Сергій Дацюк Філософ

ЧИ ПОТРІБНА НАМ ПРАВДА ПРО ГАЗОВІ УГОДИ З РОСІЄЮ 2009-ГО РОКУ?

06 червня 2017, 09:02

Проміжне рішення Стокгольмського арбітражу не призвело до серйозного аналізу газових угод України з Росією. Як і в часи Президента Ющенко та в часи Кривавого Президента, українські громадяни не поспішають знати правду про газові угоди. Ця проблема, як і за часів Кривавого Президента, вирішується у спрощеному вигляді – приховане продовжують приховувати, а винуватою є та, хто забезпечила підписання контракту.

Українська громада продовжує задовольнятися простою правдою, яку їй постійно підказують офіційні особи, ЗМІ та залучені експерти.

Тож чи прийшов час для того, щоб дізнатися правду? Чи готова українська громада дізнатися правду? Чи зацікавлений правлячий клас, щоб встановити глибинні причин того, що сталося?

За ці дні ми чули немало односторонніх аналізів. Це ж так спокусливо звинуватити в усьому Юлію Тимошенко, і не шукати хоча б правду, не кажучи вже про те, щоб встановити істину в судовому порядку.

Я запропоную своє неполітичне аналітичне бачення цього конфлікту, який поставив Україну на межу економічного виживання та проблематизував існування України як держави.

Перша основоположна причина програшного і невигідного для України газового контракту з Росією 2009 року це двоїстість виконавчої влади, яка зафіксована в Конституції, і яку нинішній правлячий клас все ще не готовий ліквідувати та унормувати як одну виконавчу владу.

Саме це зумовило ситуацію, коли домовлялися по газу два Президенти – Ющенко та Путін, а заключати контракт поїхала Прем'єр-міністр Тимошенко з Путіним. Саме конфлікт Ющенко та Тимошенко за виконавчі повноваження, з одного боку, та персональний конфлікт Ющенка та Путіна з іншого боку, призвів до відсутності єдності виконавчої позиції України на переговорах.

Тодішній Голова "Нафтогазу" Дубина опинився між трьома центрами прийняття рішень – Президентом Росії, Президентом України та Прем'єр-міністром України. Відтак він взагалі не міг представляти інтереси своєї державної корпорації. Тобто конфлікт 2008-2009 року мав чотирьохрівневий характер саме через недолугу українську Конституцію.

1-ий рівень – міжнародний (європейський) конфлікт, коли Європа тиснула на Україну та Росію, бо поставки газу були перекриті.

2-ий рівень – конфлікт між Росією та Україною з приводу різних інтересів: Росія бажала геополітичної залежності України та збереження корупційних схем, а Україна хотіла позбавитися і того, і іншого.

3-й рівень – персональні конфлікти: між двома центрами виконавчої влади в Україні – Президентом та Прем'єр-міністром, а також між Президентами України та Росії, де український Президент попередньо зруйнував всяку можливість брати персональну участь у переговорах (Путін просто не бажав з ним говорити).

4-й рівень – конфлікт корпоративної форми організації газового бізнесу ("Газпром" – "Нафтогаз"), яким управляє конфлікт між державами Росією та Україною.

В сухому залишку – Президент України підставляв Прем'єр-міністра під невигідні умови контракту, постійно дистанційно (всередині України) руйнуючи попередні більш вигідні домовленості

Друга не менш основоположна причина – корупційний конфлікт між Росією та Україною, яку досі ніхто ані в Україні, ані в Росії не хоче обговорювати. Корупційний конфлікт означає, що на тлі такого чотирьохрівневого конфлікту існував інший – прихований п'ятий рівень – конфлікт за корупційну ренту.

Традиційно в Україні і в Росії газовий бізнес це корупційний бізнес президентів. Не уникнув цього і Ющенко. Але оскільки пан Президент позірно був чистоплюєм – "ці руки нічого не крали" – то корупційна схема була реалізована через його близьких.

Після Помаранчевої революції народу потрібно було показати якусь боротьбу з корупцією. Для цього була вибрана ліквідація компанії Фірташа "РосУкрЕнерго". Тобто налагоджена корупційна схема, яка діяла декілька років, була зруйнована. Корупція після контракту-2009 стала менш корпоратизованою і менш публічною. І це, між іншим, заслуга Юлії Тимошенко.

