Олена Захарченко Письменниця

Тайкури

09 серпня 2009, 22:34

Роздивилось я це село, бо жила з тиждень недалечко від нього, на волинському хуторі.

До того, як їхати туди я старанно перерила Інтернет і думала, що знаю все про село, про його історію, про те, що там від історії залишилось, краще за самих тайкурців.

І дарма.Почалося від назви. Інтернет мені сказав, посилаючись на авторитети, що Тайкури від Тайні Гури, тобто – таємничі гори, а на місці люди розказали, шо не "гури", а таки "кури" – такі ходи курні, без отворів, в яких можна задушитись, таємні. Тобто – велика сітка підземних ходів і сховків, навіть до Острога один підземний хід і інший – до Мильського городища. Є там таке старовинне городище часів Київської Русі, все поросле лісом і зрите борсучими і лисячими норами. Ну і чорними археологами, як же без них?

Продовжилось костелом. Там є старий костел 1710 року побудови, точніше – руїна цього костелу (ФОТО), і тайкурські хлопці, котрі мені його показували, розказали не про апсиду, не про архітектурні особливості побудови, як воно в Інтернеті, а про карниз під самим дахом, по якому можна ходити (але дуже страшно, аж коліна терпнуть) і купи людських костей в підземеллях костьолу, та й прямо в самому костелі біля входу в підземелля – там розбиті могили похованих. Розбивали їх частково "соколи", частково – старші брати цих самих хлопців. Кого ховали в костелі – я не знаю, табличок не лишилось, але, напевне, були то не прості люди, знані і багаті. Нині між їх розсипаних костей накидано ще багато пляшок, огризків і всякого сміття.Ще в селі є корови і коні, є старезні хати, є стара мурована церква, 1730 року побудови, зараз діюча, сільська, з вичовганою тисячами ніг дубовою підлогою.

Ну про замок, тобто два жалюгідні обривка руїн (ФОТО), що від нього лишились, написано всього багато в Інтернеті, і це виявилась правда. Написано детально, хто той замок будував, кому його продавав і про пожежу в 19 ст., після якої там вже не жили.Є в інтернеті про кропиву і ожину, якою зарослий зараз глибокий замковий рів, правда, я теж об неї ноги подерла, пишуть навіть про безголового червоноармійця, котрий стоїть на тій самій замковій горі на постаменті, в пам'ять давніх воєнних боїв, але чогось ніхто не помічає величезної польської "фігури" (ФОТО) на виїзді з села.Тайкурці розказали, що таких фігур було чотири – на всі боки, але за радянської влади їх повалили і зарівняли трактором, оце одна лишилась.

Ще розказали, що Тайкури були чимось на зразок католицького центра: з усіх містечок їхали сюди поляки на службу, в костел, на свята, а бути похованим на тайкурському польському кладовищі – вважалось за велику честь. (Старе польське кладовище нині заросло тою самою кропивою і ожиною).

Ще біля в полі є німецьке кладовище – не фашиське, а німецьке, нам недалеко, ще до воєн, була велика німецька колонія.

Про це мені Інтернет теж нічого не казав.

Зате скільки людей у своїх розповідях, про те "як я з собакою ходив в Тайкури" похихикало над тим, що от – дали цьому селу магдебурське право, зробили містом в тисячу шістсот якомусь році, а толку? Село-селом.

Але Тайкурам від їхнього хихикання ніяк.

powered by lun.ua
Коментарі — 8
kaxas _ 10.08.2009 15:01
IP: 92.249.123.---
nepatriot _ 10.08.2009 13:19...Скіфи-не готи.

Скіфи і готи однієї віри. відрізнялись трохи ритуалами і символом бога.
Тай-кури = Т – ІЕ – кури = кури- ІЕ- Т. Т – Теос; ІЕ – його "гражданське" ім"я.
nepatriot _ 10.08.2009 13:52
IP: 213.160.140.---
Інтернет мені сказав, посилаючись на авторитети, що Тайкури від Тайні Гури, тобто – таємничі гори, а на місці люди розказали, шо не "гури", а таки "кури" – такі ходи курні, без отворів, в яких можна задушитись, таємні.

То ЦЕ ВОНО І Є!!!!! Це гори, тільки не таємничі, а "трай" – три на санскриті. А "курні", бо вони – чорні. ПРАВИЛЬНО!!!!! Без отворів, не ТАЄМНІ. Кура-також ЧОРНИЙ. Як і КАРА. ОЦЕ СЕЛО!!! Клас! Яке там Магдебузьке право. Воно ЗАДОВГО до Магдебурзького права було великим містом! Не треба хихикати.
nepatriot _ 10.08.2009 13:19
IP: 213.160.140.---
Тайні Гури, тобто – таємничі гори, а на місці люди розказали, шо не "гури", а таки "кури"

Це одне й те саме (повірте все-таки авторитетам). Гури=Кури. Бо гу- (санскрит) було іранізоване на ку-. ЦЕ ОДНЕ Й ТЕ Ж. Це так як на Кавказі річка в горах називається Кура. Скіфи-не готи. Тобто насправді це і є гури тільки в іранському варіанті. Недарма Полісся вважається одним із регіонів із індо-арійською (індоіранською) спадщиною. Тай – це від ТРАЙ (три), так само як ТРИпілля – ТРай (-пур), що руськофікувалося (я узагалі слов"ян уважаю видумкою, руси були) на -піль.
kaxas _ 10.08.2009 11:07
IP: 92.249.123.---
Т-ІЕ-кури.
Засновані, ймовірно, після того як були зруйновані (скіфами~ готами) давні поселення.
Свідчення тому їх курганні могильники і наступний костьол.
fromaway _ 10.08.2009 10:10
IP: 194.6.197.---
Дуже сумно...
bi _ 10.08.2009 03:49
IP: 69.171.132.---
dyakuyu......sumno scho ni v kogo ne dohodyat' ruki zberegtu scho lushulos'......duzhe skoda...Rivnyanu-volunyanu a gov......hochqa b ne doruinivuite...
БартСімпсон _ 10.08.2009 00:48
IP: 95.133.108.---
Нічого не виправляти, все залишити як є.
Для всякої роботи є Мамця. Прийде та виправить, поки ми будемо дурня клеїти
RedRat _ 10.08.2009 00:34
IP: 77.52.50.---
А автор мог поправить хотя бы элементарные орфографические, не говорю уже про грамматические ошибки?
Корупція1374 Aтака Путіна1254 Свобода слова572 Зеленський44 Україна та Європа1105
ОСТАННІ ЗАПИСИ
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter