17 серпня 2015, 13:20

Від ''совка'' до Європи, або у чому суть пілотного проекту, який реалізовує Мінмолодьспорт

Нещодавно Кабінет Міністрів прийняв постанову про "Про проведення експерименту щодо залучення Мінмолодьспортом національних спортивних федерацій з окремих олімпійських видів спорту до організації і проведення спортивних заходів". З метою реалізації цієї постанови Міністерство також підписало угоди з Федераціями баскетболу України, важкої атлетики, легкої атлетики, стрибків у воду про участь у цьому пілотному проекті.

У чому ж його суть?За "совка" національні спортивні федерації відігравали роль, скоріше галузевих відділів держспорткомітету. На жаль, ситуація докорінним чином не змінилися і в незалежній Україні. Натомість у всьому цивілізованому світі вся система спорту базується саме на діяльності спортивних федерацій.

Тому суть пілотного проекту, який зараз реалізується, полягає у підвищенні ролі та автономії національних спортивних федерацій. Що це конкретно означає?

По-перше, у рамках експерименту спортивні федерації, які юридично є громадськими організаціями, безпосередньо будуть організовувати спортивні змагання і тренувальні збори, визначати місця їх проведення, затверджувати спортивний календар та склади збірних команд, організаційно забезпечувати їх участь у міжнародних змаганнях.

По-друге, буде якісно змінена система державного фінансування, що дозволить скоротити зайві бюрократичні процедури. Вже не Мінмолодьспорт, а федерації-учасники експерименту будуть визначати конкретний розподіл коштів у рамках державного фінансування. Така децентралізація зніме необхідність щомісячно підписувати сотні відповідних наказів у стінах нашого відомства.

По-третє, збільшення автономії передбачає і більшу відповідальність перед суспільством та владою за кількість завойованих медалей, результати на міжнародній арені, підготовку спортсменів. Під особливим контролем перебуватиме ефективність використання коштів платників податків. Федераціям-учасникам експерименту забороняється використовувати їх на фінансування власного апарату. Ми будемо уважно моніторити ситуацію і звертатися до правоохоронних органів у разі виявлення порушень.

Ще одна наша принципова вимога – максимальна прозорість та публічність, оприлюднення учасниками експерименту всієї звітності в Інтернеті.

Експеримент буде проводитися в період з 1 вересня 2015 р. по 31 грудня 2016 р. Подивимося на практиці, що працює, а що ні. За підсумками пілоту підготуємо необхідні зміни до законодавства. Тоді й інші федерації зможуть приєднатися до нової моделі. Адже сьогодні більшість із них поки що організаційно не готові до самостійної роботи із державними коштами.

Саме тому ми спочатку пішли на пілотний проект, щоб "не нарубати дров". Це особливо важливо напередодні Олімпійських ігор в Ріо-де-Жанейро у 2016 році, де ми очікуємо непоганих результатів. Нам потрібно рухатися вперед дуже виваженими кроками, інакше можна спровокувати крах системи спорту вищих досягнень – чи не єдиної сфери, яка навіть у ці складні часи приносить Україні позитив та яскраві перемоги на міжнародній арені.

Що ж залишиться на долю Мінмолодьспорту, якщо запропонована модель пройде апробацію і буде втілена, як базова?

Профільне Міністерство спорту існує практично в кожній країні Європейського Союзу: Франція, Польща, Чехія, Іспанія, Словаччина, Румунія, Нідерланди, мінспорту федеральних земель Німеччини і т.ін. Ці міністерства розробляють профільні законопроекти, створюють сприятливі умови для розвитку спорту, визначають пріоритети бюджетного фінансування.

Саме такою буде роль Мінмолодьспорту в Україні згідно з європейською моделлю відносин держави і спорту, запровадження якої передбачено у Дорожній карті реформ. Адже жоден чиновник ніколи не стане експертом в усіх спортивних дисциплінах. Що саме потрібно спортсменам та їх тренерам з певної дисципліни – набагато краще знають ті, хто з ними безпосередньо працює.

powered by lun.ua

Міністерство молоді та спорту має працювати в складі нового Уряду

15 серпня стало відомо, що у Верховній Раді України нового скликання все-таки буде створений Комітет з питань молоді та спорту. Вітаю це рішення і вважаю позитивом – те, що нова влада розуміє важливість для розвитку нашої держави таких напрямків як молодіжна політика, національно-патріотичне виховання, фізична культура та спорт...

28 липня – прощання з Романом Вірастюком на НСК "Олімпійський"

Не стало Романа Вірастюка – нашого друга, колеги, спортсмена, митця, телеведучого, людини багатьох талантів, неординарної особистості з великим і добрим серцем...

Необхідно зберегти Міністерство молоді та спорту

Відносно планів нової влади щодо можливого приєднання Міністерства молоді та спорту до Міністерства культури та Інформаційної політики. Моє прохання і рекомендація – необхідно зберегти Міністерство молоді та спорту і не допустити його скорочення...

Підтримую Ганну Соловей!

Спортивну спільноту сколихнув скандал у велоспорті. Очільник федерації дозволив собі, на моє переконання, вкрай несправедливим, неприпустимим і хамським тоном спілкуватися з нашою спортсменкою, чемпіонкою II Європейських ігор, велогонщицею Ганною Соловей...

Україна – третя в медальному заліку II Європейських ігор серед 50 країн!

Україна – третя в медальному заліку серед 50 країн-учасниць II Європейських ігор, які завершилися в Мінську. Ми стали свідками найкращого за всю історію виступу нашої збірної на Європейських іграх! Коли у грудні 2014 р...

Сімейні цінності та розвиток інституту сім'ї – питання національної безпеки України

У Києві відбувся Всеукраїнський форум сім'ї-2019. Цей захід об'єднав багатьох: Президента України, урядовців, народних депутатів з міжфракційного об'єднання "За духовність, моральність та здоров'я України", духовенство різних християнський конфесій, науковців, громадських діячів молодь та звичайних громадян, які сповідують традиційні сімейні цінності...