Тарас Возняк www.ji-magazine.lviv.ua

До візиту патріарха РПЦ МП Кіріла в Україні

31 липня 2009, 14:34

Не будучи вірним ні Київського, ні Автокефального ні Московського Патріархатів до вчорашнього дня я не вважав за доречне реагувати на події пов'язані з візитом закордонного гостя – патріарха РПЦ МП Кіріла (в миру Владімір Гундяєва) в Україні.

Та події останніх днів, стиль в якому здійснюється неначе б то пастирський візит патріарха РПЦ МП не дає змоги мовчати. На ціле щастя я живу у поки-що вільній і незалежній державі з можливо й простим, однак добрим народом. Тільки такий зичливий народ може поблажливо вислуховувати все те, що виговорює наш закордонний гість. Ба більше – поблажливо не звертати уваги цього гостя, бо ми ж гречні, на те, що він веде себе, м'яко кажучи, не гідно ні як гість, ні як пастир, ні як доктор богословія врешті решт.Однак коли у Свято-Успенській Святогорській Лаврі та у Донецькій області доктор богословія Гундяєв нарешті понизив планку пристойності до неможливо низького рівня мовчати стало просто нестерпно. І не тому, що марширував з господарем краю Януковичем чомусь під духовий оркестр та військові марші – ну немає у хлопців відчуття стилю – що виглядало доволі кумедно, а з огляду на те, які пастирські послання він там проголосив. Бо ж до якої міри ми можемо, з міркувань галантності та хлібосольства, дозволяти плювати собі в обличчя.

Доктор Гундяєв ще в Києві, користуючсь невизначеністю про який народ він говорить – божий, православний чи російський – вперто повторював, що приїхав до свого народу. До єдиного і неподільного народу. Таке мовне шулерство в устах духовної особи такого рангу виглядало доволі убого. Зрозуміло, що підтекстом, який і пробував донести доктор Гундяєв, потрафляючи двом сучасним "самодержцам российским", до провінційної пастви була стара, як валуєвські укази теза "единага русскага народа". Очевидно, що постійно підтасовуючи поняття, він пробував вплинути на підсвідомість своїх вірних і таки вмовити йому, хай навіть через "фігуру умовчування" що іншого народу, окрім єдиного православного "русскага" (читай російського) немає і бути не може. А хохляцька схизма – це не що інше як австрійська провокація. За його словами, "усе це єдиний простір Святої Русі, як і Білорусія, і багато інших країн" – це вже Горлівка. Байка стара як світ.

Хоча дійсно – в Україні є велика російська етнічна громада. Для неї духовна опіка патріарха РПЦ МП доречна. Принаймні на даному етапі. Так само, як і збереження культурного зв'язку з Росією. Але тоді так і потрібно говорити – РПЦ МП є етнічною церквою – церквою для етнічних і православних росіян в Україні. А така тенденція у РПЦ МП все більш очевидна. Що різко знизить потенціал цієї церкви. І патріарх Кіріл це розуміє. Тому й пробує, хоч і у непрямій формі, поставити під сумнів існування окремого українського народу взагалі.

Однак відмовляти, хоча й у прихованій і не зовсім формі, величезному європейському народові в його існуванні у 2009 році, та ще й у нього вдома, та ще й у присутності президента цієї країни! А братія тільки очима лупа. Та ковтає, що їм вмовляє голосом старорежимного унтера доктор Гундяєв. Про "подобострастного истово православного лідера оппозиции" не говоритиму – для цього новонаверненого православного саме перебування поруч патріарха РПЦ МП – мед на груди. Особливо в контексті відученості від цього духовного спілкування з патріархом РПЦ МП своєї опонентки і ще однієї фаворитки президентських перегонів в Україні Юлії Тимошенко – очевидно не достатньо православна.

Вразила й сама форма донесення пастирських послань. Очевидно патріарх РПЦ МП уявив себе щонайменше Мойсеєм, що сходить з гори Синай з Божими заповідями до якогось здеградованого та здичавілого народця, що забув ким він є, що не має жодної пам'яті, культури чи національної традиції. І от появився пророк, що його навчить. В пророчому натхненні його голос, поруч з тремким голосом вже зовсім слабкого (у всіх сенсах) митрополита Володимира (Сабодана), та як завжди занадто толерантного (у всіх сенсах) Віктора Ющенка, мав би звучати, як труби Судного дня. Однак мені, людині, попри те, що не православній, однак трохи обізнаній у російській літературі, вони нагадали радше глас унтера Пришибєєва, що прибув "построить и приструнить" здичавілий народець. Бо ж чого варті заяви про те, що він, цей народець, не вартий жодної автокефалії. Ба більше – потрясаючи патерицею та пропалюючи своїм поглядом екрани телевізорів патріарх Кірілл перейшов вже зовсім до погроз, про кару, яка впаде на той маріонетковий народ. Ну геть як Карабас Барабас. І ніби страшно мало б бути. Але чомусь смішно. Особливо для тих Пінокіо, що не пришпилені на ваші шпильки і дивляться на світ відкритим дитячим поглядом. Смішно, бо така недоброта, яку у народі називають злобою, насправді є свідченням радше слабкості, ніж духовної сили та міці. Ой, забув, ой, забув доктор богословія просте християнське вчення про силу слабкості. Як не у Христа, то у папи Івана-Павла ІІ міг би повчитися. А голова синодального відділу зовнішніх церковних зв'язків РПЦ – фактично міністр закордонних справ РПЦ – яким і був ще тоді митрополит Кіріл мав змогу бачити папу особисто. Однак очевидно, що уроки християнського смирення йому не потрібні.

Емоційний зрив доктора Гундяєва зрозумілий – у Києві йому не вдалося переламати ситуацію. Богослужіння та хресний хід УПЦ КП на день святого Володимира були чисельнішими і переконливішими. І це в день ангела. А локальні вікторії на донецькому кряжі мало втішають. А тут цей підступний Ющенко ще й калину, а не берізку заставив висаджувати на Меморіалі жертв Голодомору. Геноциду, якого, як і українського народу немає, не було, і бути не могло. Ой не похвалять "российския самодержцы" агента "Михайлова" (а злі і, зрозуміло, що брехливі, язики твердять, що саме таким з 70-х рр. є псевдо теперішнього нашого гостя у старому КГБ) за такий прояв слабкості.

І ще одне. Україна багатоконфесійна і багаторелігійна країна. У нас, на відміну від Російської Федерації, ніхто не обмежує нікого в його релігійних практиках і не обтичує свої канонічні території. Не заганяє євреїв у юдаїзм, татар у іслам, а росіян у єдину істинну церкву. У нас хто що обирає, те й має. І слава Богу, що конфесійне протистояння у нас останнім часом не стоїть на першому місці. Однак мене, як громадянина України, не може не обурювати та зневага, з якою доктор Гундяєв говорить про "раскольникав, католикав и униатав" – зберігаю фонетику для кращого розуміння того презирства, яким доктор богословія обдаровує братів во Христі. Зрештою, це постійна практика РПЦ МП. Чого варті хоча б таблички, вивішені явною релігійною чорною сотнею про заборону вступу до храмів РПЦ МП "раскольникав, католикав и униатав". Я об'їхав півсвіту. Перебував у десятках синагог, мечетей і костьолів. Однак ніде не бачив такого мракобісся. То що ж – Марії Магдалені чи ще якомусь грішнику і зайти покаятися до храму зась?

Найсмішніше, коли зайти не можна греко-католикам до Свято-Успенської Почаївської Лаври. Наш російський гість щось говорив про не повернуті храми. Але ж пане докторе, Успенський храм Почаївської Лаври, однієї з п'яти у вашому Патріархаті, було збудовано римо-католиком, а потім, що ще гірше – греко-католиком (по вашому – "униатам"), Миколою Базилієм Потоцьким як греко-католицький храм для отців василіан. То може повернете?

Але чи можемо ми дозволити, щоб іноземний візитер вносив релігійний розкол у наше і так доволі розділене суспільство. Чи може варто все ж йому нагадати про межі пристойності. Он занадто ревним ФСБешникам у дипломатичних мундирчикам нагадали.

Зрозуміло, що попри те, що візит проголошувався пастирським, він спланований як чисто політичний. Найостаннішому убогому розумом у Україні зрозуміло, що він покликаний дисциплінувати "воїнство світла" перед наступними, дійсно вирішальними для України президентськими виборами. А пастирські питання є тільки на маргінесі. Найважливішим є виконання завдань поставлених двома "российскими самодерцами". Що патріарх Кіріл і робить.

powered by lun.ua
Коментарі — 341
CSK _ 09.08.2009 08:22
IP: 95.132.172.---
Своєчасна, обєктивна стаття.Місце попів поза політикою,міце політиків поза церквою.
Olvija _ 04.08.2009 17:03
IP: 89.105.246.---
Нормальна стаття. А то по телевізору аж противно – приїхав духовний провідник. В крайньому випадку не для мене.
POMAH_ _ 04.08.2009 10:41
IP: 92.113.191.---
Cкоріш за все вона работала с апаснимі матєріаламі на блага сваєй родіни.
bmi _ 03.08.2009 17:12
IP: 195.24.131.---
Историчка: _ 03.08.2009 16:49 ___ – старістю чи то недобачаєте, чи нєвніматільни па-жізні...А мо, сказиваєцца работа с апаснимі матєріаламі, на блага і закрама родіни..., Чи ви чіста тєарєтік? І на стройкі камунізьма тока праважалі ешєлони, " стройбрігади "
Историчка _ 03.08.2009 16:49
IP: 193.239.180.---
НЛО _ 02.08.2009 23:13 ------Если на Сене слышны из бато вопли и песни – значит русские

Лондонские театры обзавелись вышибалами
Театры лондонского района Вест-Энд вынуждены все чаще прибегать к услугам служб безопасности, поскольку привлеченная дешевыми билетами аудитория ведет себя неподобающим образом. По данным газеты The Daily Telegraph, владельцы театров сталкиваются со зрителями, которые распивают спиртное, дерутся и занимаются сексом прямо в зале. Некоторые актеры выступили за запрет на пронос алкоголя в театральные залы.
http://lenta.ru/news/2009/08/03/yobbish/
bmi _ 03.08.2009 16:26
IP: 195.24.131.---
суспириа:_ 03.08.2009 12:46__ " не влез бы со своим уставом в чужой монастырь. "_________ Ще раз поясніть!!! Чого мацковскій кіріла ТУТ має свою паству? Ну от як воно так?...Коли воно так сталось? Ну не до переселенців же він приїхав, яких при возили сюди совіти на місце знищених українців...Та і укр. козаки при Хмельницькому шось не мацковскаму пакланялісь патріарху і,потім, не зовсім прілічна було при пьотрє 1 з цими патєшнимі...Так що, можете внятно, наскільки можливо – корректно пояснити – як так сталось, про що каже той кіріла...А єщьо, аткуда в расєі стока" рускіх " і де поділись різні племена угро-хвінів, ну там мерь, мордва і под.? А це па- поваду славянства...
суспириа:
суспириа _ 03.08.2009 12:46
IP: 89.105.254.---
...Не будучи вірним ні Київського, ні Автокефального ні Московського Патріархатів до вчорашнього дня я не вважав за доречне реагувати на події пов'язані з візитом закордонного гостя – патріарха РПЦ МП Кіріла (в миру Владімір Гундяєва) в Україні...

Странно бы было если бы член Капітули Українсько-польського Поєднання пан Возняк не влез бы со своим уставом в чужой монастырь.
Вот кто для нас должен служить примером, не так ли? "Польща – остання соломинка для України"
terrapin _ 03.08.2009 12:26
IP: 194.106.208.---
Я просто обратил внимание на ряд несоответствий в тексте пана Возняка. Поэтому я (и я привел аргументы) считаю, что пан Возняк элементарно врет. Элементарно и очень примитивно передергивает факты. Мне, честно говоря, пофиг патриарх Кирилл с его визитом, хотя я ничего крамольного в его выступлениях не увидел. Но я, как человек, живущий в Украине, против того, чтобы СМИ занимались распространением вот такого вот вранья, причем примитивного и дешевого. Против того, чтобы СМИ становились трибуной для таких вот самопровозглашенных политологов, который прокалываются как школьник-второгодник.
суспириа _ 03.08.2009 12:22
IP: 89.105.254.---
bmi _ 03.08.2009 12:12
Ты даже писать нормально не научился, не то что спорить, пиши или по-русски, или по-украински, или это ты думаешь – cool?
суспириа _ 03.08.2009 12:18
IP: 89.105.254.---
POMAH_:
terrapin – іди вже в свій кацапський терраріум.

Тарасу респект, дуже хороша стаття. Українцям лапшу не навішати.
Смешно про террариум.
А особенно про лапшу для украинцев. Которую якобы не навешать. Это ты просто снимать ее не научился.
Возняк даже спутал Полейовского с Потоцким.
і_вітер _ 03.08.2009 12:13
IP: 95.135.168.---
terrapin _ 03.08.2009 11:22. Шановний, Ви або глибоко помиляєтесь у своїх судженнях, або ненавидите народ України, якщо допускаєте недружні випади в адресу мого народу і сієте зло між народами Росії і України. Чому Ви так чините? Це ж підло!
bmi _ 03.08.2009 12:12
IP: 195.24.131.---
terrapin:
terrapin _ 03.08.2009 11:22___ "..., научитесь хотя бы нормально спорить, вместо того, чтобы тупо и примитивно врать? " – а це про кого? Такі __terrapin,Историчка і, на жаль!!! мільйони!!!бувших, "вєчна вчєрашніх "- вже ніколи, нічому не навчаться і не зміняться... Можуть тільки гордицця сваімі дастіженіямі – парой мільйонів знищених в калліктівізаціі, десятком мільйонів- прі унічтажєніі кулаков как класса, в вєлікай пабєдє (дикуни...,для чого ж ви знищили стільки... за родіну-сталіна), мільйонами знищених зеків на стройках камунізма, рабською працею ваплащалісь в жізнь ідєі капєесєс, ...А зараз ви нєдавольни работай сваіх бившіх партійна-камсамольскіх кадрав пад прісмотрам кєгєбє-ефєсбє???...Всьо хатітє новага братцкава саюза угро-фінскіх!!!"славян " са сваімі "младшімі " братьямі в Україні та Білорусі!?! terrapin:
POMAH_ _ 03.08.2009 11:54
IP: 92.113.189.---
terrapin – іди вже в свій кацапський терраріум.

Тарасу респект, дуже хороша стаття. Українцям лапшу не навішати.
terrapin _ 03.08.2009 11:22
IP: 194.106.208.---
Емоційний зрив доктора Гундяєва зрозумілий – у Києві йому не вдалося переламати ситуацію. Богослужіння та хресний хід УПЦ КП на день святого Володимира були чисельнішими і переконливішими. – пан Возняк, а откуда вы можете знать, что крестный ход УПЦ КП был многочисленным? Вы ж тут не были, я так понял, а во Львове в лучшем случае смотрели по телевизору?
Господи, когда ж вы уже, лжесвидомые и лжепатриоты, научитесь хотя бы нормально спорить, вместо того, чтобы тупо и примитивно врать?
terrapin _ 03.08.2009 11:19
IP: 194.106.208.---
И почему, пан Возняк, которого я никаким политологом считать не могу, потому что вы необъективно пишете, да и уровень ваших придирок ниже плинтуса. И почему, пан Возняк, Европа как от чумы открещивается от "европейського народу"? Используя его предстаивтеле йт олько на плантациях и при мытье туалетов?
terrapin _ 03.08.2009 11:17
IP: 194.106.208.---
Однак відмовляти, хоча й у прихованій і не зовсім формі, величезному європейському народові в його існуванні у 2009 році, та ще й у нього вдома, та ще й у присутності президента цієї країни! – пан Возняк, не смешите мои носки. Этовы и подобные вам уже 20 лет волают про "европейську нацию" и "европейськый выбир", а простые украинцы просто вымирают. При так называемой "советской оккупации" было 52 миллиона, а за время "незалежности" в мир иной куда-то делось 6-7 миллионов человек. Называется – как построить Африку в центре Европы.
terrapin _ 03.08.2009 10:53
IP: 194.106.208.---
Так называемый политолог пан Возняк!
" І не тому, що марширував з господарем краю Януковичем чомусь під духовий оркестр та військові марші – ну немає у хлопців відчуття стилю – що виглядало доволі кумедно, а з огляду на те, які пастирські послання він там проголосив" – вообще-то, если вы себя называете политологом, то неплохо было бы литературку почитать, матчасть, так сказать.
Марши и духовой оркетстр обеспечивает принимающая сторона. Причем здесь интересно патриарх Кирилл? Ему что, разворачиваться надо было и уезжать? Нельзя так прокалываться, пан Возняк, на таких мелочах даже школьники уже не прокалываются.
Историчка _ 03.08.2009 10:36
IP: 91.124.210.---
НЛО _ 03.08.2009 00:15 ----------Но возможностей жить как хочется

Уважаемый НЛО, когда подрастет у Вас появится еще и необходимость жить как надо. Хорошо ездить за границу на отдых, в командировку или даже на работу там, а трату здесь.
А Вы попробуйте родить ребенка, да не одного, воспитать его, дать образование, и т.д. и т.п., и Вам жизнь за границей не покажется малиной.
НЛО _ 03.08.2009 00:15
IP: 77.122.180.---
Историчка _ 03.08.2009 00:07

Если четно, историчка, я знаю разницу между там и здесь, и там есть плохое, и здесь есть плохое. Но возможностей жить как хочется (если ты выбрал именно такую жизнь) там намного больше, чем было и чем есть здесь.
Вопрос – туда ли путь (а в том направлении, направлении общества потребления, его прокладывали что тут, при социализме, что там, при капитализме) остается открытым.
И все же, возможностей лучше жить в материальном смысле капитализм дает больше, чем социализм. Использует человеческие возможности с большим КПД, а соостветственно и отдача больше – и обществу, и человеку. Да и моральном – тоже. если капитализм этот европейского типа.
Историчка _ 03.08.2009 00:07
IP: 91.124.210.---
НЛО _ 02.08.2009 23:50 ---------Издержки коммунизма.

Уважаемый НЛО, не дурите себя, тырить мусор истинно демократическая привычка:

Cуд оправдал уволенного за присвоение мусора рабочего
Суд по улаживанию трудовых конфликтов Мангейма (Mannheim) оправдал мусорщика Мехмета Гюлера (Mehmet Gueler), который был уволен за то, что присвоил себе выброшенную на свалку детскую кровать, а работодатель счел это кражей.
http://lenta.ru/news/2009/07/31/mullmann/
НЛО _ 02.08.2009 23:50
IP: 77.122.180.---
Историчка _ 02.08.2009 23:47
Историчка _ 02.08.2009 23:47
Deutsch _ 02.08.2009 23:41 ----Спокойной ночи!

Спокойной ночи, Deutsch. Вам ведь не мешают спать постоянные шорохи у мусорных баков? Что поделаешь, издержки дерьмократии.

Издержки коммунизма.
НЛО _ 02.08.2009 23:49
IP: 77.122.180.---
Да. За разное мы с вами испытываем стыд, И-н _,Историчка _
Пока.
Историчка _ 02.08.2009 23:47
IP: 91.124.210.---
Deutsch _ 02.08.2009 23:41 ------Спокойной ночи!

Спокойной ночи, Deutsch. Вам ведь не мешают спать постоянные шорохи у мусорных баков? Что поделаешь, издержки дерьмократии.
Deutsch _ 02.08.2009 23:41
IP: 77.25.120.---
И-н _ 02.08.2009 23:14

"Инвалид без ноги. Всё лето и осень он ночевал на остановке, находившейся напротив горкома партии. И Ильич указывал своей ручонкой с памятникка прямо на него, а в одну из холодных ноябрьских ночей он умер. Замёрз. А Вы говорите не было".

"""Заранее прошу прощения за грубость. Вы случайно не Резун? Тот тоже любит приводить факты из открытой печати, на поверку не подтверждающиеся"""

Я рассказал то, чему сам был свидетель. И меня до сих пор совесть мучает.Я так же проходил мимо него каждый день. И хотя был я несовершеннолетним, но у взрослых спрашивал о том, как такое может происходить в стране победившего социализма? Взрослые же только двгали плечами и отворачивали глаза. Я напомню – это была автобусная остановка и каждый день его видели сотни людей.

Спокойной ночи!
НЛО _ 02.08.2009 23:41
IP: 77.122.180.---
Всего доброго.
Уряд реформ410 Корупція1365 Aтака Путіна1244 Україна та Європа1103 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter