065 Aтака Путіна1187 Корупція1288 Уряд реформ392 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter