Кость Бондаренко Історик та політолог, голова правління Інституту української політики

Фейкова інформація у закордонній обгортці (з запахом російського газу)

06 березня 2013, 18:55

Мені часто доводиться писати про те, як українські засоби масової інформації "клюють" на відверту "джинсу", розміщену у впливових та маловідомих західних виданнях. Спрацьовують два принципи: а) стаття повинна бути написана іноземною мовою і б) основна думка статті повинна кореспондуватися із основними тезами опозиційного табору в Україні. Якщо у статті немає того, про що говорить опозиція, – вона одразу проголошується "заказухою регіоналів".

Останній приклад – публікація у ряді впливових українських видань – у тому числі в "Українській правді" та у "Дзеркалі тижня" – заяви двадцяти французьких парламентарів, що вимагають звільнення Юлії Тимошенко і заборони в'їзду в країну для українських бізнесменів Рината Ахметова та Вадима Новінського. Я не беруся ставити під сумнів наявність подібного документу. Більше того: я переконаний, що він існує. Просто виникає ряд запитань.

Отже, по-перше. Будь-хто, кому цікаво, можуть зайти на сайт впливового французького видання "L'Express" і прочитати статтю невідомого автора JLMartinet (про якого немає жодних згадок ні на сайті видання – там чесно пишуть про це, ні у пошуковиках), опубліковану ще 28 лютого 2013 року (http://www.lexpress.fr/actualite/des-deputes-francais-s-engagent-pour-la-liberation-de-yulia-timoshenko_1225620.html). Єдина реальна особа з подібними ініціалами – Жан-Люк Мартіне, як стверджує "Фейсбук", – живе у Тулузі і редагує сайт "Lien Social". Сама редакція чесно повідомляє, що не береться встановити достовірність інформації – саме тому біля статті стоїть позначка: "Non vérifié" – "Не перевірено". На це, до речі, не звернули увагу у жодному українському виданні, подавши інформацію з "L'Express" як достовірну.

По-друге, текст документу опубліковано у "L'Express" 28 лютого, о 13.34. Під документом, переклад якого публікується українськими виданнями, стоїть дата 1 березня, 10.00. Тобто, вже за добу до укладання документу він у кінцевому вигляді стає предметом аналізу невідомого журналіста? Про що це говорить – сподіваюся, не варто пояснювати. Банальний ляпсус піарників.

По-третє, заява та публікація з'явилися 28 лютого – в день офіційного візиту президента Франції Франсуа Олланда до Москви, що доволі промовисто.

По-четверте, впадає в очі неструктурованість документу та його хаотичність, не властиві для французьких парламентарів. Якщо йдеться про Ахметова і Новінського, то не зрозуміло, чому їх вплітають у єдину справу з Юлією Тимошенко. Якщо лише тому, що хтось має понести покарання за справу Тимошенко, то виникає питання: чому у документі фігурують саме Ахметов і Новінський? До речі, у статті загадковий мсьє Мартіне згадує лише Ахметова і Новінського, говорить про бажання Ахметова осісти на постійне місце проживання у Франції, про купівлю Ахметовим шахти у Пакистані (кошти з продажу пішли нібито на підтримку терористів), повідомляє про нагородження Ахметова пакистанським орденом Зірки. Тобто, з цього моменту – з легкої руки французьких парламентарів – головним відповідальним за посадку Тимошенко призначено Ахметова. Я не відкидаю раціонального зерна у подібній постановці питання, але для західних політиків, які раніше уособлювали українські події з Януковичем, це – не властивий підхід. Чи самі вони додумалися до такої гіпотези?

По-п'яте, українські видання вирішили не подавати список підписантів. Фігурують просто якісь 20 анонімних депутатів французького парламенту. У окремих – маргінальних – виданнях вміщено список із 11 прізвищ, частина з яких явно пропускалися через google-перекладач, а тому Ален Жест (відомий французький політик), скажімо, перетворився на Альону Гест. Натомість список депутатів-підписантів – доволі красномовний. Я зв'язався зі своїми французькими друзями і попросив їх про коментарі щодо підписантів. Виявляється, всіх їх об'єднує а) належність до партії "Союз за народний рух" (партія Ніколя Саркозі, входить до складу Європейської народної партії, статус спостерігача у якій має також партія "Батьківщина"); б) належність до групи так званих "професійних захисників" (більшість підписантів виступають дружно на захист спланованих акцій – їх підписи можна побачити – практично у тому ж складі, що й під петицією на захист Тимошенко – на документах проти всиновлення дітей сім'ями геїв, за захист поштових голубів, за кримінальне переслідування тих, хто заперечує геноцид вірменського народу в часи Першої світової і т.д.); в) чітка проросійська орієнтованість.

Серед тих, хто – за версією автора статті – підписали відозву, на найбільшу увагу заслуговують:

- Жан-Жак Гійє – президент між комунального синдикату з газу та електроенергії регіону Іль-де-Франс (центральний район Франції, до якого належить і Париж), співголова Російсько-французького центру з енергоефективності, близький приятель генерального директора Російського енергетичного агентства Тимура Іванова

- Ерве Марітон – заступник голови групи міжпарламентської дружби "Росія – Франція". 20 лютого – за тиждень до підписання петиції – виступив із закликом не запроваджувати "європейський закон Магнітського" щодо Росії (хоча свого часу й критикував Росію за процесуальні порушення під час суду над Ходорковським). "За діями американців потрібно стежити, але не варто слідувати їх прикладу... Росія завжди буде важливим партнером Європи", – говорить мсьє Марітон, який, до речі, вільно володіє російською. Виступ на захист Росії не завадив йому за тиждень закликати застосувати санкції, передбачені "законом Магнітського", щодо України

- Філіп Гужон – колишній мер 15-го округу Парижу (округу, де значну частину мешканців становлять мігранти з території колишнього СРСР: за наявною в Інтернеті інформацією, з 225 тисяч жителів округу майже 15% – т.зв. "росіяни")

- Ліонель Тарді та Валері Буайє – лобісти вірменського питання, палкі прихильники зближення Франції з країнами колишнього СРСР. Входять до найближчого кола одного з лідерів Союзу за народний рух Патріка Джеведжяна

- Ніколя Дюїк – лікар-психіатр, палкий борець з ісламською загрозою та з одностатевими шлюбами ("Усиновлення дітей одностатевими сім'ями приводить до того, що діти виростають потенційними терористами", – стверджує мсьє Дюїк і це, напевно, єдине, з чим можу погодитися.

Таким чином, є всі дані для того, аби визнати: існує лобістська робота, в яку втягнулися французькі політики (до речі, Посольство Франції в Україні відмовилося коментувати дану заяву), є факт використання справи Тимошенко для посилення ефекту, є використання політичної ситуації в Україні для зведення рахунків з Ахметовим та Новінським (скоріш за все, варто розглядати російський бізнес-слід) і є всеядність та неперебірливість українських ЗМІ, які не звертають уваги на те, що інформацію не перевірено, що вони носить замовний характер, і при цьому подають її, як сенсацію. Бо вона повністю лягає на їх світосприйняття.

До речі, ще один штрих. Вчора і позавчора ряд заяв щодо України зробила депутат Бундестагу ФРН Ребекка Хармс. Відома не лише як одна з лідерів німецьких "зелених", а й як одна з головних лобістів інтересів російського "Газпрому" (зокрема, завдяки пані Хармс в Німеччині було прийнято рішення про закриття атомних електростанцій, що призвело до збільшення обсягів газу, який Німеччина закуповує у Росії). Так от: візит пані Хармс та її заяви на захист Власенка і Тимошенко співпали з візитом Віктора Януковича до Москви, переговорами з Путіним. А ще додайте ситуацію, коли нашого посла у Німеччині Клімкіна запросили до німецького МЗС для розмови з приводу внутрішніх політичних процесів в Україні (зокрема щодо справи Власенка) – знову-таки напередодні зустрічі Януковича і Путіна у Москві...

Все стає на свої місця. Тиск на Україну розпочався. З новою силою. Тиск, спрямований на підштовхування до іншого геополітичного вибору. Розгортається планомірна інформаційна кампанія, яка нарощуватиме оберти. Українські лідери – не ангели, у них є чимало дій і вчинків, які не вкладаються у європейську логіку. Але й не варто заяви, які робляться окремими політиками в Європі, сприймати за чисту монету. Бо більшість із них пишуться не у Парижі і не в Берліні та працюють на чітко визначену мету – реінтеграція на пострадянському просторі.

Можливо, варто більш прискіпливо ставитися до подібних політичних заяв, а не видавати відверті фейки за істину в останній інстанції?

P.S. Прохання до численних "ботів" не шукати в моїй публікації спробу захистити Ахметова чи Новінського. Тим більше, вважаю, що Ахметов дійсно має причетність до справи Тимошенко – нехай навіть опосередковано. Хоча, думаю, про це колись у своїх мемуарах напише Арсеній Яценюк. Бо хто про це знає більше за нього?

Коментарі — 17
чипполино _ 07.03.2013 11:17
IP: 178.93.153.---
перестал этого мудака отличать от чаленко и колесниченко. это же профурсетка
Oleg Bogatov _ 07.03.2013 08:37
IP: 77.120.244.---
Константин, вы кучу информации для этого поста позаимствовали из "Укррудпрома". Имейте совесть – поставьте ссылки на первоисточник. К тому же с первой публикации "Ринату Ахметову хотят запретить въезд в Шенгенскую зону" 4 марта "Укррудпром" написал, что это похоже на слив. Как можно писать, "На це, до речі, не звернули увагу у жодному українському виданні, подавши інформацію з "L'Express" як достовірну"?
chkapu _ 06.03.2013 20:32
IP: 194.44.223.---
Coral:
Не тратьте час на писанину цього містечкового пісатєля. Як він себе там величає? Голова Правління Інституту Української Політики? Яка політика – такі і бондаренки...
згода з корекцією: які бондарєнкі, така і політика... дякую
Coral _ 06.03.2013 20:24
IP: 128.174.232.---
Не тратьте час на писанину цього містечкового пісатєля. Як він себе там величає? Голова Правління Інституту Української Політики? Яка політика – такі і бондаренки...
Haribda _ 06.03.2013 20:06
IP: 178.137.161.---
Бондаренко – бридкий хамовий дуполиз. П.С. Його писанину не читав та інших застерігаю не гаяти свій час.
chkapu _ 06.03.2013 19:51
IP: 194.44.223.---
костік, я не бот і не троль. я не юлефоб і не юлефіл. але я не можу читати тебе без брому... костік, я пам'ятаю наші з тобою зустрічі і чаєпиття у львові, нормальні розмови тверезих, адекватних людей. костік, зараз ти – це наслідоук грошей, старості, дурості?... мені тебе шкода!... співчуваю
alexa71 _ 06.03.2013 19:40
IP: 178.137.69.---
Мабуть в кожної точки свої халуї.
metrolog_ _ 06.03.2013 19:38
IP: 93.74.64.---
alexa71:
Та змініть закон про статус народного депутата! Напишіть, що депутат це все! Запишіть, що депутат обирається довічно! Тоді все буде гладко.
А так з юридичної точки Власенка позбавили мандата законно. Всі все це знають.
Чому тільки одного Власенка?
Ти точки не плутай! Зараз "юридична" точка сидить в Межигірї, а повинна сидіти в тюрмі... а холуї їй точку вилизують...
Armoured _ 06.03.2013 19:35
IP: 95.69.175.---
Кость,ты мелкая мерзская ничтожная душонка.Ты оранжевым лизал,когда они были при власти.Сегодня ты подмахиваешь оккупационному режиму Чивокуни.Завтра ты будешь петь дифирамбы любому,кто придет к власти.Нет тебе веры.Шлюха ты.
Костий Козлов _ 06.03.2013 19:33
IP: 93.75.41.---
Борис Луців:
Після трьох років вилизування влади язик перетворюється в решето.
ага) щас на Куби делают наращивание.влада оплатить!
Pom_advokat _ 06.03.2013 19:31
IP: 89.252.30.---
KPL Rantiero _ 06.03.2013 19:19IP: 95.135.0.--
Костя, ты правильно рассуждаешь...
Усім черпати інфу для моску тільки з ЛівБерСрак
Борис Луців _ 06.03.2013 19:31
IP: 99.232.200.---
Після трьох років вилизування влади язик перетворюється в решето.
alexa71 _ 06.03.2013 19:22
IP: 178.137.69.---
Та змініть закон про статус народного депутата! Напишіть, що депутат це все! Запишіть, що депутат обирається довічно! Тоді все буде гладко.
А так з юридичної точки Власенка позбавили мандата законно. Всі все це знають.
Чому тільки одного Власенка?
KPL Rantiero _ 06.03.2013 19:19
IP: 95.135.0.---
Костя, ты правильно рассуждаешь...
Европа, это такая двуличная гетера, что сомневаться не приходиться, её двойные стандарты давно превзошли "восточную хитрость и коварность"...
Спасибо за статью, толковая и умная...
Костий Козлов _ 06.03.2013 19:19
IP: 93.75.41.---
Віктор Степанов:
Костий Козлов:
п.КОНТСТАНТИН!
вы можете ответить как гражданин Украины-вам нравиться и вы поддерживаете то,что сейчас происходит на политическом поле страны?не вините ли вы себя в кой- каких действиях?
А вы спросите у своих друзей чалого и адвоКАТА от КГБ медведчукча. Им нравится все.
ты нормальный?или примитивный осел
с какого перепугу Чмоленко и Медведь мне друзья?
Олександр Михельсон _ 06.03.2013 19:12
IP: 95.133.121.---
все правильно, за одним винятком: нема у януковича ніякого проєвропейського "геополітичного вибору", й бути не може (
Костий Козлов _ 06.03.2013 19:06
IP: 93.75.41.---
п.КОНТСТАНТИН!
вы можете ответить как гражданин Украины-вам нравиться и вы поддерживаете то,что сейчас происходит на политическом поле страны?не вините ли вы себя в кой- каких действиях?
Корупція1155 Уряд реформ337 Україна та Європа955 Aтака Путіна1123 Свобода слова550
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter   Вконтакте