4 жовтня 2016, 12:16

Чому я проти заборони торгувати алкоголем вночі

Заборона торгувати алкоголем вночі в Києві, як і будь яке гучне і кардинальне рішення, вчергове розділила суспільство навпіл: хтось дуже радий цьому, хтось – категорично проти. Я належу до другої категорії людей і ось чому.

Приймаючи це рішення Київрада фактично обмежила свободу торгівлі в столиці України – право покупця купити товар і право продавця його продати. В моїй системі цінностей, для введення такого обмеження мають бути в наявності дуже сильні аргументи. А для країни з такими величезними проблемами в економіці, як у нас, аргументи на користь введення будь-яких додаткових регуляцій мають бути залізобетонними.

Адже обмеження торгівлі – це не лише недоотримані доходи конкретного бізнесу чи втрата роботи конкретного продавця. Це й певний черговий сигнал нашому і без того соціалістично налаштованому суспільству: ті, хто працюють і платять податки мають бути знову обмежені в діях. І взагалі, бізнесмені погані, давайте їх покараємо!

Але і без цих новітніх змін рівень економічної свободи в Україні знаходиться на надзвичайно низькому рівні. Це не просто слова – минулого тижня ми спільно з канадським дослідницьким Інститутом Фрейзера опублікували чергове дослідження економічної свободи в світі. Україна зайняла 135-е місце в рейтингу 159 країн і територій (впавши на 7 позицій, у порівнянні з попереднім роком).

Це дуже поганий результат, навіть з застереженням, що під час дослідження були використані дані 2014 року (останній рік, доступний для порівняння даних), який був рекордно нестабільним для України, особливо у питаннях здешевлення національної валюти.

Для розрахунку індексу були використані 42 параметри, розділені на 5 груп: розмір частки держави в економіці, стан правової системи і прав власності, забезпеченість грошей, свобода міжнародної торгівлі, регулювання банківської сфери, бізнесу і ринку праці. По більшості показників ми не входимо навіть в топ-100 країн в світі.

Між тим, існує чіткий взаємозв'язок між місцем в рейтингу та економічною успішністю країни. Чим вищим є індекс економічної свободи, тим більше інвестицій надходить до країни, тим швидше її економічне зростання та ефективніше боротьба з бідністю.

Що ж таке економічна свобода? Це можливість компаніям та підприємцям вільно займатися будь-яким бізнесом – виробництвом, торгівлею, наданням послуг. Коли жоден чиновник не має права пальцем тебе торкнутися, якщо ти, звісно, не наражаєш інших на безпосередню небезпеку. Коли ти можеш працювати так, як тобі заманеться – хоч вдень, хоч вночі, хоч взагалі в режимі 24/7.Подивіться на цю мапу економічної свободи. Ми не Європа – ми Африка в економічному сенсі. І це необхідно терміново виправляти.

Нещодавно десь почув дуже просто та слушну думку, що національною ідеєю України має стати... заробляння коштів. І дійсно, багатші роботящі українські сім'ї – кращий результат нашого прозахідного вибору. Вся Західна Європа пройшла через цей етап і тепер, маючі гроші, має можливість "гратися в соціалізм", запроваджуючи чималі обмеження для бізнесу.

Українці ж ще ніколи не жили при справжній ринковій економіці. Ні, я кажу не про ту дикість, яка панувала у 90-ті, хоча багато сьогоднішніх поважних українських бізнесменів вийшли з тих років. Я кажу про той капіталізм, який існує, приміром в США і який є основою того економічного благополуччя, який має Європа. Він базується на ідеях вільного ринку, вільної конкуренції, захисті прав власності. А також чіткому розумінні, що свобода – це, у першу чергу, відповідальність. Відповідальність за власні вчинки, а не делегування державі права вирішувати все за тебе.

І у тому ж питанні продажу алкоголю, приміром, головне – це підвищення відповідальності за правопорушення, скоєнні в стані алкогольного сп'яніння і невідворотність покарання за них, а не тотальна заборона для всіх купувати алкоголь. Тим більше, що прийняте Київрадою рішення залишає ряд підозрілих лазівок типу безперешкодну роботу "наливайок" після 23-00.

Повертаючись до рейтингу, відмічу, що нам недостатньо просто полагодити якісь нюанси і знову повернутися на звичайне 115-120-те місце. Ми маємо ставити перед собою, перед своєю країною набагато амбітніші цілі: увійти в топ-100, топ-50, топ-20 країн... Адже саме такі рейтинги показують, що ми домоглися перемоги над бюрократією, над корупцію і тепер можемо самі визначати майбутнє власної країни.

Шахрайство на ринку зерна руйнує подальший розвиток економіки

Україна майже половину валютної виручки отримує від експорту аграрної продукції. Минулого року встановлено черговий зерновий рекорд – зібрано понад 100 мільйонів тон зерна та соняшника...

Обкладання ставками ПДВ онлайн-освіти та електронних книг стане помилкою

Верховна Рада готується підтримати в другому читанні законопроєкт 4184 – так званий податок на Google. Він вводить ПДВ на всі електронні товари і послуги, які ми зараз купуємо онлайн...

Акцизи на авто потрібно скасувати для всіх українців

Ось такий вигляд зараз має сума акцизу на прикладі декількох елітних та вживаних дешевих автомобілів: 600 євро акцизу на новий Bentley порівняно із 2812 євро за старий VW Passat...

Чому Україна повинна легалізувати медичний канабіс

Медичний канабіс – це не про "кайф", не про легалайз марихуани, не про "змову наркокартелів". Це перш за все гуманітарне питання, пов'язане з полегшенням стану українців із важкими діагнозами...

Нарешті легальний. Усе про гральний бізнес у 10 тезах

Прийняття закону про легалізацію грального бізнесу – історична подія. Попри шалений тиск і лобі, держава взяла під контроль один із найтінізованіших ринків...

Карантинне АПК. Як допомогти селянам вижити?

Пандемія і спричинений нею карантин поставили надскладне запитання перед усіма країнами. Стримувати поширення інфекції ціною зупиненої економіки чи зберегти економіку, від якої завтра залежатимуть тисячі життів...