Кость Бондаренко Історик та політолог, голова правління Інституту української політики

Чи стане Томенко висуванцем опозиції на виборах мера Києва?

07 березня 2013, 23:38

Інформація про те, що в середовищі опозиції визріла нова кандидатура на пост мера Києва, доволі активно обговорюється у експертному середовищі. Несподівано для багатьох цим кандидатом став Микола Томенко.

Інсайдерська інформація стверджує, що ім'я Миколи Володимировича як можливого кандидата на пост мера було вперше названо і доволі гаряче підтримано опозиціонерами минулого вівторка. Якщо інформація виявиться достовірною, то варто визнати, що у "Батьківщини" з'являється серйозний шанс самостійно поборотися за мерське крісло у Києві. Самі представники "Батьківщини" вже дають коментарі з цього приводу – як приклад можна навести заяву голови Київської міської організації партії "Батьківщина" Юрія Одарченка, який назвав кандидатуру Томенка "привабливою і зрілою". http://www.ukrinform.ua/ukr/news/tomenko_e__zriloyu_kandidaturoyu_v_meri_kie_va___odarchenko_1804455

Дійсно, Олександр Турчинов ще минулого року обіцяв, що кандидат в мери Києва від опозиції стане сюрпризом для киян. Він свого слова дотримав. Досі не було чіткого розуміння, кого висуватиме опозиція на противагу Олександру Попову на виборах міського голови столиці, які мають відбутися орієнтовно влітку цього року.

Заява Арсенія Яценюка про підтримку на виборах кандидатури Віталія Кличка експертами була розцінена як про вокативна: сам Кличко не визначився з бажанням балотуватися. Насправді Кличко досі не визначився, йти йому кінцево з великого спорту у політику чи час від часу покидати сесійну залу парламенту ради боїв з претендентами на титул чемпіона світу з боксу. Він відчув, що став політиком загальноукраїнського масштабу, а тому навряд чи захоче спускатися на доволі високий – хоч і столичний – рівень. Посада мера є безнадійною в плані побудови політичного майданчика під майбутні президентські вибори, а соціологи вже говорять про те, що у Кличка – найкращі шанси на перемогу у Віктора Януковича у 2015 році. З огляду на це заява Арсенія Яценюка виглядала як намагання усунути потенційного суперника на президентських виборах 2015 року: мовляв, ми відправимо Віталія в мери і поховаємо в численних київських проблемах (які – чесно кажучи – не здатен швидко та ефективно вирішити жоден мер). Якщо ж Кличко відмовляється йти в мери, то вину за поразку опозиційного кандидата буде повністю покладено на Кличка.

Інші потенційні кандидати від опозиції не виглядали переконливо. Висуванець "Свободи" Андрій Іллєнко – надто молодий, хоча і самовпевнений. Йому бракує досвіду господарської роботи і знання специфіки Києва, управлінської сфери, бракує досвідчених кадрів у власній команді. За років десять Андрій може стати впливовою фігурою. Якщо врахує негативний досвід Арсенія Яценюка, який свого часу теж був "вундеркіндом від політики", але не пам'ятав про прописну істину: кожен вундеркінд рано чи пізно стає дорослим і до нього перестають ставитися як до вічно перспективного. Він стає звичайним політиком. Іллєнкові бракує позитивної історії, "історії подвигів", які необхідно пред'явити громаді, йдучи на вибори. Факт належності до родини видатного режисера та факт перемоги на виборах у Галини Гереги – цього надто мало. І навіть доволі високі рейтинги "Свободи" у Києві не дають підстав говорити про автоматичне перетікання голосів на мерських виборах.

Очевидно, що опозиції не вдалося (принаймні, станом на нинішній час) домовитися з Петром Порошенком. Сам Петро Олексійович, начебто, не проти висунення, і вів подібні розмови і з владою, і з опозицією. Знову ж: джерела в опозиційному таборі стверджують, що керівництво "Батьківщини" виставило перед Порошенком ряд умов, на яких готові підтримати його кандидатуру, але ці умови виявилися неприйнятними для Петра Олексійовича. Серед умов, начебто, – і фінансові зобов'язання, і вступ до фракції "Батьківщина" в парламенті, і ряд публічних заяв, і майбутні кадрові претензії. До речі, син Порошенка таки був висунутий "Батьківщиною" на довиборах до Вінницької обласної ради, про що повідомляли ЗМІ. Згодом переговори зайшли в тупик: з одного боку Турчинов розуміє, що буде доволі важко пояснити виборцям, чому опозиція висуває в мери колишнього міністра з уряду Азарова? Тобто, не знайшли нікого достойного у своїх рядах? То гріш ціна такій опозиції! З іншого боку, Порошенко розуміє інший факт: бренд висуванця від опозиційної сили для нього бажаний, але не необхідний. На останніх виборах до парламенту мінімум вісім із дванадцяти депутатів, обраних у мажоритарних округах столиці, могли хвалитися тим, що тією чи іншою мірою завдячують своїм обранням саме Порошенкові. За деяких із кандидатів Порошенко стояв горою на всіх рівнях. Тому і кадровий ресурс у Порошенка в Києві є. Але – скоріше за все – єдиним узгодженим кандидатом від опозиції Порошенко не стане.

Олександра Кужель – при всій моїй повазі до цієї сильної та розумної жінки – має доволі обмежене електоральне поле. Вона любить ефектні виступи, заяви на грані фолу, патетику, яку помножує на багату уяву і художню вигадку. Кужель – ексцентрична і експресивна. Однак вона навряд чи знайде повну підтримку в середовищі "Батьківщини". Останнім часом Кужель намагається взяти на себе роль головного ретранслятора ідей, думок та слів Юлії Тимошенко, а також її основного захисника. Це явно не подобається Арсенію Яценюку, який, по-перше, пам'ятає, як Кужель ще півтора роки тому виступала з жорсткою критикою на його адресу, і, по-друге, доволі болісно ставиться до того факту, що в "Батьківщині" хтось ще всерйоз сприймає в якості лідера партії Юлію Тимошенко, а не його. До того ж "ядерна енергія" Кужель та її жорсткий стиль спілкування багатьох просто відлякують – навіть у опозиційному середовищі. Доводилося чути думку: Кужель була би добрим заступником мера або правою рукою, другим номером і захисником ("Порву за мера!"), а мером має стати господарник.

Ще один потенційний кандидат – Микола Катеринчук, який вже кілька разів заявив про можливість висунення його кандидатури в мери столиці. Микола – чудовий хлопець. Розумний, ерудований, веселий, відкритий, щиро орієнтований на Європу. На цьому ставимо крапку. І стає зрозуміло: так само крапку ставитимуть і інші виборці. Бо сформувати цілісну політичну концепцію, ототожнити Катеринчука з якимись конкретними справами – надзвичайно важко. Хтось згадає стару дружбу Катеринчука з Порошенком, хтось – нову дружбу з Захарченком. Хтось пригадає демарші команди Катеринчука у Київраді у 2008 році. Хтось – демарші самого Катеринчука в "Нашій Україні". І все. Хоча Катеринчук був би чудовим мером. Але не Києва, а якогось європейського університетського міста – скажімо, Бонна, де не було би великої господарської складової, а було би багато представників середнього класу, студентів, гарних дівчат і сосисок з пивом на обід.

У цьому переліку – далеко не повному – Томенко виглядає доволі переконливо. Він протягом останніх тридцяти років мешкає в Києві. Колишній афганець. Секретар комітету комсомолу Київського університету імені Шевченка, який не побоявся у вересні 1989 року критикувати самого Михайла Горбачова (за що й поплатився кар'єрою у комсомолі). Успішний політолог, очолював Інститут політики – одну з найуспішніших політологічних інституцій у 90-х роках. Вчений. Послідовний опозиціонер. Віце-прем'єр. Віце-спікер. Спокійний і врівноважений. Вміє знаходити компроміси у складних ситуаціях. Має свою групу впливів і вміє лобіювати кадрові призначення та бізнесові рішення. Добрий оратор і чудово вловлює настрої публіки.

У Миколи Томенка багато позитивних якостей. Хоча й бракує господарського досвіду (необхідного для роботи на посаді мера). Також він – як показав досвід – важко визнає свої помилки та прорахунки, стараючись на них не акцентувати увагу. Він не боїться сфер, які погано знає або не знає взагалі. Поринає у роботу. Якщо вистачить часу (як у випадку з віце-прем'єрством) – досягає досконалості і висот. Не вистачить (як у випадку з соціальною політикою) – залишається дилетантом і намагається не акцентувати увагу на своєму дилетантизмі.

Не відомо, як відреагує на можливість висунення Томенка Арсеній Яценюк, оскільки а) подібна ініціатива схожа на бунт в середовищі "Батьківщини" – бунт старих, "тимошенківських" кадрів проти волюнтаризму групи Яценюка-Мартиненка і б) це сплутує карти Яценюка у його грі на пониження рейтингів Кличка у загальноукраїнському масштабі. Тепер Кличко з чистою совістю може закликати киян підтримати кандидатуру Томенка – заради єдності опозиційних лав. А останні вибори показали, що у столиці має всі шанси виграти будь-який висуванець опозиції – навіть Міккі-Маус.

Тобто, висунення Томенка – це розв'язання рук для Кличка, активізація "тимошенківської" групи в "Батьківщині", а також головна біль для Яценюка (читай – Мартиненка) і Порошенка. Особливо стане цікаво, якщо свою думку з цього приводу скаже Юлія Тимошенко.

Принаймні, весна перестає бути нудною. З можливою появою нового гравця політика на рівні Києва пожвавішає.

Коментарі — 21
Mesnik15 _ 11.03.2013 12:38
IP: 194.187.148.---
Слід всім виборцям задуматись: Хто з ймовірних кандидатів на посаду мера здатний йти у відкритий бій одночасно і з владою і з опозицією, оскільки при владі сьогодні представники банди ПР, а до цього Київ грабували й інші "партейці" як Кучми, так і Ющенка. І хто має необхідні знання законів та самий незалежний від всіх "партєйцев", а простіше злочинців. Відповідь однозначна: Кармазін, Кличко та Ільєнко! Саме тому незалежні від різних так соціологічних найманців опити, які проводились серед киян і дають однозначні результати: На першому місці Кармазін, а майже поряд Кличко та Ільєнко.
Куди пертись нещасним Гриценкам та Томенкам, які тремтять, як зайці та завжди ховаються за чужими спинами? А Кармазіну після обрання своїм першим заступником поставити Ільєнка! От тоді й почнеться!!!!!!
Юрій Яковенко _ 10.03.2013 11:44
IP: 94.244.36.---
Як новини чи то аналіз багато з цього не здається ймовірним. Але ж пан Бондаренко не політолог, а політтехнолог, я це знаю ще з 2004, коли без замовлення отримав безкоштовну брошуру з політологічним аналізом пана Бондаренка в свою поштову скриньку. Отож не треба це читати як інформацію про справжні події. Треба обміркувати, чого хоче влада домогтися вкиданням такої інформації.
павлік морозов _ 09.03.2013 13:07
IP: 109.251.243.---
катеринчук уже один раз обосрался, как ему не стыдно опять в киев лезть?
павлік морозов _ 09.03.2013 13:06
IP: 109.251.243.---
нельзя томенка пускать. обосрется. людям он не нравится
dantust974 _ 08.03.2013 22:09
IP: 176.36.0.---
Великі шанси є в Кличка, Яценюка, навіть Порошенка (при певних умовах), або нового іншого обличчя. Іллінко хоч не поганий, але досвіду зовсім немає. І перемога до ВР, не його заслуга, а заслуга Киян. Навіть якщо провести повторні вибори то повторити результати буде велика заслуга.
Чомусь автор навмисно пропускає Гриценко. Хоча Київ йому довіряє.
Спробую перефразувати укр... класика – "Київ- не Україна" (в розумінні поглядів). Тому результати в котрий раз можуть бути шокуючими.
dantust974 _ 08.03.2013 22:03
IP: 176.36.0.---
Скільки не намагалися політтехнологи вгадати на картах або (кавовій гущі) щодо виборів по Києву, але результат інший. Було так, як на виборах до Київської влади, так і Верховної Ради. Ну набридли ці мудаки, п...боли, злодії та негідники в т.ч. з опозиції (при чому перші та останні ще гірше). І за Черновецького в другий раз голосували не за нього, а проти безумних дій ЮВТ.
Такий самий результат буде у "Разом нас багато". Крім піжонства та словоблуддя в нового героя нічого корисного немає. Впевнений, що при ньому або Бондаренку бардаку та "розпилу бюджету" буде ще більше. По Катеренчику, то показове голосування його фракції по Гостинному двору, з іншого немає що говорити. А "Олександра Кужель – при всій вашій повазі" просто базарна... Тому більшість громадян не підуть на вибори, інші скоріше за все виберуть Попова.
perlon _ 08.03.2013 22:02
IP: 193.151.107.---
anno_domini:
На мою думку, те, що Кличко – всеукраїнський лідер на противагу Януковичу – це хибна думка політологів. Люди бачать, як до Кличка почали перебігати люди, які раніше співпрацювали з регіонами, бо їм так тепліше і затишно. Так що, дорогий політолог, не нав'язуйте Вашу думку, що Кличко такий. Віталій Кличко ще повинен багато попрацювати, щоб люди його оцінили, як політика.
Ті, що перебігають – то криси. Вони були, є і будуть. Такі криси на 90% окупували парламент по партійним спискам у 2006 року і плідно "борються" за народ. Тож Кличко вимушений залучати і криси, якщо ми не здатні розставити для них капкани.
perlon _ 08.03.2013 21:51
IP: 193.151.107.---
Якщо кияни знову втратять розум, то проголосують за Томенка. Людина, яка у вересні 2005 року пішла на підступну змову з Тимошенко, Турчиновим, Гриценком, Піскуном, Бродським проти Ющенка – президента, обраного Майданом, не мафією, здатна тільки на провокації і зраду. Це вони зрадили Майдан, лягли під Путіна в газових угодах, випестили "тушок", які допомогли Януковичу прийти до всевладдя.
nemezida15 _ 08.03.2013 18:22
IP: 91.215.147.---
Вірний слуга партії регіонів Кость Бондаренко, намагається рекламувати Катеринчука та Порошенка.
Катеринчук -Друг Захарченка та Порошенка? "Спокійний і врівноважений. Вміє знаходити компроміси у складних ситуаціях. Має свою групу впливів і вміє лобіювати кадрові призначення та бізнесові рішення. Добрий оратор і чудово вловлює настрої публіки." -А нам не потрібно щоб він знаходив компроміси з тими хто обкрадає народ. Ніяких компромісів з бандитами бути не може! Досить космонавта Черновецького! Тепер без всяких компромісів потрібно повертати киянам те, що "отримали" судді, прокурори, СБУшні та мєнтовські генерали та депутати.
Ільєнко та Кармазін на компроміси не підуть! Всі інші хай йдуть! Краще всього-на...!
nemezida15 _ 08.03.2013 18:06
IP: 91.215.147.---
Кандидати: Бондарчук?- ні авторитету ні знань, ні досвіду-1-2%
Ільєнко? Потужний бієць, рішучий, справжній патріот. Має авторитет, не заплямований злочинами перед народом На жаль (26років) надто мало досвіду та знання законів щоб зламати хребта жидодонецькій мафії-15% Кармазін-? Депутат чотирьох скликань. Має необхідні знання та досвід, не "надбав" бізнесу, банків та маєтків. Внесений в чорний список Тель-авіва, як ворог жидів. Саме проти нього жидва буде найбільше верещати та обливати брудом.-20% Катеринчук?Надто залежний від бізнесових структур, Не рішучий-5%, Кличко?-Має авторитет та не має ні досвіду ні необхідного знання законів-15%. Порошенко, Попов, Томенко-ЗЯМИ, які стануть домовлятись з бандюками та виконувати вказівки раввина. Повертати вкрадене в киян майно й землю аж ніяк не будуть. Не більше ніж 5% кожний! Головний удар мафії буде спрямований проти Ільєнка та Кармазіна, як найбільших патріотів, здатних йти в бій за народ. Разом з ПР їм буде протидіяти ОО
nukovych _ 08.03.2013 16:39
IP: 93.72.157.---
Найкраща кандидатура – Андрій Іллєнко. А Томенко – ні риба, ні мясо. Хотів перейменувати Майдан Незалежності, та й інші дурниці або пропонував або робив.
Timyr _ 08.03.2013 16:25
IP: 93.126.104.---
"Я готовий привітати переможця – наскільки я розумію, там перемагає Кутовий. Я не знаю, хто він, ніколи з ним не зустрічався, але це ви-бір людей. Як вони проголосували, так і є. Скажу тільки, що голосували не за нього особисто, а за "Батьківщину". Вони там могли проти мене хоч мавпу виставити", – заявив кандидат в нардепи на окрузі N95 (частина Києво-Святошинського району з центром в Ірпені) "регіонал" Петро Мельник... Тому Бондаренки, знаючи про нікчемні шанси регіоналів посісти в Києві посаду Київського міського голови, починають завчасно "скігляті"... Щоб програти вибори в Києві, трьом лідерам опозиції потрібно дуже постаратися, наприклад висунути Томенка, ... На сьогоднішній день 100% шанси на перемогу має лише Кличко, тому регіонали устами Бондаренка запустили міф про Міккі-Мауса, з метою не допустити Віталія до участі у виборах... програвши Київ, опозиція програє і Україну... І цю аксіому, сподіваюся як і лідери опозиції, добре знає Кость Бондаренко... тому і панікує...
IMS _ 08.03.2013 14:58
IP: 62.221.44.---
У меня к Томенко только одна претензия: он дятел, как и Катеринчук. Снимать любительское кино, есть сосиски с пивом... Не знаю, какого "совершенства" он достиг на посту вице-премьера, но в целом оранжевая власть не отличилась своей эффективностью.

Насчет остальных персонажей автор ничего нового не сказал. А вся задача этой статьи – еще раз пукнуть для создания-усиления конфликта между Яценюком и Кличко.
чипполино _ 08.03.2013 11:41
IP: 178.93.206.---
чи перестануть бондаренки (кость та олена) займатись простітуцією?
- ні, бо втратять роботу.
anno_domini _ 08.03.2013 10:13
IP: 109.106.20.---
A противагу Попову треба виставляти. Бо він дуже залежна людина від Банкової, і що сумно – при його правлінні людей більше били. Мер повинен не тільки хазяйством міста піклуватися, але – щоб людям було комфортно зі сторони свободи висловлювання і вирішення різних ньюансів в своєму житті, починая від пенсій, зарплат, попрання гідності людини, як такої, виращеної в безправ'ї перед чиновником, починая від суда, прокуратури і т.д.
Haribda _ 08.03.2013 10:11
IP: 178.137.161.---
Не знаю ким стане Томенко – як кажуть дасться чути. Хотілось би знати, коли Бандарєнка перестане викладати тут свою блювотину на широкий загал.
anno_domini _ 08.03.2013 09:59
IP: 109.106.20.---
На мою думку, те, що Кличко – всеукраїнський лідер на противагу Януковичу – це хибна думка політологів. Люди бачать, як до Кличка почали перебігати люди, які раніше співпрацювали з регіонами, бо їм так тепліше і затишно. Так що, дорогий політолог, не нав'язуйте Вашу думку, що Кличко такий. Віталій Кличко ще повинен багато попрацювати, щоб люди його оцінили, як політика.
inmigrante99 _ 08.03.2013 02:19
IP: 188.76.220.---
zdravo:
Объясните мне, пожалуйста, пан Ксоть, Вы для кого пишете? Зная Вашу беззаветную преданность одной силе, Вы должны бросать свои письмена на чашу одной и той же аудитории. Но ведь на УП она представлена только проплаченными ребятами, которые сейчас на меня и накинутся. жаль мне Вас. Весна не предвещает концу нудоты
та ни для кого он не пишет! пишет себе и пишет...за бабосы, ему по-моему вообще всё пох, бабосы даёт хозяин и всё.
Роман Кардаш _ 08.03.2013 00:56
IP: 91.124.14.---
Рижий Кабан який харчується жолудями з Межигiр*я, а що тебе iбе хто буде мером вiд опозицiї...
Светулёк _ 08.03.2013 00:11
IP: 193.151.107.---
Пан Кость, мне интересно другое: ВФЯ хоть чуть-чуть дорожит имиджем человека своего слова? Или он думает, что ЕС настолько нужна Украина, что "проглотят" всё? По-моему, "гарант" уже перегнул палку, которая и ударит по его пустой голове. Думаю, ВФЯ сделал всё, чтобы стать руконеподаваемым на Западе, а Кремль потирает руки, чтоб потом вытирать о ВФЯ ноги в ТС.
zdravo _ 07.03.2013 23:49
IP: 46.202.235.---
Объясните мне, пожалуйста, пан Ксоть, Вы для кого пишете? Зная Вашу беззаветную преданность одной силе, Вы должны бросать свои письмена на чашу одной и той же аудитории. Но ведь на УП она представлена только проплаченными ребятами, которые сейчас на меня и накинутся. жаль мне Вас. Весна не предвещает концу нудоты
Корупція1155 Уряд реформ337 Україна та Європа955 Aтака Путіна1123 Свобода слова550
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter   Вконтакте