Дмитро Тузов Політичний оглядач, журналіст

Про ''таргани'' в головах й те, що має значення

02 січня 2020, 18:58

Спочатку про позитив. Дуже гарно – про економічні свободи й добробут. "Холодильник" й "шлунок" також є частиною національної ідеї. Бо лише заможні люди можуть бути справжніми громадянами, й не продавати свій голос за гречку. Й не вимахувати впродовж багатьох годин партійними прапорами за обіцяний гонорар. Без багатих громадян неможливе існування сучасної країни. Вони просто будуть виїжджати геть.

Добре, що Володимир Зеленський згадав багатьох українців. Й Сергія Корольова, який в анкеті власноруч писав "українець" (тоді ще була графа "національність"). Й Олега Антонова, для якого Україна стала Батьківщиною. Не віддавати й не знецінювати частину своєї історії – це важливо.

Стосовно того, що "не має значення". Хочу нагадати, що Донецьк був чудовим містом. Із заасфальтованими вулицями й гарним освітленням. Ті, хто туди прийшли із зброєю з далеких бурятських селищ, реально потрапили в Європу. Красиве таке європейське місто. Було. Але – з площею Лєніна й однойменним пам'ятником тому ж вождю російського пролетаріату. В самісінькому центрі європейського міста. Ніби пам'ятник чумі. Таке собі шизофренічне роздвоєння свідомості. Зустрічі закоханих, з поцілунками, за якими пильно спостерігав "великий Лєнін". Він був скрізь, він стежив за закоханими з центральної площі. В його присутності зростали нові покоління молодих людей вже за часів незалежної України. Несли квіти молодята. Ймовірно, цей лєнін – сталін, й всілякі постишеви-якіри-петровські в головах багатьох людей, як елемент спільної, цементуючої культури, також сприяли появі тих самих озброєних чужинців з далеких удмурдських селищ. Які вперше в житті потрапили в гарне, заасфальтоване й освітлене європейське місто. З каналізацією й водогоном. Але, побачивши в центрі українського міста пам'ятник своєму улюбленому Лєніну, бурятські танкісти заспокоїлись. Вони вдома. Лєнін в Донецьку – це не лише брила каміння. Це справжній троянський кінь. І справа тут не в заасфальтованих й освітлених вулицях. Між іншим, лише в якихось 60-ти кілометрах від кам'яної постаті ватажка більшовицького повстання в Пітері, в іншому українському містечку – Добропіллі люди, не вражені вірусом лєніна-сталіна-путіна, не впустили у своє місто банди "днр". Й знесли цей атавізм радянської архітектури. Цікаво, чи існує зв'язок між подіями у Донецьку й Добропіллі? Чому так по-різному склалися долі цих міст? Небайдужі мешканці Добропілля, яким "не пофіг", пообіцяли просто розстрілювати бандформування "ли-ди-ни-ри" при першому ж їх наближенні. "днрівці" та їхні московські куратори засцяли заходити у таке буйне місто. Яке вже жило без лєніна в голові. Чи вам невідомий цей факт?

Київський приклад "співіснування" пам'ятника Лєніну на бульварі Шевченка (ні, ну як вам таке – пам'ятник Лєніну на бульварі Шевченка? Хіба це не знущання над українцями?) ні до чого хорошого не призвів. Таке поєднання було ознакою політичної шизофренії, в якій країна існувала багато десятиліть. Коли стрілка компасу в головах крутиться по колу й рух вперед є неможливим. Бо просто відсутній напрямок цього руху. Ми для всіх хотіли бути хорошими й толерантними. Щоб нікого не образити. Навіть тих потвор, які мільйонами вбивали українців голодом й сталінськими репресіями. І як би ці рептилії з медведчуківського "ящика" не розповідали про зменшення чисельності населення за часів вже незалежної України, хочеться аби маніпульовані ними співгромадяни, у яких стрілка компасу обертається по колу, не плутали хрєн з пальцем. Не порівнювали тих, хто виїхав на заробітки і навіть звідти, з-за кордону, підтримує Україну, з тими, кого ще живими, щоб двічі не возити, вкидали в ями й закопували землею. Невже ми хочемо, щоб під пам'ятниками цим потворам призначали побачення закохані, а в головах людей тривав весь цей маразм? Й інфікувалися цим вірусом наступні покоління, які імперії не бачили в очі, але мовою символів ми їм повідомлятимемо, що там було добре? Щось не дуже романтична картина вимальовується.

Ми весь час були країною розідраної навпіл свідомості – частина як могла, йшла в Європу (навіть виїжджаючи туди на заробітки), а частина зустрічала й зустрічає Новий рік під бій курантів. Наша "різновекторність" означала лише одне: зупинку в просторі й часі й перетворення на територію, яка виглядає легкою здобиччю для агресії та захоплення. Поляки, словаки, чехи й інші наші сусіди не вважали, що все, що не пов'язано із заасфальтованими й освітленими вулицями, не має значення. Й не толерували роздвоєння свідомості нещасних співгромадян під пам'ятниками окупантам й мародерам. Тобто, не сприяли політичній шизофренії. Вони (і влада, й опозиція) чітко знали, куди йдуть і що для цього треба робити. Між іншим, можете подивитись, чого вони досягли. У поляків, чехів, угорців, словаків, литовців, латвійців, естонців (вибачте, якщо когось не назвав) – чудові асфальтовані дороги й освітлені міста.

Дозвольте наведу зрозумілий приклад. У вас є дві руки – права й ліва. Уявімо, що це добробут та культура. Вони обидві для вас цінні й потрібні. Ви ж не ставите питання, яка з них цінніша й від якої ви можете відмовитись? Якщо ви нормальна людина – не віддасте жодної. Ставити собі подібну дилему не можна в принципі. Це дурість. Чомусь згадав Черчіля, який в критичний момент для існування Британії, коли всі ці довбані лєніністи – сталіністи (горіти їм в пеклі, разом з їхніми пам'ятниками) цілувалися в ясна з Гітлером, а Британія самотужки вела війну, запитав у себе й своїх співгромадян: "А за що ж ми тоді воюємо?". Й відповів: "Ми воюємо за наші цінності й свою культуру". Бо без цього все інше втрачає сенс.

І я ще думаю про президента Зеленського. Він же молода людина. З покоління, яке вже значно менше страждає від старорежимних тарганів в голові. Він буває на фронті. У своєму ролику Зеленський приділив увагу нашим солдатам на передовій. І це добре. Головнокомандувач має показувати свою підтримку армії, яка веде бій. Себто, він не міг не помітити, що багато міфів, які намагаються закинути у нашу свідомість, і які, нібито, нас роз'єднують, спростовано життям. Наприклад: там, де йде війна (й не лише там), мовного питання не існує. У бій за Україну пішли україномовні й російськомовні українці. Це факт, який став неабиякою несподіванкою для Путіна. Й змусив його сідати за стіл переговорів у Нормандській четвірці. Й приїхати в Париж.

Так, ми всі радіємо нашим первісткам. Й ми фанатіємо, зриваючи голос, від нашої збірної. Але хочемо, щоб наші первістки, й всі наші наступні діти жили в нормальній країні. Й пам'ятаємо, що Венесуела також непогано грає у футбол. Людина – багатовимірна істота, й вона потребує багатьох складових для повноцінного життя.

Який підсумок? У бажанні об'єднати й зміцнити власний електорат (поки-що це не схоже на спробу об'єднати країну. Бо навряд чи знайдеться достатня кількість людей, готових поріднитися із справжніми людожерами та їхніми історичними привидами), не варто робити спроби роз'єднати українців й прищепити їм вірус пофігізму. Мовляв, пофіг, які пам'ятники, які вулиці. Ми ж знаємо, до чого це, зрештою, призводить.

Й пам'ятайте правило правої й лівої руки: вони нам потрібні обидві. Ми не повинні робити якийсь неприродний вибір.

powered by lun.ua
Коментарі — 31
iip _ 02.01.2020 22:45
IP: 35.235.226.---
В Україні немає ніякої конфліктної "різновекторності". Все значно простіше. У Мокші владу захопила зграя кгб-фсб-шних щурів, які вирішили, що України немає, а українці то є ряжені мокшанці. І лізуть вже третій десяток років, викидаючи шалені гроші на пропаганду наскрізь гнилого "рузького миру", фінансуючи фанатиків та авантюристів (до речі – не тільки в Україні). Заробили зайву копійчину на нафті з газом – і замість будувати нормальну країну, усе прос*рають на свої шизофренічні імперські амбіції. У будь-якій країні, навіть передовій, як Франція, Німеччина чи Великобританія, завжди знайдеться певна кількість фанатиків та авантюристів, які охоче підхоплюють мокшанське пропагандистське лайно, підкріплене мокшанськими грошима.
Немає в Україні "внутрішніх" проблем мови чи культури. І немає "громадянського конфлікту", Кілька десятків тисяч найманців з мокшанською зброєю та мокшанськими грошима – НЕ представляють навіть самих себе.
Log Log _ 02.01.2020 22:45
IP: 35.235.226.---
Микола Романов – безмозглый дебил Унитаз Семижопов из Воронежской области
то же
Безграмотная амёба, а тебе не стыдно на шестом десятке не знать отличия "то же" от "тоже"?
Любой украинец знает РУССКИЙ язык в сто раз лучше тебя, слабоумная скотина.
Пытаешься унижать украинцев, а раз за разом свой идиотизм демонстрируешь.
Max Mykhaylenko _ 02.01.2020 22:30
IP: 35.235.226.---
Дмитре, ну як можна з такими складними питаннями до президента? У роліку він прямо показав, що бачить себе порожнім місцем без обличчя, чи не так?
Mikhail Grinberg _ 02.01.2020 22:08
IP: 35.235.226.---
Ну что вы напрягаетесь, приветствие ЗЕ это просто очередное
95 квартальное шоу. Лохи схавают, разве непонятно?
віра шпильова _ 02.01.2020 21:17
IP: 35.235.226.---
Так багато сьогодні критичних відгуків на ляп ЗЕ-дента в новорічну ніч. Людт намагаються достукатися до його свідомості, совісті. А дарма! Він ніц не чує, не бачить і не знає. Воно йому не треба, ота наша Україна. Він виконує сценарій, який розробили в кремлі. То чого ми сипемо перли перед свинею?!
Віктор Совщак _ 02.01.2020 20:22
IP: 35.235.226.---
Наша "різновекторність"...Ці слова з тексту говорятьщо в Украні проживають (українці) самі різноманітні люди в. т. ч по вірі, порглядах, культурі і навіть мові... Розмірковувати чи добре це чи погано це теж саме що написав автор – яка рука рідніше... Що ж робити... Автор тут багатоь разів згадує Леніна... Так я додам Ленін сказав що хто не з нами той проти нас... І трійки і розстріли і концлагеря, тюрми... То що пропонує автор? Якби то воно було просто... Нагадаю, християнство з своїми нормальними вченнями проповідує вже тисячі років І результат... Гріхів не стало менше... Чому? Моя думка тому що люди хочуть жити – так по природі... Їм подавай їжу і пиво і інші речі... До нації, культури держави... Ну не доходять руки... Ось так дорогий автору... Вибирайте Ви за християнство чи за Леніна... Іншого шляху немає...
Зеленський20 Україна та Європа1086 Корупція1336 Порошенко2 Свобода слова568
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter