Тарас Возняк www.ji-magazine.lviv.ua

Музика нашого майбутнього

08 травня 2009, 11:16

Китай – імперія, яка існує вже три тисячі років. Мало яка держава проіснувала так довго. Причина цього довголіття адекватна кожному часу система правління. Але яка основна характеристика цієї ефективної системи правління? Як не дивно – гармонія. В давньому Китаї, коли з столиці у провінцію приїжджала імператорська інспекція, то першим, що вона перевіряла була гармонійність музики, яку виконували та слухали у цій провінції. Якщо музика була негармонійною, то і управління провінцією вважалося неефективним.

Україна як самостійний управлінський організм існує всього 17 років. Продовжуючи аналогію, можна сказати, що вийшла вона з всім набридлої радянської патетики – всіх тих комсомольських бадьорих пісеньок, "что строить и жить помогают".Напевно однією з найточніших характеристик нашого попереднього президента Леоніда Кучми були кадри, коли він пробував пригадати якусь з пісень його молодості акомпонуючи собі на гітарі. Це виглядало трішки кумедно. Однак досить по-людськи. І разом з тим точно позиціонувало його як пострадянського управлінця, червоного директора та парторга. Тому й країну Україну від впродовж двох каденцій свого президентства розбудовував під цю нехитру музику як країну перш за все пострадянську з наголосом на "радянську". Він будував Україну під музику комсомольського модерну 60-х років.

Натомість наш наступний президент Віктор Ющенко весь заглиблений у українську архаїку. Навряд чи він бренькав би під гітару комсомольські пісеньки. Йому ж, звичайно, ближчою є народна пісня чи мелодика Володимира Івасюка. А вершиною смаків дійсно геніальна Квітка Цісик. Можна кпити з всіх його брилів, горщиків, Трипілля чи Батурина. Але це перший саме український президент. Може не занадто сучасний, не готовий до побудови держави у постмодерну епоху, президент, що не розуміє іронії. Але він перший почав надавати Україні українського вигляду, наповнювати її українською суттю. Хоча тут його підстерігала типова українська пастка – хуторянство з його кумівством, любов до родини часто набирала не лише кумедних, але й гіпертрофованих і безкритичних форм. Але такими і є більшість з нас – українців. Держава за його президентства нагадує радше українського воза, якого тягнуть меланхолійні українські воли. Хотілось би швидше – та "не врем'я", як кажуть на Полтавщині. І тужлива українська пісня у степу саме те, що й стало моттом його епохи.

Та що ж нас очікує в майбутньому? Перед нами вибори – кілька шляхів, якими може піти Україна. І вони персоналізовані у вже сьогодні заявлених кандидатах на пост президента України.

Найімовірнішим кандидатом є Віктор Янукович. Іншої музикальної фрази, ніж "Вышел в степь донецкую" йому не припишеш. І країну цей "парень молодой" розбудовуватиме під баян, як Кучма під гітару. Очевидно, що це буде велика автобаза з-під Єнакієво. Та в умовах відсутності дармового та краденого газу й нафти її просто дорозкрадуть. Хоча кінця світу не буде. Донеччани вже трохи інакші, ніж 2004 року. Але ніякої модернізації країни не буде. І взагалі Віктор Федорович якийсь невдаха – лузер, сказало б молоде покоління. Його постійно прокидують та дурять. Особливо Юлія Тимошенко – інколи аж жаль дивитися. Може тому його й любить значна частина робочого люду – тому, що й вони такі ж бідаки. Україна Януковича це буде просто стагнація. Хтось собі щось урве. Але й уривати ставатиме щораз менше. Мелодія Януковича – це десь 60-ті роки минулого століття.

Музикальні преференції Юлії Тимошенко блискуче проявилися на прощальному шоу Алли Пугачової. Це опера-буф. "Шык, блеск, красота!" Юля+Алла, Алла+Юля, Юля=Алла. Важко уявити Юлію Тимошенко, яка ридає на пам'ятному концерті Квітки Цісик. З Аллою – інша справа. Це рідне. Це своє. Сигнал поданий дуже чіткий – Юля претендує на голоси всіх, хто виріс під музику Алли. А це Схід і Центр України – тут вона знову обійшла вайлуватого Віктора Федоровича. І це 70-80-ті роки. Зараз людям покоління Алли Пугачової по 50 рочків. Чи це майбутнє нашої країни? Не думаю. Молоді self-made man-и та self-made woman-ші з іронічною поблажливістю спостерігали за ностальгічним прощанням естрадної діви Радянського Союзу з сценою. А отже і з світом. В минуле відійшла "Зайк' мая" і навряд чи тепер хтось кинеться до неї з рефреном "Я твой зайчик!" Але у випадку, якщо Тимошенко стане президентом, то багато кому прийдеться бути "зайчиками". Ними стало чимало колишній політичних тигрів у її блоці. А що країна? Дивитиметься оперу-буффф. А реальність буде поза контекстом – картинка у телевізорі переважить все. Чи будуть зміни? Так. В бік ручного управління. Тобто можливо більш соціалістичного підходу, ніж при Кучмі. Це тільки законсервує процес змін в країні. Однак не змінить.

Третім претендентом є справді подібний до кролика (сам признався) Арсеній Яценюк. Це ще не реп, але й не старомодна Пугачова. Це типовий джазовий імпровізатор. Вільно володіє мелодиками, легко імпровізує, перескакує з ритму на ритм, ситуативно може синкопувати, іроніст і пересмішник. Весь цей музикальний інструментарій чи не найбільше адаптований до сьогоднішньої постшьонбергівської епохи. Епохи віртуальних грошей, системних криз, тектонічних геополітичних зсувів. Однак легкість, з якою він імпровізує може заронити підозру у тому, що ситуативно він не запреться, як Ющенко чи Тимошенко. гнучкість на верхатурах влади часто перетворюється на безпринципність.

Анатолій Грищенко. Багатьом його зашпилений на всі ґудзики піджак видається шинеллю. Є стереотип, що його основною мелодією буде якийсь військовий марш. Радше український, ніж радянський. Однак його рубана мова, яка радше нагадує віддавання наказів не накладається ні на яку музику. Це телеграфні повідомлення. Чи вони укладуться в гармонійне полотно – не знаю. Гадаю, що його речитатив міг би доповнити більш ширший музикальний твір. У кожній опері він присутній. Однак важко уявити оперу, яка складалася б з одного речитативу. Свого часу кілька фраз його телеграфних повідомлень врятували країну від не передбачуваного протистояння.

Десь на горизонті проявляється і фігура Сергія Тигіпка. Це фігура радше перехідна між "Зайк' мая" та "Віагрою". Очевидно за задумом вона має відтягнути голоси від Яценюка – бо ж вони доволі подібні. Хоча не зовсім. У Яценюка немає такого міцного комсомольського запліччя. А у Тигіпка немає імпровізаційної легкості – тому йому буде важко сподобатися сучасному молодняку, що у Яценюка виходить з легкістю. Хоча будуватиме він країну, як на мене, набагато адекватнішу, ніж Янукович чи Тимошенко.

"Україну нашу радянську" представлятиме і Володимир Литвин. Пеани вже померлому колгоспному селу теж навряд чи реанімують совкову Україну. Він хіба що відірве частину електорату у Тимошенко. Матиме свій окраєць хліба у Верховній раді. І не більше. Він не соліст. Отож співатиме другі партії. Завжди. І завжди це будуть українські радянські пісні про минуле.

Про "Ленинские марши" молодого татуся Петра Симоненка, здається, вже слід забувати. "Труд, май, домино" відходять у минуле, як і шанси отримати милостиню за виконання цих хітів 30-х років.

Отож маємо вибрати мелодію. Мені здається, що така неначе б то дивна характеристика наших політичних лідерів теж щось додасть до осмислення нашого політичного вибору. Чи до вибору нашого майбутнього.

powered by lun.ua
Коментарі — 28
anarchyst _ 10.05.2009 13:26
IP: 85.198.153.---
Прищ:
Як Ющенку з бидла народ зробити?! Як з нації пугачових, лєонтьєвих, лєніних, путіних, янушенків, порошенків, кроликів та різної зрадливої совкової біомаси зробити українську націю?
Когда он баллотировался, у него был четкий план.
А. Самому убить в себе быдло.
Б. Брата, сына и друзей научить.
В. Министров, капиталистов, ментов и чиновников.
Там бы и народ подтянулся.
NIKODUM _ 10.05.2009 11:35
IP: 91.124.69.---
Спочатку треба самому позбавитись бидляцької поведінки і не демонструвати свою манірну панскість., необіцяти того, чого не міг виконати ніколи...А з оцінкою народу без сумніву можна погодитись.Крім зрадливості і існує повальна безпринципнісь, байдужість, его- прагматизм, вихований за віки.Країні бракує мужнього національного лідера, чи "родить" вона такого, в цьому – основна проблема.Поки що на горизонті подібних не видно
Прищ _ 09.05.2009 15:41
IP: 75.60.6.---
"Але це перший саме український президент".

А якого, б...дь, Вам президента ще треба? Самі не знаєте, кого хочете. Як Ющенку з бидла народ зробити?! Як з нації пугачових, лєонтьєвих, лєніних, путіних, янушенків, порошенків, кроликів та різної зрадливої совкової біомаси зробити українську націю?
Spirito _ 09.05.2009 14:25
IP: 77.123.174.---
У даль віків біжить Дніпро,сурмить п'янка вода.Ясніє нам живе тепло,ясніє нам людське добро,не подолає радості біда.Таврійський степ туге зерно кладе у колоски.Усе,усе,що нам дано не поросте вже полином,бо знаєш силу братньої руки.Питає ніч зорю Карпат,веде до полонин.Повторить нам луна стократ:тобі я брат,мені ти брат,бо,наче батько,край у нас один...Говорять на вітрах степи,поля...Береться в голос вся моя земля...Дніпрова хвиля тихо промовля...Хай щастить вам,люди добрі.Хай пісні летять за обрій.Щира дружба стане на рушник.Хай щастить вам,люди добрі,хай серця і ваші долі б'ють у струни Сонячних музик! Амінь.
львів-750 _ 08.05.2009 19:47
IP: 194.44.241.---
Ще деякий час нам потрібен український президент. Бо країна, де патріотизм називають націоналізмом, приречена на вимирання. Дуже шкода, що така розумна жінка як Тимошенко, не плекає таку корисну для будь якого державного діяча якість – патріотизм. Адже багато криз і розрух долали саме на патріотизмі. Вина Ющенка в його інфантильності, він собі чомусь вирішив, що має право на спочинок, коли половина його країни, говорячи про Батьківщину, думає про Радянський Союз. Під лежачий камінь вода не тече – про це мав знати президент і працювати день і ніч, щоб донести до людей своє бачення розвитку країни. Правда і помочі він не мав. Тимошенко заспівала своєї пісні.Її харизма і наполегливість могли б бути дуже корисними в укріпленні нашої національної самосвідомості,але, мабуть їй цього не потрібно було. А жаль.Була така нагода.
ПесБарбос _ 08.05.2009 17:27
IP: 193.19.152.---
Вот бы сыграть политическим амбициям всех перечисленных бременных музыкантов похоронный марш.
Yuri_D _ 08.05.2009 16:11
IP: 91.124.113.---
Як на політолога, дивно, що пан Возняк в такому захваті від червоного Китаю. Культурна революція, Мао, розстріли – це що, гармонія? І чому автор забув про Тайвань, де теж китайці, але інша система, і відповідно середній рівень набагато вищий. А південна Корея і північна?
Про "музику" – нема чого коментувати – паралелі настільки штучні, що радше свідчать про повне музичне невігластво.
nepatriot _ 08.05.2009 14:29
IP: 213.160.140.---
Епохи віртуальних грошей, системних криз, тектонічних геополітичних зсувів.

Ну, епоха віртуальних грошей навпаки уже добігає кінця, тому-то Сєня і є уже минулим. Причому закінчилася ця епоха дуже плачевно для світової екноміки.
CLOCKERS _ 08.05.2009 13:54
IP: 94.179.41.---
"УГАДАЙ МЕЛОДИЯ" В. ЮЩЕНКА И КОНГРЕССА УКРАИНСКИХ
НАЦИОНАЛИСТОВ – "САЛО В ШОКОЛАДЕ"
Согласно ук. президента (30.05.08) ЮЩЕНКА В.А. – почетное звание "Народный артист Украины" присвоено Филиппу Киркорову – "за весомый личный вклад в развитие культурно-художественных связей Украины и РФ, высокое исполнительское мастерство и многолетнюю плодотворную творческую деятельность". Сокрушительный удар по иллюзии "Украинского мелоса" был нанесен в январе 2006-го, когда столицу РФ, по "дорученню і вказівкам першого саме українського президента" Ющенка, посетил глава КУН и НАК "Нафтогаз" А. Ивченко. Как мы помним, он захватил в Белокаменную переводчика, дабы не осквернять свои уста языком московских оккупантов. Демонстративный национализм не помешал Алексею Григорьевичу подписать печально известные газовые соглашения, ударившие по стратегическим интересам Украинского государства. Возможно "сдача" Украинских интересов проходила под "мелодику Івасюка. і дійсно геніальної Цісик".
nepatriot _ 08.05.2009 13:44
IP: 213.160.140.---
Ну, чому ж? Якраз Тимошенко і є нормальним кандидатом для селф-мейд, особливо жінок. Сєня і джаз, ХА-ХА-ХА!!!!! Ющ- ТУПОРИЛЕ, НЕОСВІЧЕНЕ ЧМО. Геніальніше Олеся Ульяненка не скажеш: "СІЛЬСЬКИЙ ХЛОПЧИК, ЩО ВИЙШОВ ЗАМІЖ ЗА АМЕРИКАНСЬКУ БАБУ" (ЦЕ ГЕНІАЛЬНО!!!!!). Альфонс, як і Сєнька, любить полоскотать п...зди стурбованих діяспоральних дуреп. Про Сєньку найкращий варіант Земфіри (вони б із ЮВТ гарно виглядали б у дуеті):

ДЕНЕГ- НОЛЬ,
СЕКСА- НОЛЬ,
МАЛЬЧИК-НОЛЬ!!!! (Вибачте, але в нормальної жінки Сєня, окрім рвотного рєфлєкса ніччо нєвізівает, на відміну від Обами, яким він хоче видаватися...)
gorst _ 08.05.2009 13:43
IP: 91.198.175.---
Для всіх. Не зациклюйтесь на особистостях. Ніщо не вічне, окрім гармонії.
jurko235 _ 08.05.2009 13:23
IP: 217.83.43.---
Тернопіль-LIBRE:

А шо, Тернопіль таки відділився від України, щоб Тягнибок таки балотувався в Президенти?
Можна й улюблену пісню і кредо Тягнибока:

Слоника замучили
Кляті москалі,
Похилився слоник
Хоботом к землі:

"Прощавай же, Україно,
Ти ж мій рідний краю!
Безневинно молоденький
Слоник помирає!
Гей! Гей!"
jurko235 _ 08.05.2009 13:10
IP: 217.83.43.---
А вот любимая песня и жизненое кредо Янека:

Это было весною, в тёплом месяце мае,
Когда тундра одела свой зелёный наряд,
Мы стобою бежали, завалив вертухая,
Чтобы нас не настигнул пистолета разряд,

По тундре, по железной дороге...
Тернопіль-LIBRE _ 08.05.2009 13:06
IP: 80.243.144.---
З дуже гарного ракурсу взято сей погляд!:)))

Тільки хто у нас Роллінги?:)))
А хто – сер Елтон Джон?

А Тягнибок у нас шо – Сліпнот?:)))

Симоненко – Ансамбль песни и пляски Советской Армии!:)))
milena _ 08.05.2009 12:46
IP: 77.122.216.---
korin3 _ 08.05.2009 11:32 Если это именно украинский президент – давайте лучше быстренько сдадимся Молдове.

Дійсно, якщо цей упертий обмежений невдаха – найбільш "український" президент, тоді Україні гаплик. Хіба можна ющенківську Україну вважати українською Україною?: нехлюйське ставлення до законів і Конституції, буяння хабарництва в усіх сферах суспільного життя – вже жоден чиновник і не чихне за так – тільки бабло йому подавай, судді, прокурори, міліція – чи не кожний з них в Кримінальному Кодексі прописаний і по багатьох статтях. Ющенко зруйнував усе, що можна, заради свого наступного президенства – оце УКРАЇНСЬКИЙ президент? Та цур вам і пек, Тарасе! В ньому совок і не просихав, хоча й натягнув Андреїч на груди вишиванку, зверху прикривши її Zilli або Бріоні. "Совок у вишиванці" – от як я назвала б Ющенка. Порівняно з ним Тимошенківська коса – взірець служіння державі.
Max_Chernigov _ 08.05.2009 12:30
IP: 195.60.175.---
jurko235:
Нет пока что – одного перса вы необъективно забыли... при чём, этому самому персу "Украину я люблю" и "пуста голова" одновременно подходит куда больше, чем Гриценко)).
jurko235 _ 08.05.2009 12:25
IP: 217.83.43.---
gorst:

А тепер ви мине таки скажите, что у Юрка нет гормонии- я таки объединил, не только Востоки Запад, но и Север и Юг,

Мало того- я таки использовал четыре языка- украинский, немецкий, русский и идыш,

Кто после этого посмеет сказать, что у Юрка нет таки гормонии!!!
jurko235 _ 08.05.2009 12:19
IP: 217.83.43.---
А начинается Юлина песня так:

" Я грущу на раскладушке лёжа (в кабмине),

От чего ж не йдёт ко мне Серёжа (Тыгипко),

Ходит он с брунеткою Ларисой,

А со мной не хочет, белобрысой
gorst _ 08.05.2009 12:14
IP: 91.198.175.---
Головне слово – гармонія! Ми й повинні збудувати гармонію. А потім намагатись балансувати у цьому стані, незважаючи ні на що. Мелодії Заходу і Сходу (ні, краще – заходу і сходу) будуть просто доповнювати одна одну, збагачувати, робити нас чутливими та чуйними. І процес побудови почався!
jurko235 _ 08.05.2009 12:11
IP: 217.83.43.---
Андрей-с-Востока:
Возняк на самом деле не знает, какая музыка нравится Яценюку"

Яценюку, канешно, Хава Нагила и 7"40
jurko235 _ 08.05.2009 12:09
IP: 217.83.43.---
Не нужно обижать Янека- его любимая песня и жизненое кредо:

" Мы стобой на свободе, о которй мечтали, о которой так много, в лагерях говорят, перед нами раскрыты, необъятные дали, нас с тобой не настигнул писталета разряд!!"

У Ющенка: Причесався,прилизався, в білі штани вбрався,
як побачив дівчину (Юлю), на дорозі всрався,

У Юли: "У меня глаза стального цвета, у меня коса до парапета,
и размер ботинок 43-тий, чтобы устоять на парапете"

У Литвина:"За нашим стодолом, видно чуже село, сюди повернуся,
туди повернуся-а це вже наше село"

У Гриценко: "Зибен зибен, ай лю-лю, як Україну я люблю, ать два, пуста голова"

У Симоненко: "Коммунисты, Путин дал приказ!!!!",

У Сени: " Фронт перемён вперёд,и с ним увесь народ, мыды лёви, мыды правы,

бей баоабан, бей барабан, за родной наш Балоган!!

Кого обидел (не включил в список) не обижайтесь
Андрей-с-Востока _ 08.05.2009 11:54
IP: 92.112.49.---
Возняк на самом деле не знает, какая музыка нравится Яценюку и Гриценко, поэтому сравнение получилось не очень.
Селянка _ 08.05.2009 11:52
IP: 82.193.114.---
Пане Тарасе! Головна відмінність Китаю від нас сіромах ут ому, що вони завжди знали чого прагнуть, тобто мали стратегію розвитку країни. При такому розкладі державі не заважатиме ніщо: а ні пісня "Сталін та Мао слухають нас", а ні потрощені танками студенти на місцевому Майдані. А ми самі не знаємо чого хочем: чи то стати "світовою фермою", як Китай "світова майстерня", чи на кшалт Голандії тихо-мирно прикрашати свою країну і особисте життя, не наступаючи нікому на мозолі, чи відродити славне минуле і стати країною з якою рахуються всі.
Max_Chernigov _ 08.05.2009 11:49
IP: 195.60.175.---
Хм, интересно написано. Спасибо.
CLOCKERS _ 08.05.2009 11:48
IP: 94.179.41.---
МЕЛОДИЯ ДЛЯ СЕНИ ИЗ ТЕЛЕВИЗОРА..."СИНКОПОВАНИЙ" ХЛЕСТАКОВ.

Самба белого мотылька
У открытого огонька,
Как бы тонкие крылышки
Не опалить.
Лучше мало да без тоски
Жить, как белые мотыльки,
И летать себе недалёко от земли.

"...О! я шутить не люблю. Я им всем задал острастку. Меня сам государственный совет боится. Да что в самом деле? Я такой! я не посмотрю ни на кого... я говорю всем: "Я сам себя знаю, сам." Я везде, везде. Во дворец всякий день езжу. Меня завтра же произведут сейчас в фельдмарш..."
Корупція1374 Aтака Путіна1254 Свобода слова572 Зеленський44 Україна та Європа1105
ОСТАННІ ЗАПИСИ
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter