13 грудня 2016, 10:47

Мінекології замаскувало монополію на видобуток бурштину під ''пілотний проект з рекультивації земель''

Як тільки чую про добрі наміри чиновників одразу виникає думка: що за "схематоз" вони придумали цього разу?

І чиновники ніколи не розчаровують. Десятки разів на різних робочих групах чув від державних службовців як вони щиро переживають за якість зерна, захист ґрунтів і т.п. Потім, правда, виявляється, що за сертифікати якості зерна беруть по 2 долари з тони зерна і по долару з гектару за порушення нереальних норм по сівозміні.

Тому коли випадково побачив новину про прийняття Кабінетом Міністрів Постанови про "Деякі питання реалізації пілотного проекту з рекультивації земель лісогосподарського призначення, порушених внаслідок незаконного видобування бурштину" був на 100% певен, що це чергова схема.Хоч вбийте, але не вірю, що в якомусь з міністерств просто так зберуться щиро схвильовані станом наших лісів чиновники, і заради покращення екологічної ситуації, для блага всіх українців вирішать прийняти відповідні нормативні акти. Особливо не вірю, коли в документі звучить слово "бурштин".

В рамках тимчасового пілотного проекту рекультивації земель, який згідно назви і суті направлений, звичайно ж, виключно на покращення екологічної ситуації, написано зокрема наступне:

"Виконавці при здійсненні геологічного вивчення... на ділянках земель... порушених внаслідок незаконного видобування бурштину, забезпечують... вилучення... 100 % виявленого бурштину."

Те саме продубльовано в примірному договорі, який також затверджений то самою Постановою КМУ:

"У разі виявлення Виконавцем бурштину під час рекультивації земель відповідно до цього Договору він забезпечує вилучення при дослідно-промисловій розробці 100% виявленого бурштину...".

Надавати право на рекультивацію земель включно з видобутком мають право тільки дві державні компанії: Державне підприємство "Бурштин України" (код ЄДРПОУ – 34112754) та Дочірнє підприємство "Укрбурштин" Публічного акціонерного товариства ''Державна акціонерна компанія "Українські поліметали" (код ЄДРПОУ – 13970836). Обидва знаходяться в підпорядкуванні Мінекології.

Далі ці два підприємства отримують фактичне право вибору тих ділянок на яких будуть проводити рекультивацію-видобуток. Механізм оформлення відповідних ділянок та ліцензій та видобуток бурштину прописаний таким чином, що відмовити державним підприємствам майже неможливо.

Земельні ділянки, згідно проекту Постанови, надаються без аукціону.

Далі державні підприємства заключають договори уже з приватними компаніями, які будуть займатись власне рекультивацією та видобутком. Тобто ми розуміємо, що ці державні компанії, крім постанови Кабміну, за душею не мають нічого.

У добутку бурштину немає нічого поганого, в землі з нього користі ніякої.

Але його видобуток повинен бути законним та забезпечувати дохід всім громадянам України, так як всі надра є народною власністю. Також критично необхідно, щоб видобувачі отримали чесну винагороду за свою працю.

"Каждый доллар в руке у другого он воспринимал как личное для себя оскорбление, если не мог воспринять его как добычу", – писав О.Генрі з іншого приводу. Наші чиновники традиційно продовжують вважати усе державне своїм. І дуже ображаються, якщо хтось заробляє без них.

Тому замість того щоб пропонувати прозорі механізми легального видобутку бурштину старателями чи ліцензованими компаніями з проведенням відкритих аукціонів, ми бачимо чергові "схематози" під державні компанії сховані за благородною метою "покращення екології".

Ніхто б ніколи не маскував запропоновану в постанові модель видобутку бурштину під пілотний екологічний проект, якщо б вона була справедливою по суті.

Радує тільки одне. Незаконний видобуток бурштину існує давно. І тільки останнім часом це стало гучною темою. Це показує, що можливостей для чиновників "заробити" стає менше і в цікавих "темах" стає все тісніше.

Дійсно, попереднім урядом та діючим складом Парламенту було проведена досить серйозна дерегуляція. Принаймні у аграрній галузі можу точно сказати, що хабарів стали вимагати набагато менше і рідше, і складають вони близько 10% від рівня часів Януковича.

Але виручає "креатив". Хоча вже аж занадто "в лоб" все це виглядає, непритаманно для досвідченого чиновника, міністра екології Остапа Семерака. Чому його? Бо саме на Міністерство екології покладено функцію контроля за діяльністю цих ДП. І саме Міністерство екології буде оцінювати якість їх роботи.

Шахрайство на ринку зерна руйнує подальший розвиток економіки

Україна майже половину валютної виручки отримує від експорту аграрної продукції. Минулого року встановлено черговий зерновий рекорд – зібрано понад 100 мільйонів тон зерна та соняшника...

Обкладання ставками ПДВ онлайн-освіти та електронних книг стане помилкою

Верховна Рада готується підтримати в другому читанні законопроєкт 4184 – так званий податок на Google. Він вводить ПДВ на всі електронні товари і послуги, які ми зараз купуємо онлайн...

Акцизи на авто потрібно скасувати для всіх українців

Ось такий вигляд зараз має сума акцизу на прикладі декількох елітних та вживаних дешевих автомобілів: 600 євро акцизу на новий Bentley порівняно із 2812 євро за старий VW Passat...

Чому Україна повинна легалізувати медичний канабіс

Медичний канабіс – це не про "кайф", не про легалайз марихуани, не про "змову наркокартелів". Це перш за все гуманітарне питання, пов'язане з полегшенням стану українців із важкими діагнозами...

Нарешті легальний. Усе про гральний бізнес у 10 тезах

Прийняття закону про легалізацію грального бізнесу – історична подія. Попри шалений тиск і лобі, держава взяла під контроль один із найтінізованіших ринків...

Карантинне АПК. Як допомогти селянам вижити?

Пандемія і спричинений нею карантин поставили надскладне запитання перед усіма країнами. Стримувати поширення інфекції ціною зупиненої економіки чи зберегти економіку, від якої завтра залежатимуть тисячі життів...