Кость Бондаренко Історик та політолог, голова правління Інституту української політики

ПАМ'ЯТІ ЮРІЯ ЛЕВЕНЦЯ

10 жовтня 2013, 22:40

Сьогодні на Байковому поховали академіка Юрія Анатолійовича Левенця.

Я – та й багато моїх колег – ще досі не відійшли від шоку, викликаного його смертю. Йому було лише 52...

В такі дні не хочеться бути пафосним – та й Юрій Анатолійович не любив пафос.

Але він дійсно був найкращим у цеху. І тим більше сумно, що постаті, співмірної Левенцеві, сьогодні немає. Просто немає людини, яка би могла поєднувати енциклопедичні знання, бути в курсі усіх останніх тенденцій у світовій науці (Левенець був справжнім поліглотом і намагався тримати руку на пульсі часу, читаючи море західної преси), бути академічним вченим і очолювати академічний інститут з потужною науковою роботою та кадровим складом, а також бути провідним політтехнологом, розробником цілого ряду успішних кампаній.

Це був надпотужний інтелект, які з'являються раз на сто – двісті років. Ми були знайомі майже п'ятнадцять років, іноді співпрацювали дуже близько, іноді були тривалі перерви у спілкуванні. Він до кінця залишився для мене загадковою постаттю.

В його біографіі було чимало, здавалося б, непоєднуваних моментів: спецназ, спорт – замолоду всерйоз займався боксом, – наукова робота, участь у виборчих кампаніях – спершу відома кампанія кандидата в народні депутати Олександра Волкова на Чернігівщіні у 1998 році, потім – формування тіньового штабу Леоніда Кучми у 1999 році. Далі – референдум 2000 року. Була спроба самому йти у політику – він не лише створював партію "Демократичний Союз", а й вів переговори щодо входження ДС у "Нашу Україну". Левенець працював і з Кучмою, і з Януковичем, і з Тимошенко, і з Литвином. Він умів дуже швидко схоплювати момент і пропонувати надзвичайно парадоксальні рішення в тій чи іншій ситуації. Він умів розгадувати хитрі плани опонентів і попереджати про оманливість того чи іншого маневру – навіть якщо більшість повірили і повелися на приманку.

У нього можна було і потрібно було вчитися. І дійсно щасливими можуть почуватися ті, хто мали таку можливість, бо кожна зустріч із академіком була справжнім уроком.

Я пам'ятаю, наскільки легко і відверто він умів говорити про речі, за які будь-який журналіст готовий був багато віддати, аби дізнатися. При цьому Левенець ніколи не переходив грань дозволеного, завжди з повагою ставився до політиків – чи то тих, з ким працював, чи опонентів. І вони здебілшого ставилися до нього з великою повагою. Я не чув жодного негативу на його адресу. Практично усі підкреслювали його професіоналізм. Він спілкувався з усіма політичними таборами. Він мав широке коло зв'язків за кордоном і в Україні. Політики та олігархи довіряли йому найделікатніші місії. Політологи, політтехнологи, журналісти, історики йшли до нього за порадами.

При цьому Юрій Анатолійович не був публічною людиною. Він уникав інтерв'ю, рідко виходив на телеекрани. Одна відома журналістка просила мене, аби я домовився про її зустріч із Левенцем – вона багато чула про нього і мріяла зробити сенсаційне інтерв'ю для дуже впливового видання. Левенець навідріз відмовився: зустрітися – так, але без інтерв'ю і без передачі змісту розмови. Публічність у даній сфері заважає.

Системність Левенця була вражаючою. Він одним з перших почав активно використовувати математичні методи у підходах до оцінки політичної ситуації. Це стосувалося не стільки соціології, скільки розроблених його командою методів роботи з інформацією. Таких грунтовних моніторингів, аналітичних матеріалів та прогнозів, які робила команда Левенця, не мала у своєму розпорядженні жодна політична команда: сотні сторінок графіків і таблиць щотижня, уніфікована інформація з усіх регіонів, огляд усіх доступних ЗМІ, аналіз ситуації за кордоном...

Левенець був справжнім гросмейстером від політики, що вмів одночасно грати на десятках політичних шахівницях – часто сам проти себе, ходячи одночасно і чорними, і білими.

Усвідомлюю, що знаю лише про невелику частину його політичних проектів, – тих, які він проектував, опрацьовував, вів, утілював. Про більшість із них, напевне, можна буде згадати не раніше, як років через двадцять п'ять – надто вони актуальні і важливі для нинішньої доби. Але значною мірою і нинішня розтановка сил в суспільстві, і наші успіхи на шляху євроінтеграції, і сточування гострих кутів у стосунках з Росією (Юрій Левенець з молодих років приятелював із Владиславом Сурковим) – це результат невидимої, непомітної для стороннього погляду роботи Левенця.

Він дійсно був впливовим політтехнологом – на жаль, я не можу застосувати цей прикметник ("впливовий") до інших колег – особливо в умовах, коли рішення приймаються надто централізовано, а піар "впливових політиків" скоріше нагадує мишину возню, аніж дійсно результативну роботу.

В українській політиці утворилася велетенська порожнеча, велетенська діра, яку навряд чи вдасться швидко і ефективно залатати. І раптом усвідомлюєш: наскільки дрібними поруч із Покійним виглядають десятки наших політиків "першого рангу". І раптом ловиш себе на думці: наскільки другорядними і надуманими є більшість нібито актуальних проблем – на тлі смерті Левенця.

... Не піднімається рука закрити скайп, у якому два тижні тому з'явилася обіцянка Юрія Анатолійовича: "Я наберу" – як відповідь на мій дзвінок. Я тоді не знав, що це був останній сигнал.

... Сьогодні спілкувався з багатьма, хто особисто знали Юрія Левенця. У всіх – виключно теплі спогади. Ніхто не бажає вірити в те, що його немає серед нас. Мало хто задається питанням: "А що далі?"

Далі – просто жити, всім разом продовжуючи його справу.

Вічна Вам пам'ять, Юрію Анатолійовичу!

Щира Вам подяка від нас – тих, хто залишилися!

powered by lun.ua
Коментарі — 46
Богдан Гордасевич _ 30.10.2013 05:30
IP: 141.170.243.---
Подумати тільки, що це написав аж "голова правління Інституту української політики"!
Суцільне емоційне сум'яття і нічого конкретного про людину, його життя, сім'ю, наукові праці та досягнення. Як кажеш: "Це був надпотужний інтелект, які з'являються раз на сто – двісті років." – то доведи! А то я особисто вперше почув про існування Левенця з новин про його смерть, а чогось прочитати годі знайти. Такий собі "термоядерний кишеньковий інтелектуал", який багато зробив, але цього ніхто не помітив...
prosto_sergii _ 12.10.2013 00:35
IP: 93.126.72.---
Бууу-га-га Референдум 2000 был сфальсифицирован еще на этапе сбора подписей.

Да все знают, что он был полностью сфальсифицирован. Я в день голосования, ближе к обеду, зашел в избирательный пункт в соседней школе. НИКОГО... Был солнечный день и весь народ свалил на дачи. Подумал проголосуют не больше 5-10%. Объявили 81,15 %...

-Vesna- Думаю – нет. Это, действительно, боль утраты за человеком

Думаю – да. Вопрос об уместности текста и форума. Это, как размещать статьтю о славной жизни погибшего штандартерфюрера СС в патризанском листке "Смерть фашизму!"
Бууу-га-га _ 11.10.2013 17:31
IP: 194.50.169.---
prosto_sergii:

Маленькая ремарка. Референдум 2000 был сфальсифицирован еще на этапе сбора подписей. Помнится, среди подписавшихся было немало весьма экзотических ФИО: Х...й Х...ло Х...йлович, к примеру, и ему подобные вымышленные персонажи.:)
-Vesna- _ 11.10.2013 17:19
IP: 93.72.133.---
ганна ахметова:
-Vesna-:
prosto_sergii:
В лице Левенца политэесперты-политтехнологи нашли какую-то солидность своей профессии.
А може просто виправдання лицемірства, підлоти й аморальності
Та все разом. Створив формат.
ганна ахметова _ 11.10.2013 16:37
IP: 93.74.80.---
-Vesna-:
prosto_sergii:
В лице Левенца политэесперты-политтехнологи нашли какую-то солидность своей профессии.
А може просто виправдання лицемірства, підлоти й аморальності
-Vesna- _ 11.10.2013 16:27
IP: 93.72.133.---
prosto_sergii:
Скорее это такая тонкая месть покойному, как более успешному и популярному в своих кругах?
Думаю – нет.
Это, действительно, боль утраты за человеком – который "советы умников – или попросту выкрики из зала" превратил в бизнес. Добавил мат части, cоздал профессиональную стратегию и целый набор тактик. Т.е. сделал среду и формат – в котором пасутся и Бондаренко, и Медведев, и Березовец etc

Другое дело – что так называемаемая политтехнология в украинском исполнении – это набор профанаций над электоратом. А в случае создания фальсификаций... так вообще – плевок в демократические возможности своей страны. И в этом смысле... эмоции более чем неоднозначные.
ЗІ а вообще работать на украинских владельцев... это не дай Бог: результат нужен прямо сейчас, методы – не интересуют. В лице Левенца политэесперты-политтехнологи нашли какую-то солидность своей профессии.
prosto_sergii _ 11.10.2013 15:37
IP: 80.78.37.---
Не знаю, понимает ли автор, что перечисление на УП весьма спорных заслуг новопреставившегося выглядит достаточно странно. Хочу заметить, что, например, референдум 2000г. был полностью сфальсифицирован – от 81,15 % (!) процента проголосовавших до результатов. Но про покойных либо ничего или хорошее! Зачем вызывать неприязнь к покойному вспоминая "заслуги", которые на данном форуме интерпретируются совершенно однозначно? Я думаю, что Вы прекрасно понимаете всю неуместность этого текста. Скорее это такая тонкая месть покойному, как более успешному и популярному в своих кругах? Боритесь с собой Костя, лучше просто написать на заборе что-нибудь нелицеприятное, чем публиковать на УП такую статью!
ya-ya79 _ 11.10.2013 15:26
IP: 91.193.166.---
Народився 6 серпня 1961 року в м. Бугуруслан Оренбурзької області (Росія).
Можливо він народився в сімї засланих з України, проте мені не подобається той факт, що у нас всі великі не з України. І взагалі ніколи довго при владі не було з місцевих...
Починаючи з Рюріковичів, бред...

Раби, підножки, грязь Москви,
Варшавське сміття ваші пани!
ясновельможнії гетьмани
- писав Кобзар про "наших" вельможних панів, керівників і решту "академіків"...
ya-ya79 _ 11.10.2013 15:20
IP: 91.193.166.---
КОСТЯ!!! Не пались:
"Але він дійсно був найкращим у цеху. "
ТИ до сих пор в єтом цеху работаеш? А корчиш из себя умного...
Ти сегодня работаеш в єтой стране, а завтра в другой...
Тьфу на тебя! А я твои тексті читал и думал что ти умній, технолог хренов!
Tamina _ 11.10.2013 15:08
IP: 37.229.244.---
Все, что заслужили политтехнологи Банковой, это надгробную речь в стиле Бендера: но был ли покойный нравственным человеком? Нет, он не был нравственным человеком. Все свои силы он положил на то, чтобы дурачить общество, и приводить к власти негодных людей. И поэтому он умер. Все.
forisson _ 11.10.2013 13:55
IP: 95.135.96.---
Костя забыл написать что Левенец был один из тех кто загонял Украину в эту дыру и создавал схемы предательства государствееных интересов ради побед в выборах.
GAZ123 _ 11.10.2013 13:44
IP: 93.77.183.---
Кость, закривайте скайп, аби він з того світу "не зателефонував"...
Бууу-га-га _ 11.10.2013 12:39
IP: 194.50.169.---
Дмитро Купач:
Здається, що Костік чого прагнув, того й добився.
Тепер про сабжа мають уявлення навіть ті, хто про нього ніколи не чув.

Вельми політтехнологічно... Ай да Костік!
Точно! Більше того, як справжній демократ він навіть не став закривати чи терти коменти, за що йому особливий РЕСПЕКТ!:)
RHChP _ 11.10.2013 12:02
IP: 91.209.239.---
Медведев,Цибулько, Бондаренко..., Янукович, Тимошенко... – що поєднює цих людей? "Нєпотопляємость"
stamp _ 11.10.2013 11:44
IP: 195.88.139.---
Весь цинізм і сутність цієї людини надзвичайно чітко відображена у словах: "С праздником демократии, Виктор Владимирович". Після цього усі восхваляння "академіка та політтехнолога" з вуст іншого так званого "політтехнолога" Костіка Бандарєнка уже нічого не варті. "Кукушка хвалит петуха за то, что хвалит он кукушку..." У них можливо є посади, статус, гроші, але немає моралі, людської гідності, відчуття свободи. Ось квінтесенція життя усіх прислужників влади.
Дмитро Купач _ 11.10.2013 11:33
IP: 95.135.98.---
Здається, що Костік чого прагнув, того й добився.
Тепер про сабжа мають уявлення навіть ті, хто про нього ніколи не чув.

Вельми політтехнологічно... Ай да Костік!
Tamina _ 11.10.2013 11:18
IP: 37.229.244.---
Деятельность политтехнологов такого содержания, что хвалиться им нечем. Понятно желание автора обелить свой цех. Но отношение к нему, и ему подобным – как к низким, беспринципным людям, успешно "спустившим в канализацию" вопрос об этике.
Бууу-га-га _ 11.10.2013 10:45
IP: 194.50.169.---
ганна ахметова:
шкода тільки, що потужний інтелект він витрачав на шкоду народу. Мабуть Бог це зрозумів
Така вже доля наших політтехнологів – дурити народ, згодовуючи йому какашку, загорнуту в яскраву обгортку, прицмокуючи при цьому "халва!, халва!"
-Vesna- _ 11.10.2013 10:20
IP: 93.72.133.---
ганна ахметова:
шкода тільки, що потужний інтелект він витрачав на шкоду народу. Мабуть Бог це зрозумів
Але яка символіка у всьому присутня... я офігеваю.
Таке враження, що ОБСТАВИНИ самі організовують сценарій подій – і персоналії (ну абсолютно ніяким чином) в це не втручаються. Тобто рулять об'єктивні речі – а суб'єкти лиш встигають на них реагувати.
Бууу-га-га _ 11.10.2013 10:16
IP: 194.50.169.---
"Системність Левенця була вражаючою."
Ага, як і Медведчука. Ось щойно освіжив у пам'яті дев'ятирічної давності телефонні "базари" Левенця, Клюєва, Медведчука, попів УПЦ МП та інших персонажів на тему "как нам фальсифицировать выборы Президента". Дійсно, "системний підхід" був у "пацанів"!
-Vesna- _ 11.10.2013 10:11
IP: 93.72.133.---
azone:
Светлая память. У каждого свой путь в жизни, и каждый его сам выбирает. С ним живет и с на нем умирает. Любопытно, сказал ли кто на прощанье "С праздником демократии!" А кто хочет поучиться, пусть не так старательно, как автор блога, может просто написать фамилию усопшего в поиск "Украинской правды" не пожалеет. Или забейте в гугл: "С праздником демократии, Виктор Владимирович!"
Прочитала... лучше б не читала. Капец что такое – я не только об сущностях – но и о методах.
Так Бондаренко.
Раз тут уже отметился – то давай, в интересах своего же цеха между прочем – быстро накидал три основных позитивно-креативных решения покойного.
А то тут совсем мрачно-кисло.
ганна ахметова _ 11.10.2013 10:09
IP: 93.74.80.---
шкода тільки, що потужний інтелект він витрачав на шкоду народу. Мабуть Бог це зрозумів
-vts-m- _ 11.10.2013 10:04
IP: 91.154.252.---
Бууу-га-га:
-vts-m-:
А все-такі, господа, что би ви там не говорілі, а основная сіла любого політіка – ето нравственность...
Ну что Вы, для украинского политика нравственность это лишняя помеха и ненужный балласт.
Саме тому маємо те, шо маємо (с)...
Бууу-га-га _ 11.10.2013 09:58
IP: 194.50.169.---
-vts-m-:
А все-такі, господа, что би ви там не говорілі, а основная сіла любого політіка – ето нравственность...
Ну что Вы, для украинского политика нравственность это лишняя помеха и ненужный балласт.
-vts-m- _ 11.10.2013 09:48
IP: 91.154.252.---
А все-такі, господа, что би ви там не говорілі, а основная сіла любого політіка – ето нравственность...
Україна та Європа1133 Aтака Путіна1291 Корупція1443 Зеленський75 Мовне питання189
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter