Оксана Забужко Письменниця, Віце-президент Українського ПЕН-центру

Христос Родився!

08 січня 2008, 13:00

Народився Бог на санях

В лемківськім містечку Дуклі.

Прийшли лемки у крисанях

І принесли місяць круглий.

Ніч у сніговій завії

Крутиться довкола стріх.

У долоні у Марії

Місяць – золотий горіх.

(Б.-І. Антонич)

Це – моє улюблене різдвяне з дитинства: рядки, що заворожували уяву так само, як колядки про трьох царів "з східної землі", про "рай-дерево" і коника, що скаче "через Дунай", про загадкову вдову, яка у Бога "золото сіє", – таїна, магія, казка... І ще прегарна в Антонича "Коляда" – там, де "тешуть теслі з срібла сани, /стелеться сніжиста путь. /На тих санях в синь незнану /Дитя Боже повезуть". Пам'ятаю, як була розчулилася, коли це на початку 1990-х співав Віктор Морозов, – а нині, як не ввімкнеш телевізора, так і суне звідтіля якась поплавщина в стразиках, наче гоголівські чорти в червоних свитках...А католицьке Різдво я сей рік зустрічала в Німеччині. І співала за столом разом із своїми берлінськими друзями "Stille Nacht, heilige Nacht..." І по телевізору співали те саме, і з радіоприймачів цілий день лилися різдвяні мелодії. І ніч, виповнена таємничим мерехтінням, і справді виходила – і тиха, і свята... Може, ще й тому мені тепер так ріже вухо вся та російська попса, що валить у ці дні з рідного ефіру – в таксі, в ресторані, скрізь, куди не поткнешся: то про Снєгурочку с Камчаткі, яка "ушла на б...дки", то ще щось настільки ж "новогоднее", від чого одразу почуваєшся "мордою в салаті": Господи, і це – святочний ефір того самого народу, який досі складає анекдоти про свою співучість? Таке враження, наче з усієї тисячолітньої зимової магії тільки один "Щедрик" нам в інформаційній пам'яті й зацілів, – та й той американці, в яких він популярний нарівні з "Jingle bells", уже "привласнили" і дивом дивуються, дізнаючись, що це українська пісня. А в цей час першорядні професіонали "по-партизанському" ходять у Києві з вертепчиками "по хатах", як і в роки мого дитинства, – з єдиною різницею, що тепер їх, слава Богу, не потягнуть за це в міліцію й не пришиють "націоналізму"...

Воно, звісно, "как покойничка кормили, так он и выглядит". Якщо редакторам і власникам наших радіо- й телеканалів не пощастило в дитинстві почути від дорослих про те, що "у Вифлеємі, у Вифлеємі сталася новина", а зимові свята їм асоціюються єдино з "голубим огоньком", то й Поплавський із кордебалетом, і "б...дь Снєгурочка", втулена на місце Пречистої Діви, можуть здаватися їм цілком доречними, і навіть (не виключаю) "прикольними". Але ж, панове, невже у вас немає дітей? Невже вам не хотілося б, щоб бодай вони отримали змалечку той культурний імпульс, якого не дісталося вам? Бо якось я сумніваюсь, що для них ви окремо закликаєте до себе додому, наприклад, Скрипку з "Божичами", а "піплу" втюхуєте гнилий товар, – ні, той самий гнилий і споживаєте, голубчики, тільки запаху не чуєте...

Що ж – сподіваймося, що на той рік буде ліпше. Чого я нам всім щиросердо й бажаю. Як кажуть посівальники – "на щастя, на здоров'я, на Новий Рік, щоб краще вродило, як торік!"

Всіх зі святами! Христос Родився!

powered by lun.ua
Коментарі — 48
motiv _ 21.01.2008 16:49
IP: 194.44.219.---
Автономізуватися від ТБ, яке все кимось попсовим куплене, допомагають диски Божичів (один з яких – колядки та щедрівки), Ваші книжки про Дух України, про те, що наступає після Фортинбраса, про ще багато чого пречудового. А в 90-х цього не було, а до того – взагалі ховалися по закутах 70 років, в кращому разі. А зараз вчимося бути собою. Бажано це робити без ТБ-ящика, хоча в ньому є і канал Культура, і Mezzo (музика цілодобово).
Пані Оксано, дякую Вам, що Ви у нас є
ЗРАДА _ 21.01.2008 10:05
IP: 213.159.240.---
Пані Оксано й усі форумчани!
ПРОШУ УВАГИ!!! Це може бути СМЕРТЕЛЬНО!!!
Сьогодні їхав по вул. Шовковичній знизу, дивлюся люди стоять з мегафоном. Вирішив взнати, що таке. І виявляється: НА МІСЦІ ПОХОВАННЯ ПОМЕРЛИХ ВІД ЧУМИ!!! (а її вірус не знищюється) – хочуть розрити котлавон і щось почати будувати!!!
Від ПТАШИНОГО ГРИПУ люди мруть... А ТУТ ЧУМА!!! Це не жрти!!! І це ж Черновецький дав дозвіз мабуть?!? Та йому за це не ляпаса від Луценка, а кулака від Кличка треба дати.
Я без жартів, це страшно! Навкруги, школи з дітьми, офіс Представництва Делегації Єврокомісії в Україні, інших посольств, та й Банкова не так далеко. РОЗРИТА ЧУМА – це може бути такий випущений джин, якого потім усім миром не вгамуєш, не приборкаєш. Всіх, хто має можливість прошу перевірити цю інформацію!!! і долучитися до пікетувальників! ПОКИ не пізно ЧУМУ не можна чипати! Тай на кістках будувати... НЕВЖЕ бабло й ЧУМИ не боїться?!?!? Пані Оксано, як маєте можливість перевірте. Поховання загиблих від ЧУМИ у18 ст., це зразу за лікарнею по вул. Шовковичній. Щоб через РОЗРИТУ ЧУМУ усі кияни не стали ЧУМАКАМИ й не прийшлося тікати від зарази Чумацькими шляхами!!!!
talapishka _ 17.01.2008 01:03
IP: 91.124.54.---
Народився Бог на санях це мої теж улюблені рядки Антонича щоправда не з дитинства а років з 11-ти
а ще цього року Тарас Чубай зорґанізував "наше різдво" і за це йому треба подякувати моя мама як дивила ся то аж плакала
henrih _ 13.01.2008 18:10
IP: 92.112.99.---
Пані Оксано! По перше – Ви просто чудова жінка та цікава особистість! а потім це все письменство та інше... Я вами пишаюсь!
эверест _ 10.01.2008 20:52
IP: 92.113.208.---
Шановна пані Оксано! Нічого, окрім обурення Вашим бездіяльним блогом.
Чому б Вам не організувати створення фонду для видання та безоплатного розповсюдження в Україні книг Володимира Солоухіна "Последняя ступень" та Володимира Белінського "Срана Моксель" накладом декілька мільонів екземплярів. Чомусь впевнений, що проблема авторського права була б самою незначною. Народ України заслужив того, щоб українські письменники організували йому такий подарок. Та й книги того стоять.
ОльгаКиянка _ 09.01.2008 23:26
IP: 89.252.41.---
оленихо – 100%!

Шановній авторці – колего, оскільки, нерідко ходячи одним поважним:) коридором 3 поверху, якось не встигається перемовитися, скористаюся цією можливістю: по-перше, цей блоговий Ваш допис – в саме "яблочко", а по-друге – успішного блогування, ця кафедра:) збирає більше люду не лише за академічні, але й – за чимало інших суспільних трибун
олениха _ 09.01.2008 14:20
IP: 212.1.106.---
Кльово живемо,браття!16 років нас гвалтуюють,а ми, як справжні,,гальма", все дискутуємо. Мине,не дай Боже, ще -надцять років, а ми- невже все тої самої стогнатимемо? За наші гроші нас ще і мають! Свідомі народи такі пробпеми конструктивно вирішують:пікетують ТБ, вимагають від парламенту зміни ТБ-політики,або й заборони відповідних каналів, перегляду законів,що стосуються теми. Життя минає,а ми, окрім Майдану.нічого для себе не зробили.А ДЯДЯ НЕ ЗРОБИТЬ!
олениха _ 09.01.2008 14:17
IP: 212.1.106.---
Кльово живемо,браття!16 років нас гвалтуюють,а ми, як справжні,,гальма", все дискутуємо. Мине,не дай Боже, ще -надцять років, а ми- невже все тої самої стогнатимемо? За наші гроші нас ще і мають! Свідомі народи такі пробпеми конструктивно вирішують:пікетують ТБ, вимагають від парламенту зміни ТБ-політики,або й заборони відповідних каналів, перегляду законів,що стосуються теми. Життя минає,а ми, окрім Майдану.нічого для себе не зробили.А ДЯДЯ НЕ ЗРОБИТЬ!
вісник _ 09.01.2008 14:17
IP: 82.207.49.---
Петербуржцю. Не лізь не в свої справи... А щодо сміху, то сміялися ми всі тут, в Україні, спостерігаючи за вашими "виборами" до Держдуми. Сміялася й Європа... Мине років десять – двадцять – і увесь Сибір і Далекий Схід буде зустрічати Новий Рік, як ти думаєш, по якому календарю? Вірно – по китайському...
Гальшка _ 09.01.2008 12:40
IP: 80.254.6.---
Пані Оксано, Ви висловили наболіле: в цій країні люди дізнаються, що надворі Різдво, бо їм про це співає Джордж Майкл ("Last Christmas I gave you my heart," знаєте). Живу в Запоріжжі, вакуум заповнюю тим, що виключаємо все і вдома колядуємо, щоб діти слухали, або ставимо диски – Антоничевий вірш на музику Жданкіна улюблена коляда. Але хоч-не-хоч все те сміття доводиться чути по радіо в громадських місцях. А коли навіть Радіо Ера на Різдво включило якісь американські джингли, мій терпець увірвався. Вирішила написати їм. Не знаю, чи поможе, але якби було б більше таких листів, то може б замислилися...
vishnu _ 09.01.2008 10:22
IP: 195.64.226.---
Оксано!
Діти читають українські книжки і ми, дорослі, допомагаємо їм в цьому. Однак необхідне держзамовлення для, наприклад, бібліотек, наприклад книжок Абабигаламаги.
Чому б Вам не вплинути на ситуацію? Одночасно розвіяли міфи про конфліктних українок;);) та допомогли б позбутися жлобства в інформаційному просторі.
До речі, показали б як українське згуртоване письменництво реалізує проекти для майбутнього, а не зітхає, вештаючись паралельними світами.
Чому Ви не перекладаєте для всесвітньовідомого українського журналу
"Всесвіт"?
Just_FRIEND _ 09.01.2008 10:07
IP: 82.207.102.---
Какой народ-такие и политики...
Какой народ-так и живём...
Какой народ-такие и передачи во ТВ...
Чему мы из года в год удивляемся???
Селянка _ 09.01.2008 10:00
IP: 82.193.97.---
Пані Оксано!А чого Ви та інші діячі культури не вимагають від пана президента створення хоча б телеканала "Культура" на кшалт російського?Чекаєте партєйних вказівок?Так їх не буде.Скажіть ще:"Це не моя справа!".А уявіть собі телеканал без політики:симфонічна оперна музика,етнографічні передачі,документальні фільмі про видатних українців і т.д.Але ж я бачу Вам "дым Отечества сладок и приятен" здалека, наприклад з Германії.
Just_FRIEND _ 09.01.2008 09:52
IP: 82.207.102.---
Олег Медведєв
По УТ-1 Гимн был...Или я ошибаюсь?)))
ЮЮ _ 09.01.2008 01:41
IP: 128.200.63.---
pavlina:
"Цілком слушно все підмітила пані Забужко"
Дивно, як Вам вдалося це зрозуміти, маючи замість голови дупу.

Петербуржец:
А шел бы ты со своим газом нах...
Петербуржец _ 09.01.2008 00:10
IP: 79.182.9.---
Все оте сміття, що зветься "російська попса", потрібно вимітати з держави великою мітлою. Однак, а ні мітли, а ні держави..., бо ціна на газ на цей, наступний та решту років перевершує найскромніші потуги щось зробити своє, нацональне, як прміром, в інших країнах Європи.
А что, в переговорах о цене газа когда-нибудь ставился вопрос о зависимости цены от наличии в Украине попсы? Мол, не будет попсы, то и газ подорожает?
Вот смеху то былоб...
Elia _ 09.01.2008 00:05
IP: 77.121.231.---
08.01.2008 21:17___ фея
Смешно читать,

Мадам! Вы страдаете манией величия. Какая вы фея? У одноклеточной туфельки-инфузории мозгов больше, чем у вас.
zinik _ 08.01.2008 23:53
IP: 99.225.175.---
Жоден телеканал не розпочав Нового року з Державного Гімну.
Це щось нове! То, якби ви почули спочатку Державний Гімн, а потім побачили горілку, то жлобства би не було в країні?
georg _ 08.01.2008 23:49
IP: 77.122.28.---
Колись ще в 1991 р. я мав невеличке відношення до створення українських шкіл у Києві замість російських. Тоді майже всі вони були російські. Тоді ми думали, що якщо дітки йтимуть до українськомовного 1-ого класу, то їхні батьки і діди намагатимуться говорити з ними українською мовою Аякже! Майже всі школи у нас українські, але станьте і послухайте, як прощаються з дітьми їхні мами, чи батьки, чи бабусі, які провели їх до шкільних дверей. "Будь внімательним на уроках украінскаго", – таке теж можна почути. Висновок: з українців витруєно український дух повністю. Так є Забужко, є Медведєв, був Погрібний і ще кілька сот тисяч українців. Є Ющенко. Але цього мало. Український дух витруєно. Шлунок і секс, а нація мова – це для ненормальних І нема на це ради. Чи рада є? Може, ще є. Може, нова влада, Ющенко, Юля, Кириленко, Васюник, Віталій Шевченко щось рішуче придумають. Якщо чесно,то ніхто українцям ще не нагадував, що вони українці і не ставив на місце перевертнів типу Данілка, Магілєвской, Повалій, Білык, Бужінской та не давав дорогу нашій культурі. Народ іде, куди його ведуть. Проводирів треба...
вісник _ 08.01.2008 22:32
IP: 82.207.106.---
Все оте сміття, що зветься "російська попса", потрібно вимітати з держави великою мітлою. Однак, а ні мітли, а ні держави..., бо ціна на газ на цей, наступний та решту років перевершує найскромніші потуги щось зробити своє, нацональне, як прміром, в інших країнах Європи. А те, Оксано, що Ви зустріли Різдво у Німеччині, то прогадали. Для "екстріму" потрібно було б прибути у середньостатистичне українське село. Ото вражень було б, як би автор "Польових досліджень..." та затягнула: "Христос народився!"Біда в тому, що "Досліджень..." з блогами там не читають...
toomanyandriys _ 08.01.2008 22:25
IP: 194.44.7.---
Згіден! На телеканалах сумно і скучно на свята. Вже багато років поспіль маємо два варіанти. Тупі американська фільми типу всіх серій поліцейської академії, або безліч російських і доморощених співаючих трусів з кривляками типу Задорнова.
Але може це й добре. Не тре дома на різдво сидіти і телевізор дивитись. Ми до родини, друзів ходимо. Колядуємо. Потім всі разом в центр. Там також багато людей. Вертепи. Одним словом РІЗДВО!
Христос рождається!
az13 _ 08.01.2008 22:03
IP: 24.39.247.---
Merry Christmas!!!
Thank you, Oksana.
We have to pray for Ukraine because without it Ukraine won't change.
God bless you all.
Alexander_II _ 08.01.2008 21:57
IP: 89.252.9.---
08.01.2008 17:20___ Darija
08.01.2008 16:48___ Грім_
""Пропозиція вітчизняних (і не лише) медіа в першу чергу задовольняє існуючий попит"

Категорично не згодна!"

Підписуюсь! Пропозиція в наших ЗМІ явно випереджує попит і навіть формує його!
Нас ціленаправлено "ведуть" і "пхають" у багно.
Alexander_II _ 08.01.2008 21:52
IP: 89.252.9.---
08.01.2008 15:53___ Харківець
"Що з тим робити – не пускати грішно..."

Ні, не грішно. Не переймайтеся.
фея _ 08.01.2008 21:17
IP: 217.27.157.---
Смешно читать, как растленная литературная матерщинница витает тут всех с праздником. Христос, говорит, народился. Тьфу!
Зеленський31 Уряд реформ407 Корупція1350 Україна та Європа1094 Aтака Путіна1232
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter