Олег Тягнибок Голова ВО "Свобода"

Ні – прихованій приватизації ГТС!

30 липня 2014, 16:05

Урядовий законопроект N4116а щодо реформування системи управління єдиною газотранспортною системою України, який передбачає передачу української ГТС та підземних газосховищ в управління спільного підприємства за участю іноземних енергетичних компаній викликає низку запитань та принципових зауважень фракції ВО "Свобода".

Ініціатива уряду недостатньо політично, юридично і фінансово обґрунтована та потребує більш глибокого опрацювання і обговорення в парламенті та суспільстві. По суті йдеться про передачу в концесію (що є одним зі способів прихованої приватизації) високорентабельних стратегічних активів української економіки. Таке рішення тягне за собою значні ризики для національної безпеки, у той же час не даючи жодних гарантій покращення енергетичної незалежності України.

По-перше, нагадуємо нашим союзникам по Революції гідності – парламентським фракціям "Батьківщина" і "УДАР": іще рік тому, під час правління корупційно-олігархічного режиму Януковича, вимога збереження ГТС та підземних газосховищ у власності та в управлінні держави була спільною політичною позицією всіх трьох партій: http://prawda.biz.ua/news/2013/04/27/6989104/, http://batkivschina.com/264-frakcya-byut-batkvschina-vistupaye-kategorichno-proti-privatizacyi-gts.html, http://www.unian.ua/politics/597527-u-klichka-vimagayut-dotrimuvatisya-moratoriyu-na-prodaj-gts.html. Сьогодні немає жодних підстав, чому ця позиція має зазнати зміни.

По-друге, спекулятивним є юридичне обґрунтування необхідності ухвалення цього закону, а саме "з метою приведення функціонування газотранспортної системи України у відповідність з узятими Україною зобов'язаннями в рамках Договору про заснування Енергетичного Співтовариства". Взяті Україною зобов'язання полягають у необхідності розділення функцій транспортування, розподілу постачання та видобутку газу, зокрема у реальній незалежності ПАТ "Укртрансгаз" від вертикально інтегрованої компанії НАК "Нафтогаз". Жодної вимоги щодо того, хто повинен входити до складу компанії-оператора, європейське законодавство не містить. Іншими словами, така аргументація уряду – це євроспекуляції, до яких у цьому питанні вдавався також режим Януковича.

Форма власності та управління ГТС і підземними газосховищами – це внутрішнє питання України, яке необхідно вирішувати відповідно до національних інтересів. Наприклад, сусідня Польща розділила функції видобутку, транспортування і постачання в рамках національного холдингу, який зберігає у державній власності, а національний газотранспортний оператор на 100% залишається державною компанією.

По-третє, урядовий законопроект відкриває правову можливість для отримання контролю над українською ГТС з боку російського "Газпрому", який володіє пакетами акцій у 144 європейських газорозподільних і газотранспортних компаніях. Наприклад, в South Stream Austria GmbH та South Stream Hungary Ltd. доля "Газпрому" – 50%. Найбільша німецька компанія E.ON SE також є афілійованою до "Газпрому" та володіє близько 2% акцій "Газпрому", а близько 90% її акцій перебувають у вільному обігу. Великі європейські газові компанії не є підконтрольними урядам держав ЄС, а це означає, що питання енергетичної безпеки України вирішуватимуть приватні акціонери, серед яких у будь-який момент може з'явитися "Газпром".

Звертаємо також увагу на досвід Словаччини, де 2013 року німецька E.ON Ruhrgas та французька GDF Suez продали 49% акцій оператора словацького ГТС чеській компанії ЕРН, a.s. Тож немає гарантій, що оператором української ГТС раніше чи пізніше, прямо чи опосередковано не стане російська компанія.

У цьому зв'язку важливим юридичним недоліком урядового законопроекту є відсутність у ньому посилання на так званий Третій енергопакет ЄС, що зокрема, не дозволяє "Газпрому" контролювати газотранспортні потужності в європейських країнах через мережу своїх підконтрольних компаній і є правовою підставою для зупинки будівництва "Південного потоку".

По-четверте, ухвалення цього закону, незважаючи на публічні запевнення Прем'єр-міністра А.Яценюка, не дає жодних правових гарантій ні щодо завантаження української труби для транзиту російського газу в Європу, ні щодо припинення будівництва російського трубопроводу "Південний потік" в обхід України, ні щодо європейських інвестицій у модернізацію української газотранспортної системи. Тому урядові розрахунки про подвоєння прибутку від діяльності ГТС у разі її здачі в управління спільному підприємству є лише припущенням.

"Свобода" вважає, що уряд для досягнення цих цілей має шукати інші шляхи, які не передбачають втрати державного контролю над ГТС та підземними газосховищами. Наполегливе просування Росією економічно затратного проекту "Південний потік" показує, що російська сторона керується у своїх вчинках політичною доцільністю, а не економічними розрахунками.

У питанні модернізації ГТС Кабінетові Міністрів слід керуватися підписаною у березні 2009 року Декларацією щодо модернізації ГТС між Європейським банком реконструкції та розвитку, Європейським інвестиційним банком, Світовим банком та урядом України.

По-п'яте, урядовий законопроект передбачає, що умови договору про передачу в оренду української ГТС та газосховищ визначатиме Кабінет Міністрів. З огляду на стратегічне значення цього договору для національної безпеки, а також із метою уникнення корупційних ризиків та забезпечення прозорих і конкурентних умов залучення інвестора вважаємо, що такі договірні умови за пропозицією уряду має затверджувати Верховна Рада, як це відбувається, наприклад, при погодженні парламентом питань, пов'язаних зі зміною цільового призначення особливо цінних земель державної та комунальної власності, припиненням права постійного користування ними (ст. 6 Земельного Кодексу).

По-шосте, передача української ГТС та підземних газосховищ в управління спільному підприємству навіть за умови збереження контрольного пакету підприємства у власності держави означатиме суттєве обмеження впливу уряду на вирішення низки питань, які є критично важливими для економічної безпеки держави, зокрема забезпечення реверсу газу з країн ЄС, встановлення тарифів на транзит газу, умови постачання газу на внутрішній ринок, умови залучення інвестицій в модернізацію ГТС. Досвід уже проведеної корпоратизації державних підприємств-монополістів "Укрнафта" та "Турбоатом" показує, що наслідком ухвалення цього закону може стати повна втрата впливу уряду на ГТС і газосховища та використання їх для отримання надприбутків українськими та іноземними олігархами.

"Свобода" послідовно виступає проти приватизації підприємств, які мають стратегічне значення для національної безпеки та розвитку української економіки. "Програма захисту українців" передбачає заборону приватизації стратегічних підприємств, повернення у державну власність раніше приватизованих та відновлення державного контролю над природними монополіями. Позиція націоналістів полягає в тому, що прибутки від діяльності стратегічних підприємств та природних монополій мають наповнювати державний бюджет, а не приватні кишені.

powered by lun.ua
Коментарі — 23
руслан49 _ 31.07.2014 12:53
IP: 95.133.52.---
То чого ж зимою на Майдані зі сцени всі кричали – "В Європу, в Європу. Ми стоїмо за побитих студентів, які хотіли в Європу". А зараз, по словам Свободи, в Європі та ж сама Росія (розказується про сотні російських компаній, які там є). Якийсь маразм. То ви, поводирі, опреділіться якось.
Александр 1 _ 31.07.2014 11:38
IP: 95.134.111.---
Консул1:
у нас металургія, паливний комплекс, енергетика давно у приватних олігархічних руках. і що, бюджет поповнився? краще стало жити? економіка розцвіла? чи може впроваджено суперсучасні технології? ні. так само буде з гтс у приватних руках.
Різниця принципова: металургія, паливний комплекс, енергетика не потребують дотацій з бюджету, а Укрнафта – практично банкрот з великими боргами.
Консул1 _ 31.07.2014 11:22
IP: 130.185.58.---
у нас металургія, паливний комплекс, енергетика давно у приватних олігархічних руках. і що, бюджет поповнився? краще стало жити? економіка розцвіла? чи може впроваджено суперсучасні технології? ні. так само буде з гтс у приватних руках.
80000 _ 31.07.2014 07:27
IP: 46.202.216.---
Андрій Андрійченко:
,,,"Сех подала у відставку. Але чомусь президент не підписує."... бо президент таке саме як і Сех...
як можна одним місцем на два унітаза... -можна якщо у тебе дупа як у Сех...
а совість мораль у панянки є...чи гроші їй і Тягнибоку вже мораль і розум затмили...про яку ГТС це во-ро-вливе амо-раль-не чудило може говорити...про що можна домовлятись з кидалами і лицемірами із сво-ло-ти...поясни мені андрійченко...як Сех сидячі у губернаторському кріслі у Львові...в той-же час голосувала у ВР в Києві???,
що у вас ту-по-го-лових вже ряди в партії закінчились...нема героїв,, .відверта аморальність це характерна ознака свободи...
80000 _ 31.07.2014 07:14
IP: 46.202.216.---
Михайло Васильченко:
А те що люди із свободи...отой же черняков герой із передачі ДОСТАЛО веде бізнес і наймає на роботу людей Юри Єнакієвського (Іванющенко), Єфремова голова (ПР), Аврамова... людей за гроші яких вбивали українців на Майдані...це злочин достойний Йуд...а Мохніцький...встиг заробити на дачу в Іспанії????...щось не дуже він брався за злочини олігархів...а вбили народного героя України Сашу Білого...так позорно мовчав...сучіще кацапського рівня...а Сех щось зроблено...читаю львівську пресу...для неї скоро у Львові свій міні-Майдан організують...клоун ваш Швайка...це правда в рашці на його основі -зовнішньому вигляді -показують які недолугі і смішні українці...до речі він вже скільки раз жонатий -5-6 і вінь хоч дітей своїх пам'ятаї – цей SEX -символ вашої партєйки дерибанщиків і лицемірів...я так розумію що ваша біографія в укр. історії вже припинилась...амінь...
Михайло Васильченко _ 31.07.2014 00:04
IP: 217.77.215.---
Шо ви на ту Сєх накинулися?! А скільки було нею пророблено за її короткий термін перебування у владі?!

Щодо "Достало" – то вже Експресс суд програв одного разу за поширення всякої брехні. Те саме чекатиме й ICTV... Той бруд, який иноді абсолютно навіть не торкається реалії, що ллється на Свободу навіть вже смішно просто дивитися.
Андрій Андрійченко _ 31.07.2014 00:03
IP: 74.125.17.---
Сех подала у відставку. Але чомусь президент не підписує. Можна підтримувати Сех чи ні, тут у кожного своя думка, я з вами сперечатися не буду, але як і в інших партіях, є різні люди в лавах. Колись теж сумнівався щодо Свободи, але потім побачив і почув, окрім лідера партії, там таких людей як Кошулинський, Сиротюк, Осуховський, Мирний, Кайда...це тільки ті, які зараз згадалися, скільки вони зробили всього для Українського народу разом з тими хлопцями-свободівцями, які зараз на фронті, почитав програму партії і зрозумів, що це партія, яку я готовий підтримати. Бо я вірю, що вищезгадані люди будуть відстоювати інтереси України в цілому, і мої окремо. Отже хороших і хорошого в партії, на відміну від інших партій, значно більше.
angel123 _ 31.07.2014 00:03
IP: 5.58.17.---
таке враження, що тут зібралися мега спеціалісти у ГТС. я абсолютно не спеціаліст, але можу скзаати одне – позиція Тягнибока – державницька, в жодному випадку не дозволити приватизаціїї ГТС, та ще й не довзолити попасти ій навіть в проекті в руки Газпрому...Що кому не ясно – то по простому...а для інтелектуалів – читайте текст вище...там в деталях фахово розписано...
дід_панас _ 30.07.2014 23:52
IP: 176.106.207.---
Александр 1:
1. Це правда, але усі великі приватизації у нас починались з оренди. В перспективі це означає приватизацію. Я сумніваюсь, що хтось захоче вкладати коште в те чим він ніколи не буде володіти. Головне почати процес...
2. Збитки у 2013 р. і збитковість нафтогазу не тотожні речі. Якщо не буде різних прихованих махінацій з вишками, реальні тарифи, то нафтогаз буде суперприбутковим... Залучати інвестиції можна і без продажу гтс. Який інвестору резон спитаєте? А сланцевий газ закордонні компанії будуть в цистернах возити? Чи будуть користуватися українською гтс? Вони зацікавлені в її модернізації і зменшенні витрат на користування нею...
3. Залишається 51%? Це ж не акціонерне товариство... Які права і можливості в того, в кого 49%? Хто встановлюватиме тарифи? Що криється за цими відсотками цікаво...
80000 _ 30.07.2014 23:40
IP: 46.202.246.---
Я тобі скажу що я українець -западенець...але підтримувати Сех продажну яка судорожно свою дупу вміщала на два крісла депутата та губернатора мені гидко...і коли вона свою гидку і негідну поведінку хоче замазати Бендерою і Шухевичом то за неї ще бридкіше...цікаво Бендера та Шухевич були би раді що їх захищає така продажна і лицемірна людина...вони там мабуть у гробу перевертаються від такого "захисту"...це раз а по друге...не-до-умок...на Україні війна і зводити якісь особисті проблеми втягуючи людей в непотрібну історичну дискусію це тупість і блюзнірство...це кров...і наплювати Сех та Тягнибоку на кров...їм до виборів потрібно готовитись...хай дивляться щоб третій Майдн не прокотився по їх вгодованих задах...
про статистику...є брехня...є дуже велика брехня...а є статистика... зрозумів своло-тів-ський автобот...
доречі подивись Достало ти на його гроші по клаві лабаєш...це ваше чернякове показували краде як кваліфікований регіонал...
123456 _ 30.07.2014 23:37
IP: 77.87.36.---
и турбоатом не забыт, поскорей бы вернуть путину плутоний
Андрій Андрійченко _ 30.07.2014 23:19
IP: 74.125.17.---
Прохання Сех – підтримує, за статистикою, більшість українців. Якщо бути патріотом, любити Україну і поважати її героїв-це провокувати Путлера, то називайте мене бандерівцем-провокатором. Слава Україні!
ПС Зараз посипиться "Не на часі", так для Путлера бути Українцем-патріотом завжди не на часі. Тому про-Українські рішення, як це робить Свобода, треба приймати завжди!
80000 _ 30.07.2014 22:54
IP: 46.202.246.---
Тягнибоче ти дивишся телевізор чи ні???? Подивись програму "Достало"-ICTV, як твій уб-лю-дочний свободо-сволотівський депутут Черняков організував злодійську схему в українському лісовому господарстві...там сидить також товсто-жо-па Сех -"на всі базари", твій спонсор Гутник, та інша босота із свободи...з тупої курки фа-ріон вже давно вся країна сміється...ну то був сміх від тупості...а тепер прорізався сміх істеричний від злості на твою ідіотку Сех...ну сиди там у Львові та кради дуби сосни жолуді та шишки,так ні...політик в шишках вийшов на міжнародний рівень з заявою до президента, вернути звання Героїв України – Бандері та Шухевичу...враховуючи ситуацію на Україні -нинішню...вона (Сех) не політик...вона провокатор і явно грає на руку рашці і путлєру...ту-по-та яка мабуть навіть газет не вміє читати...чи дурні ви там всі чи просто вже за посади і депутатство у вас розум потьмарився????
Андрій Андрійченко _ 30.07.2014 22:26
IP: 74.125.17.---
Хтось тут пише про те, що треба створити незалежний енергетичний ринок. А як його створювати, якщо ГТС буде не у власності держави? Уряд навіть не написав економічні обгрунтування такому рішенню. Правильно Тягнибок каже. Всього декілька місяців тому, той хто зараз збирається продати ГТС кричав голосно, що цього робити не можна. Умови були ті самі. Ті самі компанії, де власник Росія на 50%. Що змінилося? Грошей у власну кишеню захтілось?Хтось каже, що у нас буде 51%. Так слухайте, 49% мають право блокувати всі важливі резолюції стосовно діяльності компанії. І ви думаєте, Росія не скористається цім правом? Ще й як його використає! У нас є чудові приклади УкрНафти. Люди, включайте голові. Свободі-повага. По-моєму, вони зараз єдині, хто за Україну, як державу, і її незалежність турбується. Вони і Український народ
Андрій Андрійченко _ 30.07.2014 22:19
IP: 74.125.17.---
Я раз всі аргументи є переконливими. Готовий підписатись під кожним словом.
dantust974 _ 30.07.2014 21:20
IP: 176.36.0.---
1. п. Тягнибок, як розумний та патріотичний пол.діяч запропонуйте тези для результативних переговорів з Газпром. А то гарантії, гарантії. Які вони можуть бути з Газпромом.
2. Теза... означатиме суттєве обмеження впливу уряду на вирішення низки питань, які є критично важливими для економічної безпеки держави... – пахне Радянським підходом. Створіть реально вільний Енергетичний ринок і більшість питань відпаде.
3. По Укрнафті – вже давно необхідно прийняти зміни в Закон про "АТ" про можливість скликання повторних Зборів акціонерів за пропозицією акціонера (тобто держави) власника 50 % +1. Але такі успішні та фінансово незалежні партії як Ваша, блокують таке рішення. Тобто в одному випадку Ви дбаєте про державу, а коли це Вам невигідно, то прикриваючись гаслами ні.
Інформативно: Е.ON вже декілька років не є акціонером ЄС. Декларація називається Спільною заявою і підписувалась ЄС, окрім зазначених установ...
p/s/ Головне щоб ГТС не стала "трубою", в переносному значенні.
dantust974 _ 30.07.2014 20:24
IP: 176.36.0.---
Александр 1:
Всі аргументи ВО "Свобода" не є переконливими.
1. Передача ГТС в управління спільному підприємству ні є передачею у власність. Тому балачки про приховану приватизацію слід припинити.
2. Українська ГТС вже давно не є стовпом української економіки: збитки "Нафтогазу" України лише за 2013 рік склали 12,5 млрд. грн. Зараз ГТС погрожує перетворитись у груду металолому. Тому залучення іноземних інвесторів – дуже мудра ідея.
3. При передачі у концесію у державі залишається 51%, тому держава зможе контролювати концесіонерів, як захоче. Газпром сам не піде на такі умови.
А ВО "Свободі" треба бути гнучкіше, не посилатись на непрофесійні вимоги людей, чи на застарілу програму.
100 %
discomfort _ 30.07.2014 20:24
IP: 93.74.23.---
Ох, і дістало це свободівське словоблудіє! Який ідіот ще за них проголсує?! Ні на що не здатні, а тільки горлати!
123456 _ 30.07.2014 18:42
IP: 77.87.36.---
конечно гтс не столп экономики, а столп чиновничьего воровства. она выводиться в убыток и никогда в государственном управлении не будет давать прибыли. но вопрос остается – предназначение украинской гтс транспортировка газа государства спонсирующего терроризм, и если и разводить на политическом уровне досужие размышления о судьбе трубы так в ракурсе ее наполнения нероссийским газом. и чтоб мысли веселее текли труба должна быть перекрыта прямо сейчас и народный депутат мог бы заняться этим прямо сейчас. или пусть переписывает: слава нации! смерть врагам! с газовой поправкой и перестает рядится в националистические одежды. какой он националист если за газ продается террористам. это не национализм а какой то террористический интернационал
torpedist _ 30.07.2014 18:11
IP: 95.133.85.---
Аргументы Яценюка понятнее позиции Тягнибока. Тягнибок, допустим государство передало 49% управления трубой какой-то акционерной компании. Проанализируй ее. Если в этой компании сотая доля есть владение "Газпрома" – откажись. Выбирай другую, где Россия не просматривается. Я прекрасно вижу и понимаю твое "нет", а что "да".Стал бы я владельцем реактивного двигателя, то что бы я с ним делал? Гвозди выпрямлять на корпусе? Что еще?
Александр 1 _ 30.07.2014 17:45
IP: 95.134.117.---
Всі аргументи ВО "Свобода" не є переконливими.
1. Передача ГТС в управління спільному підприємству ні є передачею у власність. Тому балачки про приховану приватизацію слід припинити.
2. Українська ГТС вже давно не є стовпом української економіки: збитки "Нафтогазу" України лише за 2013 рік склали 12,5 млрд. грн. Зараз ГТС погрожує перетворитись у груду металолому. Тому залучення іноземних інвесторів – дуже мудра ідея.
3. При передачі у концесію у державі залишається 51%, тому держава зможе контролювати концесіонерів, як захоче. Газпром сам не піде на такі умови.
А ВО "Свободі" треба бути гнучкіше, не посилатись на непрофесійні вимоги людей, чи на застарілу програму.
Ukraina-- _ 30.07.2014 16:51
IP: 109.122.9.---
Фірташ дав команду: – ФАС!
123456 _ 30.07.2014 16:16
IP: 77.87.36.---
все чудесно, кроме одного маленького вопроса – считать ли транспортирование и потребление русского газа финансированием терроризма. а пан социалист?
Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Україна та Європа1103 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter