Сергій Дацюк Філософ

Прогнозування в кризовому світі, який фундаментально змінюється

03 січня 2018, 12:16

В останні тижні минулого року я переглянув і перечитав безліч прогнозів – закордонних, у тому числі російських, та українських. Особливу увагу я звернув на українські прогнози моїх колег.

За ці дні після Нового року мені вдалося подолати роздратування і злість від всіх цих вітчизняних прогнозів. І в сухому залишку я вирішив нікого персонально чи в корпоративній прив'язці не критикувати, а просто викласти деякі змісти, з точки зору яких стало би можливим адекватне прогнозування.

Я спробую показати свої зауваження щодо тієї і чи іншої якості вітчизняних прогнозів і показати інакшу якість, яка би була бажана.

Головна і фатальна помилка всіх таких прогнозів, що вони виходять з такого уявлення – "що буде з Україною, якщо і далі робити все так само, як ми робимо, тобто не робити нічого суттєвого".

Такі прогнози виконують роль страшилок і приводять лише до збільшення кількості емігрантів з України. Такі прогнози, навіть пропонуючи позитивні сценарії, зображають їх настільки неймовірними, що без коментарів усе ясно – "нічого хорошого нас не чекає".

І це справді так: при збереженні такого типу аналізу і такого прогнозування – нічого хорошого нас не чекає. Нинішні підходи до прогнозування закривають позитивний шлях у майбутнє.

Отже далі я запропоную 15 зауважень.

1. Найбільшою вадою прогнозів є відмова від інноваційного мислення. Звичайно тут можливе заперечення – традиційно прогнози не потребують демонстрації інноваційного мислення. Але в ситуації світової фундаментальної кризи все змінюється. Без інноваційного мислення адекватні прогнози просто неможливі. Тобто, щоб перейти від страшилок до конструктивних прогнозів, інноваційне мислення в ситуації фундаментальної кризи потрібно вже як змістовний дискурс самого прогнозу.

2. Рамки більшості прогнозних аналізів жорстко розділяються на внутрішні та світові. Це розділення себе вже не виправдовує. Щось зрозуміти про внутрішню політику в сучасному світі можна лише кладучи рамки світового підходу всередину внутрішньої політики. А це означає, якщо ми не діємо в світовій рамці, то внутрішня політика стає непрогнозованою в принципі.

3. Змістовним суб'єктом більшості прогнозів лишається держава, тобто в її дискурсивному вираженні "влада і її управлінські та фінансові інститути", в той час як світ в найближчому майбутньому будуть визначати інші суб'єкти – корпорації, громади, криптовалюти в фінансах, блокчейни в управлінні.

4. Країна залишається одиницею прогнозування. Але нині одиницею прогнозування вже є корпорації, громади, мережі громад, які творять інакші реальності зі своїми дискурсами. Оптимальною одиницею прогнозування в нинішній світовій кризі є єдине людство у вимірі мережевих громад та корпорацій, з урахуванням нових типів управління та фінансів, які є трансдержавні. Лише так щось можна зрозуміти про майбутнє.

5. Світовим домінатом на найближче майбутнє визнається США, а це вже не так. В наступному році союз Китай-Росія (з домінуючою роллю Китаю) може стати новим претендентом на роль світового домінату. Це означає іншу політичну та економічну структуру світу, де значна кількість тенденції суттєво зміниться. Зокрема суттєво впаде роль Європи у світі, що для України дуже важливо.

6. Аналіз більшості прогнозів сценарний, а не модельний. Сценарії це подовжене теперішнє. Сценарії ніколи не досягають майбутнього. Майбутнє в ситуації кризи досягається винятково через моделювання з врахуванням прогнозованих чи навіть несподіваних інновацій.

Мене дуже обурює той факт, що в основу жодного прогнозу не була покладена жодна інновація Західного світу (електромобіль, автономний транспорт як послуга, нові типи освіти, колонізація Місяця та Марсу, нові типи енергетики, нові можливості соціально-мережевої комунікації та публічного контролю за правлячами класами, криптовалюта в фінансах, блокчейн в управлінні, 3d-принтинг, структурні технології і т.д.).

Складається враження, що прогнозисти або просто неерудовані, або задалися метою здійснити інтелектуальну диверсію проти своєї країни. Інакше кажучи – єдине, чого немає прогнозах про майбутнє, це, власне, майбутнього.

7. В основу аналізу більшості прогнозів покладені наявні і зрозумілі з минулого чи теперішнього виклики, але не виклики майбутнього, які мало зрозумілі і складно пояснювані. Виклики майбутнього, як правило потребують інших змістів, інших смислів та інших перспектив. Отже реагування на зрозумілі виклики може породити лише реакційний прогноз. Відповідно в такому реакційному прогнозі можна побачити лише очевидні можливості. Неочевидних можливостей побачити при такому підході неможливо.

8. В більшості наявних прогнозів немає ані "чорних лебедів", ані "нереальних драконів". Чорні лебеді потребують іншого бачення світу. Нереальні дракони потребують бачення інакших реальностей і творення нового світу.

9. В ситуації кризи принципово змінюються риторичні вимоги до прогнозів. Якщо ви викладаєте прогноз зрозумілою для наявного правлячого класу мовою, то це не може бути правдивим прогнозом. І взагалі – прогноз в ситуації кризи, який виходить зі збереження наявного правлячого класу, це брехливий прогноз.

10. Зазвичай прогнозист намагається бути зрозумілим, а це обумовлює використання ним наявного дискурсу. Майбутнє не є продовженим теперішнім, воно є тим, що має чіткий розрив з теперішнім. Тому дискурс майбутнього принципово інакший. Якщо вдається створити хоча б деякі елементи інакшого дискурсу майбутнього, тоді вдається хоча б що-небудь спрогнозувати в майбутньому.

Чи зобов'язаний прогнозист вести дискурсивну війну? Адже наявний дискурс не дасть нічого зрозуміти про майбутнє. В той же час просування нового дискурсу змушує нас далеко відходити від прогнозування. На моє глибоке переконання – прогноз у кризовому світі найбільш адекватний, коли він ведеться інструментами дискурсивної війни. Інакше прогнози не є адекватними.

11. Орієнтація на популяризацію є найбільш провальною для адекватного прогнозу в ситуації світової фундаментальної кризи. Чим менш популярний прогноз, чим більш він складний, чим більше його дискурс інноваційний, тим більш адекватним щодо майбутнього він може виявитися.

12. Український середній клас зробив свій вибір – "еміграція, а не революція". Цей вибір є фатальним для майбутнього України, але прогнозисти його ніби не бачать. Більше того вони стверджують наступну в своїй суті злочинну річ – "Україні не потрібна така кількість трудових ресурсів". Інакше кажучи, в олігархічній здирницькій та корумпованій економіці більшість здорових та активних людей не потрібні. Вони були б затребувані в деолігархізованій, некорумпованій та інноваційній економіці, але лінійний прогноз показує, що відмова від революції на користь еміграції робить таку позитивну ситуацію майже неможливою. Тобто виявляється, що прогнозний дискурс є прямо і безпосередньо політичним. Визнання "нам не потрібно стільки трудових ресурсів" це визнання повної підтримки олігархії та корупції. Тобто такі прогнозні заяви це злочин.

13. Аналітична позиція не дозволяє прогнозувати в кризовому світі. Аналітична позиція дозволяє непогано супроводжувати поточну політику. Але аналітична позиція в принципі не дозволяє супроводжувати зміни, особливо революційні.

Аналітична позиція не дозволяє дати відповідь на просте питання – чому це раптом Україна перейде від деградації до розвитку? Що стане цим суб'єктом змін – Божий промисел, пряме втручання США, міжнародна ізоляція України, широкомасштабна війна з Росією чи може все-таки революція, яку здійснить якась нова політична сила? Без відповіді на це головне питання, всі такі прогнозні припущенні чистої води безвідповідальність.

14. Політична позиція не дозволяє прогнозувати в кризовому світі, особливо коли правлячі класи деградують, а вертикальна мобільність заблокована. Політичні маневри – це глухий кут політики.

Без революції в організації та управлінні всередині партій, жодна нова політична партія не зможе змінити ситуацію. Сама по собі навіть дуже інноваційна мережева організація, без пропонованих смислових та перспективних інновацій, не дозволить створити політичну силу проривної функції. Тому без інноваційних управлінсько-організаційних підходів навіть нові політичні сили приречені не поразку.

15. Стратегічна позиція не дозволяє прогнозувати в кризовому світі. До останнього часу стратегічний підхід був найбільш потужним. Але в світі фундаментальної кризи змінюється реальність як така.

Стратегія і стратегування – самі по собі різні речі. Поява стратегії (документу) не означає появу компетентних стратегів – в найближчій перспективі їм взятися нізвідки. Тому будь-яка стратегія розвитку без стратегів це блеф.

Більше того, в ситуації фундаментальної світової кризи, коли змінюється сама природа людини (андроїдизація, трансгуманізм), сама суть віту (Сингулярність), сама суть реальності (віртуалізація) навіть стратегування перестає бути адекватним інструментом роботи з майбутнім. Адже стратегування побудоване саме на реальністному нормуванні.

В цьому сенсі зіткнення геополітичних, економічних чи ідентифікаційних стратегій всередині наявної реальності нічого не дозволить ані зрозуміти, ані спрогнозувати. Багатореальністне моделювання з цивілізаційним процесуванням – найбільш оптимальний спосіб прогнозування та водночас стратегування. Інакше кажучи, в кризовому світі прогноз невіддільний від інакшісного моделювання та масштабного процесування.

Загальний висновок – поки що ми інтелектуально програємо майбутнє. Наше експертне мислення неадекватне сучасній ситуації і воно в принципі не може побачити майбутнє.

Потрібно змінювати прогнозне мислення.

Потрібно змінювати мислення як таке.

Коментарі — 122
Анатолій Сердечний _ 09.01.2018 17:33
IP: 109.86.66.---
Маючи подвійну природу, представники середнього класу в більшості поєднують в собі як власника засобів виробництва, так і менеджера, готового впроваджувати не тільки наукові і технічні інновації, але і соціальні також в своєму бізнесі. Як власник він не може вийти за межі приватної форми власності, бо йому є що втрачати. А інновація є продуктом об'єднаннях творчих, організаційних і трудових зусиль соціальних колективів. Можливо в цьому і є головна причина незавершеності наших двох останніх революцій.
Егор Быстров _ 07.01.2018 20:24
IP: 93.76.225.---
Как всегда супер, С.А., аплодую стоячи!)
олександр миколайович _ 05.01.2018 18:18
IP: 194.44.181.---
boh:
Що вм поганого зробили студенти, що ви їм ту свиню підкладаєте?
олександр миколайович _ 05.01.2018 18:15
IP: 194.44.181.---
Прогноз, на відміну від ворожіння, виходить не з уявлень і бажань, а з надійно встановлених фактів і виявлених наукою закономірностей. Дивно що філософ цього не знає.
1. Користуючись неусталеними термінами (наприклад, "інноваційне мислення") слід наводити їх визначення автором, бо в протилежному випадку не уникнути тарабарщини.
2. Рамки більшості прогнозних аналізів жорстко розділяються на внутрішні та світові. Це розділення не шкодить якості прогнозів, коли воно використовується виключно для концентрації на предметі прогнозу, а не на розриві суттєвих природних зв'язків, заради вибудови зовнішньо переконливих конструкцій.
3, Держава – це не влада, а державні інститути і можновладці, які в них працюють, використовуючи надані їм законом владні повноваження.
,,,
Вже з цих зауважень очевидно, на які змісти здатен Дацюк і наскільки адекватного до дійсності прогнозування можна від нього очікувати.
boh _ 05.01.2018 15:20
IP: 194.44.142.---
Такі теми дуже потрібні українським студентам. Адміністраціям університетів треба просити пана Дацюка почитати лекції на їх філософських факультетах. Лекції саме про те, як робити прогнози.
Mykola Fedoriy _ 04.01.2018 21:24
IP: 46.133.200.---
В украінофоба Запєрдоленко (Orest Jj) ще є один IP 35.195.174...
Orest Jj _ 04.01.2018 21:02
IP: 35.189.212.---
Vlad Doroshenko:
Вы не поймёте!
Вы дебилы, что считали себя богатой страной, а потом вас кто то обворовал.
Вы украинцы были нищие всегда, вас всегда кормила Россия и ещё вы успели немного побирнуться у остального мира.
Как только Россия вас бросила, вы превратились в то, чем вы били и всегда – нищебродами.
Теперь вы ищите, что кто то вас ограбил, то прежняя власть вас обворовала, то нынешняя.
Но вас никто не обворовывал, вы и были нищие.
Mykola Fedoriy _ 04.01.2018 20:59
IP: 46.133.200.---
Не вступайте в дискусіі із воронежским рашистом Запєрдоленко (ник Orest Jj:, IP 35.180.232), що постійно провокує та приколюється...Не варто метати бісер перед свинями
Orest Jj _ 04.01.2018 15:54
IP: 35.195.176.---
kren:
Anatol Zubenko:
Orest Jj:
Anatol Zubenko:
borodinn:
Исраэль, в отличие от Польши, не Европа,а все правозащитные организации в мире созданы евреи, на их деньги, которые они печатают в Америке, на своей фабрике, в неограниченом количестве, спустя срать они хотели на общественное мнение, только их мнение верное и Трампон эго будет впитывать...А на счет черных юдеев, так их уже слишком много, и пейсы у них растут не в ту сторону, поэтому их будут отправлять, не знаю как, но гуманно, в гробах, или как барона Мюнхаузена...А если серьезно, то Израиль-чисто фашистское государство...
Такие же евреи и правят на Украине.
- я и раньше говорил, что Украина это фашистское государство и подлежит уничтожению!
А Россией кто правит?
...на москелі правят вертухаи,как им завещал "талантлиый Геббельс" (С).
Ни одна страна не выдержит столько дебилов, а Украина ещё как то держится...
kren _ 04.01.2018 12:22
IP: 188.0.104.---
Anatol Zubenko:
Orest Jj:
Anatol Zubenko:
borodinn:
Исраэль, в отличие от Польши, не Европа,а все правозащитные организации в мире созданы евреи, на их деньги, которые они печатают в Америке, на своей фабрике, в неограниченом количестве, спустя срать они хотели на общественное мнение, только их мнение верное и Трампон эго будет впитывать...А на счет черных юдеев, так их уже слишком много, и пейсы у них растут не в ту сторону, поэтому их будут отправлять, не знаю как, но гуманно, в гробах, или как барона Мюнхаузена...А если серьезно, то Израиль-чисто фашистское государство...
Такие же евреи и правят на Украине.
- я и раньше говорил, что Украина это фашистское государство и подлежит уничтожению!
А Россией кто правит?
...на москелі правлять вертухаї,як їм заповів "талантлиый Геббельс" (С).
Orest Jj _ 04.01.2018 09:25
IP: 35.205.33.---
– ещё одно зомби вылезло...
Orest Jj _ 04.01.2018 09:22
IP: 35.195.176.---
Anatol Zubenko:
Если ты будешь сам себе брехать, то раздвоение личности у тебя будет развиваться необратимым способом.
хи-хи-хи
Orest Jj _ 04.01.2018 09:12
IP: 35.195.174.---
Anatol Zubenko:
Orest Jj:
Anatol Zubenko:
borodinn:
Исраэль, в отличие от Польши, не Европа,а все правозащитные организации в мире созданы евреи, на их деньги, которые они печатают в Америке, на своей фабрике, в неограниченом количестве, спустя срать они хотели на общественное мнение, только их мнение верное и Трампон эго будет впитывать...А на счет черных юдеев, так их уже слишком много, и пейсы у них растут не в ту сторону, поэтому их будут отправлять, не знаю как, но гуманно, в гробах, или как барона Мюнхаузена...А если серьезно, то Израиль-чисто фашистское государство...
Такие же евреи и правят на Украине.
- я и раньше говорил, что Украина это фашистское государство и подлежит уничтожению!
А Россией кто правит?
Русские!
Orest Jj _ 04.01.2018 09:02
IP: 35.205.37.---
Anatol Zubenko:
Антошка сынок, я уже писал Сидору, что бы он не увлекался искать дерьмо про Россию.
Поверь Антошка, это плохо отражаться на твоей психике.
- у тебя будет раздвоение личности, с одной стороны ты понимаешь, что это всё брехня и не имеет к тебе ни какого отношения, с другой стороны, ты будешь до истерики накручиваться этими "новостями", что бы не замечать такие же "новости" своей страны, которых значительно больше и они значительно хуже.
С Уважением Orest Jj.
Orest Jj _ 04.01.2018 08:52
IP: 35.195.177.---
Anatol Zubenko:
Orest Jj:
Та, которая осталась в ДНР и была не агент!
Я вот это полазили по вашим сайтам, так там пишут, что вас, уродов, осталось уже только 89 млн...Че, правда?
- Свинья грязи найдёт!
хи-хи-хи
Orest Jj _ 04.01.2018 08:51
IP: 104.155.61.---
Anatol Zubenko:
borodinn:
Исраэль, в отличие от Польши, не Европа,а все правозащитные организации в мире созданы евреи, на их деньги, которые они печатают в Америке, на своей фабрике, в неограниченом количестве, спустя срать они хотели на общественное мнение, только их мнение верное и Трампон эго будет впитывать...А на счет черных юдеев, так их уже слишком много, и пейсы у них растут не в ту сторону, поэтому их будут отправлять, не знаю как, но гуманно, в гробах, или как барона Мюнхаузена...А если серьезно, то Израиль-чисто фашистское государство...
Такие же евреи и правят на Украине.
– я и раньше говорил, что Украина это фашистское государство и подлежит уничтожению!
Orest Jj _ 04.01.2018 08:44
IP: 104.155.61.---
Та, которая осталась в ДНР и была не агентка!
Orest Jj _ 04.01.2018 07:51
IP: 35.195.177.---
Все возвращённые пленные на Украину (74 человека), оказались агентами кремля.
Orest Jj _ 04.01.2018 06:57
IP: 35.195.176.---
Как ни странно, но от самой Украины и украинцев в этих прогнозах, мало что зависит.
Страну пустили паровозом на Москву, что не раз уже делали поляки и сам Запад, теперь подключились и США.
Но результат уже прогнозируемый на 99% – Украина погрязнет с своем же дерьме, которое приготовили для России, ее западные хозяева.
Vera Bashkina _ 04.01.2018 00:13
IP: 35.196.116.---
Автор – звідки така трава? Про Китай – повеселив, а про пАрашу, я "плакаль". Перестань читати лаптьєносних аналітиків (від слова анал)
Orest Jj _ 03.01.2018 23:28
IP: 77.52.57.---
...не имеет смысла,как и самой возможности вести борьбу по правилам демократии в стране,где существует легализированная МАФИЯ,где все ветви власти заполнены уголовниками,бандитами,шулерами,убийцами,рекетирами,которые имеют любые корочки от любых ведомств и должностей – от министра до следователя,от оперативника до прокурора,от депутата до генерала.
То есть,пока в вашем распоряжении только словесная борьба на улице, митинги, пикеты, петиции, МАФИЯ непременно будет побеждать на любых выборах,продвигать любые законы,заключать любые договора с любыми партнерами и ни на что никогда вы не повлияете.
А если будите слишком шуметь,то МАФИЯ может с вами расправиться не обязательно руками спецслужб,а при помощи криминальных шестерок,что позволит официально перевести "дело" из заказных или политических,на бытовуху,"депрессию" или "несчастную любовь"...
borodinn _ 03.01.2018 23:14
IP: 35.195.76.---
Anatol Zubenko:
Ага, помечтай...Будет тоже самое...Только муллы казнят в два раза больше...Провидец ты наш...
віжу концлагеря...

40 тищ твоїх братьєв, чорних іудеев, готовятся к депортації ілі к газовим камерам...

власті Ісраїля далі ім 90 дней убраться нах із страни, после етого штраф $3000 і тютьма.
канешно тюрем для 40 тищ нету...
для тех кто решит убраться нах в Еритрею, Ісраїль обещает "гуманний метод транспортировки".

правозащітниє організації, Європа – язик в жопу.
"європейскіє ценности" – пох.
зато дружно мочат Польщу за отказ брать беженцев...
kren _ 03.01.2018 22:45
IP: 188.0.104.---
Orest Jj:
kren:
я как понял вы не сталкивались с такой организацией...Так от, лично наблюдал – приехало
начальство с Киева (на Зугрэс 2)...
...я чув про ту організацію сам там не працював,але народився і виріс в РС.Чудово знаю,що таке напр.
графік ремонта,навіть у "простих" організаціях, (сам бугром був).Але повторю ще раз,все це вже 80 ті.
чехарда у владі,в герантологічному питомнику цк кпсс.дохли сталінські маразматики,товаріщі на поса
дах змінювалися блискавично,не до дрібниць було.За норм.совецьких умов,тій бригаді дозволили би
докінчити роботу,а після,особливо умниє,просто пропали б,і ніхто не знав куди,та ніхто би й не посмів.
поцікавитися.
На скільки мені відомо,їх,таких бригад,було всього кілька в союзі,набрати нових працівників,і виховати
в кілька етапів "перетасовок",прімерних труженіков, -не складає жодних проблем.
borodinn _ 03.01.2018 22:29
IP: 35.189.212.---
вести с полей.

всемирно ізвестний рабин Шмуль Ботек обявіл Новую Зелландію антісемітской организацієй.
разместил в нашей любимой нюйорк таймс огромную рекламу против певици Лорди, отказавшейся витупать в ісраїле.
бестселлер Шмуля – кошерний секс, получил новоє диханиє...
лучший подарок к рождеству утверждают богоізбранниє...
borodinn _ 03.01.2018 22:08
IP: 35.195.76.---
абізьяна сняла все санкції с Ірана, разморозіла окого 100 мілліардов арестованих активов, разрешила торговать нефтью, фактически делать ядерноє оружиє.
жіди билі в бешенстве, щас подзуживают Трампа.
бум смотреть...
Aтака Путіна1114 Уряд реформ315 Україна та Європа931 Корупція1116 Свобода слова545
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter