Кость Бондаренко Історик та політолог, голова правління Інституту української політики

Шуллеріада: якщо вірити "Frankfurter Allgemeine Zeitung", в Україні є єдиний проєвропейський політик – Микола Янович Азаров

04 грудня 2012, 21:40

Мені вже доводилося писати про відверту "джинсу" з тенденційною забарвленістю, яку на сторінках Frankfurter Allgemeine Zeitung поширює журналіст Конрад Шуллер (http://blogs.pravda.com.ua/authors/bond/5098d07f953df/) Герр Шуллер раптом возлюбив Миколу Яновича Азарова і постійно пише про нього як про чи не єдину достойну постать в сучасному політичному житті України. Я розумію заслуги пана Азарова перед історією, на загал добре ставлюся до цього політика, але писати про те, що він є ледве не уособленням європейського вибору України – на противагу "проросійському" Фірташу (особливо після останніх заяв пана Азарова у Москві, коли він заявив, що сумніви Валерія Хорошковського щодо відповідності українському законодавству угод про Митний союз – це лише думка окремої особи) – це вже відверте перебільшення. Перебор, одним словом.

Кожен, хто більш-менш розуміється на хитросплетіннях українського політичного життя, може сам – не без посмішки – почитати чергову статтю пана Шуллера у вчорашньому FAZ.

СІМ'Я, КЛАНИ І ГАЗ

"Понеділок, 3 грудня, 11:22. На сайті Президента України Віктора Януковича спалахує повідомлення: "Глава держави приймає відставку уряду". Далі йдуть деякі формальні зауваження. Прем'єр-міністр Микола Азаров попросив про відставку. Глава держави погодився, але за умов, що уряд працюватиме до призначення наступника.

В понеділок не вдалося отримати чіткого пояснення причин звільнення М.Азарова, на питання про те, чи він дійсно втратить свою посаду, було надано суперечливу відповідь. Тим не менш, останнім часом стає зрозумілим, що всередині українського керівництва точиться сувора боротьба за владу. М.Азаров у внутрішніх розмовах підтверджував, що у нього є конфлікт на рівні "бути чи не бути" з газовим мільярдером Дмитром Фірташем і його людьми в оточенні президента. Минулого тижня став зрозумілим рівень вибухової сили цієї ворожнечі, коли невідомий "авантюрист", який видавав себе за представника іспанської енергетичної компанії, підписав з Україною контракт на суму більше мільярда доларів на будівництво терміналу зрідженого газу на березі Чорного моря. Лише після підписання, в якому із гордістю взяли участь особисто М.Азаров і В.Янукович, з'ясувалося, що в Києві мали справу з шарлатаном, і що іспанська компанія нічого не знає про цю угоду.

У понеділок не було зрозуміло, чи цей скандал посприяв відставці М.Азарова, але ця ситуація знову чітко проявила розкол серед керівництва у Києві. Обидві сторони, Прем'єр-міністра і газового бізнесмена Фірташа, відразу ж почали звинувачуючи одна одну. Перші говорили, що за фіаско відповідальні люди Фірташа, особливо Глава адміністрації Президента Сергій Льовочкін; Голова Державного агентства з інвестицій Владислав Каськів, який був формально відповідальним за скандальну угоду, в кінцевому рахунку, є "людиною Льовочкіна". Адміністрація Президента в електронному листі нашій газеті зазначила, що Голова інвестиційного агентства не працює "під керівництвом Глави Адміністрації Президента Сергія Льовочкіна". У листі зазначається, що швидше за все, "підписання угоди відбулося під керівництвом Прем'єр-міністра М.Азарова".

Сам же М.Азаров упродовж багатьох років є керівником-технократом "донецького клану" – групи впливових бізнесменів під керівництвом вугільного та сталевого барона Р.Ахметова, що привела до влади нинішнього президента В.Януковича.

Ця група конкурує у Києві з групою мільярдера Д.Фірташа, який завжди вибудовував свій бізнес (серед іншого й загадкове підприємство "Росукренерго") в контексті співпраці з Росією. М.Азаров закидає людям Д.Фірташа, що вони є рушійною силою, яка стоїть за арештами опозиційних політиків в Україні, насамперед колишнього прем'єр-міністра Ю.Тимошенко. Таке твердження дуже важко перевірити, але воно виглядає щонайменше не таким вже й непереконливим.

Ю.Тимошенко в якості прем'єр-міністра країни вела жорстку боротьбу проти пов'язаного з Росією підприємства "Росукренерго", і тому у Д.Фірташа дійсно є причина її ненавидіти.

М.Азаров же навпаки останнім часом намагався дистанціюватися від показових процесів проти опозиції. Він дозволив європейській місії спостерігачів продивитися усі наявні документи та поговорити з усіма учасниками. При цьому він напевне мав усвідомлювати, що експерти комісії в результаті висловлять руйнівне засудження слідства і процесу. При цьому він напевно керувався не раптовим нападом прихильності до дотримання верховенства права, а намаганням таким чином стати для Заходу прийнятним партнером. Його метою при цьому могло бути прагнення руйнації вкрай невигідної для України російської газової монополії шляхом налагодження бізнес-контактів з Європою.

Тепер М.Азаров подав у відставку, і в Києві гадають, хто б міг стати його наступником. Те, що це буде людина з клану Д.Фірташа, багатьом вдається неймовірним, оскільки В.Янукович останнім часом часто обмежував владу цих людей своїми звільненнями. Саме тому деякі очікують, що Глава держави використає дискредитацію конкуруючих груп, щоб запросити того, хто б не належав ні "донецьким", ні Фірташу, а лише йому особисто, а саме його "сім'ї", згрупованій навколо бізнес-імперії його сина Олександра.

У цьому випадку Прем'єр-міністром міг би стати голова Центробанку Сергій Арбузов, людина, чия мати керує банком сина Президента. Однак, проти цього варіанту говорить критичне становище економіки. Воно настільки погане, що В.Янукович може побоятися надто відкрито віддати долю країни в руки своєї "сім'ї". Можливо, як думають деякі опозиційні депутати, він шукатиме такий собі "штрафний батальйон", "козла відпущення", "камікадзе", який візьме на себе удар за турбуленції, які мають наступити – і тоді М.Азаров міг би знову вступити у гру".


Щоби не бути голослівним, наводжу пряме посилання на статтю:

http://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/ukraine-die-familie-die-clans-und-das-gas-11980759.html

Після публікації у одному з минулих блогів на УП чергового "шедевру" пана Шуллера, мені прийшов лист з Німеччини від одного з діячів ХДС, який моніторить ситуацію в Україні. Зокрема він висловився в тому ключі, що вважає матеріали Конрада Шуллера неглибокими і доволі тенденційними. Я не знаю, чи в захваті сам Микола Янович від подібного роду публікацій і чи санкціонував він цю відверту ахінею (сподіваюся, що ні), але так недалеко до того, аби стати відвертим об'єктом насмішок.

Леонідові Іллічу Брежнєву для його багатогодинних доповідей на з'їздах КПРС і пленумах ЦК викуповували цілі площі у західних впливових виданнях. От і виходили американські та французькі газети з кількома шпальтами виступів Брежнєва. Американці та французи їх не читали – не цікаво. А в СРСР пропаганда говорила про те, що публікації у західних виданнях є свідченням живого інтересу трудящих всього світу до справи Маркса-Енгельса-Леніна, уособлюваної товаришем Брежнєвим та його Політбюро. Хтось вірив...

Невже часи минають, а інструментарій залишається незмінним?

Пане Шуллер! Невеличка підказка: 17 грудня – ювілей Миколи Яновича Азарова. Шістдесят п'ять років з дня народження видатного партійного і державного діяча. Є нагода написати чергову статтю у FAZ. Обіцяю її перекласти і опублікувати у своєму блозі.

Коментарі — 22
Лара Забара _ 06.12.2012 07:05
IP: 95.215.36.---
Michail:
Я вот очень уважаю Николая Яновича, а то что пишет какой-там журналистишка из Германии мне как-то по барабану, у нас и своих продажных писак хватает... Спасибо автору, что напомнил про юбилей, обязательно зайду на страничку премьера в фейсбуке и поздравлю лично)
обязательно передавайте и от всего народа самые наши наилучшие пожелания любимцу народа;)
Лара Забара _ 06.12.2012 07:04
IP: 95.215.36.---
David_Hludov:
Почему бы Шуллеру и не написать правду о Николае Яновиче? Не всех же западных журналистов ЮВТ купила для создания светлого образа, кто-то ещё способен писать объективно. (журналистам УП это просто дико, наверное)
да-да...пусть напишут о "светлом"образе величайшего полиглота.премьера и просто пАкращувача жизни "большинства народа" (как сказалО (а) ваш партагейноссе под ником Ольга Тимофеевна...все ждем -не дождемся.когда он снова усядется в премьерское кресло и мы снова и снова начнем придумывать кулинарные шедевры из капусты;)
Лара Забара _ 06.12.2012 06:59
IP: 95.215.36.---
Ольга Тимофеева:
kristal:
artem_:
причины увольнения нету, просто так полагается по закону, а через две недели уверенна увидим Азаров на посту премьера!
Этого конечно и ожидают большинство народа сейчас.
а ты решилО.что ты-и есть большинство народа???
Лара Забара _ 06.12.2012 06:58
IP: 95.215.36.---
Ольга Тимофеева:
Потому, что очень большая вероятность того, что Азаров опять возглавит кабинет министров. И действительно, это будет самый лучший вариант для страны, в целом.
kristal:
artem_:
причины увольнения нету, просто так полагается по закону, а через две недели уверенна увидим Азаров на посту премьера!
ооо этот капусты кровосисиной объелся;)
David_Hludov _ 05.12.2012 19:31
IP: 37.59.65.---
Почему бы Шуллеру и не написать правду о Николае Яновиче? Не всех же западных журналистов ЮВТ купила для создания светлого образа, кто-то ещё способен писать объективно. (журналистам УП это просто дико, наверное)
David_Hludov _ 05.12.2012 19:28
IP: 37.59.65.---
чипполино:
политпрофурсетка бондаренко получила новый гонорар?
100%
Ольга Тимофеева _ 05.12.2012 18:26
IP: 95.111.170.---
kristal:
artem_:
причины увольнения нету, просто так полагается по закону, а через две недели уверенна увидим Азаров на посту премьера!
Этого конечно и ожидают большинство народа сейчас.
Ольга Тимофеева _ 05.12.2012 18:25
IP: 95.111.170.---
чипполино:
Чипполино:)))) не завидуйте, это к хорошему не приводит:)
Ольга Тимофеева _ 05.12.2012 18:24
IP: 95.111.170.---
Потому, что очень большая вероятность того, что Азаров опять возглавит кабинет министров. И действительно, это будет самый лучший вариант для страны, в целом.
Michail _ 05.12.2012 12:22
IP: 77.93.52.---
Я вот очень уважаю Николая Яновича, а то что пишет какой-там журналистишка из Германии мне как-то по барабану, у нас и своих продажных писак хватает... Спасибо автору, что напомнил про юбилей, обязательно зайду на страничку премьера в фейсбуке и поздравлю лично)
kristal _ 05.12.2012 10:21
IP: 81.95.180.---
Roric:
ну почему же, интересная статья, мне вот лично понравилась, так что ваше мнение не все поддерживают!
kristal _ 05.12.2012 10:19
IP: 81.95.180.---
artem_:
причины увольнения нету, просто так полагается по закону, а через две недели уверенна увидим Азаров на посту премьера!
artem_ _ 05.12.2012 10:04
IP: 95.111.156.---
kozel ynuch:
судя по гневу Костяна -Тибибко опять показали большую -жирную ДУЛЮ на пост премьер-министра!
Да)) похоже на то)))
artem_ _ 05.12.2012 10:03
IP: 95.111.156.---
"В понеділок не вдалося отримати чіткого пояснення причин звільнення М.Азарова, на питання про те, чи він дійсно втратить свою посаду, було надано суперечливу відповідь." Так это потому, что в кресло премьера опять таки сядет Азаров, это же очевидно. Что тут объяснять?
drongo _ 05.12.2012 09:48
IP: 194.44.50.---
Почалася боротьба за премєрське крісло.

Костік валить Пахла. В догоду кому?????
Roric _ 05.12.2012 09:10
IP: 178.150.67.---
Спроба регіонерського "історика"-бормотолога виблиснути інтелектом виявилася черговою маячнею.
kozel ynuch _ 05.12.2012 08:58
IP: 93.75.41.---
судя по гневу Костяна -Тибибко опять показали большую -жирную ДУЛЮ на пост премьер-министра!
dyadya kolya _ 04.12.2012 23:19
IP: 5.207.173.---
"Можливо, як думають деякі опозиційні депутати, він шукатиме такий собі "штрафний батальйон", "козла відпущення", "камікадзе", який візьме на себе удар за турбуленції, які мають наступити – і тоді М.Азаров міг би знову вступити у гру".

Без сумніву такими можуть бути Бібібко, Пахло, навіть Кабачник з Корошковським...
Haribda _ 04.12.2012 22:53
IP: 109.201.236.---
Коли ж в тебе, продажний ригівський холуй Кость, руки відсохнуть, щоб до клавіатури дотягнутись не міг? Твої опуси, крім презирства інших почуттів не викликають. Твою дристанину не читав та іншим не раджу.
Nester Ivanovich _ 04.12.2012 22:30
IP: 80.239.242.---
sergm39:
Він полюбив Азірова за "дрєвнєрускій язік".
За таке знущання з української мови Міколку потрібно вже давно було б каструвати!

Ну а за "полюбив" – мало у кого які екзотичні уподобання...
Nimiru _ 04.12.2012 22:08
IP: 46.118.238.---
Статтю прочитала без посмішки. Можливо, й було б смішно, якби не було сумно.
Написане політиками потрібно читати між рядків.Не завжди виходить успішно. Бондаренко не вийняток. В кінці свого допису традиційно облизав Азарова. Але ж виклав статтю Шуллера для ознайомлення всім нам, які не читають FAZ... Думаю, все, що в цій статті викладено, відповідає дійсності. То що, Бондаренко тепер – і вашим, і нашим?
sergm39 _ 04.12.2012 21:58
IP: 176.8.60.---
Він полюбив Азірова за "дрєвнєрускій язік".
ONLINE
Уряд реформ308 Корупція1100 Aтака Путіна1113 Україна та Європа918 Свобода слова545
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter   Вконтакте