Сергій Дацюк Філософ

ПРОМОВА ПРО МОВУ

28 липня 2017, 10:10

Я не люблю говорити про мову в Україні. По-перше, ці дискусії в більшості випадків нав'язуються для розбрату. А по-друге, вони ні до чого зазвичай не ведуть, бо кожен лишається при своїй думці.

Але в даному разі, точно відомо, що мовна дискусія почалася через конкретний випадок, коли експерта вигнали з телеефіру за небажання говорити українською, і експерти та журналісти обговорюють її чи не вперше принципово, а не на рівні емоцій. Читані мною позиції експертів та журналістів мене не задовольнили, бо вони не добираються до суті мовної ситуації в Україні.

До того ж мене дістали проханням висловитися на цю тему.

Коли Росія почала війну проти України, то воювати стали також і мови. Я належу до партії війни в Україні, тому вважаю, що українська мова прямо і беззаперечно має воювати з російською повсюдно. Не буває ситуації, коли країни воюють, а мови – ні.

Водночас я вважаю, що на відміну від росіян-імперців, які протягували своє бачення мовного поглинання української безпринципно, підло, зверхньо і приховано, українці мають діяти принципово, благородно, на рівних і відкрито.

Просто тому, що лише моральна перевага носіїв української мови забезпечить їм перемогу у мовній війні.

Використання безпринципної, підлої, зверхньої та прихованої позиції українцями, хай навіть вона виправдовується тим, що так діяли щодо них росіяни раніше, в жодному разі моральної переваги не надасть і російськомовних до української не наверне.

Лише моральна перевага забезпечує перемогу. Якщо справжньої моральної переваги немає, то навіть велика нібито перемога буде нетривалою, як от у СРСР над націонал-соціалістичною Німеччиною, коли Захід виявився переможцем через років 40 по тому.

Отже ми знову повертаємося до принципів багатомовності в Україні.

Перший принцип багатомовності – це установка на ненасильницьку українізацію, яка може бути лише поступовою, а відтак має витісняти російську протягом одного-двох поколінь в Україні.

Але повністю принцип діє лише в умовах миру. З українського боку установка ненасильницька, але раз Росія воює, то і Україна воює.

Водночас мовна війна під час збройної війни має бути не з українськими російськомовними громадянами, а зі структурам, що підтримують російську мову.

Причому в персональному плані лише ті українці, хто в реальних бойових діях чи їх структурною підтримкою опираються російській окупації, мають право на радикальну мовну позицію, бо вони її заслужили. Але не можна бути пацифістом і бажати мирної і водночас швидкої українізації.

Другий принцип багатомовності – право російськомовних на ненасилля щодо них і на вимогу чіткої фіксації ситуацій, в яких перехід на українську мову для них є обов'язковим.

Тут я би дискусійно запропонував як обов'язкові для переходу на українську мову ситуації офіційні (де держава визначає правила), авторських програм чи проектів (де автор визначає правила), групові (де лідер визначає правила). Приватні та інші, не перелічені тут, ситуації мають бути абсолютно вільними – ні держава, ні автори, ні лідери там правила не встановлюють.

Третій принцип багатомовності (для професіоналів) – мова виступає кваліфікаційною рамкою. Якщо ти український публічний інтелектуал чи експерт, чи журналіст, чи політик, то ти маєш демонструвати володіння українською мовою у всіх її функціях.

Для публічної особи в Україні недостатньо володіти українською мовою задля того, аби розуміти співбесідників та читати новини чи навіть аналітику. Для публічної особи володіння українською мовою має бути в тому числі на таких рівнях: 1) філософських розмірковувань та рефлексії (володіння філософським дискурсом та здатність до закоріненої у мову рефлексії); 2) професійної комунікації (володіння професійною лексикою); 3) швидкої чи конфліктної комунікації (де більше значить емоційність і володіння мовою дає перевагу тому, хто більш впевнено себе почуває).

Будь-який російськомовний громадянин України має право не вживати українську мову, але він тоді не може повноцінно виступати у публічних ситуаціях. Водночас позбавляти його права на таку публічну комунікацію не варто – хай комунікує, хай ганьбиться, хай переживає, хай вчиться. Якщо захоче, навчиться, і йому допоможуть. Щире бажання вчитися завжди підкупає.

Така моя позиція – принципова, благородна, збалансована і відкрита. Якщо хочете з нею сперечатися, то я приймаю лише уточнення принципів чи нові принципи, які не заперечують наведені тут.

Коментарі — 459
Yaroslav Yurkiv _ 16.08.2017 14:36
IP: 35.190.219.---
Michael Strogoff:
Какой смысл внедрять язык, численность носителей которого уменьшается на 1 млн. каждые 5 лет?

Лучше английский тогда.
То правда, чмсельність насітєлєй зменшується катастрофічно!
Yaroslav Yurkiv _ 16.08.2017 14:33
IP: 35.189.208.---
Иван Круча:
Таварісч jutik, хєрзна гдє раждьонний,
В стайкє врагов нє самий главний волк,
Хотя твєрдіт, што 'умом нє лишенний,
І што в казацкам дєлє знаєт толк.

Тепер, коли до нас прийшов Бандера,
Все стане на свої місця,
Для всіх валкоф наступить нова ера,
І на гілляках захитається потвора ця.
Michael Strogoff _ 15.08.2017 10:42
IP: 35.189.208.---
Какой смысл внедрять язык, численность носителей которого уменьшается на 1 млн. каждые 5 лет?

Лучше английский тогда.
Иван Круча _ 14.08.2017 16:22
IP: 193.19.231.---
Yaroslav Yurkiv _

Товарищ Юркив, в схроне нарожденный,
В пайке врага распробовавший толк,
А мог остаться, польский хлоп прожженный,
Беззубый полонинный серый волк...

Хвалите Бога – москали пригрели,
Как тот пророк – змеюку на груди...
Но как не стыдно вам, на самом деле,
Шипеть на всех! Ну, Ярик, погоди!!!
Yaroslav Yurkiv _ 14.08.2017 11:26
IP: 35.195.151.---
Alexey Mikhaylov:
Именно для Вас Курсы межнационального общения, воспользуйтесь опытом Юнеско- дружить можно научится, ненависть это как венерическая болезнь,её можно подцепить. и кто его знает в каких сферах вашей жизни эта гадость проявится.
==========
Таварісч Алекс, ви бальшой учьоний,
В венерологіі пазналі толк,
А мог би бить савєцкій заключьоний,
Межнацабщєнія адескій сєрий волк...

Хваліте Бога, що прийшли нацисти,
І вік не вкоротився вам,
Ви на УП посіли мозгазасєрістом,
Хоч школу скінчили із олєй папалам.
Alexey Mikhaylov _ 13.08.2017 23:48
IP: 35.195.10.---
А вот что LYCIV_OLGA сформировали ваши Лучшие люди националисты, я не вижу кроме каких то толп людей скачущих на майдане, кроме завышенной самооценки и самомнения по национальному или языковому признаку, агрессии. Запал угас, цыплят- по осени считают. Прошло 3 года. Безопасней стало жить-нет, богаче-нет, легче найти пару и размножиться-тоже нет (демография падает). так если с национализмом или без нет разницы, а существуют какие то объективные закономерности, зачем он нужен? Если в многонациональном обществе и многоязыковой среде больше свободы, зачем навязывать и пытаться ассимилировать, тех кто имеет свои обычаи на этой земле в нескольких поколений? Именно поэтому я не вижу в Ваших словах ненависть, хотя вы говорите неприятно. Именно для Вас Курсы межнационального общения, воспользуйтесь опытом Юнеско- дружить можно научится, ненависть это как венерическая болезнь,её можно подцепить. и кто его знает в каких сферах вашей жизни эта гадость проявится. Мира Вам и добра!
Alexey Mikhaylov _ 13.08.2017 23:25
IP: 35.190.221.---
Основная проблема в том что в начале 20 века никто не мог опровергнуть коммунизм. А идея сильного государства была также популярна, как и сегодня когда кричат Украина понад усё. Коммунистическое государство оказалось сильным государством, но человек в нём расстворился. Вот вы LYCIV_OLGA пишите лучшие люди сидели в тюрьмах. Нет не лучшие. Лучшие люди Кайфовали от строительства Днепрогресса, Атомных электростанций, Открытий Физики и космоса. Это люди технического склада ума, которые и формировали окружающее пространство и мир. Были популярные передачи Очевидное невероятное, журналы Юнный техник, Наука и жизнь, Техника молодежи, люди зачитывались Научной фантастикой, мечтали о покорения космоса, посещали Третьяковскую галерею и Эрмитаж, писали стихи, боролись за высокие идеалы нравственности и учились красиво любить и ухаживать за женщинами, общаться. Не все у всех получалось, было много и беспризорников и хулиганов,пьяниц, барыг и т.д. Но на моей памяти, хороших людей было больше
Alexey Mikhaylov _ 13.08.2017 23:03
IP: 104.155.40.---
В 19 веке Обороты набрал Интернационал и Коммунистическое движение-это Европейские идеи, а не русские или украинские.И вот на немецкие деньги Здесь пришли к власти коммунисты. Борьба была серьезная и жестокая.Цель этой борьбы заключалась в стравливании как можно большего числа народа на этой территории и последующей захват ресурсов.Что и происходило со стороны Польши, Франции и т.д.Но вопреки всему коммунисты смогли стабилизировать ситуацию в стране, отчасти благодаря Китаю где в 1921 году Националистическую партию победили коммунисты и прислали доблестных воинов осовобождать например Одессу.Логика такая-Если есть страна Нужно ли стабилизировать?После того как ситуация стабилизировалась СССР были предопределена роль Проводника Коммунизма во всем мире, этому противостояние Сталина и Троцкого.Сталин стоял на позициях развития государства в рамках Бывшей Рос империи,Троцкий-хотел всех кинуть в топку войны за Мировой коммунизм-очередная европейская идея с корыстными смыслами.Не получилось
Alexey Mikhaylov _ 13.08.2017 22:34
IP: 35.195.10.---
Но самое страшное оружие оказалось идеологическое.Чуть более 200 лет назад во Франции, произошла революция которая стала прародительницей основный конфликтов 20 века-национальных и цивилизационных.Слово нация придумали всего 250 лет назад накануне этой революции, оно должно было прийти на смену понятия Подданство-подчинение монарху.Но поскольку монархию отменили нужен был новы термин обозначающий принадлежность и так начали параллельно развиваться идеи гражданского и национального общества.Идеи гражданства были взяты из Римского права, где это понятие уживалось с рабством, нацию придумывали на ходу-именно поэтому у неё столько плавающих значений.Так же появились первый Коммуны, утописты социалисты и т.д.А также деление на частную и общую собственность.Эти идеи дурманили 100 лет всю Европу порождая Интернационалы,Нации, Споры и войны об соотношении частной и гос. собственности, диктатуре или парламентаризме или монархии.Но суть есть люди им нужно решать общие вопросы.
Alexey Mikhaylov _ 13.08.2017 21:52
IP: 35.195.231.---
Что заставляет людей Американской цивилизации, рисовать образ ковбоя или коровопастуха, на коне бравым парням, который убивает индейцев и он молодец, но мы та знаем правду про геноцид индейцев. Что заставляет Рисовать Самураев отважными крутыми парнями. А на самом деле они торговали головами своих врагов и часто подменяли головы ради наживы.Что вытворяли англичане в Африканских колониях даже в 20м веке.Но они не снимают таких фильмов, даже про Холокост нет таких фильмов. И это не потому что это было ужасно.Сложно сравнивать выстрел в затылок с многодневными муками при Колесовании или в Железной деве и сказать что было более ужасно. Конечно в 20м веке Население выросло до невиданных масштабов, а с развитием образования различные идеи начали одолевать умы людей, захватывать их с головой.И идеи стали важнее человека и человеческой жизни.Появилось оружие массового уничтожения, в начале химическое, потом ядерное. И это был новый вызов с которым, и я постараюсь доказать это, мы справляемся
Alexey Mikhaylov _ 13.08.2017 21:33
IP: 35.190.198.---
LYCIV_OLGA:
Хочу ответить на ваше эмоциональное заявление, в котором на самом деле нет ненависти к русским. А наоборот, сопричастность и уж точно неразрывная связь общей историей, общим трагедиями. Также как нет у европейцев ненависти к Католической церкви которая пытала людей в подвалах, сжигала женщин на кострах или ненависти к Цезарю или римлянам которые залили всю Европу кровью. Я недавно смотрел фильм Чекист. Это Российско-Французкий фильм начал 90х. Где показаны массовые расстрелы 1937 года в одном из городов СССР, это может Украина, может Россия. В фильме расстреливают пятерками каждые 5 минут, всего показано за фильм более 200 расстрельных моментов и психологию того как это могло происходить. Там почти все русские, священники, интеллигенция и даже сотрудники НКВД, например за попытки изнасилования. Страшный фильм. В мире нет подобных фильмов ни про инквизицию, ни про пиратов, ни про геноцид индейцев...Это такая национальная особенность сверхкритицизм к самим себе.
trustme _ 13.08.2017 00:35
IP: 93.171.73.---
автор засунув голву в пісок і не бачить що російськомовні автори плюють в його протягнуту руку, більшість з них живуть в україні з дитинства і не дебіли, це якби вони вчора приїхали на батьківщину після довгих років на чужбині в росії тоді можна було хоч трохи їх зрозуміти
і то- яресько всю молодість прожила в штатах і говорить українською
Yaroslav Yurkiv _ 09.08.2017 14:33
IP: 35.190.198.---
Mike Naplekov:

Вважаю, що суспільству потрібно, якщо йдеться "про принципи багатомовності", позбавлятися (тобто пройти певний етап трансформації), фундаменталістської установки на архаїчний етноцентризм як на основу формування політичної нації...
А вказана трансформація може відбуватися лише тоді, коли головним чинником розвитку країни буде не стільки фінансовий, скільки чоловічий капітал – інтелект усіх різномовних громадян України. А ось що для цього потрібно – це може бути цікава дискусія.
Подивіться на приклад Сингапуру, там знайдете що потрібно.
Потрібен лідер, здатний змінити правила життя країни. А це означає, що діяти прийдеться не потураючи "нацвідродженню" та людині 17-го сторіччя, а навпаки, створювати нові, сучасні мотивації та умови розвитку талантів людини. А це авторитаризм, про що й казав Липинський – українцям потрібен авторитаризм (монархія) аби змінити (трансформувати) людину, інакше зникнемо.
Є такий ЛІДЕР – ВІКТОР ЮЩЕНКО!
Yaroslav Yurkiv _ 09.08.2017 14:26
IP: 104.155.40.---
Vadim Schetinin:
"До того ж мене дістали проханням висловитися на цю тему." – зглянувся))))) Что изменится в стране, если вся ВР завтра заговорит на украинском?
Щось здохне в лісі!
Иван Круча _ 09.08.2017 12:00
IP: 193.19.231.---
LYCIV_OLGA _... що в Україні практично створено антинародний режим, який не тільки вперто просуває інтереси олігархів і силовим чином пригнічує суспільство, але і вже – прямо і безпосередньо загрожує самому існуванню держави ******

Не "створено", а – притягнуто до влади ОЛЕЧКАМИ ЛУЦІВ-СИДОРОВИМИ, що понадягали каструлі на голови та узяли до рук бейсбольні бити, а то і ще щось більш серйозне...

А зараз ОЛЕЧКИ намагаються ще раз повторити такий самий "вдалий" експеримент з насильством над державою – з прогнозованим, незважаючи на купу чудових слів результатом.

Бо ідіотів, які вважають, що насильство є головним політичним інструментом за останні 100 років чомусь не меншає...
Иван Круча _ 09.08.2017 11:56
IP: 193.19.231.---
LYCIV_OLGA:
Mike Naplekov _ 09.08.2017 10:32
IP: 46.118.250.---
Nikolay Kozyrev:
Вважаю, що суспільству потрібно, якщо йдеться "про принципи багатомовності", позбавлятися (тобто пройти певний етап трансформації), фундаменталістської установки на архаїчний етноцентризм як на основу формування політичної нації...
А вказана трансформація може відбуватися лише тоді, коли головним чинником розвитку країни буде не стільки фінансовий, скільки чоловічий капітал – інтелект усіх різномовних громадян України. А ось що для цього потрібно – це може бути цікава дискусія.
Подивіться на приклад Сингапуру, там знайдете що потрібно.
Потрібен лідер, здатний змінити правила життя країни. А це означає, що діяти прийдеться не потураючи "нацвідродженню" та людині 17-го сторіччя, а навпаки, створювати нові, сучасні мотивації та умови розвитку талантів людини. А це авторитаризм, про що й казав Липинський – українцям потрібен авторитаризм (монархія) аби змінити (трансформувати) людину, інакше зникнемо.
Mike Naplekov _ 09.08.2017 10:03
IP: 46.118.250.---
Lev Havryliv:
Україна стане дозрілою нацією коли кожен українець усвідомить, що російська мова в Україні імперська, окупаційна.
Цього замало буде – треба ще усвідомити та спалити всі окупаційні книжки, перевірити на детекторі ОУНівської брехні всі окупаційні думки, та почати ходити строєм. Ніяких власних думок! все що потрібно нам розкажуть, дадуть чітку інструкцію. Не заважайте лідерам нацвизволення красти, дозрівайте:)
Lev Havryliv _ 09.08.2017 06:47
IP: 35.189.190.---
Україна стане дозрілою нацією коли кожен українець усвідомить, що російська мова в Україні імперська, окупаційна.
wictors _ 08.08.2017 12:03
IP: 46.211.153.---
Tim Vlasyuk:
Чому українці так соромляться власного імперського дискурсу, бояться визнати себе імперцями і бути ними?
Тому що ми, що надзвичайно шкода, не імперія.
Для початку варт знайти достойного імператора, якого поважало б хоча б половина населення країни.
Домогтися, щоб ця країна була не об'єктом, а суб'єктом світової політики. Потім почати з обов'язкового володіння імперською мовою усіма державними чиновниками без винятку.
Особисто я тупуватий. Вчився в сільській школі, де не було вчителя російської.
Так ось мені в застійні часи жилось не легко,але не порівняти з нашим демократичним суспільством. Чого тільки не наслухався при спілкуванні з державними мужами. Щоправда зараз стало трішечки легше, не видають свого незадоволення вголос.
На жаль, на мій недолугий погляд, така задача як імперія та її мова не під силу нашій, так собою названій "еліті".
Nikolay Kozyrev _ 07.08.2017 22:19
IP: 35.190.198.---
Вважаю, що суспільству потрібно, якщо йдеться "про принципи багатомовності", позбавлятися (тобто пройти певний етап трансформації), фундаменталістської установки на архаїчний етноцентризм як на основу формування політичної нації. Бо ця установка у 21-му постмодерному столітті прирікає на ігнорування дійсних інститутів соціальної інтеграції і, як наслідок, – на домінування у суспільстві культурно-мовного кітчу. Фактично ця установка-теза лише посилює свою антитезу – російський агресивний шовінізм та його кітч-ідеологію "руського миру": вони дві сторони фейк-медалі. А вказана трансформація може відбуватися лише тоді, коли головним чинником розвитку країни буде не стільки фінансовий, скільки чоловічий капітал – інтелект усіх різномовних громадян України. А ось що для цього потрібно – це може бути цікава дискусія.
kren _ 06.08.2017 14:53
IP: 188.0.104.---
...але – те ж "волонтерство" – нечуваний зразок громадянської самоорганізації! Аще – вже зараз у нас
в країні з'явилися сотні тисяч людей...
...так є,поки що і волонтери і іктивісти,є патріоти, приходять з віни люди навчені користуватися зброєю...
Але з іншого боку.якщо якийсь соціальний напрямок не має своєї сфери розвитку в загальному полі,
напр.або баналізуєтьсяна у вуличну ворохобню,може фрагментуватися,маючи обмежену підтримку і
радиалізуватися до форм,навіть,терору,або просто вся соціальна енергія зходить на нівець з необ
хідності,зокрема,присвячувати переважаючу частину часу на економічну необхідність.
Ну і в цілому,я говорив вже,це питання освячення і благословення,тобто наявності авторитетету.
Котрого...ромадінська ч-на неорганізованої більшісті не має.
Пануючий же авторитет у нас антинародний і антиукраїнський.Котрий володіє монополією на засто сування сили,до його послуг весь держресурс і йому нема потреби розпорошуватися на економічну
необхідхідність.
LYCIV_OLGA _ 05.08.2017 23:33
IP: 104.155.12.---
(закінчення)
...І з кожною "демобілізацією" їх стає все більше і більше. "Врешті-решт" саме ці люди стануть за допомогою зброї і силою, а не "політичними" методами, протистояти криміналу, корупційним чиновникам, антинародним державним і приватним силовим структурам... В ім'я справедливості, так як вони це будуть розуміти!...

Так що – Все у нас буде Україна!
LYCIV_OLGA _ 05.08.2017 23:31
IP: 35.189.208.---
(продовження)
Тому – ця / така влада набагато небезпечніше всіх доморощених, – але відвертих / явних, – недобитків-українофобів і всіх зовнішніх ворогів / агресорів, тому що весь час "виряджається в овечу шкуру" і нишком, постійно / методично та цілеспрямовано б'є Україну і український народ в спину!...
Можна, звісно, постьобатися про те, що поки що (!) – "широкі верстви громадськості" ("громадянського суспільства" України) – поки що – ще (!) "не доросли" більше ніж дороги перекривати (пропоную вважати це своєрідною "тренуванням"), але – те ж "волонтерство" – нечуваний зразок громадянської самоорганізації! Аще – вже зараз у нас в країні з'явилися сотні тисяч людей, які вміють тримати в руках зброю, можуть організуватися, відчувають несправедливість сьогоднішнього дня, бачать безпорадність держави перед криміналом і злодійством, і його антиукраїнську, антинародну сутність...
(див.закінчення)
LYCIV_OLGA _ 05.08.2017 23:29
IP: 35.187.12.---
kren:
LYCIV_OLGA:

...українське керівнивництво, як минуле так і нинішнє...заслуговує своєї винагороди, навіть більше ніж путінське.
...винагорода має бути без уяких " ",а повною мірою-згідно заслугам... Якщо більшість не зможе оргагізуватися,якщо її нікому буде організувати-борг так і залишиться... безнадійним.
Так, поки що, – на жаль, – "широкі верстви громадськості" ("громадянського суспільства" України що тільки зароджується) ще не до кінця усвідомлюють, що в Україні практично створено антинародний режим, який не тільки вперто просуває інтереси олігархів і силовим чином пригнічує суспільство, але і вже – прямо і безпосередньо загрожує самому існуванню держави; не віддають собі в повній мірі звіт, що ця/така нинішня влада України фактично є антиукраїнською/ворожою "п'ятою колоною", яка старанно маскується!...
(див.продовження)
Уряд реформ266 Aтака Путіна1084 Україна та Європа854 Мовне питання174 Корупція993
ОСТАННІ ЗАПИСИ
Єгор Фірсов

Шабунин

35
Валерій Пекар

Новий набір на державну службу – що це і навіщо?

81
Наталя Соколенко

А про що ви хочете домовитися із мером Києва Віталієм Кличком і депутатами Київради?

7
Мустафа Найем

Как быстро они все забыли

Олексій Братущак

Втрати в АТО. Цифри військових не збігаються

9
Олексій Гарань

Юліє Володимирівно! Чи варто використовувати зовнішній напад на імідж країни у внутрішньополітичній боротьбі?

186
Олексій Гарань

Володимир Кулик: "В усіх типах медій споживачі віддають перевагу продуктам українською мовою. Про що свідчать соціологічні опитування, проведені на замовлення автора КМІСом"

43
Михайло Жернаков

Віддати Верховний Суд під ФСБ та інші ''європейські стандарти''

9
Олег Тягнибок

Вимагаємо знайти виконавців і замовників убивства Олега Супруненка!

320
Гліб Канєвський

Антикорупційний закон в дії: на праву руку мера Ірпеня склали протокол

4
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter