30 серпня 2019, 13:00

Три ідеї як зробити весільного фотографа ефективним депутатом

Вчора відбулося перше засідання новообраної Верховної Ради України. Партія "Слуга Народу" очікувано сформувала монобільшість. Хоча за прогнозом пана Коломойського більшість може виявитись нестійкою через ризик продажу голосів. Чи можна запобігти негативному сценарію? Пропоную три ідеї, як зробити весільного фотографа ефективними депутатом та мінімізувати ризик політичної корупції.

По-перше, одразу хочу зауважити, що фотографа обрав виключно як узагальнюючий портрет сегменту майбутніх депутатів, що раніше не займалися питаннями державної політики (розмови на кухні не враховуються) і з повагою ставлюся до усіх професій.

Образ фотографа лише інструмент для опису певного сегменту, який дозволяє краще змоделювати його цілі та мотивацію. Для мене типаж "весільного фотографа" – це новообраний депутат, що в цілому має благі наміри, але не має відповідного досвіду. Такий депутат, не зважаючи на благі наміри, не має 100% щеплення від корупційних спокус. На противагу "весільним фотографам" я би виділив два інші сегменти – ті, хто прийшов продаватись, та ті, хто прийшов працювати на країну. Перші точно продадуться, і питання лише в тому, чи вони ляжуть під одного господаря або будуть брати гроші від всіх, хто буде готовий платити. Другі не продадуться за жодних обставин, бо для них челендж змінити країну набагато драйвовіший за можливість отримати будь-які гроші.

Для того щоб зрозуміти, що депутат ефективний, потрібно визначати критерії ефективності. Найбільш комплексний підхід в економічній сфері міститься, напевно, в системі оцінки ККД депутатів VoxUkraine. Ефективний депутат, це депутат, які ходить на засідання та голосує, а також голосує за потрібні країні реформи, а не створення нових схем.

Виходячи з цього визначення, я пропоную три ідеї як зробити весільного фотографа ефективним депутатом

1/ стимулювати дисципліну

Це параметр радше кількісний, але важливий. Ми хочемо, щоб депутати ходили на засідання комітетів та пленарні засідання, щоб вони голосували. І голосували лише за себе, а не сусіда. Можливо прив'язати потенційне збільшення оплати праці депутатів, про необхідність якого говорить багато експертів, до сумлінності виконання ними обов'язків. Таке підвищення буде виглядати більш обґрунтованим для простих українців – ті хто не прогулює та голосує – отримують більше.

Окрім кількісного є якісний параметр – чи голосує депутат за потрібні країні реформи, або за створення нових схем. В ідеалі можна було преміювати за голосування саме за реформаторські закони, але прив'язка оплати до індексу, аналогічного до iMoRe, на жаль, виглядає нереалістичною. До того ж, дослідження свідчать, що важливо стимулювати людину не лише за допомогою зовнішніх кількісних оцінок (extrinsic motivation), а й сформувати внутрішню мотивацію.

2/ показати можливості самореалізації

Важливо пояснювати менш досвідченим депутатам корисність голосування за реформи. Вони мають розуміти та бачити позитивний причинно-наслідковий зв'язок – проголосував за корисний закон – зросла економіка, добробут громадян. Голосуванням за реформаторський закон можна похвалитися перед ЗМІ та виборцями.

Важливо з часом залучати їх не лише до голосування, а й розробки реформаторських законів, для цього не гребувати витратами часу та зусиль на навчання та пояснення. Почуття співучасті (sense of ownership) у позитивних змінах в країні повинно стати основною складовою мотивації для депутатів. Позитивний побічний результат – якщо важливість закону зрозуміє та підтримає "депутат-фотограф", то його зрозуміють і виборці. І це збільшить підтримку реформ громадянами України.

3/ Уберегти від "поганої компанії"

Задля боротьби із політичною корупцією є спокуса зняти депутатську недоторканність або ввести імперативний мандат. Але це протирічить логіці демократії, бо депутат повинен нести політичну, а не кримінальну відповідальність за голосування. Також депутати не повинні бути роботами, що тиснуть кнопку за наказом згори.

Альтернативний спосіб боротися зі корупційною спокусою пропонує підхід мережевого аналізу. Якщо кинути свіжий огірок до діжки з солоними, він також стане солоним. Важливо, щоб депутати-фрешмени не попадали в "солоне" оточення корупціонерів. Для цього депутати-реформатори повинні створювати та активно залучати до своїх соціальних мереж "депутатів-фотографів". Важливо, що вони були не просто пасивними слухачами, а мали свою змістовну роль в роботі парламенту, план розвитку, розуміння перспектив, що зменшить ймовірність їх потрапляння до "солоного" середовища.

*************

Після оприлюднення результатів виборів в соціальних мережах було багато стьобу з приводу відсутності релевантного досвіду новообраних депутатів. Вчора ці депутати прийняли присягу. Час припинити глузувати та почати думати, як будувати разом нову кращу країну для нас всіх. Мої ідеї як зробити депутатів ефективними – перша спроба, впевнений у вас є кращі ідеї. Давайте їх обговорювати та намагатись втілювати. Час переходити від стьобу до продуктивних пропозицій.

powered by lun.ua

Як повернути вкрадену країну?

За тридцять років незалежності ми так і не стали власниками своєї країни. Сьогодні у відповідь на протест проти незаконного генплану отримав лист від заступника мера Ірпеня...

Щось прогнило...в державі Україна

Чомусь політики починають це визнавати, лише коли дах починає сипатись чи підлога провалюється. Хоча будинок української державності знаходиться в аварійному стані всі роки незалежності...

Три ідеї як зробити весільного фотографа ефективним депутатом

Вчора відбулося перше засідання новообраної Верховної Ради України. Партія "Слуга Народу" очікувано сформувала монобільшість. Хоча за прогнозом пана Коломойського більшість може виявитись нестійкою через ризик продажу голосів...

Державні монстри – вбити чи розчаклувати?

В останньому інтерв'ю радник президента Олег Устенко порівняв державні підприємства з монстрами, заявивши, що деяких з них, зокрема Нафтогаз та Укрзалізницю, потрібно вбити та розчленувати, а деякі повинні просто піти...