На цьому прихованому п'ятому рівні Президент Ющенко зіграв дуже добре: 1) він поставив собі в заслугу ліквідацію публічної корупцію у вигляді "РосУкрЕнерго"; 2) він замкнув непублічний дрібнокорпоратизований корупційний бізнес на своїх рідних, сам ніби лишаючись весь в білому, а враховуючи ту обставину, що наступні президенти покривають попередніх, то і понині він може не дуже хвилюватися; 3) він тим самим підставив Юлію Тимошенко під невигідний контракт як Прем'єр-міністра і уникнув покарання в майбутньому.

Отже ситуація-2009. Європа тисне. Путін тисне. Ющенко тисне, самоусунувшись від президентських функцій. Олігархи з корупційних схем тиснуть. І навіть Парламент тисне.

В ситуації безпрецедентного п'ятирівневого конфлікту і пятисуб'єктного тиску Україна в особі її Прем'єр-міністра була змушена укласти невигідний контракт з Росією.

Наслідки цього контракту були такі ж безрадісні. Його можна було б в будь-який момент заперечити в суді чи взагалі розірвати. Але корупція в Україні продовжувалася, продажність українського правлячого класу на користь Росії продовжувалася. Тому ми надалі мали Харківські угоди, мародерську корупцію та державну зраду режиму Кривавого Президента. Тому ми зараз маємо контрреволюцію і вічну війну з Росією.

Чому зараз невигідно все це розслідувати і сказати українській громаді правду?

Та тому що політичний вплив мають більшість активних учасників цього конфлікту.

Чи можуть нинішні політики, які покривали і прикривали корупцію Віктора Ющенко в газовому контракті 2009-го року, вимагати розслідування?

Чи можуть нинішні керманичі країни, які їздили до Фірташа укладати олігархічний консенсус в 2014-му, вимагати розслідування?

Чи можуть політики, які влаштували олігархічний контрреволюційний переворот в Парламенті в 2016-му, вимагати розслідування?

Чи можуть посадові особи правових органів, які досі уникають розслідування теперішніх і минулих злочинів нинішніх українських олігархів, вимагати розслідування?

Тобто лишається лише один винуватець – нинішній опозиціонер Юлія Тимошенко, на яку за політичною логікою і потрібно повісити всю відповідальність.

Чи була корупційна провина Юлії Тимошенко за цей контракт?

Ні не було. Це довів суд над нею за часів Кривавого Президента. Якби була хоч найменша підозра, вони б накопали. Бо за цим новим менш корупційним контрактом олігархи понесли явні втрати. Суд на Юлією Тимошенко це було суто олігархічне замовлення.

На Юлію Тимошенко повісили "невигідність для держави умов контракту". Але єдиною умовою невигідності умов цього контракт на фундаментальному рівні є недолуга Конституція, олігархічне влаштування бізнесу та державна корупція. Того ж, хто вперше почав все це руйнувати, назвали "мамою корупції". Це такі аберації мстивої політики, яка не знає жалю, не хоче знати правди, несправедлива і безперспективна.

Юлію Тимошенко багато в чому можна звинувачувати. І в переоцінці ідеалів справедливості. І в нехтуванні інтересами середнього класу на посту Прем'єр-міністра, в чому її тоді звинувачували. І в бажанні домовлятися кулуарно з різними суб'єктами української політики. І в позірній публічності для потреб громади, яка почасти зазнає звинувачення в популізмі.

Але цей газовий контракт вперше почав ліквідацію принаймні публічної української корупції на газових схемах. Цей контракт вперше заклав умови майбутнього оскарження і ліквідації невигідних для України умов, що фактично передбачала Тимошенко, але які в логіці нинішньої політичної помсти зовсім не сприймаються ні владою, ні провладними ЗМІ, ні провладними експертами.

Нинішня безпрецедентна брудна кампанія проти опозиції загалом, проти ВО "Батьківщина" зокрема, проти персонально Юлії Тимошенко це свідчення того, що фундаментальні умови газового контракту 2009 року нікуди не поділися. І раз так, то все може повернутися, але вже в інших схемах.

Глибинні причини, що лежать в основі цього контракту, не зліквідовані. Україна просто через міжнародний суд обмежила несправедливі умови контракту. Але Україна досі не зліквідувала причини, що породили ці несправедливі умови. Тому навіть кінцеве рішення Стокгольмського арбітражу не буде перемогою для України.

Саме тому, щоб відвернути українську громаду від дійсних причин газових угод з Росією, їй нав'язують відповідальність Юлії Тимошенко.

Отже Юля в усьому винувата, і не шукайте інших причин. А в ідеалі давайте третій раз її посадимо в тюрму.

Але "в усьому Юля винувата" – це не просто проста правда. Це така спрощена правда, яка зовсім не правда.

Правда складна.

І як нам бути зі складною правдою?

Чи справді українська громада бажає знати спрощену правду?

Адже спрощена правда ображає і того, хто її пропонує, і того, хто в неї вірить. Спрощена правда творить дурість і безпросвітність, вона відбирає у нас перспективу, віддаляє нас від мудрості, і нищить справедливість.

Чи складна правда зовсім не потрібна українській громаді?

powered by lun.ua
Коментарі — 313
Yaroslav Yurkiv _ 06.06.2017 10:37
IP: 104.155.46.---
-Vesna-:
Yaroslav Yurkiv:
Карочє, історія про те, як бідна, бідна овечка потрапила серед ненажерливих вовків, що розплели їй бублик на голові, і сплели лапті!
Історія про те – як бажання знищити ворога перетворюється в одержимість.
А диявол зі своїм контрактом в таких випадках вже тут як тут.
І підсуває найодержимішій:)
Yaroslav Yurkiv _ 06.06.2017 10:30
IP: 104.155.4.---
алекс23:
Ющенко агент КДБ, на людях з Путлером грали виставу "Вороги", а за лаштунками дуже лагідно ділили надприбутки від лівого газу через Фірташа. А потім виконавши повністю завдання Кремля в імітації реформ, випустивши пар, і обезвіривши людей після революції, Ющ передав спадщину іншому сексоту Московії Віті Шапкіну.
Хлопці робіть висновки по справах їхніх. Кучма-пахан і його діточки Ющ, Яник, РобесП'єр усі сексоти КДБ, вони зберігають, створили і відновлюють цю мерзотну антинародну олігархічну систему, яка цілком працює на гебешні офшори, за ліцензію на особисте збагачення. Вальцман з Ко приблизно повторює той самий трюк, як і "зруками", нівелює другу Революцію.
Найдивніше те, що з цієї гоп-компанії постраждав лише Ющенко, фізично та морально, чого б це?
bigolow _ 06.06.2017 10:28
IP: 104.155.66.---
БПП звинувачує Тимошенко в державній зраді
"Блок Петра Порошенка" хоче, щоб антикорупційні органи перевірили контракт на постачання російського природного газу 2009 року, укладений Юлією Тимошенко, на предмет корупції та державної зради.

Про це сказав лідер фракції БПП Артур Герасимов на засіданні погоджувальної ради
===
це той Артурчик з яким Юля помирилась і руку пожала кілька днів тому.
хі хі хі

включіть погоджувальну радую
у Юлі істерика, криє майже матом, обіцяє всіх посадити...
valsh01 _ 06.06.2017 10:27
IP: 37.203.19.---
Volodymyr Parkhomenko: на _06.06.2017 09:33
1. Да, Путин тогда тогда был премьером. а на России был тогда карманный путинский президент. И шо? Премьеры и президентам не встречаются? Зась? А европейские главы государств, с кем они в Украине должны были решать вопрос о замерзающей Европе? Не с президентом, отвечающим за внешнюю политику?
2. Достаточно подленько обвинять во лжи эксперта, который не есть юр.орган дознания. С 2009 года прокуратура ни разу не была в руках тех, перед кем ставили задачу расследовать коррупцию Ющенко. Именно этим можно объяснить отсутствие фамилий, цифр и фактов у Дацюка. Если прокурором станет-будет курировать Тимошенко, факты про коррупцию Ющенко и его "любых друзив" всплывут быстро.
3. Если уж вы такой юр.крючкотворец, то Юля не "підписала контракт самочинно". Это сделал Дубина. И решение Кабмина не нужно было. Она имела право влиять на его подписание.
А вообще, Дацюк прав – правда про этот контракт власти не нужна. Нужны – пропаган.помои на Юлю (
алекс23 _ 06.06.2017 10:21
IP: 104.155.66.---
Ющенко агент КДБ, на людях з Путлером грали виставу "Вороги", а за лаштунками дуже лагідно ділили надприбутки від лівого газу через Фірташа. А потім виконавши повністю завдання Кремля в імітації реформ, випустивши пар, і обезвіривши людей після революції, Ющ передав спадщину іншому сексоту Московії Віті Шапкіну.
Хлопці робіть висновки по справах їхніх. Кучма-пахан і його діточки Ющ, Яник, РобесП'єр усі сексоти КДБ, вони зберігають, створили і відновлюють цю мерзотну антинародну олігархічну систему, яка цілком працює на гебешні офшори, за ліцензію на особисте збагачення. Вальцман з Ко приблизно повторює той самий трюк, як і "зруками", нівелює другу Революцію.
kren _ 06.06.2017 10:20
IP: 178.94.210.---
kren:
...нічому заперечувати.Все тут є,та,імхо,для більшості аудиторії,причини варто би більш конкретизувати
в іпостасях і акцентувати окремо як резюме.Бо нар.риторичні запитання у фіналі,у вигляді прозорих натяків,для багатьох комент...менів так і залишаться окремими епізодами,а не логічним прикладом,
що,в даному разі,показує,власне-систему влади і вдасності,що тримає Україну в такому вигляді,ще з
часів РС.
а уявіть собі-так воно і є в корумпованій державі.Говорив один знайомий,*вигнаний з раю*,поч.80х минулого тисячоліття,свого часу він...був причетним до виконавчих служб,середньої ланки,по
*торговой часті*,а на той час вже ви пивав з нами на гаражах,як звичайний смертний;
-не имей сто рублей,а имей сто друзей-но знай,что эти друзья-тебя и утопят-.
Yaroslav Yurkiv _ 06.06.2017 10:15
IP: 130.211.63.---
Перша основоположна причина програшного і невигідного для України газового контракту з Росією 2009 року це двоїстість виконавчої влади, яка зафіксована в Конституції, і яку нинішній правлячий клас все ще не готовий ліквідувати та унормувати як одну виконавчу владу.
=====
А оце чиста правда!
Як писав Ющенко, дуалізм у владі приводить до раздвоєнія женскай лічності і її дестрою:)
-Vesna- _ 06.06.2017 10:13
IP: 35.187.105.---
Yaroslav Yurkiv:
Карочє, історія про те, як бідна, бідна овечка потрапила серед ненажерливих вовків, що розплели їй бублик на голові, і сплели лапті!
Історія про те – як бажання знищити ворога перетворюється в одержимість.
А диявол зі своїм контрактом в таких випадках вже тут як тут.
kren _ 06.06.2017 10:10
IP: 178.94.210.---
...нічому заперечувати.Все тут є,та,імхо,для більшості аудиторії,причини варто би більш конкретизувати
в іпостасях і акцентувати окремо як резюме.Бо нар.риторичні запитання у фіналі,у вигляді прозорих натяків,для багатьох комент...менів так і залишаться окремими епізодами,а не логічним прикладом,
що,в даному разі,показує,власне-систему влади і вдасності,що тримає Україну в такому вигляді,ще з
часів РС.
Yaroslav Yurkiv _ 06.06.2017 10:09
IP: 104.199.44.---
Карочє, історія про те, як бідна, бідна овечка потрапила серед ненажерливих вовків, що розплели їй бублик на голові, і сплели лапті!
-Vesna- _ 06.06.2017 10:05
IP: 104.155.4.---
В ситуації безпрецедентного п'ятирівневого конфлікту і пятисуб'єктного тиску Україна в особі її Прем'єр-міністра була змушена укласти невигідний контракт з Росією. (с)

Ну так треба і подавати ситуацію – а не гнути лінію про вигідний контракт.
І не треба гундосити про 'якби було – то б накопали". Корпоративність правлячого класу добре усвідомлює законо існування свого жанру.
Тимошенко банально наказав Фірташ за рейдерство бізнесу РУЕ.
Takozh _ 06.06.2017 09:52
IP: 176.119.78.---
Можна зрозуміти, що під тиском обставин людина вчинила дії, які мають різнопланову вагу – це складна правда. Але розказувати, що всі навкруги винні, тільки сам ти білий і пухнастий, то вже занадто.
На суді промовчали і Ющенко, і Тимошенко, ніхто корупційних схем не здав.
Volodymyr Parkhomenko _ 06.06.2017 09:33
IP: 195.162.90.---
1. Автор полінився навіть перевірити факти. Путін у 2009 був не президентом, а прем'єр-міністром. Тобто він тоді був за посадою не рівнем Ющенка як президента, а рівнем саме Тимошенко як прем'єра.
2.Автор звинувачує Ющенка в газовій корупції, не називаючи фактів його корупційних діянь, а лише підленько натякаючи на причетність до цієї корупції якихось близьких родичів Ющенка. Так назвіть цих близьких родичів, якщо ви порядна людина!
3.ЮТ звинувачували не в невигідності контракту (бо злочину з такою назвою Кримінальний кодекс не передбачає), а в перевищенні влади. Вона так хотіла догодити злійшому ворогові України, підписала контракт самочинно, без відповідного рішення Кабміну.
Ну, і т.д.
Зеленський62 Україна та Європа1122 Корупція1413 Aтака Путіна1279 Свобода слова578
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter