Оксана Забужко Письменниця, Віце-президент Українського ПЕН-центру

Про "ужОсы украинизации": панове, ви не про те говорите!

08 лютого 2008, 16:28

Взагалі-то в дискусіях на т.зв. "мовну тему" я участі не беру. Не те є проста причина: свого часу я на цю тему вже висловилася – Року Божого 1990-го (sic!), в статті під назвою " Мова і влада". Тільки я тоді була на вісімнадцять років "красивей и предсмертней" (©Б. Ахмадуліна), а держави Україна ще й на мапі не стояло. Нині в цій державі моя стаття висить в інтернеті і, як мені днями сповістили, дуже жваво обговорюється. Що, погодьтесь, не може не викликати логічного запитання: а чим же, властиво, та держава всі ці 18 (гаразд, хай 17) років у цьому самому "мовному питанні" займалася?А нічим вона не займалася. Визнаймо, нарешті, прямо: абсолютно нічим. При тому, що бюджетні кошти на "розвиток української мови" виділялися, якщо хто не в курсі, ще при  Кучмі (хто-небудь нам коли-небудь відзвітує, куди вони йшли?). Зате тепер на позір притомні, ба й недурні начебто люди, глибокодумно пружачи чола, розв'язують пресерйозну, державної ваги проблему: а чи не буде ж часом нікому шкоди від того, що на 17-му році незалежності українці вперше за всю історію зможуть подивитися кіно рідною мовою?... Цікаве таке, знаєте, питання, Мурзік Васильович, будемо полемізувати...© А в мене свій "асоціативний шлейф" умикається: десь у дошкільному ще віці я, вийшовши з батьками з кінотеатру після якогось тодішнього "блокбастера", спитала, вперше здавши собі справу з незрозумілого факту: "Мамусю, а чого в усіх кінах говорять по-російськи?". Мама пояснила дитині, що всі фільми дублюються в Москві. – "А чого їх не можна дублювати в Києві?" – спитала дитина, тільки врозумливої відповіді тоді не дістала: лекцію про колоніальну політику батьки дошкільняті вирішили не читати, відклали на потім... І от, не минуло й сорока років, як уже в державі із столицею в  Києві дорослі дяді й тьоті ринулись "полемізувати" – так "можна" чи "не можна"?... Тільки плечима й здвигнеш: панове, ви себе збоку чуєте?...

А тимчасом, є один пункт, по якому українська держава перед своїми (і не своїми!) російськомовними (й усіма "іншомовними"!) громадянами таки справді в боргу по самісінькі вуха, і я з дива не зійду, чому з того боку не долинає жоден писк протесту: шановне панство, вам відомо, що в державі Україна на 17-му році незалежності взагалі немає державних курсів державної мови? Отак-от немає – і квит. Єдина така держава в Європі, між іншим (Білорусі не рахуємо). Отак собі де хочете, там, любі російськомовні українці, свою державну мову і вчіть, – Янукович же вивчив?:)

Ось про це треба б говорити борцям за права російськомовних. Говорити, писати, волати, стукати черевиком по столу, домагаючись свого (авжеж пак!) законного права: де має вивчити літературну українську той житель Єнакієва (Луганська, Донецька, Харкова, Одеси, потрібне підставити), який її "на живо" чує хіба що в новинах по телевізору? Як має "мовно натуралізуватися" прибулий в Україну емігрант? І як може декларувати легітимний політичний дах державній мові держава, котра, поза системою освіти, досі геть-таки нічим цього "даху" на практиці не забезпечила (про інформпростір взагалі мовчу!) – навіть пальцем не ворухнула для простого опанування цієї мови тими своїми громадянами, для котрих ця мова не є "материнською"?...

От із цього й починайте, будь ласка. А поки це питання навіть не піднімається, я, на всі ламентації про права російськомовних українців, дозволю собі, як Станіславський, сказати: "Нє вєрю!". "Нє вєрю" я в вашу щирість, панове. І в жодні дискусії на цю тему вступати не буду – аж до того часу, поки моя стаття з радянського (sic!) 1990-го не втратить, нарешті, актуальності.

powered by lun.ua
Коментарі — 90
Describer _ 08.02.2008 18:03
IP: 77.120.129.---
Неужели в Киеве люди превратились в аналог москвичей в том плане, что об остальной стране не имеют малейшего представления? Ну ладно еще слесарь такую статью написал бы, но писательница... Оксана, для расширения кругозора обязательно поживите хоть немножко в перечисленных вами городах... Я живу в Харькове, я – русский, мой родной язык – естественно русский, но украинским владею свободно. Нет сейчас на Украине людей которые не понимают украинский! Другое дело, что насильно заставить меня на нем общаться, читать или смотреть кино, никто не сможет!
samurai _ 08.02.2008 18:02
IP: 193.109.129.---
де має вивчити літературну українську той житель Єнакієва (Луганська, Донецька, Харкова, Одеси, потрібне підставити), який її "на живо" чує хіба що в новинах по телевізору? Як має "мовно натуралізуватися" прибулий в Україну емігрант?
Найкраще у себе вдома. За допомогою згаданого телевізора, по якому окрім новин можна транслювати спеціальний навчальний канал. Непогано також шляхом радіомовлення (на державних каналах та частотах). Технічно можна, між іншим, і через інтернет, дещо скоротивши кількість блогів...
MiF69 _ 08.02.2008 17:55
IP: 77.122.222.---
Дякую, пані Оксано! Дуже цікаво і влучно!
БІЛОЦЕРКІВЕЦЬ _ 08.02.2008 17:54
IP: 77.123.203.---
БРАВО ОКСАНІ ЗАБУЖКО!
Ярославна _ 08.02.2008 17:49
IP: 88.81.232.---
Пані Оксано!
А як Ви це витримуєте??
Усвідомлюєте, знаєте, бачите і... живете, вірите, любите??
Молю! Поділіться рецептом, бо вже несила дихати...
Нічого ж бо не рухається, геть: (
В пляшку залізти, а перед тим впрохати когось з місцевих скинути то все в океан... бо хочу помери гарно:)
Слава Богу, Ви ще вірите й любите! ДЯКУЮ!
alesta _ 08.02.2008 17:49
IP: 195.24.143.---
В этом вопросе должен быть либерализм. Государственные учреждения это одно, А приватная сфера совсем другое. Никто не должен навязывать на каком языке вещать частным телеканалам, печатным изданиям, ФМ-станциям и кинотеатрам. На английском, болгарском или румынском. Мы все свободные взрослые люди и вправе сами делать выбор. Печально, но Украина, перешагнула дальше СССР...
вермутЪ _ 08.02.2008 17:49
IP: 91.145.197.---
язіково-озабоченніє дєткі вірастают і начінают пісйать швондэвры. А патом бегают, пристраиваю сваю макулатуру в школьную праграму. Палтара дисятка лет буяния культуры: итог – дует паплавский и смердючка, как вершына. И они исчо спорют про дюблйаж.
gjaur _ 08.02.2008 17:48
IP: 77.121.79.---
Оксана!Блестяще!Если бы эти 17 лет информационное пространство Украины было украинским (ТВ,кино и,особенно,FM-станции,которые звучат повсеместно),то сейчас не было бы необходимости в курсах по обучению родного языка.Пишу на русском,потому что общаюсь в русскоязычной среде Киева,и восхищаюсь теми,кто и в этой среде говорит на нашем-родном для всех нас – украинском языке.Спасибо Вам и им-всем украиноязычным-что не стесняетесь,в отличие от нас,говорить на нашем с Вами языке
Tester21 _ 08.02.2008 17:40
IP: 77.121.47.---
Блискуче!
Историчка _ 08.02.2008 17:28
IP: 91.124.223.---
де має вивчити літературну українську той житель Єнакієва (Луганська, Донецька, Харкова, Одеси, потрібне підставити), який її "на живо" чує хіба що в новинах по телевізору?

Уважаемая Оксана, жители Енакиево, Харькова давно разговаривают на украинском языке, только некоторые эстеты называют его суржиком. Как только Вы поймете, что этот суржик и есть наша ридна мова, и мы ее никому не отдадим, Мы с Вами будем долго и счастливо жить. Иначе, будем защищать до последнего носителя "суржика".
клопідогрель _ 08.02.2008 17:17
IP: 194.24.162.---
Розбурхали суспільство, навіть Оксана відреагувала. Все вірно.
nempo _ 08.02.2008 17:08
IP: 193.27.243.---
Прочитав і "стару" статтю і цей допис. Дякую.
Amer _ 08.02.2008 17:03
IP: 212.82.195.---
Влучно, як завжди. Тільки от кому це потрібно, якщо за 18 (ну нехай 17) років незалежності влада так і не навчилася брати на себе відповідальність хоча б за щось. Власне гроші на українську мову йдуть, а от на створення кількох студій дублювання з державною формою власності, де б могло удосконалювати свою професію нове покоління акторів, їх нема.

А ще в нас нема грошей на звичайне ігрове кіно, де б не бігали по штольнях пластмасово-гламурна молодь, а висвітлювалися важливі соціальні проблеми без пафосу і в буденному житті героїв.

Зате у нас виявляється є 126 млрд. грн. на погашення заощаджень ощадбанку. Ще вчора не було, а от раптом взяли і з'явилися. Отже можуть, коли хочуть.
pvipvi _ 08.02.2008 16:53
IP: 77.52.139.---
Оксана!!! Вам вкрай необхідно написати ессе: Тимошенко, Ющенко, Янукович та польові дослідження з Українського сексу!!!
zinik _ 08.02.2008 16:48
IP: 99.225.175.---
де має вивчити літературну українську той житель Єнакієва (Луганська, Донецька, Харкова, Одеси, потрібне підставити), який її "на живо" чує хіба що в новинах по телевізору? Як має "мовно натуралізуватися" прибулий в Україну емігрант?
Я з вами повністю згодна. Але ж, над цим потрібно працювати!
Рутінно, кожен день, кожен час. Вирішенням цього питання, треба спочатку, захворіти!
А в них, інша хвороба. Доповзти до влади.
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter