Олег Тягнибок Голова ВО "Свобода"

Заява ВО ''Свобода'' з приводу запропонованих Президентом змін до Конституції щодо децентралізації влади

03 липня 2015, 17:54

Проаналізувавши поданий Президентом до Верховної Ради проект закону "Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади) ", Всеукраїнське об'єднання "Свобода" змушене констатувати, що запропоновані головою держави зміни до Основного Закону насправді не надають громадам додаткові повноваження, а навпаки – посилюють уплив президентсько-урядової вертикалі на місцеве самоврядування.

Що ж Президент має на увазі під словосполученням "децентралізація влади"? Пропонується, що уряд за поданням глави держави призначає префектів – виконавчу владу в районах і областях, але звільняє їх Президент. Відповідно, префект під час здійснення своїх повноважень відповідальний перед Президентом, підзвітний та підконтрольний уряду. Жодного контролю над префектом із боку громади проект не передбачає. Запитання: а кого ж буде слухатись префект, чиї вказівки буде виконувати? Відповідь однозначна – центральну владу в особі Президента.

Префект одержує право зупиняти дію актів місцевого самоврядування, якщо вони, на його думку, не відповідають Конституції чи законам України. Тобто фактично префект підміняє собою судову гілку влади, призупиняючи рішення громади. У такий спосіб можна на власний розсуд призупинити і рішення про місцевий бюджет, і про соціально-економічний розвиток, можна взагалі саботувати всі незручні, з точки зору префекта, рішення і роками їх розглядати в судах, "призупиняючи" життєдіяльність територій, не даючи змоги здійснювати соціяльні виплати, виплачувати зарплати тощо. На практиці це паралізує роботу бюджетних установ, не дозволить надавати громадянам адміністративні послуги, розв'язувати земельні, комунальні, адміністративні проблеми. По суті, префект – це той самий голова місцевої адміністрації, але з суттєво збільшеними повноваженнями.

Що ж можуть зробити в цій ситуації органи місцевого самоврядування? Лише оскаржувати рішення префекта в судах. А якщо суд вирішить, що префект не мав законних підстав призупиняти рішення громади – якою буде відповідальність префекта? Відповідь – жодної! У нього будуть необмежені можливості перешкоджати діяльності громад без жодної відповідальности і підзвітности перед членами громади.

А що може громада, де її повноваження? А де порядок відкликання депутатів, суддів, префекта? Де ж ця так звана децентралізація?...

За новим проектом, так само як і за Конституцією часів Януковича, громада не зможе відкликати ні депутатів, ні суддів, ні представника центральної вертикалі влади, оскільки запропоновані зміни були написані для створення лише ілюзії децентралізації та розширення прав місцевого самоврядування, так само, як і розпочата вже бюджетна реформа.

ВО "Свобода" наполягає: будь-які зміни до Конституції в частині місцевого самоврядування мають полягати у розширенні реальних повноважень громад. Справжньою виконавчою владою мають бути виконкоми місцевих рад. Громада має обирати місцевих суддів і відкликати їх. Так само громада має дістати повноваження відкликати депутатів і чиновників. Лише за таких умов можна казати про реальну децентралізацію.

powered by lun.ua
Коментарі — 6
wictors _ 06.07.2015 09:52
IP: 77.52.44.---
префект – це той самий голова місцевої адміністрації, але з суттєво збільшеними повноваженнями.
На мій погляд точніше:
префект це легалізований смотрящий часів Януковича.
Не до речі це вже не перша спроба пана Порошенко легалізувати смотрящих.
І точна відповідь пану nishherbak _:
Головний не той хто попереду, чи хто вирішує коли ж таки перейти дорогу.
Головний той в кого гаманець з грошима!
nishherbak _ 05.07.2015 06:38
IP: 109.87.26.---
Якось спросив свою знайому, хто у неї в сім"ї головний? Вона відповіла прикладом. Коли ми йдемо повз дороги, то чоловік іде попереду, а я за ним. Коли треба перейти на іншу сторону дороги вирішую я. Так хто головний?
vik7352 _ 03.07.2015 23:29
IP: 46.175.83.---
Коли "найригіший риг", як засновник ПР, починає "рехворми", то нічого іншого вийти не може ніж узурпація влади. Намагання узурпувати владу, змінити Конституцію під себе, розсадити "папередников" на хлібні місця, очолити корупцію та багато іншого – "видатні" досягнення однотурового президента. Питань до президента безліч, і з цим негайно треба щось робити, бо важко уявити, що станеться з Україною, якщо йому дозволить "рехвормувати" країну всю каденцію.
Volodymyrr _ 03.07.2015 19:58
IP: 130.211.115.---
руслан49:
Чи правильно слід розуміти, що пан щойно зі фронту?
А! З інформаційного фронту? Я зрозумів. Як там Стець і господар Порошенко?
Volodymyrr _ 03.07.2015 19:56
IP: 104.197.62.---
Децентралізація лише тоді децентралізація, коли повноваження і можливості (в т.ч. числі фіскальні) передаються громадам, тобто містам, селищам і селам. А те, що хоче Пороенко з Гройсманом – це федералізація і в умовах України автоматично феодалізація. Коли замість одного Януковича-Порошенка в Києві, буде по феодалу (Коломойському, Ківалову, Балозі, Єрємєєву тощо) в кожній області. Дайош олгірха в кожну федеративну провінцію!
руслан49 _ 03.07.2015 18:34
IP: 95.134.116.---
Піди здай хоч кров бійцям АТО, як сам боїшся іти воювати. Хай заснімуть на відео і розповсюдять. Може від цього користь буде.
Україна та Європа1065 Aтака Путіна1187 Корупція1288 Уряд реформ392 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter