Оксана Забужко Письменниця, Віце-президент Українського ПЕН-центру

Про "ужОсы украинизации": панове, ви не про те говорите!

08 лютого 2008, 16:28

Взагалі-то в дискусіях на т.зв. "мовну тему" я участі не беру. Не те є проста причина: свого часу я на цю тему вже висловилася – Року Божого 1990-го (sic!), в статті під назвою " Мова і влада". Тільки я тоді була на вісімнадцять років "красивей и предсмертней" (©Б. Ахмадуліна), а держави Україна ще й на мапі не стояло. Нині в цій державі моя стаття висить в інтернеті і, як мені днями сповістили, дуже жваво обговорюється. Що, погодьтесь, не може не викликати логічного запитання: а чим же, властиво, та держава всі ці 18 (гаразд, хай 17) років у цьому самому "мовному питанні" займалася?А нічим вона не займалася. Визнаймо, нарешті, прямо: абсолютно нічим. При тому, що бюджетні кошти на "розвиток української мови" виділялися, якщо хто не в курсі, ще при  Кучмі (хто-небудь нам коли-небудь відзвітує, куди вони йшли?). Зате тепер на позір притомні, ба й недурні начебто люди, глибокодумно пружачи чола, розв'язують пресерйозну, державної ваги проблему: а чи не буде ж часом нікому шкоди від того, що на 17-му році незалежності українці вперше за всю історію зможуть подивитися кіно рідною мовою?... Цікаве таке, знаєте, питання, Мурзік Васильович, будемо полемізувати...© А в мене свій "асоціативний шлейф" умикається: десь у дошкільному ще віці я, вийшовши з батьками з кінотеатру після якогось тодішнього "блокбастера", спитала, вперше здавши собі справу з незрозумілого факту: "Мамусю, а чого в усіх кінах говорять по-російськи?". Мама пояснила дитині, що всі фільми дублюються в Москві. – "А чого їх не можна дублювати в Києві?" – спитала дитина, тільки врозумливої відповіді тоді не дістала: лекцію про колоніальну політику батьки дошкільняті вирішили не читати, відклали на потім... І от, не минуло й сорока років, як уже в державі із столицею в  Києві дорослі дяді й тьоті ринулись "полемізувати" – так "можна" чи "не можна"?... Тільки плечима й здвигнеш: панове, ви себе збоку чуєте?...

А тимчасом, є один пункт, по якому українська держава перед своїми (і не своїми!) російськомовними (й усіма "іншомовними"!) громадянами таки справді в боргу по самісінькі вуха, і я з дива не зійду, чому з того боку не долинає жоден писк протесту: шановне панство, вам відомо, що в державі Україна на 17-му році незалежності взагалі немає державних курсів державної мови? Отак-от немає – і квит. Єдина така держава в Європі, між іншим (Білорусі не рахуємо). Отак собі де хочете, там, любі російськомовні українці, свою державну мову і вчіть, – Янукович же вивчив?:)

Ось про це треба б говорити борцям за права російськомовних. Говорити, писати, волати, стукати черевиком по столу, домагаючись свого (авжеж пак!) законного права: де має вивчити літературну українську той житель Єнакієва (Луганська, Донецька, Харкова, Одеси, потрібне підставити), який її "на живо" чує хіба що в новинах по телевізору? Як має "мовно натуралізуватися" прибулий в Україну емігрант? І як може декларувати легітимний політичний дах державній мові держава, котра, поза системою освіти, досі геть-таки нічим цього "даху" на практиці не забезпечила (про інформпростір взагалі мовчу!) – навіть пальцем не ворухнула для простого опанування цієї мови тими своїми громадянами, для котрих ця мова не є "материнською"?...

От із цього й починайте, будь ласка. А поки це питання навіть не піднімається, я, на всі ламентації про права російськомовних українців, дозволю собі, як Станіславський, сказати: "Нє вєрю!". "Нє вєрю" я в вашу щирість, панове. І в жодні дискусії на цю тему вступати не буду – аж до того часу, поки моя стаття з радянського (sic!) 1990-го не втратить, нарешті, актуальності.

powered by lun.ua
Коментарі — 90
Петербуржец _ 08.02.2008 22:39
IP: 82.81.138.---
беглый !!!!
Мой Вам респект и наилучшие пожелания! Блистательный коммент. Получил удовольствие. Сам бы что такое написал, но способностей нет, да и постеснялся у женщины сатирикёрствовать:)))
Что-то я вас впервые вижу? Откуда сбежали?
Савелий _ 08.02.2008 22:38
IP: 212.15.148.---
Кто мешает выпускать отечественный продукт на украинском языке? Я задаю этот вопрос именно писателям, режиссерам и пр. Берите пример с так не любимой вами (мн. число) России, которая штампует масскульт, не особо заботясь о качестве и эксклюзивности, берет простым количеством. Вы считаете русскоязычный Восток и Юг недалекими, не имеющими глубоких духовных потребностей, готовыми слушать российскую попсу и смотреть российские мыльные оперы, тогда почему бы не попробовать конкурировать с этими продуктами, выпустив аналогичные украиноязычные? Если народу интересно будет это слушать, читать, смотреть, то, поверьте, никто не обратит внимания, какой язык используют исполнители.
Одна из книг о Поттере вышла в украинском переводе раньше, чем в русском – вот это и есть пример такой конкуренции. Дайте людям то, что они хотят видеть, слышать, читать – и они забудут на каком языке это написано. Пока же поступают с точностью до наоборот, навязывая насильно культурные и духовные ценности, которые не являются необходимостью для большей части тех, кому они предназначены. Господа, не гоните лошадей, лишь наполнив рынок количественно, можно будет говорить о переходе к более качественному продукту. ИМХО, конечно.
zinik _ 08.02.2008 21:54
IP: 99.225.175.---
Greg_Kyiv
Ви впевнені, що вони спеціально об'єднались в провінцію заради збереження французської мови?
Я не збираюся з вами змагатися в знаннях історїї, математики, юріспруденції.
Тим більше, ваше імя, ніколи не зустрічала на форумі.
Ви, не перша людина на цьому форумі, яка вискакучи зі свої штанів, в цьому питанні, показує всім іншим, що вони дурні. Тому свої голки з французькою, чи іспанською мовами, залиште для себе і своїх рідних.
Про своє ставлення до цього питання я писала давно, воно не змінилося.
Повинен бути знайден компроміс. А далі, думайте все, що вам завгодно.
Можете, навіть повязати, це з вбитим хлопцем з Конго, який намагався отримати Українське громадянство. Це вже залежить від вашої фантазії.
беглый _ 08.02.2008 21:37
IP: 77.123.121.---
Оксана Забужко мой любимый публицист! Честно-честно.
Это, наверное, единственный публицист Украины, который изливает не мысли, а чувства. Причем чувствует себя человек как бы со стороны – трогательный рассказ про себя (маленькую), про маму, про кино. Осталось вспомнить про себя, опять таки (в свойственной Забужко манере) в третем лице, типа как она первый раз сделала шажочек, как спотыкнулась и стукнулусь лобиком об асфальт и спросила у мамы "отчего эта бяка такая твердая?", а мама, ответила бы, что весь асфальт варят поганые москали в Москве с чуством глубокой ненависти к украинским деткам.

А замечание про Государственные Украинские Курсы ЯЗЫКА это правильно. Ведь приедет в Украину беженец из горного аула, весь вшивый, грязный, с кучей орущих слюнявых детей и шась в метрополитен, а там Забужко на книжный рынок едет, вот тут и будет языковая коллизия, человек ведь по украински клянчить не научился. Оксана, конечно, женщина добрая, человека в беде не оставит, да только в этом случае будет прокол – голодранец не знал украинского, придется ему умереть с голоду.

В отношении других стран Европы, могу сказать следующее, что гражданство там получают с учетом знания местного языка только голодранцы (извините "беженцы"), а для людей состоятельных другие требования, сугубо финансовые.

И последнее, очень понравились разные значки типа: (sic!).©:), сразу видно человека с высшим образованием, да ещё знакомым с интернетом, а то иначе как поймешь?
Unique _ 08.02.2008 21:24
IP: 91.124.3.---
08.02.2008 20:11___ zinik

22%. Більшість з яких вважає себе громадянами України, як і мову її державною.
10% з тих 22-х – це і є знахабніла російськомовна меншина, яка не мову опанувати не може, а погодитися із своїм Громадянством. Чи розлучитися із статусом окупантів.
Менталітет нащадків мародерів – важке прокляття...
zinik _ 08.02.2008 21:14
IP: 99.225.175.---
08.02.2008 20:50___ Greg_Kyiv
to zinik
"Я вже не кажу, що може бути вбита, тільки за те, що народилася в Конго. "
Послухайте, це вже занадто! Мова йде про інше – Ви ж чи не навмисно збиваєте її на геть інші речі...
Побережіть нас, будь ласка!
Не смішить мене, будь ласка! Збити вас з курсу? Якого?
Напишіть ваш курс, відносно мовного компромісу. Він є? Чи, то ви сказали з іронією, як завжди?
Ви шо гадаєте, що ви прийшли до влади, стукнули кулаком, і всі почали розмовляти українською?
А тих, що не можуть, ви повиганяєте? Куди? Хто це вам дозволить, пан Грег?
Greg_Kyiv _ 08.02.2008 20:50
IP: 77.122.234.---
to zinik
"Я вже не кажу, що може бути вбита, тільки за те, що народилася в Конго. "
Послухайте, це вже занадто! Мова йде про інше – Ви ж чи не навмисно збиваєте її на геть інші речі...
Побережіть нас, будь ласка!
Greg_Kyiv _ 08.02.2008 20:46
IP: 77.122.234.---
__ zinik
Я погано знаю історію. Ви впевнені, що вони спеціально об'єднались в провінцію заради збереження французської мови? Я чомусь думав, що це наслідки історично складених колоній...
Нехай.
До речі, колись у 90-х мріяв, шо товариство Просвіта, ТУМ допоможуть організувати якісь вечори. Скажімо – десь при бібліотеці організуємо для бажаючих посиденьки. Приходять люди попити чаю, поговорити українською (я тоді розмовляв гірше за теперішнього Януковича), послухати правдиву версію історії.
Навіть пробував звернутись за допомогою – поради, методична підтримка, допомога з фахівцями.
Ні:), поглузували і послали:):)
Ні, краще розмовляти з ТБ, ніж з професійними українцями.
До речі, трхи знаю Крим- там схожа ситуація. Не вистачає реальних кроків для тих, хто хоче і може. Скажімо, євангелісти влаштовують такі вечори – без алкоголя, але з танцями, піснями. І є молодь...
Ozirna _ 08.02.2008 20:31
IP: 77.123.32.---
Цікаво, якщо не будуть дублювати кіна українською, то де я, українка, їх зможу подивитися рідною мовою? Вже ж не у Росії, яка так вболіває за права національних меншин!
а про курси – дуже слушно!
zinik _ 08.02.2008 20:11
IP: 99.225.175.---
08.02.2008 19:45___ Podorozhnyk
За 7 з половиною років, що живу в Іспанії, приходилось мати справу і з великоросами і з малоросами (українськими східняками), але ну абсолютно ніхто з них тут навіть не заїкнувся про потребу кінодублювання на російську... Всі вчать іспанську, і то вдома, без курсів і шкіл.
А я маю інший приклад.
Коли люди, об'єдналися в окрему провінцію, тому, що хочуть залишити французьку мову домінуючей. Є, така дуже проста наука, статистика. Якщо звернутися до цієї самої статистики, який % російськомовних українців проживає в Україні?
elinika _ 08.02.2008 19:59
IP: 91.124.1.---
Надіюся, що нарешті держава візьметься серйозно до мовного питання. За все своє життя (26 років) в кінотеатрі я побачила лише один фільм рідною мовою, а хотілося б більше. Коли я про це говорю своїм друзям не з України, вони не вірять, що в Україні державна мова українська, адже за усі роки незалежності, коли вже ніхто наче і не витісняв українську, моїм правом на ті ж фільми рідною мовою постійно нехтували.
Пані Оксано, в 1990 році Ви писали, що рефлекторно озираєтесь на звуки рідної мови, так ось в 2008 я теж рефлекторно на ці звуки озираюся. Це відчуття не дозволяє мені повністю відчути себе дома, адже ось таке озирання на рідні звуки переслідує мене і за кордоном, і тут. Єдине місце, де я почуваюся повністю в своєму "мовному домі", це наша українська література. Дякую Вам, що ви продовжуєте "мій дім" будувати.
ДАФ _ 08.02.2008 19:59
IP: 195.110.6.---
Когда я плачу налоги, у меня не спрашивают национальность или язык общения. Только деньги давай. Так что пока Украина не определится что она хочет денег или мовы, что разговаривать. Ведь она живет и на моих деньгах в том числе, так пусть будет благодарна. Все русские и русскоязычные дают возможность существовать Украине как независимому государству.
Podorozhnyk _ 08.02.2008 19:45
IP: 87.219.43.---
За 7 з половиною років, що живу в Іспанії, приходилось мати справу і з великоросами і з малоросами (українськими східняками), але ну абсолютно ніхто з них тут навіть не заїкнувся про потребу кінодублювання на російську... Всі вчать іспанську, і то вдома, без курсів і шкіл. Знають, що тут їхнім витребенькам потурати не будуть. Мало того – в Каталунії, щоб влаштуватись на роботу тепер "дуже бажано" знати каталанську – вчать і її. Справа в тім, що "російськомовні" україномовних не визнають за повноцінних людей, а ні мови української, а ні держави, а ні культури. Хто ж буде вчити мову "папуасів", але і в російський рай не хотять їхати ні з України, де з ними носяться як з писаною торбою, а ні з Прибалтики...
zinik _ 08.02.2008 19:20
IP: 99.225.175.---
А тимчасом, є один пункт, по якому українська держава перед своїми (і не своїми!) російськомовними (й усіма "іншомовними"!) громадянами таки справді в боргу по самісінькі вуха
Щоб не бути в такий позиціі, як ви кажете "в боргу", держава повинна бігти попереду паровозу, а не телепатися позаду, затикаючи дірки, зроблені попередниками.
Треба вміти своєчасно не тільки відкривати ті, чи інші курси, для бажаючих вивчити, той, чи інший курс, включно і компютерні навики, але навчитися, своєчасно підкладати соломку для тих, хто бажав би дивитися, ті, чи інші фільми, на мові оригіналу, а не на державній мові. Такі випадки, повинні бути враховані державою.
Людина, яка навіть не є громадянином України, повинна почувати себе комфортно, а не бути, загнаною в куток. Я вже не кажу, що може бути вбита, тільки за те, що народилася в Конго. Це жах! Це є порушенням прав, будь якої людини. Над цим, повинні ламати голови депутати, а не прості люди. І це дуже дивно, як на мене, що сігнали знизу поступають, навіть з УП, а реакціі немає, бо всі зайняті газом чи НАТО.
Describer _ 08.02.2008 19:06
IP: 77.120.129.---
Hadjibei

Как можно уничтожить украинский, пока живы Вы? Пока живы ваши друзья, родственники, дети? Думаю, никак. То же самое и с русским. Не вытравить его ни из меня, ни из моих друзей, родственников...Толстой и Достоевский могли сказать, а могли и не сказать, но Вы все равно говорите по-украински. Честно говоря, дискомфортно сравнивать с нынешними писателями, но все же – Забужко и Карпа могли сказать а могли и не сказать, но я все равно говорю по-русски. И никакими указами это не изменить. Так зачем нагнетать обстановку и запрещать что-то кому-то?
ДАФ _ 08.02.2008 19:04
IP: 195.110.6.---
Нет курсов по изучению украинского языка в восточных областях. А что, если бы были, там бы была очередь? Самообман. Мову понимают все. Но две большие разницы – понимать и говорить. А смысл разговаривать по-украински, что это даст, кроме морального удовлетворения группы людей, старательно муссирующих эту тему? Зачем мне, как гражданину, напрягаться. Чтобы им понравиться? Так мне все равно. Абсолютно без разницы. Пока не будет главного – ответа на вопрос "зачем?", зачем мне, свободному человеку, менять язык общения, это будет пустой и бесполезный, а главное, безрезультатный разговор.
Alex_N _ 08.02.2008 19:02
IP: 92.113.5.---
Класс. Специалист по использованию женских и мужских гениталий решила через эти органы проявить себя и в политике. Ну прям слесарь-гинеколог.
Hadjibei _ 08.02.2008 18:45
IP: 128.174.232.---
Тому що Лева для нормального світосприйняття ще не народився.
Я от знаю російську мову. Читаю російських письменників. Ті письменники ніколи не засуджували лінгвоцид українців, а дехто й підтримував. Особливо ненавидів україньку бог русскіх дємократов – Бєлінскій. Жодний Толстий (я його якраз тепер перечитую) із всєчєловєком Достєвскім ані слова не сказав проти офіційних заборон української мови. А могли б, генії, і сказати... Але я все одно їх читаю.

Проблема в тому, що російськомовні заспокояться ли ше тоді, коли українську буде остаточно знищено. Вони лише на бажають в цьому признатися.

А Лева – типова жертва психозу навколо російської мови. Він згорає всередині від злості, яка й вихлюпується у вигляді сентенцій про смерть українських письменників.
Нездорово це...
Vlad_iz_Kharkova _ 08.02.2008 18:40
IP: 195.26.93.---
Я раніше гадав, що літературу не вчать, а читають. Я наприклад "Польові дослідження..." не вивчав,а читав. Я не вірно робив?
А вивчають мову. Я особисто саме в Харкові її вивчав у школі. Під час розквіту русіфікації. Гадаю, що вивчив. В усякому разі всі нормативні документи, які маю знати, читаю. Документацію пишу. Всі навкруги роблять так само. Що ще треба вивчити?
При цьому всьому, більшості населення Харкова, що функціонально володіє та користується українською, приємніше дивитися фільми російською. Тут нема чого вивчати. Це треба запам'ятати всім, хто розмірковує на цю тему, щоб висновки були адекватні.
Все що я читаю – люди не дивляться фільми українською, бо не вивчили. Це не вірне судження. Тому, що естетичне задоволення отримують від перегляду російською. Мають змогу дивитися російською.Інтернет ще не підкоряється вказівкам Нац.ради.
Пане Оксано, якщо Ви не запам'ятаєте, що є велика кількість людей в Україні послуговуються українською, при потребі, але рідною в них є російська, Ви ніколи не зробите вірного висновку.
Describer _ 08.02.2008 18:36
IP: 77.120.129.---
Hadjibei – обоснуйте, почему Лева мертвый?
Hadjibei _ 08.02.2008 18:35
IP: 128.174.232.---
Пані Оксано,
Ви як завжди – в точку!
Ті тільки розсипання бісеру все одно нічого не дасть.
Hadjibei _ 08.02.2008 18:32
IP: 128.174.232.---
Лева – ви й самі не народжувалися. Ви мертвий.
Лева _ 08.02.2008 18:25
IP: 77.91.146.---
Пані Забужко.Ну не інженери ви душ, українські писменники, ні. Так, лакеї влади, хунвейбіни. Вовки в овечих шкурах. Ніхто з вас, українських "митців" не сказав своє слово на захист ПРАВА людей, своїх співгромодян, дивитись кіно і телебачення, вчитись на своїй рідній, російській мові. Ніхто. ЖОДЕН. Ви ж розумієте, що заборона показувати кіно на російській-це не по-людськи, це гидко. І заборона телебачення на російській мові (квоти) -така ж гидота. По всім законам. По людським, по міжнародним. До такого комуністи не додумались, а могли. А вся ця метушня-це проста заборона. Якими б словами це не називалось. Роблю висновок-ВСІ українські митці (україномовні) для мене вмерли. Нема їх. Пишіть, творіть. Тільки не для мене.
такс _ 08.02.2008 18:21
IP: 77.123.118.---
А я б ще додав: де хоч один нормальний підручник з української мови, схожий на такий, за якими ми вивчаємо англійську, іспанську, французьку...? А в школі викладають українську, наче вона рідна, хоча багато хто не знає значення простих слів. Загалом, я б на місці держави створив якесь нове національне агентство, яке б випускало підручники, відкрило мережу курсів тощо... і взяв би туди молодих професійних людей, з Україною в серці. Право мати власну цивілізаію треба вибороти.
Наталья _ 08.02.2008 18:09
IP: 212.115.224.---
08.02.2008 16:48___ zinik -погоджуюсь повністю і з автром і з Вами.
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter